Ухвала від 24.07.2019 по справі 440/1460/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань залишення позовної заяви без розгляду

24 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1460/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Ніценко А.О.,

представника позивача - Приходько О.Я.,

представника відповідача - Тур Н.І.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазвидобувного управління "Полтаванафтогаз" до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

23 квітня 2019 року Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" в особі Нафтогазвидобувного управління "Полтаванафтогаз" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Полтавській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Полтавській області, які полягають в нарахуванні платнику - Договору про спільну діяльність від 24.12.1997 №999/97 - уповноважена особа НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" 22525915, податковий номер 403739509, зайвої пені в загальній сумі 75113448,86 грн, в тому числі:

з плати за користування надрами для видобутку корисних копалин та рентної плати за видобутий природний газ - в сумі 73037725,04 грн, в т.ч.: за 2015 рік - в сумі 34554398,99 грн, за 2016 рік - в сумі 32241575,93 грн, за 2018 рік - в сумі 6241750,12 грн;

з плати за користування надрами для видобування корисних копалин та рентної плати за видобутий газовий конденсат - в сумі 2075723,82 грн, в т.ч.: за 2015 рік - в сумі 1601261,88 грн, за 2016 рік - в сумі 474461,94 грн;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Полтавській області провести коригування даних інтегрованої картки платника - Договору про спільну діяльність від 24.12.1997 №999/97 - уповноважена особа НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" 22525915, та виконати дії по скасуванню зайво нарахованої в загальній сумі 75113448,86 грн, в тому числі:

з плати за користування надрами для видобутку корисних копалин та рентної плати за видобутий природний газ - в сумі 73037725,04 грн, в т.ч.: за 2015 рік - в сумі 34554398,99 грн, за 2016 рік - в сумі 32241575,93 грн, за 2018 рік - в сумі 6241750,12 грн;

з плати за користування надрами для видобування корисних копалин та рентної плати за видобутий газовий конденсат - в сумі 2075723,82 грн, в т.ч.: за 2015 рік - в сумі 1601261,88 грн, за 2016 рік - в сумі 474461,94 грн;

- стягнути з Головного управління ДФС у Полтавській області судові витрати у загальному розмірі 44210,00 грн (судовий збір - 19210,00 грн; витрати на проведення судово-економічної експертизи - 25000,00 грн).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

21 травня 2019 року відповідач надав до суду клопотання про залишення позову без розгляду.

В обґрунтування клопотання зазначено, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду. За доводами контролюючого органу позивач мав можливість дізнатися про нарахування йому пені з Електронного кабінету платника з початку його функціонування з 01.01.2017 відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні". Також ГУ ДФС у Полтавській області зазначає, що про наявність пені платник міг дізнатися з матеріалів справи № 826/20304/16, яка наразі перебуває на розгляді в суді апеляційної інстанції. Дана справа була порушена за позовом податкового органу про стягнення податкового боргу, в тому числі пені на суму біля 44 млн. грн. (Платником у справі, що розглядається, ставиться під сумнів зайво нарахована сума пені близько 75 млн. грн.).

10 червня 2019 року позивач надав заперечення на клопотання про залишення позову без розгляду.

У судовому засіданні 23.07.2019 представник відповідача підтримав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Представник позивача просив відмовити в задоволені клопотання.

Вирішуючи питання дотримання позивачем строку звернення до суду, суд виходить із такого.

Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній до 15.12.2017) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній до 15.12.2017) встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній з 15.12.2017) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, станом на час виникнення спірних відносин та на момент звернення позивача до суду КАС України передбачено, що строк перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Цим днем може бути, зокрема, - день, коли мало бути прийняте рішення (вчинено дію), якщо таке рішення (дія) не було прийняте (не була вчинена).

Матеріалами справи підтверджується та не заперечується відповідачем, що спірна пеня нарахована відповідачем шляхом внесення записів в ІКП, без проведення перевірок, винесення податкових повідомлень-рішень.

