Рішення від 22.07.2019 по справі 360/2636/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

22 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2636/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кисельової Є.О.,

за участю секретаря судового засідання Шопіної А.М.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів в рахунок погашення податкової заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС в Луганській області (далі - позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому позивач просив суд стягнути з відповідача в рахунок погашення податкової заборгованості з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 4079,89 грн., що виникла за період з 20.01.2019 по 20.05.2019 (а.с.3-4).

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований Сватівською районною державною адміністрацією як фізична особа-підприємець 22.07.2016 року за № 23740000000003458, податкова адреса: АДРЕСА_1 . ФОП ОСОБА_1 22.07.2016 року взятий на податковий облік в Сватівській державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області за № 122716140552. Відповідач згідно поданої заяви, знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, згідно якої він є платником єдиного податку II групи на ставці 20 %. Станом на 29.05,2019 року ФОП ОСОБА_1 має податкову заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб у сумі - 4079,89 грн., що виникла за період з 20.01.2019 року по 20.05.2019 року. Заборгованість виникла у зв'язку з несплатою нарахованих щомісяця грошових зобов'язань з єдиного податку з фізичних осіб згідно поданої Відповідачем заяви №8998 від 27.07.2016 року про застосування спрощеної системи оподаткування: - по строку сплати 20.01.2019 у сумі - 741,49 грн.; - по строку сплати 20.02.2019 у сумі - 834,60 грн.; по строку сплати 20.03.2019у сумі - 834,60 грн.; по строку сплати 20.04.2019 у сумі - 834,60 грн.; по строку сплати 20.05.2019 у сумі - 834,60 грн. Зазначена податкова заборгованість на теперішній час не сплачена. Головним управлінням ДФС у Луганській області було сформовано податкову вимогу від 31.01.2019 №264-53, яку надіслано на адресу Відповідача 04.02.2019 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. На підставі викладеного, позивач звернувся до суду та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 відкрито провадження по справі та призначено в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с.1).

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.26), до канцелярії суду надав заяву, в якій просив задовольнити позовні вимоги та розглянути справу за відсутності представника (а.с.29).

Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, однак до суду повернувся конверт з довідкою поштового відділення з зазначенням причини повернення: за закінченням встановленого строку зберігання (а.с.27,28).

За приписами ч.ч.8,11 ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 КАС України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстровано в якості фізичної особи-підприємця 22.07.2016 Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області, є платником податків за основним місцем обліку Головного управління ДФС у Луганській області, Сватівського управління, Сватівської ДПІ (Сватівського району) (а.с.20).

Відповідач є платником податку 2 групи спрощеної системи оподаткування з 01.08.2016 (а.с.16).

Судом встановлено, що за відповідачем обліковується податковий борг з єдиного податку за 2017 рік у сумі 5149 грн. 85 коп, який виник на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 19.01.2012 (вх. №1527/10).

Як вбачається із заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 27.07.2016 видами діяльності відповідача є КВЕД:

- 43.32 Установлення столярних виробів;

- 43.34 Малярні роботи та скління;

- 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін;

- 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи;

- 47,19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах;

- 43.21 Електромонтажні роботи;

- 43.31 Штукатурні роботи (а.с.15).

Рішенням Сватівської міської ради VІІ скликання тринадцятої сесії від 22.06.2017 №13/6 встановлено на території Сватівської міської ради такі податки і збори: податок на майно у складі якого: податок на нерухоме майно відіменні від земельної ділянки; транспортний податок; плата за землю; єдиний податок (а.с.12).

Рішенням Сватівської міської ради VІІ скликання двадцять другої сесії від 26.06.2018 №2/7 установлено на території Сватівської міської ради ставки єдиного податку (зворотній бік а.с.11).

Ставки єдиного податку на 2019 рік для другої групи платників єдиного податку встановлюються у відсотках до розміру заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року (а.с.11).

31 січня 2019 року позивачем сформовано податкову вимогу форми «Ф» №264-53, з якої вбачається, що загальна сума податкового боргу платника податків станом на 30.01.2019 року становить 1576,49 грн. (а.с.8).

Вищевказана вимога направлена відповідачу 04.02.2019, однак до відповідача повернувся конверт з довідкою ф.20 «за закінченням встановленого строку зберігання» (зворотній бік а.с.9).

Доказів оскарження у адміністративному або судовому порядку вищевказаної податкової вимоги форми «Ф» №264-53 суду не надано.

З довідки про заборгованість суми податкового боргу платника податків станом на 29.05.2019 за період січень 2019 року - травень 2019 року за відповідачем рахується податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 4079,89 грн. (а.с.6).

Також, з розрахунку суми податкового боргу платника податків вбачається, що борг у сумі 4079,89 грн. виник за період: з 20.01.2019 - 741,49 грн.; з 20.02.2019 - 834,60 грн.; 20.03.2019 - 834,60 грн.; з 20.04.2019 - 834,60 грн.; з 20.05.2019 - 834,60 грн. (а.с.7).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 ПК України:

грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

Відповідно до статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно з вимогами пункту 291.3 статті 291 ПК України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Ставки єдиного податку для платників другої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.293.1 ст. 293 ПК України).

Відповідно до п. 293.2 ст. 293 ПК України фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць та складають для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Пунктом 294.1 ст. 294 ПК України передбачено, що податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік. Згідно з п. 294.2 ст. 294 ПК України податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду. Для зареєстрованих в установленому порядку фізичних осіб - підприємців, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому особу зареєстровано платником єдиного податку (п.294.4. ст. 294 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 295.1 ст. 295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Пунктом 59.1 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як вже було зазначено, позивачем на адресу відповідача надіслана податкова вимога форми «Ф» №264-53 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Конверт повернуто поштою на адресу відправника через закінчення строку зберігання, а тому податкова вимога вважається узгодженою відповідно до п.п. 58.3 ст.58 Податкового кодексу України (зворотній бік а.с.9).

Згідно п. 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 ПК України).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3 статті 95 ПК України).

Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг з єдиного податку добровільно не сплачено, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу загальному розмірі 4079,89 грн. обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДФС в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів в рахунок погашення податкової заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) в рахунок погашення податкової заборгованості з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 4079 (чотири тисячі сімдесят дев'ять) гривень 89 копійок, що виникла за період з 20.01.2019 по 20.05.2019.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26 липня 2019 року.

Суддя Є.О. Кисельова