Рішення від 17.07.2019 по справі 240/4776/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/4776/19

категорія 108120000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Майстренко Н.М.,

за участю секретаря судового засідання - Миськової О.В.

та за участю: представника позивача Банківського В.В.,

представника відповідача Рожкової В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунальної установи "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради до Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області про визнання протиправною та скасування вимоги,

встановив:

Комунальна установа "Житомирський обласний центр крові" звернулася до суду з позовом до Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправною і скасувати вимогу Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області в особі його відокремленого підрозділу - Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області - від 19.09.2018 №06-04-17/5715 "Про усунення порушень, виявлених ревізією, проведеною в Комунальній установі "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради та її філій";

- стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області 1921,00 грн. сплаченого судового збору.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що вказана спірна вимога, як індивідуально-правовий акт, в силу закону обов'язкова до виконання підконтрольною установою, прийнята з порушенням вимог закону щодо її змісту, оскільки є неконкретизованою. Зазначивши у вимозі про необхідність "усунути виявлені порушення законодавства в установленому законом порядку" відповідач не вказав, які саме дії, та на підставі яких положень закону повинен здійснити позивач для усунення негативних наслідків протиправного використання грошових коштів. Спонукання позивача самостійно визначити на підставі невизначених законодавчих актів, які саме заходи слід вживати для усунення виявлених порушень, у свою чергу, може призвести до нового можливого порушення позивачем чинного законодавства. Зазначене в світлі обов'язкового характеру спірної вимоги в частині корегування роботи підконтрольної установи є порушенням вимог закону щодо змісту вимоги як акту індивідуальної дії.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 02.05.2019.

Копію ухвали позивач, відповідач отримали 10.04.2019, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

На адресу суду від відповідача надійшла заява про залишення позову без розгляду, яка обґрунтована тим, що згідно відмітки канцелярії для вхідної документації Комунальна установа "Житомирський обласний центр крові" отримала письмову вимогу 28.09.2018 №305, а отже перебіг строку для звернення до суду почався саме з 28.09.2018. Вважає, що Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" не передбачено досудового порядку оскарження вимоги органу державного фінансового контролю (а.с. 56-58).

Разом з тим, відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, вважаючи їх безпідставними з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 83-88). Зокрема, зазначив, що акт ревізії не підлягає оскарженню у порядку досудового врегулювання спору, оскільки не породжує безпосередньо прав чи обов'язків для підконтрольної установи, а є документом, в якому фіксуються результати проведення ревізії. Вказує, що Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області правомірно пред'явило вимогу від 19.09.2018 №06-4-17/57/5715 про усунення порушень, виявлених ревізією, проведеною в Комунальній установі "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради, оскільки за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності позивача встановлено порушення законодавства з питань збереження та використання активів.

Відповідно до протоколу судового засідання від 02.05.2019, враховуючи задоволення заяви представника позивача про відкладення розгляду справи, підготовче засідання відкладено на 23.05.2019.

У підготовчому засіданні 23.05.2019 оголошено перерву до 06.06.2019 у зв'язку з потребою в ознайомленні представника позивача із заявою відповідача про залишення позову без розгляду.

Від позивача надійшли пояснення по справі, в яких зазначено про те, що оскаржувана вимога від 19.09.2018 №06-04-17/5715 містить інформацію, що не відповідає акту ревізії з врахуванням його невід'ємних частин (достатньо лише проаналізувати і співставити висновки акту ревізії, висновки на заперечення до акту та вимоги, які виставлені бюджетній установі).

У судовому засіданні, призначеному на 06.06.2019, протокольною ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з наступного.

За результатами проведеної ревізії відповідачем складено акт від 06.08.2018 №04-10/13. На підставі акту ревізії відповідачем 19.09.2018 прийнято вимогу №06-04-17/5715 щодо усунення порушень, виявлених ревізією, проведеною в Комунальній установі "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради та її філій.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Статтею 13 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено, що дії або бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.

З матеріалів справи вбачається, що позивач скористався передбаченим законом порядком досудового вирішення спору та 05.10.2018 звернувся до Державної аудиторської служби України зі скаргою щодо припинення неправомірних дій з боку посадових осіб Управління північного офісу від 05.10.2018 №385.

За результатами розгляду скарги Державною аудиторською службою України листом про розгляд скарги від 05.11.2018 №26-14/217 повідомлено Комунальну установу "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради про те, що за результатами проведеного аналізу матеріалів ревізії Держаудитслужба встановила низку недоліків у діях посадових осіб Управління.

