Справа № 420/2181/19
19 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІМ-Транс» до Головного управління ДФС в Одеській області, ДФС України про скасування рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області №1053839/38522323 від 18.01.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 27.12.2018 року, зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №1 складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІМ-Транс» 27.12.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання,-
З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІМ-Транс» до Головного управління ДФС в Одеській області, ДФС України про скасування рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області №1053839/38522323 від 18.01.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 27.12.2018 року, зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №1 складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІМ-Транс» 27.12.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що комісія Головного управління ДФС в Одеській області, прийняла рішення від 18.01.2019 року №1053839/38522323 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 27.12.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою прийняття оскаржуваного рішення комісії №1053839/38522323 від 18.01.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 16.02.2018 року №596606/23216458 зазначено наступне: - «Надати платником податку пояснень та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію такої податкової накладної». Позивач вважає, що оскаржуване рішення прийнято комісією відповідача з порушенням чинного податкового законодавства та підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся з цим позовом до суду.
Представник відповідача 08.05.2019 року за (вхід.№ЕП/3381/19) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що ТОВ «ФІМ-Транс» направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних податкову накладну №1 від 27.12.2018 року. За отриманою квитанцією з єдиного вікна приймання звітності ДФС України підприємству було повідомлено, що реєстрація відповідної податкової накладної зупинена та висловлено пропозицію щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Платник податку направив засобами електронного зв'язку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК. Однак, за рішенням комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації платнику відмовлено в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Так, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII було внесено ряд суттєвих змін до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 року № 2245-VIII пункт 200.16 статті 200 Податкового кодексу України був викладений у новій редакції, та з 1 січня 2018 року передбачає, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеноїу податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства (п. 21 Порядку). В оскаржуваному рішені було зазначено саме які документи не було надано підприємством ТОВ «Фім-Транс» разом із повідомленням, а саме за податковою накладною №1 від 27.12.2018 року: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків. Таким чином, відповідач зазначає, що з огляду на не надання ТОВ «Фім-Транс» разом із повідомленнями всіх необхідних документів, відповідачем було винесено оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних із посиланням на підставу - не надання платником податку всіх необхідних копій документів, - є повністю обґрунтованим.
17.05.2019 року від представника позивача на адресу суду за вхід.№17677/19 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що у відзиві Головного управління ДФС в Одеській області вказано, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є повністю обгрунтованим, оскільки ТОВ «ФІМ-Транс» не надано «всіх необхідних документів», однак відповідач в черговий раз посилається на норму Закону, яка містить перелік всіх документів за ненадання яких (всіх із них чи частини), контролюючий орган відмовляє в реєстрації податкової накладної. Так, у відзиві вказано наступні документи, які ніби надано позивачем: «Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні»; «Розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків». Тобто, відповідачем просто продубльовано пункти рішення по відмову в реєстрації податкової накладної, тоді як згідно з Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних контролюючий орган мав підкреслити, які саме документи не були надані. У відзиві відповідач також не вказав чітко, які саме документи не були надані. Більш того, сам відповідач надав суду докази того, що позивачем були надані первинні та банківські документи, однак вважає, що їх недостатньо. З однієї сторони факт надання позивачем документів відповідачу, останнім не заперечуються, однак контролюючий орган вказуючи, що вони надані не повному обсязі як в оскаржуваному рішенні, так і у відзиві фактично вказує, що позивачем взагалі на надано жодних документів, оскільки не вказує, які саме документи надані не були, що є обов'язковим згідно вказаного вище Порядку.
Ухвалою суду 22.04.2019 року було відкрито провадження у справі №420/2181/19 за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні 19.07.2019 року представником позивача були підтримані заявлені позовні вимоги. Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, наведених у письмових запереченнях проти позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
18.01.2019 року на електронну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю ФІМ-Транс» (далі - ТОВ «ФІМ-Транс», платник податку) надійшло рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області № 1053839/38522323 від 18.01.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 27.12.2018 року (надалі - оскаржуване рішення). Не погодившись із вказаним рішенням позивачем було подано скаргу в адміністративному порядку за результатами розгляду якої винесено рішення Комісією з питань розгляду скарг від 04.02.2019 року, яким було відмовлено в задоволені скарги, а рішення від 18.01.2019 року залишено без змін. Позивач вважає, що оскаржуване рішення є протиправним, необгрунтованим та підлягає скасуванню.
Судом встановлено, що ТОВ «ФІМ-Транс» було складено податкову накладну №1 від 27.12.2018 року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН).
