Рішення від 26.07.2019 по справі 480/2034/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2019 р. Справа № 480/2034/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Роменському об'єднаному УПФУ Сумської області. Звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відовідного року. Розпорядженням від 22.05.2019 відповідач відмовив у задоволенні заяви вказавши, що управління не має можливості здійснити перерахунок з підстав визнання неконституційним словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки рішення Конституційного суду України не містить положень щодо його виконання.

Вважає таку відмову протиправною. У зв'язку з визнанням неконституційним словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на перерахунок пенсії. Просить визнати протиправним та скасувати розпорядження №106555 від 22.05.2019 щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України №1210, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до виплати та фактично виплаченою пенсією з 13.05.2019 року.

Також просить допустити до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що перерахунок пенсій на умовах, визначених постановою №543 проводиться індивідуально та на підставі документів, які підтверджують, що особа мала статус військовослужбовця або військовозобов'язаного, призначеного на військові збори, та внаслідок цього стала особою з інвалідністю. Позивачем таких підтверджуючих документів не надано, тому оскаржуване розпорядження є правомірним. Після ухвалення Конституційним Сумдом України рішення від 25.04.2019 не прийнято нормативно-правового акту, який би установлював інший порядок обчислення пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Ухвалою суду від 26.07.2019 замінено відповідача по справі - Роменське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

Вичивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач в період з 01.09.1986 по 214.10.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 9,10). Позивачу встановлена 3 група інвалідності безстроково, захворювання пов'язано з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 8,11).

13.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 12).

Розпорядженням №106555 від 22.05.2019 Роменське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області відмовило позивачу в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Другим сенатом Конституційного суду України 25.04.2019 прийнято рішення № 1-р(ІІ)/2019 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким визнано, що не відповідає Конституції України словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях вищезазначеної норми Закону. Проте, Управління позбавлене можливості здійснити обчислення розміру пенсії з цих підстав, оскільки рішення № 1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання. Водночас із зазначеним питанням Пенсійний фонду України звернувся до Міністерства соціальної політики України за відповідним роз'ясненням, після надходження якого Управління перегляне прийняте рішення (а.с. 13).

Відповідно до ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка діяла з 01.10.2017 особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

В резолютивній частині рішення визначено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" … втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, після ухвалення Конституційним судом України рішення у справі № 3-14/2019 передбаче частиною 3 статті 59 Закону право на отримання пенсії у визначеному цією нормою розмірі набули не лише особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, а і ті, хто брав участь у ліквідації, будучи військовозобов'язаними, призваними на військові збори

Відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач вказував на те, що управління позбавлено можливості здійснити обчислення розміру пенсії з підстав прийняття Конституційним судом рішення, оскільки рішення не містить положень щодо порядку його виконання. Така відмова є протиправною.

В рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 N 15-рп/2000 зазначено, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (частина друга статті 150), яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів (частина друга статті 8). Закони, інші правові акти, їх окремі положення, визнані рішенням Конституційного Суду України такими, що не відповідають

Конституції України (неконституційними), втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення (частина друга статті 152 Конституції України).

За таких обставин, відсутність порядку виконання рішення Конституційного Суду України не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії із зазначених у розпорядженні підстав. Втрата чинності окремих положень Закону в цьому разі

безпосередньо пов'язана з ухваленням Рішення Конституційного Суду України, а не з прийняттям правового акта на його підтвердження чи виконання.

Крім того, пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою, було передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за встановленою Постановою формулою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 543 зазначену норму викладено в новій редакції такого змісту: за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (редакція чинна з 01.07.2019).

Під час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи суперечило частині 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка є чинною після ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі № 3-14/2019. Тому при вирішенні питання щодо перерахунку пенсії відповідач повинен був застосовувати вимоги закону, як нормативного акту, що має вищу, ніж постанова Кабінету Міністрів України юридичну силу. З 01.07.2019 набули чинності зміни до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та порядок приведено у відповідність до наведеної вище норми Закону.

Обґрунтовуючи свою позицію, відповідач у відзиві на позов стверджує, що позивач не надав суду доказів, які підтверджують його статус військовослужбовця або військовозобов'язаного. Таке твердження є судом не приймається до уваги.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В оскаржуваному розпорядженні відповідач єдиною підставою для відмови у перерахунку пенсії вказував невизначеність порядку виконання рішення Конституційного суду України та посилався на положення постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 543, прийнятої пізніше, ніж оскаржуване рішення. При цьому не заперечував наявність підстав для застосування до позивача вимог ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На підставі ч. 2 ст. 77 КАС України заперечення щодо відсутності у позивача статусу військовослужбовця чи військовозобов'язаного відхиляються судом як такі, що не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Разом з тим, суд вважає необхідним зазначити, що статтею 10 Закону № 796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з приміткою статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до військовослужбовців належать: … військовозобов'язані, призвані на військові збори.

Статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивача підтверджується відповідним посвідченням. Той факт, що він є військовослужбовцем в розумінні Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підтверджується наданими суду копіями військового квитка та архівної довідки.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що розпорядження Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від №106555 від 22.05.2019 не може відповідати критеріям правомірності, визначених у ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню. Оскільки Роменське ОУПФУ в Сумській області протиправно відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління ПФУ в Сумській області, як правонаступника, провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та виплатити різницю між належною до виплати та фактично виплаченою пенсією з дати звернення із заявою про перерахунок пенсії - 13.05.2019.

Позивач також просить звернути рішення до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України підлягає негайному виконанню рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах стягнення за один місяць. Рішення суду у цій справі носить зобов'язальний характер. Наведеною нормою передбачено звернення до негайного виконання рішення лише у випадку стягнення коштів, тому вона не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №106555 від 22.05.2019 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та виплатити різницю між належною до виплати та фактично виплаченою пенсією з 13.05.2019.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко