про залишення позовної заяви без руху
29 липня 2019 р. № 400/2291/19
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Птичкіна В.В., розглянувши матеріали
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Комунсервіс тепло", вул. Театральна, буд. 17, каб. 5, м. Первомайськ, Миколаївська область,55200
доВиконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області, вул. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаЦентр надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Первомайської міської ради, вул. М. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213
провизнання незаконною бездіяльності; зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМУНСЕРВІС ТЕПЛО» (надалі - позивач або Товариство) звернулось з позовом до Виконавчого комітету Первомайської міської ради (надалі - Виконком або відповідач) про визнання незаконною бездіяльності відповідача та Центр надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Первомайської міської ради (надалі - Центр або третя особа); зобов'язання відповідача та третьої особи прийняти документи від позивача та здійснити державну реєстрацію, а саме: внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань нову редакцію Статуту Товариства і зміну інформації для здійснення зв'язку з юридичною особою, а саме: змінити номер телефону.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти. В позовній заяві не в повному обсязі вказані відомості щодо відповідача та третьої особи, а саме не зазначено ідентифікаційних кодів.
Також позовна заява подана з порушенням вимог, передбачених пунктом 11 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивач не підтвердив, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до частини першої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Позивач не надав суду позовної заяви та копії доданих неї документів для третьої особи.
Згідно з частиною третьою статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суб'єктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України (пункт 7 частини першої статті 4) є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
В якості відповідача позивач вказав Виконавчий комітет Первомайської міської ради. В позовній заяві позивач просить суд визнати незаконною бездіяльність Виконавчого комітету Первомайської міської ради та Центру надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Первомайської міської ради, а також просить суд зобов'язати їх вчинити певні дії.
Згідно з пунктами 4, 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини. Частиною четвертою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Товариство не визначило у позовній заяві в чому полягає бездіяльність Виконкому, в чому - Центру, які докази свідчать про таку бездіяльність.
Таким чином, позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України, що згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Позивачу не пізніше 16.08.2019 усунути недоліки позову шляхом надання суду:
- позовної заяви, оформленої відповідно до вимог пунктів 2, 4, 5, 11 частини п'ятої статті 160 та статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням викладеного в ухвалі (позовну заяву надати відповідно до кількості учасників справи).
3. Роз'яснити позивачу, що наслідками невиконання ухвали суду у встановлений судом строк відповідно до частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, є повернення позовної заяви.
4. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Птичкіна