У відповідності до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Більш детально підстави та процедуру зупинення реєстрації ПН регламентовано Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджено постановою КМУ від 21.02.2018 року № 117.
Так, згідно пунктів 5-7 Порядку зупинення податкової накладної/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника додатку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 12 Порядку зупинення встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. Порядком зупинення чітко встановлено, які саме відомості повинна містити квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Так, згідно пункту 13 Порядку зупинення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію з податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Аналіз отриманої позивачем квитанції вказує на те, що остання не містить всіх необхідних даних, що передбачені пунктом 13 Порядку зупинення. Так, в квитанції було зазначено наступне: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена». Відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 27.12.2018 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.29 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
В квитанції від 11.01.2019 року міститься посилання на пункт 1.6 «Критеріїв ризиковості платника податку». Вказаним пунктом «Критеріїв ризиковості платника податку» встановлено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»; платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Як видно із пункту 1.6. містить кілька ознак ризиковості, але контролюючим органом не вказано жодного із них.
Окрім, того згідно «Критеріїв ризиковості платника податку» якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
Інформація про внесення/виключення платника податку до/з переліку ризикових платників податків, відповідно до пунктів 1.1-1.6 цих Критеріїв, стає доступною платнику в Електронному кабінеті. Позиач вказує, що станом на дату подання ПН, так і по сьогоднішній день в електронному кабінеті відсутня будь-яка інформація про внесення платників податків ТОВ «ФІМ-Транс» та ТОВ «Спецгарант» до переліку ризикових платників податку.
Більше того, згідно наказу ДФС від 03.08.2018 року № 522 втратили чинність, накази ДФС від 16.03.2018 року № 137 "Про затвердження Порядку роботи Комісії ДФС", від 21.03.2018 року№ 144 "Про затвердження Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, Рішення про врахування/неврахування Таблиці даних платника податків, Рішення про неврахування Таблиці даних платника податків" та від 30.05.2018 року № 335 "Про внесення змін до наказу ДФС від 16.03.2018 року № 137". Отже, починаючи з 03.08.2018 року відсутня процедура внесення платника податку до Переліку ризикових.
В квитанції від 11.01.2019 року про зупинення реєстрації ПН міститься посилання на пункт 2.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», однак, як вже було вказано вище, «Критерії ризиковості платника податку» складаються лише з пунктів 1.1.-1.6. Зі змісту пункту, на який посилається контролюючий орган видно, що він відноситься до «Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Згідно з норм чинного законодавства, контролюючий орган не виконав вимоги Порядку зупинення та не вказав ні критерій ризиковості платника податку (не вказана відповідна ознака ризиковості), ні критерій ризиковості здійснення операцій (взагалі відсутнє і посилання на відповідний критерій).
Пунктом 12 Порядку зупинення встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У відповідності до пункту 1 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Пунктом 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Як видно із отриманої квитанції про зупинення реєстрації ПН, зупинення відбулось 10.01.2019 рокув 16:43:13, тоді як сама квитанція датована 11.01.2019 року та надіслана в 10:23. Факт зупинення саме 10.01.2019 року підтверджується також відомостями з Реєстру податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Викладене свідчить про те, що контролюючий орган без жодних фактичних та правових підстав зупинив реєстрацію податкової накладної № 1 від 27.12.2018 року та допустив при цьому численні порушення норм податкового законодавства.
У відповідності пункту 14 Порядку зупинення, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Так, 11.01.2019 року засобами електронного зв'язку позивачем до ДФС було направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та додано до нього:
- пояснення ТОВ «ФІМ-Транс» № 1101/19-1 від 11.01.2019;
- договір № ТЕП-К/152 від 30.11.2018;
- додаткова угода № 1 від 03.12.2018;
- виписка банку від 27.12.2018;
- рахунок на оплату № 199 від 27.12.2018;
- акт № 196 від 31.12.2018;
- залізничні накладні № 43316553 від 24.12.2018, № 36544724 та №36543411 від 28.12.2018, № 36556793 від 29.12.2018, № 34752519 та №43332915 від 27.12.2018, № 43203611 від 11.12.2018, № 36219822 та № 36214187 від 05.12.2018.
У відповідності до пункту 21 Порядку зупинення підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як було зазначено вище на виконання пропозиції щодо надання пояснень та первинних документів, що міститься в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної та у відповідності до вимог пунктів 13 та 14 Порядку зупинення контролюючому органу було надано нелижним чином засвідчені документи, однак, в супереч чинного законодавства було прийнято незаконне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Згідно оскаржуваного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є: «ненадання платником податку копій документів», а саме: «Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні»; «Розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків».
Надані матеріали повністю нівелюють посилання контролюючого органу на таку підставу у відмові в реєстрації ПН, як ненадання платником податку копій документів.
Так, як вже було зазначено вище разом із поясненням було надано виписку банку від 27.12.2018 та рахунок на оплату № 199 від 27.12.2018, які контролюючий орган не відніс до «Розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків», а також акт виконаних робіт № 196 від 31.12.2018; залізничні накладні № 43316553 від 24.12.2018, № 36544724 та №36543411 від 28.12.2018, № 36556793 від 29.12.2018, № 34752519 та №43332915 від 27.12.2018, № 43203611 від 11.12.2018, № 36219822 та № 36214187 від 05.12.2018, які відносяться до документів, а саме «Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні».
Таким чином, первинні документи засвідчують факт реального виконання ТОВ «ФІМ-Транс» господарських зобов'язань.
Розглянувши надані додаткові пояснення та відзив на позов, після дослідження письмових доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” від 21 грудня 2016 року № 1797- VIII було внесено ряд суттєвих змін до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Відповідним Законом було доповнено статтю 201 Податкового кодексу України пунктом 201.16 наступного змісту: “реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.6 статті 74 цього Кодексу”.
У відповідності до вимог п.74.2 ст.72 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автомати зованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Процедура зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію / відмову реєстрації на даний час регламентована:
Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями); Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567 “Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620 (далі за текстом - Наказ № 567); Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року № 190 “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій” (далі за текстом - Постанова №190); Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 566 “Про затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30620 (далі за текстом - Наказ № 566); Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” від 29 грудня 2010 року № 1246 (зі змінами та доповненнями; далі за текстом - Постанова № 1246).
У відповідності до вимог п.12 Постанови №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
Згідно з пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Такий перелік затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, та передбачає надання платником податків для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв необхідно надати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (п.2 Вичерпного переліку, затвердженого наказом №567).
У відповідності до вимог пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства фінансів України “Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації” № 566, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів.
За приписами пункту 2 Порядку № 566, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації”.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 року підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилаєте платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пп. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України).
У відповідності до п.20 Постанови № 1246 у разі надходження до ДФС рішенню суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Судом встановлено, що позивач надав до Головного управління ДФС в Одеській області пояснення та копії документів, які підтверджують реальність здійснення зазначених операції, у тому числі і операції по податковій накладній від 27.12.2018 року №1, реєстрація якої зупинена.
З урахуванням фактичних обставин справи, суд вважає, що подані для проведення реєстрації податкової накладної первинні документи податкового та бухгалтерського обліку підприємства позивача та додатково подані пояснення позивача, надавали змоги податковому органу прийти до висновку про фактичність проведених операцій, проведення оплати їх вартості та виникнення у позивача права на формування податкового кредиту з ПДВ з даної операції.
Протиправність та безпідставність таких рішень та дій податкового органу в аналогічній справі підтверджена постановою Верховного Суду від 04.12.2018 року по справі №821/1173/17, а саме: Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що … як встановлено судами попередніх інстанцій, податковим органом у Рішенні не наведено жодної конкретної інформації щодо причин, підстав та обґрунтувань прийняття такого рішення. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Верховний Суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Під час зупинення реєстрації податкової накладної позивача №1 від 27.12.2018 року ДФС України у квитанції про зупинення не було повідомлено позивачу, які саме конкретно документи підприємство повинно подати для підтвердження права реєстрації вказаних податкових накладних, що за висновками Верховного Суду є протиправним зупиненням реєстрації податкових накладних.
Відповідно до положень ч.5 ст.242 КАС України, ці висновки Верховного Суду України обов'язково повинні враховуватись судами при розгляді аналогічних спорів.
Таким чином, суд не погоджується з тим, що рішення комісії Головного управління ДФС України про відмову в реєстрації податкової накладної позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних із посиланням на підставу - не надання платником податку копій документів, а тому, позовні вимоги слід задовольнити повністю на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України: скасувати оскаржене рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області та зобов'язати відповідача ДФС України зареєструвати податкову накладну датою її подання для реєстрації.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,242-246,371 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області №1053839/38522323 від 18.01.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 27.12.2018 року.
3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №1 складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІМ-Транс» 27.12.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІМ-Транс» (Миколаївська дор.,буд.197, м.Одеса, 65013, код ЄДРПОУ 38522323) сплачений платіжним дорученням №1873 від 08.04.2019 року судовий збір в розмірі 3842,00 грн. (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні 00 копійок.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 29.07.2019 року.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.