Рішення від 28.07.2019 по справі 640/13930/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 липня 2019 року № 640/13930/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Шулежка В.П., суддів Літвінової А.В., Погрібніченка І.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223, за участю третьої особи - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223 (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223 зі складання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців спеціальної виборчої дільниці №000002 в одномандатному виборчому окрузі №223 в одномандатному окрузі;

зобов'язати Окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №223 провести повторний підрахунок голосів виборців на спеціальній виборчій дільниці №000002 в одномандатному виборчому окрузі №223 відповідно до вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України» та встановити кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі в спеціальній виборчій дільниці №000002, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу № 223.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі з урахуванням особливостей, передбачених статтями 268-279 КАС України.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

До суду 27.07.2019 надійшло клопотання про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача від кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 .

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.07.2019 залучено в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 .

На підставі частини четвертої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішив розглядати справу у письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 липня 2019 року у №640/13544/19 за адміністративним позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 2019 року ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидата в народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 , про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, позов задоволено частково, а саме:

визнано протиправним рішення окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223 щодо прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії №000002 та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №000002 в одномандатному окрузі №223 при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

зобов'язано окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №223 прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на спеціальній виборчій дільниці №000002 в одномандатному виборчому окрузі №223.

В іншій частині позову - відмовлено.

26 липня 2019 року о 10 год. 35 хв. відповідачем здійснено повторний підрахунок виборців на спеціальній виборчій дільниці №000002 в одномандатному виборчому №223, про що складено протокол окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №223.

Позивач є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223, висунутий Політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Свобода».

Позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо процедури проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці. Зазначені порушення зафіксовано членами окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223 та викладено в формі окремої думки члена окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223 ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та заступника голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223 Шевченка Олександра Леонідовича.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів визначає Закон України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4061-VI.

Частиною десятою статті 2 вказаного Закону визначено, що виборець, який проживає або на день проведення голосування на виборах депутатів перебуває на території іноземної держави, а також громадянин України, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі. Реалізація цього права забезпечується включенням виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці із зазначенням, що такий виборець отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному окрузі.

Зазначеній нормі кореспондують приписи абзацу 2 частини 3 статті 85 цього Закону, згідно з якими виборцю, який відповідно до вищевикладеної норми має право голосу лише у загальнодержавному окрузі, видається виборчий бюлетень у порядку, визначеному цією статтею, для голосування тільки у загальнодержавному окрузі.

Враховуючи викладені норми, особі, яка має право голосу лише у загальнодержавному окрузі, видається виборчий бюлетень для голосування тільки у загальнодержавному окрузі. У випадку, якщо виборча адреса виборця знаходиться за межами відповідного одномандатного округу, останній не має права голосу на такому окрузі за умови, якщо він не включений до списку виборців такого одномандатного виборчого округу у встановленому законом порядку.

При цьому, для включення виборця до списку виборців одномандатного виборчого округу визначальною є його виборча адреса.

З матеріалів справи вбачається, що спірні правовідносини склалися на спеціальній виборчій дільниці № 000002, створеній в приміщенні Київського слідчого ізолятора за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 13.

21 липня 2019 року офіційним спостерігачем від ПП ВО «Свобода» складено акт про порушення дільничною виборчою комісією № 000002 частини 3 статті 85 Закону України «Про вибори народних депутатів України», яке полягає у безпідставній видачі виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному виборчому окрузі особі, яка має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі.

На думку позивача, визначення виборчої адреси виборця у випадку, передбаченому частиною пятою статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», застосовується лише щодо установ виконання покарань та відносно осіб, які відбувають покарання у вигляді арешту, позбавлення або обмеження волі. У той же час, слідчі ізолятори згідно із Законом України «Про попереднє ув'язнення» не є установами відбування покарань, а особи, які перебувають у слідчому ізоляторі, є особами, до яких застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою, що не є покаранням.

У зв'язку з викладеним, позивач вважає, що до осіб, які перебувають у слідчому ізоляторі та відносно яких застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою, застосовуються загальні норми Закону України «Про Державний реєстр виборців» щодо визначення виборчої адреси, оскільки вони не є особами, які відбувають покарання, а слідчий ізолятор не є установою відбування покарання. Зважаючи на викладене, виборець є такою особою відносно якої тимчасово змінено місце голосування без зміни виборчої адреси, а отже його виборча адреса знаходиться поза межами одномандатного виборчого округу №223.

В матеріалах справи наявна також копія рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 21.07.2019 у справі №761/28589/19 про визнання дій дільничної виборчої комісії № 000002 протиправними щодо видачі вищевказаній особі відповідного виборчого бюлетеня для голосування на одномандатному виборчому окрузі № 223.

Крім того, не погоджуючись із діями відповідача щодо прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії №000002 та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №000002 в одномандатному окрузі №223 при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу 21 липня 2019 року, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 липня 2019 року в адміністративній справі №640/13544/19 визнано протиправним рішення окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223 щодо прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії №000002 та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №000002 в одномандатному виборчому окрузі №223 при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу і зобов'язано окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №223 прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на спеціальній виборчій дільниці №000002 в одномандатному виборчому окрузі №223.

Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що окружною виборчою комісією № 223, повністю виконано вимоги рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 липня 2019 року та під час повторного підрахунку голосів виборців на спеціальній ДВК № 000002 одномандатного виборчого округу № 223 не встановлено кількість виборців, місце реєстрації яких знаходиться поза межами одномандатного виборчого округу № 223.

Крім того, відповідач пояснив, що до повноважень членів ДВК та членів ОВК, у тому числі під час повторного підрахунку голосів, у випадках передбачених законом, не входить перевірка місця реєстрації виборців, яких Державним реєстром виборців внесено до списку виборців для голосування у одномандатному виборчому окрузі № 223.

Водночас, суд зазначає, що позивач не був позбавлений можливості скласти відповідні акти та подати заяви про порушення, в разі виявлення численних порушень щодо виборчих адрес, осіб, включених до відповідного списку виборців на одномандатному виборчому окрузі № 223, які не мали права бути включені до такого списку. Належних доказів того, що позивачем вчинялись такі дії до суду не надано.

При цьому, Законом України «Про вибори народних депутатів України» чітко регламентований порядок проведення повторного підрахунку голосів.

Так, згідно з частинами 12 - 16 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, запечатані пакети з іншими виборчими документами дільничної виборчої комісії до проведення відповідного повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці окружною виборчою комісією зберігаються у приміщенні, де відбувається засідання окружної виборчої комісії.

Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється окружною виборчою комісією з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку окружною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право бути присутніми усі члени цієї дільничної виборчої комісії; при цьому можуть бути присутніми кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі.

Окружна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Протоколи про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі складаються окружною виборчою комісією у кількості примірників на чотири більшій, ніж кількість осіб, що входять до складу окружної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Усі примірники протоколу підписуються присутніми членами окружної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці, та засвідчуються печаткою окружної виборчої комісії. Окружна виборча комісія оголошує відомості, зазначені у відповідному протоколі. Перший та другий примірники кожного протоколу мають право підписати кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі, які були присутні при повторному підрахунку голосів виборців.

Окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 92 цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 92 Закону України «Про вибори народних депутатів України» дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев'ятою статті 85цього Закону;

голосування особами, які не мають права голосу;

голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно;

голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі;

голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п'ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує двадцять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці.

Аналіз наведеної норми свідчить про те, що визнання голосування на виборчій дільниці недійсним можливе лише за умови встановлення факту незаконного голосування у кількості, що перевищує п'ять відсотків голосів виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.

Зважаючи на наведене, суд не приймає як належний доказ наявності підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 92 Закону України «Про вибори народних депутатів України», надані позивачем окремі думки від 26 липня 2019 року, оскільки, як зазначалось вище, причиною для повторного перерахунку було зазначено про порушення дільничною виборчою комісією № 000002 вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України», яке полягає у безпідставній видачі виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному виборчому окрузі стосовно одного виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, поза межами одномандатного виборчого округу, до якого він віднесений згідно даних Державного реєстру виборців.

При цьому, в наданих окремих думках від 26 липня 2019 року зазначено, що під час повторного підрахунку голосів виявлено частину виборців, які не є виборцями зазначеного округу.

Разом з тим, суд звертає увагу, що жодних актів чи заяв, які підтверджували б порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України» під час проведення голосування та (або) повторного підрахунку голосів виборців позивачем не надано.

Більш того, суд зазначає, що зміст наданих окремих думок від 26 липня 2019 року не містить відомостей про те, що вказані виборці кількісно перевищують п'ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на зазначеній виборчій дільниці.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даній справі, саме на припущеннях, а не на належних і допустимих доказах, заснована позиція позивача щодо наявності порушень, які ґрунтуються на безпідставній видачі виборчих бюлетенів виборцях, яким вони видаватись не повинні були.

Будь-яких інших доказів порушення відповідачем законодавства про вибори суду не надано, а твердження представника позивача про можливість допущення порушень виборчого законодавства, що базується на припущеннях не може розцінюватись судом як підстава для зобов'язання до проведення повторного підрахунку голосів.

Ураховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав щодо протиправності дій Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №223 зі складання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців спеціальної виборчої дільниці №000002 в одномандатному виборчому окрузі №223 в одномандатному окрузі та підстав для зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на спеціальній виборчій дільниці №000002 в одномандатному виборчому окрузі №223.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає позовні вимоги безпідставними, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

Позивачем не сплачено судовий збір при поданні до суду позовної заяви, а також на момент вирішення справи.

Частиною дев'ятою статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для працездатних осіб, станом на 01 січня 2019 року встановлено у розмірі 1921,00 грн.

Як слідує зі змісту позовної заяви, позивачем заявлено одну основну позовну вимогу немайнового характеру та похідну від неї позовну вимогу, тобто сплаті при зверненні до адміністративного суду підлягав судовий збір у розмірі 768,40 грн.

За таких обставин, враховуючи, що заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення, документів на підтвердження звільнення позивача від сплати судового збору суду не надано, колегія суддів приходить до висновку про необхідність стягнення судового збору з позивача.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246, 272 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 відмовити повністю.

Стягнути з кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва (отримувач коштів - УК у Печерському районі/Печерський район, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - 34310206084021, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101) судовий збір у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими частиною 2 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом двох днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя В.П. Шулежко

Судді А.В. Літвінова

І.М. Погрібніченко