Матеріали справи свідчать, що позивачем (надалі також - платник) 12.05.2015 подано до Лохвицької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області Розрахунки податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ) за 1-ий квартал 2015 року № 7 (реєстраційний номер 9092329372 ) та № 8 (реєстраційний номер 9092351477 ), якими визначено податкове зобов'язання на загальну суму 450 234 032,05 грн., в т.ч. за природний газ - 428 529 094,86 грн. та газовий конденсат 21 704 937,19 грн.

Податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2015 року сплачено грошовими коштами в розмірі 450 234 032,04 грн. платіжними дорученнями:

- за природний газ всього - 428 529 094,86 грн.: № 49 від 29.04.2015 на суму 142 843 031,62 грн., № 94 від 26.06.2015 на суму 142 843 031,62 грн. та № 137 від 29.07.2015 на суму 142 843 031,62 грн.;

- за газовий конденсат всього - 21 704 937,18 грн.: № 48 від 29.04.2015 на суму 7 234 979,06 грн., № 93 від 26.06.2015 на суму 7 234 979,06 грн. та № 136 від 29.07.2015 на суму 7 234 979,06 грн.

Платником податку подано 07.08.2015 до податкового органу Розрахунки податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ) за 2-ий квартал 2015 року №19 (реєстраційний номер 9166653664 ) та № 20 (реєстраційний номер 9166654897), якими визначено податкове зобов'язання на загальну суму 483 380 933,17 грн., в т.ч. за природний газ - 464 597 885,44 грн. та газовий конденсат 18 783 047,73 грн.

Податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2015 року сплачено грошовими коштами в розмірі 483 380 933,17 грн. платіжними дорученнями:

- за природний газ всього - 464 597 885,44 грн.: № 168 від 28.08.2015 на суму 154 865 961,82 грн., № 223 від 30.09.2015 на суму 154 865 961,81 грн. та № 238 від 28.10.2015 на суму 154 865 961,81 грн.;

- за газовий конденсат всього - 18 783 047,73 грн.: № 164 від 28.08.2015 на суму 6 261 015,91 грн., № 222 від 30.09.2015 на суму 6 261 015,91 грн. та № 237 від 28.10.2015 на суму 6 261 015,91 грн.

Платником податку подано 04.11.2015 до податкового органу Розрахунки податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ) за 3-ий квартал 2015 року № 31 (реєстраційний номер 9224881388 ) та № 32 (реєстраційний номер 9224881961), якими визначено податкове зобов'язання на загальну суму 496 984 476,53 грн., в т.ч. за природний газ - 484 371 638,52 грн. та газовий конденсат - 12 612 838,01 грн.

Податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2015 року було погашено в розмірі 495 642 693,71 грн., в т.ч:

1) шляхом сплати грошових коштів в розмірі 351 096 737,44 грн. платіжними дорученнями:

- за природний газ всього - 342 688 178,76 грн.: № 257 від 19.11.2015 на суму 19 773 753,08 грн., № 282 від 25.11.2015 на суму 161 457 212,84 грн. та № 392 від 30.12.2015 на суму 161 457 212,84 грн.;

- за газовий конденсат всього - 8 408 558,68 грн.: № 281 від 25.11.2015 на суму 4 204 279,34 грн. та № 391 від 30.12.2015 на суму 4 204 279,34 грн. ;

2) шляхом зменшення податкових зобов'язань в розмірі 144 545 956,27 грн. внаслідок подання 10.10.2016 уточнюючих розрахунків за серпень-грудень 2014 року:

- за природний газ всього - 141 683 459,80 грн.: серпень 2014 року (реєстраційний номер 9082276823 ) на суму 35 768 798,76 грн., вересень 2014 року (реєстраційний номер 9082276836 ) на суму 38 223 510,42 грн., жовтень 2014 року (реєстраційний номер 9082276849 ) на суму 35 764 126,87 грн., листопад 2014 року (реєстраційний номер 9082276865 ) частково на суму 31 927 023,75 грн.,

- за газовий конденсат - частково в розмірі 2 862 496,47 грн.: серпень 2014 року (реєстраційний номер 9082276823 ) на суму 663 631,97 грн., вересень 2014 року (реєстраційний номер 9082276836 ) на суму 620 753,94 грн., жовтень 2014 року (реєстраційний номер 9082276849 ) на суму 564 156,28 грн., листопад 2014 року (реєстраційний номер 9082276865 ) на суму 547 727,49 грн. та за грудень 2014 року (реєстраційний номер 9082276878) на суму 466 226,79 грн.

Платником податку було подано 06.01.2016 до податкового органу Розрахунок податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ) за 4-ий квартал 2015 року № 2 (реєстраційний номер 9274296136), яким визначено податкове зобов'язання на загальну суму 495 706 286,37 грн., в т.ч. за природний газ - 489 003 165,42 грн. та газовий конденсат 6 703 120,95 грн.

Податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за природний газ 4 квартал 2015 року було частково погашено в розмірі 276 28 049,62 грн., в т.ч:

1) шляхом сплати грошових коштів в розмірі 227 730 454,93 грн. платіжними дорученнями: № 2 від 19.02.2018 на суму 20 000 000,00 грн., № 3 від 21.02.2018 на суму 18 674 667,00 грн., № 6 від 21.03.2018 на суму 18 333 333,00 грн., № 11 від 20.04.2018 на суму 18 333 333,00 грн., № 17 від 18.05.2018 на суму 18 333 333,00 грн., № 20 від 06.06.2018 на суму 2 000 000,00 грн., № 22 від 21.06.2018 на суму 18 333 333,00 грн., № 24 від 02.07.2018 на суму 2 000 000,00 грн., № 27 від 20.07.2018 на суму 18 333 333,00 грн., № 28 від 31.07.2018 на суму 2 000 000,00 грн., № 30 від 23.08.2018 на суму 21 755 787,93 грн., № 32 від 03.09.2018 на суму 2 000 000,00 грн., № 35 від 21.09.2018 на суму 22 333 333,00 грн., № 42 від 05.10.2018 на суму 2 000 000,00 грн., № 43 від 18.10.2018 на суму 22 333 333,00 грн., № 45 від 01.11.2018 на суму 2 000 000,00 грн., № 49 від 23.11.2018 на суму 18 966 666,00 грн.;

2) шляхом зменшення податкових зобов'язань в розмірі 48 550 594,69 грн. внаслідок подання 10.10.2016 уточнюючих розрахунків за листопад-грудень 2014 року: листопад 2014 року (реєстраційний номер 9082276865 ) частково на суму 5 488 186,98 грн. та за грудень 2014 року (реєстраційний номер 9082276878) на суму 43 062 407,71 грн.

За даними витягів з Електронного кабінету платника Гадяцькою ОДПІ нараховано пеню за несвоєчасну сплату рентної плати за період 01.01.2015 - 24.11.2018 у 2015 році в сумі 66 525 992,7 грн., у 2016 році - 32 241 575,93 грн., у 2018 році - 76 968 235,27 грн. У 2017 році пеня не нараховувалася. Загальна сума нарахованої Гадяцькою ОДПІ пені у періоді з 01.01.2015 по 24.11.2018 становила 175 735 803,90 грн.

Підпунктом 14.1.56. ст. 14 ПК України передбачено, що «електронний кабінет - електронна система взаємовідносин між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації їхніх прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом, що складається з:

апаратно-програмного комплексу;

портального рішення для користувачів - платників податків, робота в якому здійснюється он-лайн (через Інтернет у режимі реального часу) та не вимагає обов'язкового використання спеціалізованого клієнтського застосування;

портального рішення для користувачів - державних, у тому числі контролюючих, органів;

програмного інтерфейсу (API), що дає змогу реалізувати повноту функціоналу електронного кабінету;

інших засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.

Порядок функціонування електронного кабінету визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

В статті 421 ПК України передбачено, що Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та нормативно-правовими актами, що прийняті на підставі та на виконання цього Кодексу, законами з питань митної справи, в тому числі, шляхом:

перегляду в режимі реального часу інформації про платника податків, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв'язку з обліком платників податків та адмініструванням податків, зборів, митних платежів, здійсненням податкового контролю, в тому числі дані оперативного обліку податків та зборів (у тому числі дані інтегрованих карток платників податків), дані системи електронного адміністрування податку на додану вартість, дані системи електронного адміністрування реалізації пального, а також одержання такої інформації у вигляді документа, який формується автоматизовано шляхом вивантаження відповідної інформації з електронного кабінету із накладенням електронного підпису посадової особи контролюючого органу та печатки контролюючого органу (абз. 2 п. 421.2. статті 421 Кодексу).

