29 липня 2019 р. Справа № 480/1665/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу років 1976, 1977, 1978 з фактичною кількістю відпрацьованих трудоднів, зазначених у трудовій книжці колгоспника № НОМЕР_1 , та зобов'язати Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати до страхового стажу період роботи в колгоспі "Червона зірка" за 1976, 1977, 1978 роки відповідно до записів у трудовій книжці та розглянути заяву про перерахунок пенсії. Позовні вимоги мотивує тим, що у 1969 році він почав працювати в колгоспі "Червона Зірка", де 28.01.1970 р. йому була видана трудова книжка. 15.02.2015 р. йому призначена пенсія за віком відповідно до ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", основний розмір якої становив 1290,74 грн (2791,51*0,46238 коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35). З 01.10.2017 р. розмір пенсії складає 1420,89 грн, з яких 1215,66 грн - основний розмір пенсії та 205,23 грн - доплата до пропорційно наявного страхового стажу.
10.05.2018 р. позивач звернувся до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням архівної довідки № 44 від 25.04.2018 р. Коропської районної державної адміністрації про зарахування до страхового стажу періоду роботи з 1972 по 1978 роки в колгоспі "Червона Зірка". Зазначає, що після перерахунку його трудовий стаж склав 24 роки 3 місяці 29 днів, але розмір пенсії не змінився. За його розрахунками страховий стаж має бути не менше 35 років. При цьому страховий стаж за 1976, 1977 та 1978 роки як такий, що не засвідчений печаткою і не підтверджений архівними документами, обчислений з урахуванням коефіцієнта 25,4 (коефіцієнт, який застосовується при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, для членів колгоспу, які без поважних причин не виконували встановленого мінімуму трудової участі). Відповідно до записів у трудовій книжці встановлений мінімум трудоднів складав: у 1976 році - 200 трудоднів, у 1977 році - 212 трудоднів, у 1978 році - 260 трудоднів.
Відповідно до відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області страховий стаж ОСОБА_1 складає 34 роки три місяці 29 днів: за 1976 рік відпрацьовано 284 трудодні при нормі 200, стаж враховано рік за рік; за 1977 рік відпрацьовано 248 трудоднів при нормі 212, враховано 9 місяців 19 днів; за 1978 рік відпрацьовано 305 трудоднів при нормі 260, враховано рік за рік. Відповідно до цих розрахунків йому не був проведений перерахунок пенсії через недостатній страховий стаж у 35 років для чоловіків.
З 01 березня 2019 року Пенсійний фонд України провів перерахунок пенсій, передбачений ч. 2 ст. 42 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але позивачу перерахунок пенсії не було здійснено. Листом 19.02.2019 р. Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області надало відповідь про підстави відмови у проведенні перерахунку пенсії. Позивач вважає, що відповідач, відмовляючи в зарахуванні зазначеного трудового стажу до загального трудового стражу, порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що з 15.02.2015 р. позивач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Виключно даним Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, мінімальний розмір пенсії за віком. Відповідно до норм Закону розмір пенсії безпосередньо залежить від набутого особою страхового стажу та отримуваної нею заробітної плати.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (01.01.2004 р.), зараховуються до страхового стажу в прядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
23.02.2015 р. позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком.
10.05.2018 р. позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії з добавкою стажу, до якої додав архівну довідку архівного відділу Коропської РДА Чернігівської області від 25.04.2018 р. № 44. Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.05.2018 р., страховий стаж склав 34 роки 3 місяці 29 днів.
За результатами перегляду матеріалів пенсійної справи в рамках звернення до Урядового контактного центру та на підставі наданої архівної довідки архівного відділу Коропської РДА Чернігівської області від 25.04.2018 р. № 44 час роботи у колгоспі "Червона Зірка" у 1977 році враховано в календарному обчисленні, в результаті чого страховий стаж склав 34 роки 6 місяців 09 днів. Перерахунок здійснено в липні 2018 року відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону з 01.05.2018 р. Доплата по перерахунку за травень, червень 2018 року проведена в серпні 2018 року в сумі 20,74 грн.
Разом з тим у зв'язку з відсутністю засвідчення печаткою записів про роботу в колгоспі "Червона Зірка" для обрахунку стажу роботи взяті до уваги архівні документи, відповідно до яких спірні періоди роботи позивача підтверджені та зараховані до стажу для обчислення пенсії. Просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що на даний час йому не здійснюється перерахунок пенсії і не виплачується жодних надбавок і доплат, не проведено осучаснення пенсії в порядку проведення з 01 березня 2019 року Пенсійним фондом України перерахунку пенсій, передбаченого ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. № 124 передбачено, що якщо після перерахунку розмір пенсії зростає, то таке підвищення не може бути меншим за 100 гривень. Натомість позивачу перерахунок пенсії не проведено взагалі. Вважає, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 29.07.2019 р. відповідача у справі - Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області - замінено на Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Недригайлівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач почав працювати у 1969 році в колгоспі "Червона Зірка", де 28.01.1970 р. йому була видана трудова книжка.
