Рішення від 25.07.2019 по справі 480/2245/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2019 р. Справа № 480/2245/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення йому розміру пенсії із 90 % грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення в ході перерахунків на підставі довідки УМВС України в Сумській області № 11/197-366 від 19.03.2018р.;

- зобов'язати відповідача з 01.01.2016р. поновити порушені права і перерахувати та виплатити йому суму недоплаченої пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Свої вимоги мотивує тим, що з 22.08.2009 року йому призначена пенсія за вислугою років у розмірі 90% від суми відповідного грошового забезпечення. У червні 2019 року від працівників ГУ ПФУ в Сумській області він дізнався про те що, 27.03.2018 року головне управління, виконуючи вимоги п.3 Постанови № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 19.03.2018 року за №11/197-366 здійснило перерахунок його пенсії, зменшивши з порушенням норм чинного законодавства, відсоток з 90 % до 70%. 11.06.2019 року позивач листом звернувся на адресу ГУ ПФУ в Сумській області з пропозицією здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016р. в розмірі 90% грошового забезпечення і поновити його порушені права. Проте, 13.06.2019 року управління відмовило йому, посилаючись на зміни в ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення. На думку позивача, зменшення відповідачем під час перерахунку пенсії розміру відсотка грошового забезпечення із 90% до 70% є протиправним, оскільки зміна розміру пенсії з 90% до 70% суми грошового забезпечення відповідно до положень ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ відбулася після призначення йому пенсії, що суперечить ч.1 ст.58 Конституції України. Тому відповідач при перерахунку його пенсії повинен був застосувати норми ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90 % від розміру грошового забезпечення.

Ухвалою від 25.06.2019р. провадження у справі відкрито та розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

18.07.2019р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.25), в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, оскільки відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014р. №1166 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», які діють з 01.05.2014р.) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Внаслідок прийняття постанови Кабінетом Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб» ГУ ПФУ в Сумській області при проведенні перерахунку на підставі довідки, виданої згідно із зазначеною вище постановою, застосовано ст.13 Закону №2262-ХІІ, яка є чинною на момент проведення відповідного перерахунку. Отже, підстави для проведення перерахунку, виходячи із 90% сум грошового забезпечення, відсутні. Враховуючи викладене, у задоволенні позову представник відповідача просив відмовити.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, оцінивши належні та допустимі докази в їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка до квітня 2018 року виплачувалась в розмірі 90% грошового забезпечення (а.с.12-13,15).

Внаслідок зміни грошового забезпечення відповідних категорій осіб, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 позивачу проведено перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2016р. у розмірі 70 % грошового забезпечення.

Після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.16).

Листом від 13.06.2019р. №993/В-11 (а.с.17) відповідач повідомив позивача, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Наведені обставини свідчать, що відповідачем під час проведення даного перерахунку було зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% на 70% грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.01.2016р.

Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.

Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.03.2018р. у справі №564/2288/16-а (№К/9901/23573/18) та від 04.02.2019 у справі №240/5401/18 (№Пз/9901/58/18).

Крім того слід зазначити, що Верховний Суд у постановах від 20.03.2018 у справі №295/309/17 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 вказав, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу у березні 2018 році відповідачем протиправно зменшено ОСОБА_1 основний розмір пенсії за вислугу років з 90% на 70% відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення, а тому позов підлягає задоволенню.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 768грн.40копю, що підтверджується квитанцією від 20.06.2019р. (а.с.5).

Таким чином, відповідно до ст.139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню судові витрати на користь позивача в розмірі 768,40грн.

Керуючись ст. ст. 90,139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії із 90 % грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення в ході перерахунків на підставі довідки УМВС України в Сумській області № 11/197-366 від 19.03.2018 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 21108013) з 01.01.2016р. перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) суму недоплаченої пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати в сумі 768грн.40коп. (сімсот шістдесят вісім грн.40коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 25.07.2019р.

Суддя О.О. Осіпова