Рішення від 17.07.2019 по справі 1.380.2019.001145

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001145

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Коморного О.І.

секретар судового засідання Бабич Ю.Б.

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Квасніцький О.В .

представник третьої особи не прибув

розглянув у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішень Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство "Кам'янкаводоканал".

Встановив:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій містяться вимоги:

- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області від 29 січня 2019 року № 30;

- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області від 29 січня 2019 року № 31.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є власником тимчасової споруди - торгового кіоску, який знаходиться по вул. Незалежності, 66 у місті Кам'янка-Бузька Львівської області . Підставою для розміщення позивачем Тимчасової споруди є Паспорт прив'язки, за реєстраційним № 1, виданим 08 травня 2014 року на ім'я позивача Відділом містобудування, архітектури та будівництва Кам'янка-Бузької райдержадміністрації. Паспорт прив'язки дійсний до 08 травня 2024 року. Оригінал Паспорта прив'язки знаходиться у позивача. Позивач вказує, що розміщення у 2014 році Тимчасової споруди відбулося за погодженням з Виконавчим комітетом Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області на підставі Рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області № 229 від 28 листопада 2013 року. Зазначає, що тимчасова споруда використовується для продажу хлібобулочних та кондитерських виробів. Реалізація підакцизних товарів у Тимчасовій споруді не здійснюється. Позивачеві стало відомо, що відповідач 29 січня 2019 року прийняв рішення № 30 яким йому відмовлено у продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення Тимчасової споруди у зв'язку з проведенням робіт по облаштуванню зупинки для шкільних автобусів та легкового автотранспорту. Цим же рішенням позивача зобов'язано в термін до 01 квітня 2019 року забрати Тимчасову споруду Також Рішенні від 29 січня 2019 року № 30 зазначено, що у разі невиконання позивачем п.2 цього рішення, КП "Кам'янкаводоканал" зобов'язане провести демонтаж Тимчасової споруди. Окрім того, 29 січня 2019 року відповідач прийняв рішення №31, яким вирішено влаштувати зупинку шкільних автобусів та легкового автомобільного транспорту з метою висадки та посадки учнів по вулиці Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька (біля будівлі ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка). Цим же рішенням виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області вказано демонтувати Тимчасову споруду. Позивач не погоджується із Рішенням № 30 від 29 січня 2019 року та з Рішенням № 31 від 29 січня 2019 року, вважає ці рішенням протиправними, у тому числі й такими, що порушують право позивача на використання Тимчасової споруди за призначенням, прийнятими з грубим порушенням норм законодавства, а отже такими, що підлягають скасуванню, оскільки за умови чинності Паспорта прив'язки у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття Рішень № 30, № 31 від 29 січня 2019 року. Позивач вказує, що станом на час прийняття відповідачем Рішення № 30 від 29 січня 2019 року та Рішення № 31 від 29 січня 2019 року у розпорядженні відповідача була відсутня будь-яка проектна документація (затверджена та погодження у встановленому порядку), з якої б вбачалася можливість влаштування на місці, де знаходиться належна позивачу Тимчасова споруда, зупинки "шкільних автобусів та легкового автомобільного транспорту та необхідність у зв'язку з цим демонтажу такої Тимчасової споруди. Зазначає, що повноваження сільських, селищних і міських рад та їх виконавчих органів у сфері благоустрою населених пунктів, визначені також ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Згідно з частинами другою та третьою статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Якщо тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності є МАФом, її встановлення здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Частиною четвертою статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" установлено, що розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури є Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України відповідно до Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 633/211. На виконання повноважень, установлених законодавством, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 21 жовтня 2011 року № 244 затвердило "Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності". Позивач вказує, що Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядок не містять юридичних приписів щодо обов'язкового попереднього або наступного набуття суб'єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на які вони мають бажання встановити тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності. Позивач вказує, що відповідно до пунктів 2.1, 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку, підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, установлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. Звертає увагу, що відповідач не наділений Законом повноваженнями визначати строк, упродовж якого дозволено розміщення тимчасової споруди, адже таким органом є відділ містобудування, архітектури та будівництва Кам'янка-Бузької райдержадміністрації, який зреалізував ці повноваження шляхом оформлення Позивачу Паспорта прив'язки Тимчасової споруди. Зазначає, що відповідно до вимог п.п. 2.26. 2.28. Порядку, дія паспорта прив'язки призупиняється за таких умов: необхідність проведення планових ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена тимчасова споруда, - з обов'язковим попередженням власника тимчасової споруди за 1 місяць та наданням тимчасового місця для розміщення такої тимчасової споруди; необхідність проведення аварійних ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена тимчасова споруда, - без попередження. У разі проведення балансоутримувачем планових ремонтних робіт або аварійних ремонтних робіт на інженерних мережах власнику тимчасової споруди надається тимчасове місце для розміщення тимчасової споруди з перенесенням тимчасової споруди (у тому числі з перенесенням на попереднє місце) за рахунок балансоутримувача цих мереж у місячний строк (при аварійних роботах - тижневий строк) з дати прийняття рішення (розпорядження, наказу) виконавчим органом відповідної ради або районної державної адміністрації про призупинення дії паспорта прив'язки. На період до надання замовнику тимчасового місця розташування тимчасової споруди така тимчасова споруда розташовується в межах місця проведення ремонтних робіт. Відповідач, приймаючи Рішення № 30 від 29 січня 2019 року та Рішення № 31 від 29 січня 2019 року вказані вище вимоги Порядку не врахував та залишив їх поза увагою. Вказує, що належна позивачеві Тимчасова споруда розташована поруч із складним Т-подібним перехрестям, тому у випадку влаштування на місці, де знаходиться ця тимчасова споруда зупинки шкільних автобусів та легкового автомобільного транспорту вказані вимоги ДБН В.2.3-5:2018 "Вулиці та дороги населених пунктів" та Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (з наступними змінами та доповненнями) будуть порушені. Окрім того, відповідно до Правил розміщення та обладнання зупинок міського електро- та автомобільного транспорту затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 15 травня 1995 року N 21, розміщення та обладнання зупинок повинно здійснюватись за проектом, узгодженим з Державтоінспекцією (функціональним правонаступником, якої є Управління патрульної поліції ) і затвердженим виконкомом місцевої Ради народних депутатів. З відповіді на адвокатський запит Департаменту патрульної поліції Управління паралельно поліції у Львівській області від 12 березня 2019 року Департаменту патрульної поліції не надходило звернень щодо погодження влаштування зупинки для шкільних автобусів та легкового транспорту. У зв'язку з відсутністю проектної документації Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції не може підтвердити відповідність влаштування зупинки для шкільних автобусів та легкового транспорту вимогам безпеки дорожнього руху. Таким чином, рішення Відповідача про необхідність демонтажу належної позивачу Тимчасової споруди є необґрунтованим та прийнятим явно передчасно. Окрім того, з Рішення №30 від 29 січня 2019 року позивач вбачає, що це рішення прийняте відповідачем з врахуванням протоколу № 16 постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища від 18 грудня 2018 року. Проте, як вбачається з протоколу № 16 від 18 грудня 2018 року постійної депутатської комісії Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища від 18 грудня 2018 року вказана комісія не приймала рішень про демонтаж належної позивачу Тимчасової споруди та про влаштування зупинки шкільних автобусів та легкового автомобільного транспорту з метою висадки та посадки учнів по вулиці Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька (біля будівлі ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка), тому покликання відповідача на те, що під час прийняття Рішення № 30 від 29 січня 2019 року відповідачем було враховано протокол № 16 постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища від 18 грудня 2018 року не відповідає дійсності.

