Рішення від 26.07.2019 по справі 240/8161/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/8161/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування у складі грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, винагороди за участь в АТО, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2014 року по жовтень 2014 року, включно, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи із 01.04.2019 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, винагороду за участь в АТО, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2014 року по жовтень 2014 року, включно, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458.

В обґрунтування позову зазначає, що відмова у перерахунку пенсії з 01.04.2019 згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458 з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум винагороди за участь в АТО та щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є протиправною та порушує право на отримання належної пенсії відповідно до чинного законодавства України.

Ухвалою від 19.06.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.

08.07.2019 відповідачем надіслано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що грошове забезпечення для призначення пенсії позивачу визначено відповідно до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Згідно ч.3 ст.43 Закону №2262, для визначення розміру пенсії враховуються виключно щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавки, доплати, підвищення. Винагорода за участь в АТО та щомісячна грошова винагорода не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а їх виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії згідно Закону.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині польова пошта НОМЕР_2 на посаді командира відділення аеромобільно-десантного взводу 2 аеромобільно-десантної роти 1 аеромобільно-десантного батальйону.

Наказом командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 від 05.11.2014 № 166 позивача звільнено у запас та виключено зі списків особового складу частини з 05.11.2014.

З 06.11.2014 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ .

Оскільки при призначенні позивачу пенсії не були враховані додаткові види грошового забезпечення, з яких оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум винагороди за участь в АТО та щомісячної додаткової грошової винагороди за період з березня 2014 року по 31.10.2014 включно відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458.

Листом від 26.04.2019 № М-1660 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що підстави для врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди та винагороди за участь в АТО, які зазначені у довідці військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458, відсутні. Обгрунтовуючи відмову, відповідач вказав, що пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за участь в АТО не відносяться ні до підвищень, ні до надбавок, доплат, винагород, які мають постійний характер, ні до щомісячних виплат та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно Закону.

Не погоджуючись із наданою відповіддю, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (у редакції на момент призначення пенсії позивачу) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

З довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458 вбачається, що з березня 2014 року по жовтень 2014 року, щомісячно, позивачу виплачувалась щомісячна додаткова грошова винагорода.

Ураховуючи наведене, отримувана ОСОБА_1 згідно з довідкою військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458 щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу у листопаді 2014 року пенсії підлягає перерахунку.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.

Згідно ч.2 ст.51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Враховуючи, що ОСОБА_1 подано до відповідача заяву про перерахунок пенсії разом із довідкою військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458 29.03.2019 (вх.М-1660), перерахунок пенсії має здійснюватись з 01.04.2019.

Отже, позовні вимоги щодо зобов'язання управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії із включенням до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, підлягає задоволенню.

Щодо винагороди за безпосередню участь в АТО, яка виплачувалась позивачу за період червень-серпень 2014 року.

Виплата винагороди за участь в АТО у 2014 році була передбачена постановою КМУ від 4 червня 2014 р. № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету".

Пунктом 2 цієї постанови установлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

На виконання постанови КМУ №158 Міністерством внутрішніх справ видано Наказ від 23.07.2014 № 719 "Про виплату винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям), льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України".

Пунктами 1 та 2 наказу № 719 передбачено виплачувати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям), льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Обчислення цієї винагороди здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення або заробітної плати (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди), за останньою займаною штатною посадою на час участі в зазначених операціях і заходах.

Винагороду виплачувати за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників)), начальників органів внутрішніх справ (п.2).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що винагорода за участь в антитерористичній операції є додатковою виплатою військовослужбовцям, яких залучено до участі у ній. При цьому, виплата винагороди залежить від певних умов та лише в означений період. Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичний характер, а її розмір залежить від періоду участі в антитерористичній операції, що визначається наказом командира.

За таких обставин, винагорода за участь в антитерористичній операції не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ.

Наведений висновок повністю узгоджується із правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постановах від 18 квітня 2019 року в справах №286/766/17 та №431/703/17.

Отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, оскільки виплата такої не має систематичний (щомісячний) характер та не входить до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія ОСОБА_1 , фактично отриманої ним суми щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2014 року по жовтень 2014 року включно, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи із 01.04.2019, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з березня 2014 року по жовтень 2014 року включно відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2018 року № 458.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 26 липня 2019 року.

Суддя Г.В. Чернова