Справа № 420/3362/19
29 липня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради про визнання протиправною бездіяльності відповідача, що полягає у не наданні позивачу запитуваної інформації, зобов'язання відповідача надати протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності рішенням суду ОСОБА_1 письмову інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а також інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для індивідуального дачного будівництва згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України, що розташовані у смт . Затока м. Білгород-Дністровський орієнтованою площею: для земель з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд - у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара; для земель з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 04 вересня 2018 року за допомогою сервісу електронної подачі звернення звернулася до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з інформаційним запитом та Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області листом №ПІ 471/0-464/0/63-18 від 10.09.2018 року повідомлено позивачу, що її запит направлений, зокрема, до Затоківської селищної ради для розгляду в межах компетенції, однак інформацію на запит від Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради позивач так і не отримав, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надав.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 04 вересня 2018 року за допомогою сервісу електронної подачі звернення звернулася до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з інформаційним запитом, в якому просила надати інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а також інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для індивідуального дачного будівництва згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України, що розташовані у містах Одеса , Чорноморськ, Южне; селах Санжейка , Грибівка, Кароліно -Бугаз, Чабнське, Приморське, Курортне Крижанівка, Вапнярка, Нова Дофінівка; селищах міського типу Затока, Сергіївка, Фонтанка, Чорноморське ; селище Ліски орієнтованою площею: для земель з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд - у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара; містах - не більше 0,10 гектара; для земель з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара (аркуші справи 12-13).
На запит ОСОБА_1 Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області надано лист №ПІ 471/046/0/63-18 від 10.09.2018 року про надання інформації, в якому зазначено, що для отримання інформації щодо вільних земельних ділянок на території Одеської області, що можуть бути використані під забудову та інше громадяни мають право звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради. На підставі ч. 3 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит направлений до Чорноморської, Сергіївської, Затоківської та Кароліно-Бугазької селищних рад, Фонтанської, Крижанівської, Новодофінівської, Приморської та Дальницької селищних рад, Одеської, Чорноморської та Южненської міських рад Одеської області для розгляду в межах компетенції (аркуші справи 14-15).
У зв'язку із ненаданням відповіді на запит, 26.12.2018 року позивач звернулася до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини зі скаргою на дії посадових осіб Головного управління Дергеокадастру в Одеській області, Дальницької Приморської, Крижанівської, Фонтанської сільських рад та Кароліно-Бугазької, Затоківської, Сергіївської селищних рад (аркуші справи 16-18).
За результатом розгляду скарг ОСОБА_1 Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини в Одеській області надано відповідь №23.5/10-135/Ш332560, Ш74.3.19/15-202 від 30.01.2019 року в якій зазначено, серед іншого, що перевірка Кароліно-Бугалької, Затоківської селищних рад щодо ненадання позивачу інформації на запит триває, про що буде повідомлено позивачу додатково (аркуші справи 20-23).
При цьому, Затоківською селищною радою Білгород-Дністровської міськради не надано ОСОБА_1 інформацію на запит від 04 вересня 2018 року, що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до п. 5 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.
До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Відповідно до ст. ст. 1, 5 Закону України «Про інформацію» інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ч. 1 ст. 1, ст. 3, ст. 5, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
У відповідності до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Проте, станом на теперішній час ОСОБА_1 не отримала від Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради відповідь на запитувану інформацію у запиті від 04 вересня 2018 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідачем не надано будь-яких доказів, які б спростовували бездіяльність Затоківської селищної ради, надання відповіді позивачу, тощо.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради, що полягає у не наданні позивачу запитуваної інформації у запиті від 04.09.2018 року.
Оскільки суд прийшов до висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо не надання інформації на запит позивача, у суду є всі підстави для зобов'язання відповідача вчинити такі дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради (вул. Приморська, 21, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, Одеська область, 67772, код ЄДРПОУ 04527052) про визнання протиправною бездіяльність Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради, що полягає у не наданні позивачу запитуваної інформації, зобов'язання Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради надати протягом п'яти робочих днів із дня набрання чинності рішення суду ОСОБА_1 письмову інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а також інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для індивідуального дачного будівництва згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України, що розташовані у смт . Затока м. Білгород-Дністровський орієнтованою площею: для земель з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд - у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара; для земель з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради, що полягає у не наданні ОСОБА_1 відповіді на запитувану інформацію у запиті від 04 вересня 2018 року.
Зобов'язати Затоківську селищну раду Білгород-Дністровської міськради надати протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності рішенням суду ОСОБА_1 письмову інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а також інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для індивідуального дачного будівництва згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України, що розташовані у смт . Затока м . Білгород-Дністровський орієнтованою площею: для земель з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд - у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара; для земель з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара.
Стягнути з Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради (вул. Приморська, 21, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, Одеська область, 67772, код ЄДРПОУ 04527052) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л. І. Свида
.