Ухвалою від 14.03.2019 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.

Ухвалою від 18.03.2019 року відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження.

Позивачем 03.04.2019 року подано заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої позивач також просить суд:

- визнати протиправними дії та бездіяльність Кам'янка-Бузької міської ради щодо не вирішення для ОСОБА_1 питання землекористування під встановленою тимчасовою спорудою площею 20 кв.м. за адресою вул. Незалежності, 66 біля ЗОШ 1-ІІІ ст№1 в м. Кам'янка-Бузька;

- зобов'язати Кам'янка-Бузьку міську раду у встановленому законом порядку вирішити для ОСОБА_1 питання землекористування під встановленою тимчасовою спорудою площею 20 кв. м. за адресою вул . Незалежності,66 біля ЗОШ І-ІІІ ст.№1 в м. Кам'янка-Бузька.

В обґрунтування збільшення позовних вимог позивач зазначає, що Рішенням виконавчого комітету №229 від 28.11.2013р. (зі змінами, внесеними рішенням №29 від 06.03.2014р.) йому дозволено розміщення кіоску по продажу продовольчих товарів по вул. Незалежності 66 в м. Кам'янка-Бузька (біля ЗОШ І-ІІІ ст. №1). Між позивачем та Кам'янка-Бузькою міською радою 16.12.2013р укладений договір про встановлення особистого сервітуту. Згідно П.1.1. Договору його предметом є особистий строковий платний сервітут відносно земельної ділянки комунальної власності площею 20 кв.м. Сервітут встановлений згідно із схемою розміщення тимчасової споруди (є невід'ємною частиною Договору) на умовах, визначених в Договорі. Грошова форма плати розрахована у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відділом містобудування та архітектури Кам'янка-Бузької РДА 08.05.2014р. згідно дозволу на розміщення кіоску та Договору сервітуту від 16.12.2013р. виданий Паспорт прив'язки тимчасової споруди (надалі ТС) торгового кіоску. Паспорт прив'язки дійсний до 08.05.2024 року. Вказує, що П.2.2. Договору особистого сервітуту передбачено продовження його дії шляхом оформлення додаткових угод. Зазначає, що з 2014 року строк дії договору щорічно продовжувався Кам'янка-Бузькою міською радою. Додатковою угодою 17.01.2018р. строк дії Договору продовжений до 01.01.2019р. Позивач вказує, що 30.11.2018р. відбулось виїзне засідання постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища Кам'янка-Бузької міської ради щодо продовження терміну дії дозволу на розміщення ТС на 2019р. За результатом розгляду комісія рекомендувала встановити дорожні знаки на перехресті (протокол засідання постійної комісії №15 від 30.11.2018р). У подальшому 18.12.2018р. постійна депутатська комісія з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища Кам'янка-Бузької міської ради розглядала питання продовження терміну дії Договору. Вирішено продовжити термін дії Договору сервітуту до формування детального плану території для провадження підприємницької діяльності. "За" вказане рішення, як вказано у протоколі засідання комісії №16 від 18.12.2018р., проголосувало 4 особи із 4-х присутніх, отже одноголосно. Позивач стверджує, що Кам'янка-Бузька міська рада ухиляється від вирішення питання землекористування (сервітутного користування) щодо встановленої ним на законних підставах ТС по вул. Незалежності, 66 в м. Кам'янка-Бузька (біля ЗОШ І-Ш ст. № 1) чим допускає протиправну бездіяльність. Наслідком такої бездіяльності є безпідставні і незаконні рішення виконкому про демонтаж ТС, чим порушуються права позивача.