Комунальна установа "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради направила Державній аудиторській службі України повторне звернення від 14.12.2018 №445/1 про те, що під час розгляду скарги від 05.10.2018 №385 не були розглянуті питання з приводу призначення й проведення службового розслідування щодо виявлення причин фальсифікації офіційних документів і перевищень повноважень відносно посадових осіб Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області, а також не розглянуто питання про анулювання рішення і документів, що складені посадовими особами Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області за наслідками ревізії Комунальної установи "Житомирський обласний центр крові" та її філії, які спрямовані на реалізацію матеріалів ревізії.

Державною аудиторською службою України листом про розгляд звернення від 17.01.2019 №26-14/10-2019 повідомлено позивача про те, що Держаудитслужбою детально опрацьовано матеріали розгляду скарги та усі питання розглянуті повно. Разом з тим, додатково повідомлено про те, що за допущені недоліки трьом посадовим особам зменшено розмір премії за листопад 2018 року.

Зважаючи на те, що позивач остаточну відповідь на свої скарги отримав 17.01.2019, саме цю дату суд вважає датою, з якої починається перебіг процесуального строку на звернення з позовом до суду. При цьому, суд не вдається до оцінки правомірності обраної позивачем процедури досудового врегулювання спору, оскільки вона не є предметом судового оскарження, тим паче що результати цієї процедури потягнули за собою певні наслідки дисциплінарного характеру відносно посадових осіб відповідача. Суд лише констатує факт, що 17.01.2019 позивачу стало відомо про те, що оскаржувана вимога буде залишена з тим же змістом, з яким вона була пред'явлена до виконання за наслідками проведеної ревізії.

Таким чином, враховуючи, що Комунальна установа "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради звернулась до суду з даним позовом 04.04.2019, суд дійшов висновку, що позивачем не порушений процесуальний строк, встановлений ч. 4 ст. 122 КАС України.

Ухвалою суду від 06.06.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 25.06.2019.

У зв'язку з перебуванням головуючого судді Майстренко Н.М. в період з 20.06.2019 по 01.07.2019 у відпустці, наступне судове засідання було призначене на 08.07.2019.

Розгляд справи по суті 08.07.2019 відкладено на 17.07.2019 у зв'язку з задоволенням клопотання представника відповідача про перенесення судового засідання.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Так, судом встановлено, що відповідачем проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунальної установи "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради за період з 01.01.2012 по 30.04.2018, за результатами якої складено акт від 06.08.2018 №04-10/13.

На підставі акта ревізії відповідачем 19.09.2018 прийнято вимогу №06-04-17/5715 щодо усунення порушень, виявлених ревізією, проведеною в Комунальній установі "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради та її філій.

Під час ревізії встановлено наступні порушення законодавства:

- протягом періоду 2012-2013, 2016 років та січня - березня 2018 року Центром здійснено реалізацію для 3 суб'єктів господарювання (ПП "Медплазма груп", ПП "Медплазмагруп", ТОВ "Біофарма плазма") плазми (свіжозамороженої, замороженої) за договірними цінами, що є нижчими затверджених тарифів, та які не покривають понесених видатків на її виготовлення, переробку та зберігання, що призвело до недоотримання коштів від надання платних медичних послуг на суму 526739,22 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на вказану суму;

- Центром протягом періоду з 01.01.2017 по 30.04.2018 відповідно до укладених договорів з 24-ма лікувальними закладами області проведено реалізацію компонентів донорської крові, вартість якої вказаними лікувальними закладами не сплачено на рахунок Центру на суму 311112,62 грн., та станом на 01.05.2018 не відображено заборгованість у бухгалтерському обліку Центру та лікувальних закладів, що призвело до невідображення в обліку Центру дебіторської заборгованості за медичні послуги, які надаються на платній основі, чим завдано матеріальної шкоди Центру на вказану суму;

- головному лікарю Центру у листопаді 2013 року без відповідних погоджень на одноразове преміювання від управління охорони здоров'я Житомирської ОДА безпідставно нараховано та виплачено грошову премію у зв'язку з нагородженням його Почесною грамотою Міністерства охорони здоров'я, що призвело до зайвого нарахування та виплати премії на суму 12902,75 грн. та відповідно здійснено нарахування єдиного соціального внеску на суму 4683,70 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на загальну суму 17586,45 грн.;

- ТОВ «РОСТ ДІДЖИТАЛ» у квітні 2018 року при наданні послуг із розробки веб-сайту фактично не виконано роботи із базового наповнення сайту, проведення тестування та викладення веб-сайту на хостинг Центру на суму 14880,00 грн., які оплачено Центром в повному обсязі, чим завищено вартість наданих послуг та завдано матеріальної шкоди Центру на вказану суму;

