Справа № 420/3438/19
29 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, викладеного в листі №9392/07 від 15.05.2019 року щодо відсутності підстав для повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн., зобов'язання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі сформувати подання про повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з державного бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу відповіді на відзив, а третій особі пояснень щодо суті спору.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі. Позов обґрунтований позивачем тим, що він вперше придбав житло за адресою: АДРЕСА_1 , однак при здійсненні операції купівлі-продажу нерухомого майна позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості такого нерухомого майна в загальному розмірі 14865,70 грн., але відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» громадяни, які придбавають житло вперше звільняються від обов'язку сплачувати вищезазначений збір. Позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про подання до Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 14865,70 грн., однак відповідач безпідставно відмовив позивачу з посиланням на відсутність інформації щодо прав власності громадян на нерухоме майно.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 60-61) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки позивачем не надано управлінню доказів звільнення його від обов'язку сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а Пенсійний фонд не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, пояснень щодо суті спору не надав.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 21.02.2019 року укладений договір купівлі-продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Яковлевою О.М. та зареєстрований в реєстрі за № 179, за яким позивач придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (аркуші справи 10-11).
При здійсненні операції купівлі-продажу нерухомого майна позивачем сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 14865,70 грн., про що свідчать квитанція №3417 від 21.02.2019 року на суму 14865,70 грн. (аркуш справи 12).
Оскільки позивач вперше придбав житло, він звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою від 06 лютого 2019 року про повернення помилково сплачених коштів у розмірі 14865,70 грн. шляхом формування та подання до Управління Державної казначейської служби України в Одеській області подання про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна (аркуш справи 14).
Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі листом №5268/07 від 14.03.2019 року повідомило позивача про те, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно. Надана Вами копія Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності відображає інформацію про право власності на нерухоме майно лише станом на 21.02.2019 року. Згідно листа Пенсійного фонду України від 02.06.2003 року №04/4238 лише у разі надання документу, виданого компетентним органом, який би володів інформацією щодо прав власності на нерухомість, орган Пенсійного фонду прийняв би рішення про звільнення від сплати зазначеного збору. Відповідно, надати Вам подання на повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн. неможливо (аркуші справи 15-16).
Позивач 6 травня 2019 року повторно звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одеси із заявою про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна та на підтвердження відсутності іншого нерухомого майна надав, серед іншого, довідку КП «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради від 22.03.2019 року №504136.36.19 та інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 06.05.2019 року (аркуші справи 17-19).
Проте, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі листом №9392/07 від 15.05.2019 року повідомило позивача про те, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно. Надана позивачем копія довідки Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради від 22.03.2019 року №504136.36.19 підтверджує, що нерухоме майно на праві приватної власності за Вами не зареєстровано лише в КП «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради. Згідно листа Пенсійного фонду України від 02.06.2003 року №04/4238 лише у разі надання документу, виданого компетентним органом, який би володів інформацією щодо прав власності на нерухомість, орган Пенсійного фонду прийняв би рішення про звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна. Відповідно, надати подання на повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн. неможливо (аркуш справи 20).
Позивач не погодився з рішенням відповідача, викладеним у листі №9392/07 від 15.05.2019 року щодо відсутності підстав для повернення йому помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна та звернувся до суду з цим позовом
Відповідно до положень п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками цього збору за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.
Нотаріуси щокварталу, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом, подають до органів Пенсійного фонду України за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса звіт про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна, включаючи інформацію про вартість такого майна та суму сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та за формою, визначеними Кабінетом Міністрів України.
Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на запит Пенсійного фонду України та його територіальних органів, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки України, нотаріусів, адвокатів надається у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
При цьому, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано «Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740.
Згідно із абз. 1 п. 15-1, п. 15-3 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується, зокрема, фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена «Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787.
Відповідно до п. 5 «Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Відповідно до п. п. 2 п. 4 «Положення про Державну казначейську службу України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Позивач зазначає в позові, що придбав житло вперше та на підтвердження цих обставин надає докази, зокрема, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з якої не вбачається реєстрація за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідач не довів, що позивач придбав житло не вперше, що відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Оскільки з матеріалів справи вбачається придбання позивачем житла вперше, він звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому сплачена ним сума цього збору при придбанні житла за договором купівлі-продажу є помилково зарахованою до бюджету та має бути повернута йому шляхом направлення Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі подання до органів Державної казначейської служби про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
В Україні відсутній механізми перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість, а тому саме держава, в особі Пенсійного фонду України, як уповноваженого суб'єкта владних повноважень, зобов'язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов'язана сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.
Такий висновок відповідає висновкам Верховного Суду, що наведені у постановах від 21 серпня 2018 року у справі № 819/657/17, від 20 березня 2018 року у справі № 819/1249/17, від 19 червня 2018 року у справі № 819/1554/16.
Оскільки саме держава не виконала свій обов'язок запровадити внутрішню процедуру встановлення факту придбання нерухомого майна вперше, що сприяло б юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси особи, то негативні наслідки вказаної бездіяльності мають покладатися саме на державу.
Таким чином, посилання відповідача на неможливість перевірки інформації щодо придбання квартири конкретною особою вперше, як на підставу для відмови позивачу в поверненні помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна є необґрунтованими.
Вказаний висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду, що наведені у постанові Верховного Суду від 13.12.2018 року по справі № 813/969/17.
Відповідачем не доведено правомірності рішення, викладеного в листі №9392/07 від 15.05.2019 року щодо відсутності підстав для повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн., а тому його має бути зобов'язано судом сформувати подання про повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з Державного бюджету України збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (вул. Ільфа і Петрова, 4а, м. Одеса, 65121, код ЄДРПОУ 41248812), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області (вул. Черняховського, буд. 6, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 38016923) про визнання протиправним та скасування рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, викладене в листі №9392/07 від 15.05.2019 року щодо відсутності підстав для повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн., зобов'язання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі сформувати подання про повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з державного бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн. - задовольнити.
Визнати протиправним та скасування рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, викладене в листі №9392/07 від 15.05.2019 року щодо відсутності підстав для повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі сформувати подання про повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з Державного бюджету України збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 14865,70 грн.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (вул. Ільфа і Петрова, 4а, м. Одеса, 65121, код ЄДРПОУ 41248812) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л. І. Свида
.