Рішення від 23.07.2019 по справі 500/573/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/573/19

23 липня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.

представника позивача: ОСОБА_1 ;

представника відповідача Лахути І.Ю.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати:

- п.1 наказу Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради від 31 серпня 2018 року № 76 "Про припинення допомоги" в частині припинення призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 з 01.08.2018 року та позбавлення права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року;

- п.2.2 наказу Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради від 31 серпня 2018 року № 76 "Про припинення допомоги" в частині забезпечення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 в сумі 74265,59 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 31 серпня 2018 року Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради виданий наказ № 76 "Про припинення допомоги", в якому зазначається, що у зв'язку із встановленими фактами подання недостовірної інформації про доходи, наявність у володінні транспортних засобів та неподанням відповідної інформації, згідно п.12 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. № 250, позивачці було припинено з 01.08.2018 року призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та позбавлено права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на період з 01.08.2018 року до 31.01.2019 року.

Позивачка вважає, що вищевказаний наказ прийнятий не на підставі та у спосіб, що визначені законодавством України та без врахування усіх обставин, що мають значення при його прийнятті, оскільки при зверненні до відповідача за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї вона не знала про наявність у володінні свого чоловіка ОСОБА_3 транспортних засобів, а тому при заповненні декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги не мала прямого умислу подати недостовірні відомості чи приховати відомості про транспортні засоби.

Ухвалою судді від 02.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №500/573/19 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

19.04.2019 представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що при призначенні допомоги позивачка була попереджена спеціалістами Управління про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 29.02.2016 № 913507, від 31.08.2016 № 914519, від 27.04.2017 № 915470, пільг від 17.10.2017 № 703410, від 26.04.2018 № 203587 ОСОБА_2 власноруч ставила свій підпис під цими попередженнями усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України та одночасно давала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги.

Зазначив, що посилання ОСОБА_2 щодо відсутності у її діях прямого умислу, спрямованого на подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї при подачі декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги є безпідставним, оскільки ст.7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" передбачає припинення виплати зазначеної допомоги не лише у випадку навмисного подання недостовірних відомостей, а й у випадку приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, тому вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Згідно довідки складеної секретарем судового засідання, судове засідання 02.05.2019 не проводилося у зв'язку із перебуванням головуючого судді у відрядженні. Судове засідання відкладене на 22.05.2019.

Ухвалами суду від 22.05.2019, 19.06.2019, 04.07.2019. 16.07.2019 та 22.07.2019 розгляд справи було відкладено.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві, просила їх задовольнити. Додатково вказала, що Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради при винесенні оскаржуваного наказу, яким зокрема зобов'язано позивачку повернути виплачену соціальну допомогу у повному розмірі, не враховано вимог п.28 Порядку №250 щодо врахування матеріального стану сім'ї при визначенні обсягу надміру виплачених коштів та встановлення строків їх повернення.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила в повному обсязі, з мотивів наведених у відзиві на адміністративний позов, просила відмовити в їх задоволенні.

Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.

Судом встановлено, що сім'я ОСОБА_4 складається із п'ять осіб: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 , та проживає за адресою АДРЕСА_1 .

29 лютого 2016 року, 31 серпня 2016 року, 27 квітня 2017 року, 17 жовтня 2017 року та 26 квітня 2018 року, ОСОБА_2 зверталася в Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, за призначенням державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї.

Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 29.02.2016 № 913507 (а.с. 13-14, 68-69) і доданої до неї декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.02.2016 (а.с. 15-16, 70-71) та інших документів (а.с. 72-81), рішенням від 03.03.2016 ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї з 01.02.2016 по 31.07.2016 в розмірі 1492,56 грн. щомісячно (а.с. 82).

Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 31.08.2016 № 914519 (а.с. 18-19, 83-83а) і доданої до неї декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 31.08.2016 (а.с. 20-21, 84-85) та інших документів (а.с.86-91), рішенням від 20.05.2016 ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2016 по 31.01.2017 в розмірі 4002,64 грн. щомісячно (а.с. 92).

Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 27.04.2017 № 915470 (а.с. 23-24, 93-94) і доданої до неї декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 27.04.2017 (а.с. 25-26, 95-96) та інших документів (а.с. 97-100), рішенням від 27.02.2017 ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї з 01.04.2017 по 13.04.2017 в розмірі 1775,08 грн., з 14.04.2017 по 30.04.2017 в розмірі 2025,08 грн, з 01.05.2017 по l2.08.2017 в розмірі 2275,40 грн, з 13.08.2017 по 30.09.2017 в розмірі 2603,59 грн. (а.с. 101).

Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 17.10.2017 № 703410 (а.с. 28-29, 102-103) і доданої до неї декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 17.10.2017 (а.с. 30-31, 104-105) та інших документів (а.с. 106-109), рішенням від 12.09.2017 ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї з 01.10.2017 по 31.03.2018 в розмірі 2203,59 грн. щомісячно (а.с. 110).

Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 26.04.2018 № 203587 (а.с. 33-34, 111-112) і доданої до неї декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.04.2018 (а.с. 35-36, 113-114) та інших документів (а.с. 115-118) рішенням від 05.04.2018 ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї з 01.04.2018 по 30.09.2018 в розмірі 2919,93 грн. щомісячно (а.с. 119).

В результаті проведеної перевірки відділом соціальних інспекторів Управління соціальної політики Тернопільської міської ради правильності та повноти інформації, наданої для призначення соціальних допомог заявником відділом було встановлено, що ОСОБА_8 в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.02.2016, 31.08.2016, 27.04.2017, 17.10.2017, 26.04.2018 подала неповну інформацію, а саме не зазначила про наявність у володінні свого чоловіка - ОСОБА_3 транспортних засобів та інформацію про його доходи.

Так, в результаті проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_8 подала неповну інформацію, а саме не зазначила в розділі IV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а саме:

- від 29.02.2016 про наявність у володінні свого чоловіка - ОСОБА_3 транспортних засобів: автомобіля марки CITROEN EVASION, модель 2.01, 1999 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , який був придбаний 16.05.2015, загальною вартістю 52000,00 грн.; автомобіля марки TOYOTA 4 RANNER, 1993 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 , який був придбаний 18.11.2015, загальною вартістю 90000,00 грн.; автомобіля марки RENAULT MASTER, 2000 року випуску, номерний знак НОМЕР_3 , який був придбаний 09.02.2016, загальною вартістю 40000,00 грн.;

- від 31.08.2016 про наявність у володінні свого чоловіка - ОСОБА_3 транспортних засобів: автомобіля марки CITROEN EVASION, модель 2.01, 1999 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , який був придбаний 16.05.2015, загальною вартістю 52000,00 грн.; автомобіля марки TOYOTA 4 RANNER, 1993 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 , який був придбаний 18.11.2015, загальною вартістю 90000,00 грн.;

- від 27.04.2017 року про наявність у володінні свого чоловіка - ОСОБА_3 транспортних засобів: автомобіля марки CITROEN EVASION, модель 2.01, 1999 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , який був придбаний 16.05.2015, загальною вартістю 52000,00 грн.; автомобіля марки OPEL MONTEREY, 1955 року випуску, номерний знак НОМЕР_4 , який був придбаний 11.04.2017, загальною вартістю 49740,00 грн.

В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 17.10.2017 року, ОСОБА_8 подала не повну інформацію, а саме не зазначила в розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.04.2017 р. по 01.10.2017 р. про отриманий дохід її чоловіком - ОСОБА_3 , а саме: дохід від продажу транспортного засобу, автомобіль марки OPEL MONTEREY, 1995 року випуску, номерний знак НОМЕР_4 , який був проданий 18.08.2017, загальною вартістю 49740,00 грн.; дохід від продажу транспортного засобу, автомобіль марки TOYOTA 4 RANNER, 1993 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 , який був проданий 04.04.2017, загальною вартістю 94162,75 грн.; дохід від продажу транспортного засобу, автомобіль марки FORD MUSTANG, 1995 року випуску, номерний знак НОМЕР_5 , який був проданий 11.04.2017, загальною вартістю 49470,00 грн.

В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.04.2018 року, ОСОБА_8 подала не повну інформацію, а саме не зазначила в розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.10.2017 р. по 01.04.2018 р. про отриманий дохід її чоловіком - ОСОБА_3 , а саме: дохід від продажу транспортного засобу, автомобіль марки CITROEN EVASION, модель 2.01, 1999 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , який був проданий 17.10.2017 за 52000,00 грн.

Суд зазначає, що факт володіння вищенаведеними транспортними засобами та факт продажу підтверджується інформацією наданою Регіональним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області (а.с. 120-125) та інформацією наданою на запит адвоката від 26.06.2019 №31/19/1-в-7 а.з. (а.с. 162-163).

Результати вищевказаної перевірки оформленні актами проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог від 29.08.2018 №101, в якому зазначено, що сума переплати за період з 01.02.2016 по 31.07.2016 складає 9601,44 грн, №102, в якому зазначено, що сума переплати за період з 01.08.2016 по 31.01.2017 складає 24688,18 грн, №103, в якому зазначено, що сума переплати за період з 01.04.2017 по 30.09.2017 складає 13823,09 грн, №104, в якому зазначено, що сума переплати, за період з 01.10.2017 по 31.03.2018 складає 14220,22 грн , №105, в якому зазначається, що сума переплати за період з 01.04.2018 по 31.07.2018 складає 11932,66 грн (а.с. 17, 22, 27, 32, 37, 126-130).

29.08.2018, на підставі висновків проведеної перевірки, Управління соціальної політики Тернопільської міської ради повідомило позивачку про те, що їй припиняється виплата соціальної допомоги починаючи з 01.08.2018, та про те, що вона зобов'язана повернути переплачену суму соціальної допомоги в розмірі 74265 грн. 59 коп. до 01.10.2018 (а.с. 38).