- Центром протягом періоду з 01.01.2012 по 01.01.2013 лікарю дерматологу, лікарю-лаборанту та сестрі медичній встановлено надбавку за вислугу років у завищеному розмірі, внаслідок завищення медичного стажу, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, що призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати на суму 8176,57 грн. та відповідно здійснено нарахування єдиного соціального внеску на суму 2968,09 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на загальну суму 11144,66 грн.;

- головному лікарю Центру за період з 01.02.2015 по 01.04.2015 та з 01.01.2016 по 01.03.2016 та заступнику головного лікаря з економічних питань за період з 01.01.2015 по 01.04.2015 нараховано надбавку за складність та напруженість без дозволу органу вищого рівня (управління охорони здоров'я Житомирської ОДА) на її встановлення, що призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати головному лікарю та заступнику головного лікаря на суму 6440,24 грн. та відповідно здійснено нарахування єдиного соціального внеску на суму 2109,65 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на загальну суму 8549,89 грн.;

- протягом ревізуємого періоду дезінфекторам Центру встановлено занижені норми робочого часу на тиждень за відсутності атестації робочих місць працівників щодо визначення шкідливих умов праці, що призвело до нарахування та виплати заробітної плати за фактично невідпрацьований час на суму 5813,10 грн., та відповідно здійснено нарахування єдиного соціального внеску на суму 1716,75 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на загальну суму 7529,85 грн.;

- у грудні 2015 року Центром отримані благодійні внески у сумі 2824,80 грн. використано не для придбання витратних матеріалів, а для придбання лікарських засобів (придбано розчин натрію хлориду), тобто використано не на цілі, визначені розпорядженням голови Житомирської обласної ради;

- Центром у 2016 році не перераховано до обласного бюджету кошти в сумі 1705,54 грн., що надійшли як повернення працівниками заробітної плати, в т.ч. матеріальної допомоги, за минулі бюджетні періоди, чим завдано матеріальної шкоди обласному бюджету на вказану суму;

- протягом періоду з 01.12.2016 по 01.03.2017 лікарю-трансфізіологу, лікарю мікробіологу, лікарю-методисту, медичному статистику та лаборанту Центру встановлено завищені тарифні розряди внаслідок відсутності відповідної кваліфікаційної категорії або продовження термінів її дії, що призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати на суму 1229,63 грн., та відповідно здійснено нарахування єдиного соціального внеску в сумі 420,10 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на загальну суму 1649,73 грн.;

- Центром у січні та лютому 2013 року, у січні 2014, 2015, 2016, 2017 років відшкодовано кошти донорам за здану кров, здавання якої проводилось у минулих бюджетних періодах, за відсутності кредиторської заборгованості на суму 1251,20 грн., що призвело до безпідставної виплати коштів донорам на підсилене харчування за минулі бюджетні періоди, чим завдано матеріальної шкоди Центру на вказану суму;

- протягом періоду, що підлягав ревізії, Центром проведено нарахування та виплату заробітної плати одному зовнішньому суміснику за час його тимчасової непрацездатності (перебування на лікарняному), що призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати за фактично невідпрацьований робочий час на суму 930,75 грн., та відповідно здійснено нарахування єдиного соціального внеску на суму 204,77 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на загальну суму 1135,52 грн.;

- протягом періоду з 01.02.2015 по 30.04.2018 військовою частиною НОМЕР_1 , КУ "Центральна дитяча міська лікарня" та Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" не сплачено у повному обсязі вартість реалізованого альбуміну 5%, інших компонентів крові (в т.ч. препаратів) для Центру на загальну суму 1541,47 грн., що призвело до недоотримання Центром власних надходжень від надання платних медичних послуг, та завдано матеріальної шкоди Центру на вказану суму;

- протягом періоду з 01.04.2012 по 01.01.2017 семи працівникам Центру під час розрахунку суми відпускних проводилось коригування заробітної плати у періоді призначення працівників на вищу посаду, що призвело до зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати в сумі 728,35 грн., та відповідно здійснено нарахування єдиного соціального внеску на суму 162,66 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на загальну суму 891,01 грн.;

- протягом ревізуємого періоду Центром в окремих випадках списання паливно-мастильних матеріалів проведено із завищенням норм списання паливно-мастильних матеріалів, в т.ч. внаслідок заокруглення літражу паливо-мастильних матеріалів, на суму 477,54 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на вказану суму;

- Центром в червні та липні 2012 року, в лютому та липні 2013 року, в січні 2014 року, в липні 2015 року та у травні 2017 року проведено відшкодування витрат на відрядження працівникам на підставі звітів про використання коштів на відрядження за відсутності документів, що підтверджують вартість проїзду, внаслідок чого зайво відшкодовано коштів на відрядження на суму 440,00 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на вказану суму;

- протягом періоду з 01.01.2014 по 30.04.2018 при наданні послуг з поточного ремонту медичної техніки завищено вартість надання вказаних послуг через завищення вартості матеріалів (запчастин) на суму 260,10 грн., які оплачено Центром в повному обсязі, чим завдано матеріальної шкоди Центру на вказану суму;

- у березні 2015 року головному лікарю Центру нараховано та виплачено заробітну плату в розмірі, що перевищує максимальний місячний розмір, який обмежувався 7 розмірами мінімальної заробітної плати, внаслідок чого зайво нараховано та виплачено заробітної плати в сумі 133,05 грн. та відповідно здійснено нарахування єдиного соціального внеску в сумі 48,30 грн., чим завдано матеріальної Центру на загальну суму 181,35 грн.;

- протягом періоду з 01.01.2012 по 01.01.2014 Житомирським державним університетом ім. Івана Франка не перераховано частково на рахунок Центру кошти від надання послуг з проходження практики студентів для керівників бази практики Центру, що призвело до недоотримання доходів Центру на суму 181,02 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на вказану суму;

- у грудні 2015 року Центром при списанні та утилізації обладнання із вмістом дорогоцінних металів не перераховано до доходів загального фонду обласного бюджету частину отриманих коштів за здане у вигляді брухту золото та срібло на суму 29,15 грн., чим завдано матеріальної шкоди обласному бюджету на вказану суму;

- у однієї матеріально-відповідальної особи у завідувача донорським відділом встановлено нестачу медикаментів на загальну суму 24,78 грн., чим завдано матеріальної шкоди Центру на казану суму.

По Новоград-Волинській філії Комунальної установи "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради (далі - Новоград-Волинська філія):

- протягом 2012-2013 років та січня-березня 2018 року Новоград-Волинською філією здійснено реалізацію для суб'єктів господарювання плазми свіжозамороженої за договірними цінами, що є нижчими затверджених тарифів та які не покривають понесених видатків на її виготовлення, переробку та зберігання, що призвело до недоотримання коштів від надання платних медичних послуг на суму 111279,18 грн., чим завдано матеріальної шкоди Новоград-Волинській філії на вказану суму;

- протягом ревізуємого періоду Новоград-Волинською філією при списанні та утилізації обладнання із вмістом дорогоцінних металів, не перераховано до доходів загального фонду обласного бюджету частину отриманих коштів за здане у вигляді брухту золото та срібло на суму 3986,63 грн., чим завдано матеріальної шкоди обласному бюджету на вказану суму;

- протягом 2015 та 2017 року Новоград-Волинською філією не перераховано до загального фонду обласного бюджету інших надходжень в сумі 771,67 грн., що надійшли як повернення працівниками заробітної плати за минулі бюджетні періоди, чим завдано матеріальної шкоди обласному бюджету на вказану суму;

По Коростенській філії Комунальної установи "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради (даті - Коростенська філія):

- протягом 2012-2013 років та січня-березня 2018 року Коростенською філією здійснено реалізацію для суб'єктів господарювання плазми свіжозамороженої за договірними цінами, що є нижчими затверджених тарифів та які не покривають понесених видатків на її виготовлення, переробку та зберігання, що призвело до недоотримання коштів від надання платних медичних послуг на суму 191547,90 грн., чим завдано матеріальної шкоди Коростенській філії на вказану суму;

- в порушення вимог п. 1.6 Наказу №308/519 протягом 2013-2015 років завідуючому Коростенської філії нараховано надбавку до посадового окладу за складність та напруженість роботи у більшому розмірі, ніж встановлено її розмір наказами Центру, що призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати в загальній сумі 623,69 грн. та відповідно здійснено нарахування єдиного соціального внеску в сумі 226,38 грн., чим завдано матеріальної шкоди Коростенській філії на загальну суму 580,07 грн.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 8, пункту 7 статті 10, частини 2 статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", підпункту 9 пункту 4 "Положення про Державну аудиторську службу України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43, Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області вимагає усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку. Вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та недоліків із завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів зобов'язано позивача надати Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області до 19.10.2018. В оскаржуваній вимозі також вказано, що у разі неусунення виявлених порушень в установлений строк орган державного фінансового контролю ініціює перед органом місцевого самоврядування питання розірвання контракту з головним лікарем Центру.

Вважаючи, що оскаржувана вимога є незаконною, позивач звернувся до суду з позовом про визнання її протиправною та скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні внормовуються положеннями Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (Закон №2939-XII) та приписами Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України N499/2011 від 23.04.2011.

Статтею 2 Закону №2939-XII передбачено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (надалі - Положення), центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, є Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба).

Підпунктом 9 пункту 4 Положення визначено, що Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Також слід зазначити, що аналіз норм Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Положення про Державну фінансову інспекцію України дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і в цій частині вона є обов'язковою до виконання. Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом направлення вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

За таких обставин, в органу фінансового контролю наявне право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Зі змісту оскаржуваної вимоги вбачається, що в ній викладено висновки Держаудитслужби про виявлені під час ревізії порушення Комунальною установою "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради та її філіями вимог чинного законодавства.

Однак, вимога не містить визначення конкретних дій, обов'язкових до виконання Комунальною установою "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради та її філій для усунення виявлених порушень.

З огляду на правову природу письмової вимоги контролюючого органу, вона породжує правові наслідки (зокрема обов'язки) для свого адресата, відтак наділена рисами правового акта індивідуальної дії (з урахуванням її змістовної складової, незалежно від форми документу, в якому вона міститься) і як такий акт може бути предметом судового контролю в порядку адміністративного судочинства у разі звернення із відповідним позовом. При цьому "законність" письмової вимоги контролюючого органу безумовно передбачає її обґрунтованість, тобто наявність підстав для її скерування адресату.

У даній справі зміст спірної вимоги, яка є індивідуально-правовим актом, а відтак породжує права і обов'язки для підконтрольної установи, якій вона адресована, полягає в тому, щоб "усунути виявлені порушення", встановлені контролюючим органом. Додатково про обов'язковий характер даної вимоги свідчить застереження в ній про те, що її невиконання є підставою для ініціювання питання розірвання контракту з головним лікарем Центру.

Водночас, спірна вимога, як індивідуально-правовий акт, в силу закону обов'язкова до виконання підконтрольною установою, прийнята з порушенням вимог закону щодо її змісту, оскільки є неконкретизованою.

Зазначивши у вимозі про необхідність "усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку" відповідач не вказав, які саме дії, та на підставі яких положень закону повинен здійснити позивач для усунення негативних наслідків протиправного використання грошових коштів.

Спонукання позивача самостійно визначити на підставі невизначених законодавчих актів, які саме заходи слід вжити для усунення виявлених порушень, в свою чергу, може призвести до нового можливого порушення позивачем чинного законодавства. Зазначене в світлі обов'язкового характеру спірної вимоги в частині коригування роботи підконтрольної установи є порушенням вимог закону в частині змісту вимоги як акту індивідуальної дії.

Правову позицію щодо необхідності визначення конкретних заходів, які слід вжити для усунення виявлених порушень, як обов'язкової складової змісту вимог Держаудитслужби викладено в постановах Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №826/3350/17 та від 11 .09.2018 у справі № 825/1481/16.

Логіка такого правового висновку знайшла підтвердження і у ході розгляду даної судової справи, під час якого позивачем були частково усунуті порушення, зазначені в оскаржуваній вимозі. Частина порушень, викладених в оскаржуваній вимозі, на думку позивача, не допускає об'єктивної можливості їх виконання. На запитання представника позивача, чи вчинені позивачем дії є достатніми для висновку про усунення виявлених ревізією порушень та чи не призвели такі дії до нових порушень, однозначна відповідь отримана не була. Таким чином, за обставин, які склались у даній справі, відсутність в оскаржуваній вимозі способу усунення виявлених порушень свідчить про невідповідність оскаржуваного рішення критеріям законності та не дозволяє позивачу визначитись з тим, яка його поведінка є правомірною, зважаючи на що позовні вимоги про скасування такого рішення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позов Комунальної установи "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради слід задовольнити в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 1921,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною і скасувати вимогу Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області від 19.09.2018 №06-04-17/5715 "Про усунення порушень, виявлених ревізією, проведеною в Комунальній установі "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради та її філій".

Стягнути на користь Комунальної установи "Житомирський обласний центр крові" Житомирської обласної ради за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській області 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 26 липня 2019 року.

Суддя Н.М. Майстренко