Рішення від 29.07.2019 по справі 200/418/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 р. Справа№200/418/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 39406028, Донецька область, м. Маріуполь, 130-ї Таганрозької дивізії, 114) до Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (ЄДРПОУ: 00191678, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, 177а) про стягнення з платника податків податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 53914,13 грн.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач є юридичною особою та перебуває на податковому обліку у Покровській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.

За Покровським регіональним виробничим управлінням Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» рахується податковий борг, який виник з причин несплати самостійно поданого розрахунку та донарахованої штрафної санкції з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 53914,13 грн. (нараховано пені відповідно до п.п.129.1.1 ст. 129 Податкового кодексу України).

З посиланням на дотримання вимог пп. 20.1.19, 20.1.34 п.20.1. ст.20, п.95.1. та п.95.4. ст.95 Податкового кодексу України позивач просить стягнути кошти з рахунків у банківських установах, обслуговуючих відповідача в сумі заборгованості 53914,13 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.01.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.02.2019 року здійснено заміну первинного відповідача - Покровське регіональне виробниче управління Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" на належного відповідача - Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу".

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.03.2019 року зупинено провадження в адміністративній справі №200/418/19-а до набрання законної сили судовим рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі №805/2342/16-а.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2019 року поновлено провадження у справі.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 260 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Покровське регіональне виробниче управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань 04.09.2007 року за №1266103000102 та перебуває на податковому обліку у Покровській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області з 06.09.2007 року за №1162.

Станом на дату звернення до суду, відповідно даних картки облікового рахунку за Покровським регіональним виробничим управлінням Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» рахується податковий борг (пеня) у розмірі 53 914,13 грн. з рентної плати за спеціальне використання води.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Приписами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового Кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 31.1 статті 31 Податкового Кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно з абзацом 2 пункту 252.23 статті 252 Податкового кодексу України податкові декларації з рентної плати під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи подаються уповноваженою особою, визначеною відповідно до пункту 252.1 цієї статті починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий договір зареєстровано у контролюючих органах.

Пунктом 257.1 статті 257 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Відповідно до пункту 257.2 статті 257 Податкового кодексу України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Згідно з пунктом 257.3 статті 257 Податкового кодексу України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки:

- з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України;

- з рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин - за місцезнаходженням ділянки надр;

- з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України - за місцем податкової реєстрації;

- з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації;

- з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки;

- з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України - за місцем його податкової реєстрації.

Відповідно до пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

П.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового Кодексу України, яким передбачено, що після закінчення встановлених Податковим кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Пеня, визначена п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст.129 нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п. 129.4 ст.129 податкового кодексу України).

Відповідно картки облікового рахунку 20.11.2017 року платинку податків нарахована пеня на борг минулих років з 20.08.2014 року по 20.11.2017 року на розрахунок збору за спеціальне водокористування в частині використання води №9041723620 від 21.07.2014 року у розмірі 56 808,49 грн. У зв'язку з частковою сплатою платником податків податкового боргу суму боргу по пені зменшено до 53 914,13 грн.

Згідно положень пункту 59.1 статті 59 Податкового Кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

У зв'язку з несплатою платником податків - Покровським регіональним виробничим управлінням Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" узгоджених податкових зобов'язань, податковим органом було направлено податкову вимогу №3037-25 від 08.09.2014 року. Згідно поштового повідомлення податкова вимога вручена уповноваженій особі відповідача особисто 10.09.2014 року.

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового Кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (п. 95.1 ст. 95 ПК).

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2ст. 95 ПК).

Відповідно абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Податкового Кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З аналізу зазначених положень Податкового кодексу України слідує, що платник податків, який самостійно визначив податкові зобов'язання у поданих ним податкових деклараціях, має сплатити в повному обсязі відповідні суми у встановлені податковим законодавством строки. Невиконання обов'язку зі сплати самостійно визначеного у відповідній податковій звітності податкового зобов'язання призводить до набуття таким зобов'язанням статусу податкового боргу, що, у свою чергу, є підставою для складання податкової вимоги, невиконання якої надає контролюючому органу право звернутись до суду з позовом про стягнення усієї суми податкового боргу, що обліковується за платником податків на момент звернення до суду.

Як вбачається з картки облікового рахунку відповідача станом на 20.11.2017 року за платником податків обліковується податковий борг у розмірі 95 446,95 грн.

Крім того, як вбачається з розрахунку ціни позову сума, що підлягає стягненню у розмірі 53 914,13 грн., за період 20.08.2014 року по 20.11.2017 року) є пеня на борг минулих років, а саме, суму податкового боргу у розмірі 95 446,95 грн., за період 2 квартал 2014 року, яка була предметом спору у справі №805/2342/16-а. Відповідно позовних вимог позивач просив визнати дії податкового органу по відмові у задоволенні заяви про списання безнадійного податкового боргу зі збору за спеціальне використання води за 2 квартал 2014 року у сумі 95446,95 грн. протиправними та зобов'язати задовольнити заяву про списання безнадійного податкового боргу зі збору за спеціальне використання води за 2 квартал 2014 року у сумі 95446,95 грн., а саме прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу зі збору за спеціальне використання води за 2 квартал 2014 року у сумі 95446,95 грн.

Судом при розгляді даної справи було зупинено провадження до набрання законної сили судовим рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі №805/2342/16-а.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 року у задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі Красноармійського регіонального виробничого управління комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дії по відмові у задоволенні заяви про списання безнадійного податкового боргу зі збору за спеціальне використання води за 2 квартал 2014року у сумі 95446,95 грн. протиправними та зобов'язання задовольнити заяву про списання безнадійного податкового боргу зі збору за спеціальне використання води за 2 квартал 2014 року у сумі 95446,95 грн., а саме прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу зі збору за спеціальне використання води за 2 квартал 2014 року у сумі 95446,95 грн. відмовлено. Рішення набрало законної сили.

Виходячи з вищевикладеного, наявність у відповідача податкового боргу у розмірі 53914,13 грн. підтверджується відомостями з інтегрованої картки відповідача.

Беручи до уваги, що податковий борг відповідач протягом 60 днів з моменту вручення податкової вимоги від 08.09.2014 року №3037-25 не погасив, суд дійшов висновку про наявність визначених у законі підстав для стягнення податкового боргу за рішенням суду з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, на день розгляду справи заборгованість відповідачем не погашена, а тому зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, а також виходячи з конституційного принципу обов'язковості сплати податків і зборів, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо стягнення податкового боргу по рентній платі за спеціальне використання води у сумі 53 914,13 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Частиною 2 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, відтак, суд не стягує їх з відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністратвиний позов Головного управління ДФС у Донецькій області ( ЄДРПОУ: 39406028, Донецька обл., м. Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 39406028, Донецька область, м. Маріуполь, 130-ї Таганрозької дивізії, 114) до Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (ЄДРПОУ: 00191678, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, 177а) про стягнення з платника податків податкового боргу - задовольнити.

Стягнути кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (ЄДРПОУ: 00191678, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, 177а) в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 53914,13 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш