23 липня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/1613/19
Луганський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Петросян К.Є.,
за участю: секретаря судового засідання - Грищенко М.І.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження клопотання представника Головного управління ДФС у Луганській області про залишення без розгляду адміністративної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Укрпаллетпром” до Головного управління ДФС у Луганській області, Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними, скасування податкового повідомлення-рішення,-
10.04.2019 товариство з обмеженою відповідальністю «Укрпаллетпром» звернулося до Луганського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Луганській області, Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України, відповідно до якого, з урахуванням подальшої зміни предмету та підстави позову просить суд:
- суд визнати протиправними дії ДФС України щодо неприйняття та не реєстрації податкових накладних від 18.11.2016 № 85, від 19.11.2016 № 86, від 19.11.2016 № 87, від 24.11.2016 № 88, від 26.11.2016 № 89, від 26.11.2016 № 90, від 26.11.2016 № 91, від 30.11.2016 № 92, від 01.12.2016 № 93, від 01.12.2016 № 94, від 04.12.2016 № 95, від 06.12.2016 № 96 та від 06.12.2016 № 97;
- скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Луганській області від 26.07.2018 № 0036671206.
01.07.2019 від представника ГУ ДФС у Луганській області надійшли заперечення на заяву позивача про зміну предмету та підстави позову, в яких представник відповідача просить суд залишити позовну заяву ТОВ «Укрпаллетпром» без розгляду. В обґрунтування даного клопотання зазначено, що 26.07.2018 на підставі акта перевірки від 22.06.2018 за № 2022/12-32-12-06/34767626 ГУ ДФС у Луганській області 26.07.2018 винесено податкове повідомлення-рішення № 0036671206, яким до ТОВ «Укрпаллтепром» за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ у розмірі 49789 грн застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 9958,80 грн, від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 63317,62 грн - штраф у розмірі 30% у сумі 18995,29 грн, що у загальному розмірі складає 28953,09 грн.
Податкове повідомлення-рішення було отримано позивачем 01.08.2018. ТОВ «Укрпаллетпром» направлено до ДФС України скаргу на податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Луганській області від 26.07.2018 № 0036671206. Яка рішенням ДФС України від 09.10.2018 № 33103/6/99-99-11-03-01-25 залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Луганській області - без змін. Рішення ДФС України отримано позивачем 16.10.2018.
Враховуючи, що позивач скористався правом досудового врегулювання спору, на думку представника відповідача, строк звернення до суду ТОВ «Укрпаллетпром» пропущено.
Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибули, від представника позивача та представника відповідача ГУ ДФС у Луганській області надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши клопотання представника ГУ ДФС у Луганській області про залишення без розгляду позовної заяви ТОВ «Укрпаллетпром», суд дійшов до наступного.
Матеріалами справи встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено ГУ ДФС у Луганській області на підставі акта про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «Укрпаллетпром» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за листопад, грудень 2016 року від 22.06.2018 № 2022/12-32-12-06/34767626, отриманого позивачем 06.07.2018 (а.с.66-68).
12.07.2018 позивачем за вих. №54 на адресу ГУ ДФС у Луганській області подано заперечення на акт перевірки (а.с.73-74).
Листом від 24.07.2018 ГУ ДФС у Луганській області за № 4681/10/12-32-12-06-14 «Щодо розгляду заперечень» заперечення позивача визнано безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Даний лист отримано позивачем 01.08.2018 (а.с.71, 75-77).
Внаслідок винесення ГУ ДФС у Луганській області відносно позивача податкового повідомлення-рішення від 26.07.2018 № 0036671206, ТОВ «Укрпаллетпром» оскаржено його до ДФС України, яке рішенням від 09.10.2018 № 33103/6/99-99-11-03-01-25 залишено без задоволення, податкове повідомлення - без змін. Вказане рішення отримано позивачем 13.10.2018, що не заперечується сторонами.
Із позовом про оскарження податкового повідомлення-рішення позивач первісно звернувся до Луганського окружного адміністративного суду 15.11.2018, який ухвалою суду від 18.02.2019 у справі № 360/3705/18 залишено без розгляду (а.с.179).
Також повторно 06.03.2019 позивач звертався до Луганського окружного адміністративного суду із позовом щодо визнання такими, що зареєстровані своєчасно податкові накладні та скасування податкового повідомлення-рішення. Ухвалою суду від 11.03.2019 позовну заяву ТОВ «Укрпаллетпром» залишено без руху та ухвалою від 25.03.2019 повернуто позивачу (а.с.180-184).
Із даним позовом ТОВ «Укрпаллетпром» звернулось 10.04.2019, який ухвалою суду від 15.04.2019 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.5-7).
Відповідно до частини першої статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
В силу частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно із частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.
Нормою, що регулює питання застосування строків звернення до адміністративного суду з позовами про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень є приписи пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у відповідності до якого з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до абзацу першого пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Отже, статтею 102 ПК України передбачено строк давності тривалістю 1095 днів.
Податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства (пункт 55.1 статті 55 Податкового кодексу України).
Згідно із пунктом статті 56 Податкового кодексу України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Відповідно до пункту 56.17 Податкового кодексу України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались.
Пунтком 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Враховуючи оскарження позивачем податкового повідомлення-рішення, яке прийнято ГУ ДФС у Луганській області 26.07.2018 за № 0036671206, подання позову до суду 10.04.2019 свідчить про дотримання ТОВ «Укрпаллетпром» встановленого пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України 1095-денного строку на судове оскарження рішення контролюючого органу, що в свою чергу, спростовує наявність обставин для залишення позовної заяви без розгляду.
Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 18.06.2018 у справі № 805/1146/17-а.
За наведених обставин суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника ГУ ДФС у Луганській області про залишення позовної заяви ТОВ «Укрпаллетпром» без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 3, 7, 122 КАС України,-
У задоволенні клопотання представника Головного управління ДФС у Луганській області про залишення без розгляду адміністративної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Укрпаллетпром” до Головного управління ДФС у Луганській області, Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними, скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 29 липня 2019 року.
Суддя К.Є. Петросян