15.02.2015 р. позивачу призначена пенсія за віком відповідно до ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
10.05.2018 р. позивач звернувся до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням архівної довідки № 44 від 25.04.2018 р. Коропської районної державної адміністрації про зарахування до страхового стажу періоду роботи з 1972 по 1978 роки в колгоспі "Червона Зірка".
Листом від 15.05.2018 р. Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області надало відповідь на звернення позивача, зазначивши, що йому проведено перерахунок пенсії з урахуванням інформації, зазначеної в довідці архівного відділу Коропської районної державної адміністрації від 25.04.2018 р. № 44 (а.с.10,11).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд враховує таке.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Загальні засади державного пенсійного забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення", який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших передбачених джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
23.02.2015 р. позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком. До заяви були додані копії 2 трудових книжок, військовий квиток, свідоцтво про навчання, довідки трудового архіву Подільківської сільської ради про трудову участь в колгоспі "За комунізм" та про реорганізацію вказаного колгоспу, довідку трудового архіву Ленінської сільської ради про роботу в колгоспі ім. Леніна, довідки трудового архіву Синівської сільської ради про виконання сезонних робіт в колгоспі ім. Леніна та про реорганізацію вказаного колгоспу, довідки ДПТНЗ "Синівський професійний аграрний ліцей" про роботу в Синівському ПТУ-10 та його реорганізацію, довідку Подільківської сільської ради про роботу в Подільківській середній школі, довідки про заробітну плату, видані ДПТНЗ "Синівським ПАЛ", відділом освіти Липоводолинської РДА, Подільківською сільською радою, Синівською сільською радою.
Відповідно до ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Позивач просить зобов'язати Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати до страхового стажу період роботи в колгоспі "Червона зірка" за 1976, 1977, 1978 роки відповідно до записів у трудовій книжці. Як зазначає сам позивач, трудова книжка йому була видана 28.01.1970 р.
Відповідно до п. 6 Основних положень про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, схвалених Союзною радою колгоспів 14.03.1975 р. та затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 р. № 310, усі записи в трудовій книжці засвідчуються в усіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженої головою колгоспу особи та печаткою.
У даному випадку відомості про роботу в колгоспі "Червона зірка" у трудовій книжці не були належним чином засвідчені печаткою, що не заперечується позивачем. У зв'язку з цим органом Пенсійного фонду України до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 було долучено довідку комунальної установи "Трудовий архів Коропського району" про його трудову участь в господарстві. На підставі даних цієї архівної установи та архівного відділу Коропської РДА в архівних фондах відсутні документи, які можуть підтвердити встановлений мінімум вихододнів в колгоспі "Червона зірка" в період роботи позивача.
17.04.2015 р. на запит управління отримана інформація КП "Трудовий архів Коропського району" Чернігівської області про трудову участь в колгоспі "Червона зірка", на підставі чого проведено перерахунок пенсії з дати призначення пенсії і страховий стаж склав 34 роки 3 місяці 03 дні.
10.05.2018 р. позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії з добавкою стажу, до якої додав архівну довідку архівного відділу Коропської РДА Чернігівської області від 25.04.2018 р. № 44. Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.05.2018 р., страховий стаж склав 34 роки 3 місяці 29 днів.
За результатами перегляду матеріалів пенсійної справи в рамках звернення до Урядового контактного центру та на підставі наданої архівної довідки архівного відділу Коропської РДА Чернігівської області від 25.04.2018 р. № 44 час роботи у колгоспі "Червона Зірка" у 1977 році враховано в календарному обчисленні, в результаті чого страховий стаж склав 34 роки 6 місяців 09 днів. Перерахунок здійснено в липні 2018 року відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.05.2018 р. Доплата по перерахунку за травень, червень 2018 року проведена в серпні 2018 року в сумі 20,74 грн.
Крім того, на підставі архівних довідок КП "Трудовий архів Коропського району" Чернігівської області про трудову участь в колгоспі "Червона зірка" від 13.03.2015 р. № 96 та архівного відділу Коропської РДА Чернігівської області від 25.04.2018 р. № 44, свідоцтва по навчання та військового квитка до стажу роботи позивача зараховано: 1972 рік - робота в колгоспі за фактичною тривалістю (120 вихододнів), 1973-1974 роки - календарно весь період з урахуванням періодів навчання та військової служби, 1975 рік - робота в колгоспі за фактичною тривалістю (5 вихододнів) та військова служба з 01.01.1975 р. по 20.11.1975 роки, 1976-1978 роки - календарно весь період роботи в колгоспі.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю засвідчення печаткою записів про роботу в колгоспі "Червона Зірка" для обрахунку стажу роботи позивача взяті до уваги архівні документи, відповідно до яких спірні періоди роботи позивача - 1976, 1977, 1978 роки - підтверджені та зараховані в стаж з 01.05.2018 р. для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що відмова відповідача зарахувати позивачу спірні періоди роботи до страхового стажу та розглянути заяву про перерахунок пенсії відповідає вимогам чинного законодавства, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах