Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
29 липня 2019 р. № 520/6186/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (р. н .о.к.п.п НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова, (код ЄДРПОУ 41248021; 61082, м. Харків, просп. Московський. 198/3) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1. Скасувати рішення Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Харкові (код ЄДРПОУ 41248021, просп. Московський. 198/3, м. Харків. 61082) №431 від 10.05.2019р. щодо відмови в призначенні (переведенні з одного виду пенсії на інший) ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 . АДРЕСА_1 ) з 02.05.2019р. пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням рішення Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1- р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019;
2. Зобов'язати Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Харкові (код СДРПОУ 41248021. просп. Московський, 198/3, м. Харків. 61082) призначити (перевести з одного виду пенсії на інший) ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 02.05.2019р. пенсію по інвалідності відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислюючи розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем неправильно нараховується та виплачується йому пенсія, у зв'язку з чим він 02.05.2019 року звернувся до Відповідача із заявою встановленого зразку щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як норми прямої дії, згідно висновків Конституційного Суду України, викладених у Рішенні від 25.04.2019 року № 1 -р (11) 2019 у справі № 3-14 2019 (402 19. 1737 19), зважаючи на неконституційність раніше діючого обмеження; визначеного словосполученням "дійсної строкової", яке визнане неконституційним та втратило чинність. Проте відповідач своїм рішенням від 10.05.2019 року відмовив позивачу у задоволенні заяви із посиланням на те, що ОСОБА_1 був призваний на військові збори та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не в період проходження строкової служби. Зазначає також, що Індустріальне ОУПФУ посилався на те, що рішенням Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1-р(ІІ)/2019 по справі №3-14/2019 не визнано неконституційним інших положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ чи постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р., а також рішення Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання, а тому підстави для проведення перерахунку відсутні. Вважаючи таку відмову протиправною, просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.
Відповідач, Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Харкові, надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні позову просив суд відмовити, зазначивши, що у даному випадку відповідач діяв на підставі та у межах чинного законодавства та підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу у відповідача у даному випадку відсутні.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до положень ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Зміївському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію як особа, віднесена до 1-ї категорії громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із виконання обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Перебуває на обліку в Індустріальному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Харкові (до 2017 року - Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова), отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ.
Вказане підтверджується довідками серії 10ААБ №167349 від 14.05.2012р.. серії ХАР-05 №004122 від 14.05.2012р.. посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_2 від 20.02.2019р.. пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 від 18.03.2015р.. військовим білетом серії НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_1 , копії яких містяться в матеріалах справи.
Позивач має інвалідність 2 групи, (втрата працездатності 70 відсотків), пенсія є єдиним джерелом його існування.
У зв'язку із тим, що ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме як військовослужбовець, про що міститься відповідний запис у довідці МСЕК серії 10ААБ №167349 від 14.05.2012р. та військовому білеті на його ім'я - вважаючи, що має право на призначення пенсії по інвалідності передбаченої ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ, позивач 02.05.2019 року звернувся до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: пенсію по інвалідності. відповідно до ч. 3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням рішення Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1-р(11)/2019 у справі №3-14 2019, обчислюючи розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням від 10.05.2019 року Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова відмовило ОСОБА_1 в перерахунку (призначенні) пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, з урахуванням рішення Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1-р(1І)2019 у справі №3-14 2019 з посиланням на те, що рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019р. №1-р(ІІ)/ 2019 у справі №3-14/2019 не визнано неконституційним інших положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ чи постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р., а також рішення Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання, а тому підстави для проведення перерахунку відсутні.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне:
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Позивач, будучи призваним на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримавши у зв'язку з цим інвалідність, належить до числа осіб, на яких поширюється дія ст. 59 Закону №796-ХІІ та яким на її підставі має бути здійснений перерахунок пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Проте, за твердженням відповідача, право на перерахунок пенсії мають виключно пенсіонери з числа осіб, які на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проходили дійсну строкову військову службу.
Статтею 10 Закону №796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається КМУ.
Суд враховує Рішення Конституційного Суду України (другий сенат) щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19), яким було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової служби", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ зі змінами, за якими визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Згідно частин 1 та 2 ст. 152 Конституції України Закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, положення ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo статус і соціальний зaxист грoмaдян, які постраждали внаслідок Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" в частині "дійсної строкової" втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а відтак позивач має право на перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі згідно ч.3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і соціальний зaxист грoмaдян, які постраждали внаслідок Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" з 25.04.2019 р.
Таким чином, з урахуванням рішення Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19 (№ 1-р(II)/2019), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-XII зі змінами, суд вважає, що позивач отримав право на перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25.04.2019 року, відтак, позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, яким закріплено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, рішення суду слід звернути до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, а тому розподіл судових витрат згідно ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (р. н .о.к.п.п НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова, (код ЄДРПОУ 41248021; 61082, м. Харків, просп. Московський. 198/3) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Харкові (код ЄДРПОУ 41248021, просп. Московський. 198/3, м. Харків. 61082) №431 від 10.05.2019р. щодо відмови в призначенні (переведенні з одного виду пенсії на інший) ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 . АДРЕСА_1 ) пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням рішення Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1- р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019.
Зобов'язати Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Харкові (код СДРПОУ 41248021. просп. Московський, 198/3, м. Харків. 61082) призначити (перевести з одного виду пенсії на інший) ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 02.05.2019р. пенсію по інвалідності відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. 9-1 Постанови КМУ від 23.11.2011 р. №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п. 2-3 Постанови КМУ від 15.11.2017 р. №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат, обчислюючи розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження ОСОБА_1 виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 29 липня 2019 року.
Суддя Шляхова О.М.