31.08.2018 Управління соціальної політики Тернопільської міської ради видано наказ №76 "Про припинення допомоги" (а.с. 39) у п.1 якого вказано, що начальнику відділу з прийняття рішень щодо надання соціальних допомог з 01.08.2018 припинити призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та позбавити права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2018 по 31.01.2019 та у п.2.2 якого вказано забезпечити повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Не погодившись із вищенаведеними п.1 та п.2.2 наказу позивачка звернулася до суду із відповідним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст.46 Конституції України пенсії, інші виплати соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Так, Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року №1768-III (далі - Закон №1768-III, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Згідно ст.1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; де малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; де прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; а середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч.9 ст.4 Закону № 1768-III).

Кабінетом Міністрів України 24.02.2003 року постановою №250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - Порядок №250, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.2 Порядку №250 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї .

Умови за якими соціальна допомога не призначається, а також випадки, за якими допомогу може бути призначено, встановлено і у п.10 Порядку №250. Ці норми є аналогічними тим, що передбачені у ст.7 Закону №1768-III України, згідно якої державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:

працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);

з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:

у складі сім'ї є особа з інвалідністю;

у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

У разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення (п.12 Порядку №250).

Відповідно п.25 Порядку №250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями ч.4 ст.7 Закону №1768-ІІІ, згідно якої якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Таким чином, виплата соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям припиняється у разі, коли уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї при зверненні до відповідного державного органу із заявою про надання державної соціальної допомоги навмисно подав недостовірні відомості або приховав відомості при призначенні зазначеної допомоги та визначенні її розміру.

Як зазначалося вище, на підставі поданих позивачкою заяв 29 лютого 2016 року, 31 серпня 2016 року, 27 квітня 2017 року, 17 жовтня 2017 року та 26 квітня 2018 року, Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради призначено сім'ї ОСОБА_4 щомісячну державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї.

Проте згідно актів проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог позивачка в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.02.2016, 31.08.2016, 27.04.2017, 17.10.2017, 26.04.2018 подала неповну інформацію, а саме не зазначила про наявність у володінні свого чоловіка - ОСОБА_3 транспортних засобів та інформацію про його доходи.

Суд зазначає, що при призначенні державної соціальної допомоги відповідачем було повідомлено про відмову в призначенні або припиненні виплат призначених допомог та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. В заяві про призначення соціальної допомоги позивачка власноруч ставила свій підпис під зазначеними попередженнями, тобто усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне відповідальність згідно з чинним законодавством України, та одночасно дала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомог.

Таким чином, встановлені судом обставини та системний аналіз зазначених вище правових норм свідчать про правомірне припинення призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_4 , у зв'язку з поданням недостовірних відомостей про доходи, а також про обґрунтоване позбавлення права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року, у відповідності до п.1 оскаржуваного наказу Управління соціальної політики Тернопільської міської ради № 76 від 31.08.2018 року "Про припинення допомоги".

Щодо посилання представника позивача на те, що при винесенні п.2.2 оскаржуваного наказу, яким зобов'язано позивачку повернути виплачену соціальну допомогу у повному розмірі, Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради не враховано вимог п.28 Порядку №250 щодо врахування матеріального стану сім'ї при визначенні обсягу надміру виплачених коштів та встановлення строків їх повернення, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.28 Порядку №250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно п.14 Порядку №250 розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.02.2002 року за № 112/6400, було затверджено Методику обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги.

Згідно п.5.19 вказаної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять, зокрема, доходи від продажу об'єктів нерухомого майна та транспортних засобів (за виключенням сум, які були використані на лікування або подолання наслідків надзвичайної ситуації у розмірі не менше 10 прожиткових мінімумів на одну особу з розрахунку на місяць, за умови документального підтвердження).

Як вбачається із наданого відповідачем розрахунку середньомісячного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги (а.с. 168-169) до розміру розрахунків сукупного доходу включалися всі доходи сім'ї позивачки, а також включався отриманий дохід від продажу вищевказаних автомобілів, а саме 49470,00 грн за квітень 2017 та 52000,00 грн за жовтень 2017.

Також, суд приймає до уваги пояснення представника відповідача про те, що ними включено до розміру сукупного доходу суму в розмірі 52000,00 грн замість 40000,00 грн, за продаж автомобіля марки CITROEN EVASION, згідно інформації наданої Регіональним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, однак різниця в розмірі 12000,00 грн не впливає на правомірність прийнятого рішення.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що оскаржене рішення в частині п.2.2 наказу № 76 від 31.08.2018 року "Про припинення допомоги" щодо повернення надміру виплачених коштів ОСОБА_2 прийняте на підставі та у спосіб, що визначені законами України, є обґрунтованим та прийнятим з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та із врахуванням майнового стану сім'ї позивачки.

Також суд бере до уваги, що в повідомленні про припинення соціальної допомоги від 12 серпня 2018 року № 156 позивачці був встановлений строк повернення суми соціальної допомоги в строк до 01 жовтня 2019 року (а.с. 132).

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов є необґрунтованим та не підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РОНКПП НОМЕР_6 ) до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (46002, м. Тернопіль, вул. Лисенка, 8, код ЄДРПОУ 03195636) про скасування пункту 1 та підпункту 2 пункту 2 наказу від 31 серпня 2018 року № 76 "Про припинення допомоги" - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 29 липня 2019.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.