Від відповідача 03.04.2019 року надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач проти позовних вимог заперечує повністю. Позиція відповідача полягає у тому, що відповідно до ст.80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності. Водночас згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування і в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Відповідач вказує, що згідно із частиною 2 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Частиною 4 згаданого Закону встановлено, що розміщення тимчасових споруд провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Зазначає, що Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 22.10.2011, затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за № 1330/200068, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та не містить жодних положень щодо правових підстав набуття суб'єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки. Відповідач вказує, що згідно п.2.2. Порядку замовник, який має намір встановити ТС звертається до довідного виконавчого органу із відповідною заявою у письмовій формі про можливість встановлення ТС. До заяви додається вичерпний перелік документів, графічні матеріали з зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі та топографічній основі М 1:500 креслення контурів тимчасової споруди з прив'язкою до місцевості, реквізити замовника (п.2.3. Порядку). Пунктами 2.4 та п.2.5. Порядку визначено, що орган з питань містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності) будівельним нормам та повідомляє про результати відповідності замовника. Тобто на даному етапі відповідний орган з питань містобудування та архітектури визначає лише можливість розміщення ТС на певній території населеного пункту згідно будівельних норм даної місцевості та комплексної схеми розміщення певного населеного пункту. Подальші дії для розміщення ТС визначаються п. 2.6 Порядку, яким передбачено, для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань будування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої з іншими документами надає схему розміщення ТС, що затверджено Додатком 1 Порядку. Додаток 1 Положення містить форму схеми розміщення ТС з вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування. Відтак відповідач стверджує, що перш ніж оформити паспорт прив'язки, суб'єкт господарювання має отримати документи землекористування, а (процедура їх отримання визначається іншими нормативно-правовими актами) і лише після їх отримання він може звертатися за оформленням портів прив'язки. Зазначає, що документи для отримання паспорта прив'язки, мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб'єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою (п.2.6. додаток 1 Порядку). Відповідно до п.2.27 Порядку внесення таких даних без наявних документів на право землекористування тягне за собою анулювання паспорта прив'язки. Відповідач вказує, що розміщення тимчасових споруд і оформлення земельних ділянок у користування є різними за містом питаннями, які регулюються різними нормативно-правовими актами. Відповідач зазначає, що Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради рішенням від 28.11.2013 № 229 "Про надання дозволу на встановлення малої архітектурної форми" надав дозвіл позивачеві на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по вул. Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) терміном на 1 рік. У подальшому, 16.12.2013 між Кам'янка-Бузькою міською радою та позивачем укладено договір про встановлення особистого сервітуту строком до 28.11.2014. Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 28.10.2014 №182 "Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності" позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по вул. Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) до 01.11.2015. Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.11.2015р. Відтак, щороку Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради продовжував термін дії дозволу на розміщення тимчасової споруди та укладав додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжував дію договору. В останнє, рішенням Виконавчого комітет Кам'янка-Бузької міської ради від 21.12.2017 № 202 "Про продовження терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янка-Бузька" продовжено термін дії дозволу, наданого позивачеві на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) по вулиці Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-Ш ст. №1 до 01.01.2019 року. Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.01.2019. Відтак, зазначений кіоск мав право розміщуватися на земельній ділянці комунальної власності по вулиці Незалежності , 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. №1) до 01 січня 2019 року. Відповідач вказує, що у подальшому, рішенням Виконавчого комітет Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 № 30 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " відмовлено позивачеві у продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66), у зв'язку проведенням робіт по облаштуванню зупинки для шкільних автобусів та легкового автотранспорту. Зобов'язано позивача в термін до 01 квітня 2019 року забрати тимчасову споруду, яка розміщена біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька). Вказує, що дане рішення прийняте у зв'язку із необхідністю облаштування належної схеми руху автотранспорту, оскільки, як зазначено у паспорті прив'язки, дана тимчасова споруда знаходиться на перехресті вулиць Незалежності, Панаса Мирного, поблизу входу в загальноосвітню школу №1 та дошкільний навчальний заклад. У зв'язку із значним збільшення транспортних засобів, власники яких привозять дітей до школи та садочку і забирають їх, а також, зважаючи що по вул. П. Мирного мешканці сусіднього села Забужжя в'їжджають в місто Кам'янка-Бузька, у пікові години на даному перехресті накопичується велика кількість автотранспортних засобів, які затримують дорожній рух та можуть спровокувати аварійну ситуацію. Окрім цього, виникає необхідність облаштування належним чином зупинки та стоянки шкільного автобуса. Відтак, рішенням Виконавчого комітет Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019р. №31 "Про влаштування зупинки автотранспорту біля ЗОШ І-ІІІ ст.№1 по вул. Незалежності, 66 м. Кам'янка-Бузька", керуючись підпунктом 1 пункту "а" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішено влаштувати зупинку шкільних автобусів та легкового автомобільного транспорту з метою висадки та посадки учнів по вулиці Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька (біля будівлі ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка). Виконавчому комітету міської ради замовити в ліцензованій організації схему руху автотранспорту на вищевказаній ділянці дороги на якій передбачити зупинки шкільних автобусів та легкових автомобілів для посадки та висадки дітей. Відповідач стверджує, що правовою основою для прийняття даного рішення є підпункт 71 пункту "а" частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", згідно якого до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування. Відповідач також вказує, що статтею 6 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить організація дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами. Стверджує, що на виконання рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 № 31 міською радою 15.02.2019 укладено договір із ТзОВ "ТМГ-Консалт" на виготовлення схеми організації дорожнього руху на перехресті вулиць Незалежності-Павлова-Панаса Мирного м. Кам'янка-Бузька. На даний час дана схема розроблена та перебуває на погодженні у відповідному органі поліції. Відповідач також вказує, що з метою визначення порядку звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька, прийнято рішення виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 06.12.2016 № 177, яким затверджено Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька, яке затверджене рішенням сесії Кам'янка-Бузької міської ради від 29.12.2016 № 2. Відповідно до пункту 2.1 Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька, демонтажу підлягають незаконно встановленні ТС, МАФ, а відповідна земельна ділянка підлягає приведенню у попередній стан та поверненню власнику у випадках: відсутність паспорта прив'язки ТС, МАФ, інших дозвільних документів; анулювання паспорта прив'язки ТС, МАФ, закінчення терміну його дії; самочинного розміщення ТС, МАФ; у разі невідповідності розташування ТС, МАФ, паспорту прив'язки, будівельним нормам; відсутність документа, що посвідчує право на земельну ділянку; за рішенням судових органів або поданням інших органів державної влади; в інших випадках, передбачених нормативно-правовими актами міської ради, її Виконавчого комітету, чинним законодавством України. Відповідач вважає позовну заяву безпідставною, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

