Рішення від 29.07.2019 по справі 300/1376/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" липня 2019 р. справа № 300/1376/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.06.2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку з поданням Ліквідаційною комісією УМВС України відповідачу нової уточнюючої довідки про грошове забезпечення позивача, відбулося зменшення розміру його пенсії, а тому відповідачем прийнято рішення від 20.03.2019 року №42 про стягнення з ОСОБА_1 надміру виплаченої пенсії нарахованої до подання такої довідки. Вважає вказане рішення протиправним та незаконним, оскільки необхідною умовою повернення надмірно виплачених сум пенсій є зловживання з боку пенсіонера або неповідомлення органу, який призначає пенсію, відомих йому обставин, а таких фактів відповідачем встановлено не було. Окрім цього просив зобов'язати відповідача повернути грошові кошти, утримані з пенсії позивача починаючи з 01.04.2019 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 10.07.2019 року заяву про забезпечення адміністративного позову задоволено повністю та зупинено дію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №42 від 20.03.2019 року про стягнення з ОСОБА_1 сум пенсії, виплаченої надміру.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 22.07.2019 року. Проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Просила суд в задоволенні позову відмовити з урахуванням тієї обставини, що відповідно до пункту 3 Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення відповідачем правомірно прийнято оскаржуване рішення, оскільки на отримання зайво виплачених сум позивач не мав права.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів.

Судом встановлено, що в квітні 2018 року на підставі довідки від 20.03.2018 року №1854/8-18, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України, проведено перерахунок грошового забезпечення позивача, в результаті чого розмір пенсії позивача склав 15 271,34 грн.

В лютому 2019 року, відповідно до листа Ліквідаційної комісії УМВС України, довідку від 20.03.2018 року №854/8-18 визнано недійсною та надано пенсійному органу нову уточнюючу довідку від 18.02.2019 року №451/8-19, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача зменшено, а розмір пенсії згідно проведеного перерахунку склав 8 049,95 грн. (а.с.13).

В результаті викладеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у зв'язку з переплатою позивачу пенсії за період з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року в розмірі 83 726,75 грн., винесено рішення від 20.03.2019 року №42 про стягнення суми пенсії, виплаченої надміру з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20 % пенсії щомісячно до повного погашення переплати.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Згідно зі статтею 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Отже, обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.

Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Згідно статті 106 Закону України «Про пенсійне забезпечення» посадові особи суб'єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Отже, відповідальність за правильність та достовірність документів, що подаються для призначення пенсій, в тому числі персоніфікованих відомостей про заробітну плату, які вносяться до реєстру застрахованих осіб, покладено на роботодавця (страхувальника).

Таким чином суд дійшов висновку, що виплачені суми пенсій можуть бути повернуті виключно в разі наявності відповідних зловживань з боку пенсіонера, що призвели до виплати пенсії у завищеному розмірі.

Так відповідно до оскаржуваного рішення відповідач зазначив, що причина виникнення переплат є вина організації, яка видала фіктивний документ.

Оскільки статтею 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначений вичерпний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсій, а відповідачем жодного доказу встановлення вини позивача щодо вчинення певного зловживання або подання недостовірних відомостей суду не надано, рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 року №42 про стягнення з позивача суми пенсії, виплаченої надміру є протиправним та таким, що підлягає скасування.

Окрім цього, у зв'язку з прийняттям протиправного рішення пенсійним органом суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з його пенсії починаючи з 01.04.2019 року на підставі рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 року №42.

За таких обставин заявлені вимоги позивачем є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 року №42 про стягнення з ОСОБА_1 суми пенсії, виплаченої надміру.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з його пенсії починаючи з 01.04.2019 року на підставі рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 року №42.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з 29.07.2019 року, як дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.