Порядок функціонування Електронного кабінету затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до п. 3 розділу ІІ Порядку № 637 електронний кабінет в процесі функціонування взаємодіє з іншими інформаційно-телекомунікаційними системами ДФС.

Однією з інформаційно-телекомунікаційних систем є інтегрована картка платника, статус та режим функціонування якої передбачено «Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 (далі - Порядок № 422).

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 422:

«інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами;

облікова операція - дія в ІКП, яка призводить до змін облікових показників;

облікові показники - показники, що інтегруються в процесі ведення оперативного обліку;

оперативний облік - процес відображення, систематизації та узагальнення первинних показників через їх перетворення в облікові показники в ІКП;

первинні документи - документи, що складені платниками податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску та/або органами ДФС, іншими органами влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, митні декларації, аркуші коригування, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення контролюючого органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), інформація органів Державної казначейської служби України про надходження податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску тощо);

первинні показники - показники, що містяться у первинних документах та є визначальними для характеристики процесів адміністрування податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску».

Пунктами 3-5 розділу І Порядку № 422 передбачено:

« 3. Оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС.

4. Відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.

5. Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.

Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень.

Дії працівників органів ДФС при відображенні в інформаційній системі органів ДФС первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії.

При виявленні некоректних базових записів структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов'язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються. Коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою.

У разі необхідності коригування облікових показників ІКП у ручному режимі таке коригування здійснюється виключно за рішенням керівника (заступника керівника) органу ДФС, підготовленим відповідним структурним підрозділом за напрямом роботи».

Таким чином, відповідач, як контролюючий орган, здійснює оперативний облік сплати податків і зборів, митних та інших платежів шляхом відображення первинних показників, податкової інформації в ІКП. В свою чергу, доступ для платника до даних ІКП забезпечується завдяки Електронному кабінету платника, в якому дані ІКП відображені обмежено, в певній частині.

Як слідує з наведених вище норм, дані в Електронному кабінеті платника мають інформаційний характер, і занесення даних до ІКП та, відповідно, до Електронного кабінету платника не може розцінюватися як прийняття контролюючим органом рішення про визначення грошових зобов'язань чи застосування фінансової відповідальності.

Верховний Суд в постанові від 16.10.2018 у справі № 808/2409/17 прийшов саме до такого висновку: «Системний аналіз ПК України та Порядку №422 свідчить про те, що ведення контролюючим органом ІКП, відображення у ній певної інформації під час здійснення оперативного обліку податків, зборів, митних та інших платежів до бюджету, не обумовлює само по собі виникнення для платника податків будь-яких грошових зобов'язань, оскільки останні встановлюються та оформлюються виключно в порядку встановленому Главою 4 Розділу ІІ Податкового Кодексу України шляхом прийняття відповідного рішення та врученням платнику податкової вимоги».

Таким чином, обґрунтування відповідача про можливість дізнатися про нарахування йому пені з Електронного кабінету платника судом відхиляються.

Як свідчать матеріали справи за результатом отримання висновку судово-економічної експертизи, позивач вважав за необхідне довести результати експертизи до відома відповідача для того, щоб встановити його дійсне волевиявлення щодо згоди чи відмови.

В листах від 22.02.2019 №7444/10/16-31-08-02-14 та від 05.03.2019 №9347/10/16-31-10-01-08 відповідачем висловлено відмову відкоригувати записи про нарахування спірної пені в ІКП, а, отже, спір про право виник саме з цього часу та, відповідно, з цього моменту слід відліковувати строк звернення до суду.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявленого відповідачем клопотання про залишення без розгляду позовної заяви, суд дійшов до висновку наявність правових підстав для відмови у задоволенні клопотання відповідача.

Керуючись статтями 122, 123, 243, 240, 248, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити Головному управління ДФС у Полтавській області у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення суддею.

Ухвала окремо не оскаржується, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення.

Повний текст ухвали складено 29 липня 2019 року.

Суддя Г.В. Костенко