У підготовчому судовому засіданні 03.04.2019 року судом залучено третю особу яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство "Кам'янкаводоканал". Від третьої особи письмових пояснень до суду не надійшло.

Ухвалою від 25.04.2019 року судом відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Позивачем 19.06.2019 року подано письмові пояснення у яких просить суд надати оцінку обставинам порушення відповідачем передбаченої Регламентом виконкому процедури прийняття рішень

Ухвалою від 19.06.2019 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду.

Позивачем 17.07.2019 року подано до суду додаткові письмові пояснення з приводу пояснень відповідача та допитаних свідків та клопотання про здійснення судом окремого реагування.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представник відповідача проти позову заперечив повністю з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Третя особа в судове засідання не прибула, повідомлялася належним чином про розгляд справи, правової позиції по суті спору суду не подала.

Ухвалою від 17.07.2019 року закрито провадження у справі у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішень Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Комунальне підприємство "Кам'янкаводоканал" в частині вимог про визнання протиправними дії та бездіяльності Кам'янка-Бузької міської ради щодо не вирішення для ОСОБА_1 питання землекористування під встановленою тимчасовою спорудою площею 20 кв.м за адресою вул. Незалежності 66, біля ЗОШ І-ІІІ ст№1 в м. Кам'янка-Бузька та в частині вимог про зобов'язання Кам'янка-Бузьку міську раду у встановленому законом порядку вирішити для ОСОБА_1 питання землекористування під встановленою тимчасовою спорудою площею 20 кв.м за адресою вул. Незалежності 66, біля ЗОШ І-ІІІ ст №1 в м. Кам'янка-Бузька.

Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та

встановив:

Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради рішенням від 28.11.2013 № 229 "Про надання дозволу на встановлення малої архітектурної форми" надав дозвіл позивачеві на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по вул. Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) терміном на 1 рік (а.с.16).

Між Кам'янка-Бузькою міською радою та позивачем 16.12.2013 укладено договір про встановлення особистого сервітуту строком до 28.11.2014 (а.с.17-18).

Відповідно до п.1.1. вказаного договору, особистий сервітут встановлюється відносно земельної ділянки площею - 20 кв.м в м. Кам'янка-Бузька по вул. Незалежності (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1), яка належить Кам'янка-Бузькій міській раді в інтересах СЕРВІТУАРІЯ, на право розміщення малої архітектурної форми - кіоску про продажу продовольчих товарів, згідно рішення виконкому міської ради від 28.11.2013 року № 229, згідно з схемою розміщення та благоустрою тимчасової споруди (додаток, який є невід'ємною частиною цього Договору).

Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 06.03.2014 № 29 "Про внесення змін і доповнень до рішення виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради №229 під 28.11.2013 року надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на земельній ділянці розміром 20 кв. м. по вулиці Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. №1) терміном на 1 рік. Зобов'язано гр. ОСОБА_1 :

- в місячний термін з дня прийняття даного рішення укласти договір особистого строкового сервітуту,

- встановити плату за встановлення особистого сервітуту у грошовій формі в розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

звернутись у відділ регіонального розвитку та містобудування Кам'янка-Бузької РДА для виготовлення паспорту прив'язки тимчасової споруди та оформлення фасаду тимчасової споруди (а.с.54).

Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 28.10.2014 № 182 "Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності" позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по вул. Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) до 01.11.2015р. (а.с.102).

Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.11.2015р. (а.с.95).

Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 22.12.2015 № 166 "Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності" позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по вул. Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) до 01.01.2017р. (а.с.103).

Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.01.2017р. (а.с.96).

Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 31.10.2016 № 157 "Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності" позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по вул. Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) до 01.01.2018р. (а.с.104).

Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.01.2018р. (а.с.97).

Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 21.12.2017 № 202 "Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності" позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по вул. Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) до 01.01.2019р. (а.с.105).

Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.01.2019р. (а.с.98).

