Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/777/17
Номер провадження: 2-а/511/13/19
29 липня 2019 року Роздільнянський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Теренчук Ж.В.,
при секретарі Томчук Є.П.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна адміністративний позов ОСОБА_1 до Роздільнянського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати неправомірним дії Роздільнянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо призначення йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої плати за 2007 рік та не врахування підвищення розміру пенсії за віком відстрочки часу її призначення;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому призначеної з 05.04.2017 року пенсії з урахуванням розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки та врахувати підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення.
Справа надійшла в провадження судді Теренчук Ж.В. після скасування Верховним судом ухвалою від 17.05.2019 року Постанови Роздільнянського районного суду Одеської області від 06.07.2017 року та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 року. Справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.
Ухвалою суду від 26.06.2019 року справа прийнята до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження. По справі призначено підготовче судове засідання.
Однак після відкриття провадження по справі судом встановлені наступні обставини по справі, які унеможливлюють її розгляд Роздільнянським районним судом Одеської області як адміністративним судом.
Так відповідно до ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". визначена предметна юрисдикція адміністративних судів.
Відповідно до ч.2 ст.20 КАСУ окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відтак, на даний час Роздільнянський районний суд Одеської області не уповноважений на розгляд даної категорії справ, заявлені вимоги ОСОБА_1 не відносяться до предметної юрисдикції Роздільнянського районного суду Одеської області, а розгляд даної справи підпадає під юрисдикцію Одеського окружного адміністративного суду.
Пунктом 3 ч.1 ст. 29 КАС України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду
Відповідно до ч.8 ст.29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Сторони про час і місце слухання справи були повідомлені належним чином, в судове засідання не з'явились. ОСОБА_1 надав суду заяву, в якій просив судове засідання проводити у його відсутність.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 20, 29 КАС України,
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Роздільнянського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд Одеському окружному адміністративному суду.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня отримання повного тексту копії ухвали.
Суддя Ж. В. Теренчук