У подальшому, рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 № 30 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " відмовлено позивачеві у продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66) у зв'язку проведенням робіт по облаштуванню зупинки для шкільних автобусів та легкового автотранспорту. Зобов'язано позивача в термін до 01 квітня 2019 року забрати тимчасову споруду, яка розміщена біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька) (а.с.23).

Рішенням Виконавчого комітет Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 №31 "Про влаштування зупинки автотранспорту біля ЗОШ І-ІІІ ст.№1 по вул. Незалежності, 66 м. Кам'янка-Бузька", керуючись підпунктом 1 пункту "а" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішено влаштувати зупинку шкільних автобусів та легкового автомобільного транспорту з метою висадки та посадки учнів по вулиці Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька (біля будівлі ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка). Виконавчому комітету міської ради замовити в ліцензованій організації схему руху автотранспорту на вищевказаній ділянці дороги на якій передбачити зупинки шкільних автобусів та легкових автомобілів для посадки та висадки дітей (а.с.24).

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає, згідно преамбули, Закон України «Про місцеве самоврядування» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Конституцією України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч. 1 ст. 144).

На основі цього положення Конституції України в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що у формі рішень приймаються нормативні та інші акти.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти (Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009).

Актами нормативно-правового характеру є локальні документи, які встановлюють, змінюють чи скасовують обов'язкові для виконання на певній території правила поведінки. Такі акти не стосуються якогось одного суб'єкта правовідносин і розраховані на багаторазове застосування.

Ненормативними актами є індивідуально-правові акти, які є юридичними фактами, на підставі яких у фізичних осіб та юридичних осіб приватного права виникають, змінюються або припиняються конкретні права та обов'язки. Такі акти стосуються конкретних суб'єктів правовідносин (фізичних осіб та/чи юридичних осіб приватного права) і розраховані на одноразове застосування.

Згідно із частиною другою статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Суб'єктами права власності на землю відповідно до ст.80 Земельного кодексу України є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.

Громадяни та юридичні особи згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування і в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 2 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Частиною 4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що розміщення тимчасових споруд провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 22.10.2011, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за № 1330/200068 (далі - Порядок).

Згідно з п.2.2. Порядку замовник, який має намір встановити ТС звертається до довідного виконавчого органу із відповідною заявою у письмовій формі про можливість встановлення ТС. До заяви додається вичерпний перелік документів, графічні матеріали з зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі та топографічній основі М 1:500 креслення контурів тимчасової споруди з прив'язкою до місцевості, реквізити замовника (п.2.3. Порядку).

Пунктами 2.4 та п.2.5. Порядку визначено, що орган з питань містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності) будівельним нормам та повідомляє про результати відповідності замовника.

Отже на даному етапі відповідний орган з питань містобудування та архітектури визначає лише можливість розміщення ТС на певній території населеного пункту згідно будівельних норм даної місцевості та комплексної схеми розміщення певного населеного пункту.

Подальші дії для розміщення ТС визначаються п. 2.6 Порядку, яким передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань будування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої з іншими документами надає схему розміщення ТС, що затверджено Додатком 1 Порядку.

Додаток 1 Положення містить форму схеми розміщення ТС з вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування.

Отже для оформлення паспорта прив'язки, суб'єкт господарювання має отримати документи землекористування і лише після їх отримання він може звертатися за оформленням паспортів прив'язки.

Документи для отримання паспорта прив'язки, мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб'єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою (п.2.6. додаток 1 Порядку).

Відповідно до п.2.27 Порядку внесення таких даних без наявних документів на право землекористування тягне за собою анулювання паспорта прив'язки.

Отже розміщення тимчасових споруд і оформлення земельних ділянок у користування є різними за містом питаннями, які регулюються різними нормативно-правовими актами.

Судом встановлено, що Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради рішенням від 28.11.2013 № 229 "Про надання дозволу на встановлення малої архітектурної форми" надав дозвіл позивачеві на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по вул. Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) терміном на 1 рік. У подальшому, 16.12.2013 між Кам'янка-Бузькою міською радою та позивачем укладено договір про встановлення особистого сервітуту строком до 28.11.2014.

Оскільки позивачем укладено договір про встановлення особистого сервітуту строком до 28.11.2014, відділом містобудування, архітектури та будівництва Кам'янка-Бузької райдержадміністрації оформлено 08.05.2014 року паспорт прив'язки.

Суд зазначає, що сам факт отримання позивачем паспорта прив'язки тимчасової споруди для підприємницької діяльності, виданого відділом містобудування, архітектури та будівництва райдержадміністрації, не свідчить про виникнення у позивача права користування земельною ділянкою комунальної власності, право розпорядження якою належить до компетенції Ради.

Зазначений Порядок розміщення тимчасових споруд визначає механізм, реалізація якого передбачає наявність документів на землекористування, та не містить жодних положень щодо правових підстав набуття суб'єктами господарювання прав на земельні ділянки у зв'язку з розміщенням тимчасових споруд.

Такий висновок викладений у Постанові Касаційного господарського суду Верховного Суду від 16.05.18 у справі № 918/633/16.

Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 28.10.2014 №182 "Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності" позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по вул. Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) до 01.11.2015. Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.11.2015р. Відтак, щороку Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради продовжував термін дії дозволу на розміщення тимчасової споруди та укладав додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжував дію договору. В останнє, рішенням Виконавчого комітет Кам'янка-Бузької міської ради від 21.12.2017 № 202 "Про продовження терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янка-Бузька" продовжено термін дії дозволу, наданого позивачеві на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) по вулиці Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-Ш ст. №1 до 01.01.2019 року. Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.01.2019.

Відповідно до підпункт 7-1 пункту "а" частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування.

Статтею 6 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить організація дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами.

Відповідно до частини 2 статті 152 ЗК власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно з положеннями статті 212 ЗК самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Оскільки землекористування для тимчасової споруди по вулиці Незалежності, 66 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. №1) з 01 січня 2019 року позивачем у встановленому законом порядку не оформлено, вказана земельна ділянка є самовільно зайнятою.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озеленення, охорона зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом.

З метою визначення порядку звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька, Рішенням виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 06.12.2016 № 177 затверджено Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька,

Відповідно до пункту 2.1 Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька, демонтажу підлягають незаконно встановленні ТС, МАФ, а відповідна земельна ділянка підлягає приведенню у попередній стан та поверненню власнику у випадках: відсутність паспорта прив'язки ТС, МАФ, інших дозвільних документів; анулювання паспорта прив'язки ТС, МАФ, закінчення терміну його дії; самочинного розміщення ТС, МАФ; у разі невідповідності розташування ТС, МАФ, паспорту прив'язки, будівельним нормам; відсутність документа, що посвідчує право на земельну ділянку; за рішенням судових органів або поданням інших органів державної влади; в інших випадках, передбачених нормативно-правовими актами міської ради, її Виконавчого комітету, чинним законодавством України.

Судом встановлено, що згідно протоколу №16 від 18.12.2018р. постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища на засіданні комісії виступала директор школи №1 Бабій Г.В. яка зачитала лист-прохання від дирекції школи про те, що батьки учнів школи неодноразово зверталися з проханням про демонтаж або перенесення вуличних кіосків біля школи і що це все ускладнює рух автомобілів та створює корки біля школи, і що така ситуація може призвести до загрози життю людей. На вказаному засіданні також виступав депутат ОСОБА_4 який пояснив, що це надзвичайна ситуація та запропонував, щоб терміново зібрати засідання виконкому та погодити схему роз'їзду машин на даному перехресті та штрафувати порушників руху.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що був присутній на засіданні постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища і комісія була не проти продовження використання землі, однак таке мала вирішувати сесія. Зазначив, що у місті відсутні схеми розміщення малих архітектурних форм. Підтвердив, що на комісії порушувалося питання про необхідність розроблення детального плану території. На засіданні виконкому під час прийняття спірних рішень присутнім не був. Зазначив, що є проблема з організацією руху через збільшення пасажиропотоку.

Враховуючи вказаний протокол №16 постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради Рішенням від 29.01.2019 № 30 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " відмовив позивачеві у продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66), у зв'язку з проведенням робіт по облаштуванню зупинки для шкільних автобусів та легкового автотранспорту. Зобов'язано позивача в термін до 01 квітня 2019 року забрати тимчасову споруду, яка розміщена біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька).

З урахуванням того, що у позивача відсутні належним чином оформлені права на земельну ділянку, суд дійшов висновку, що відповідачем обґрунтовано та правомірно прийнято Рішення від 29.01.2019 № 30 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " яким відмовлено позивачеві у продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66) та зобов'язано позивача забрати тимчасову споруду.

Оскільки у відповідача виникла необхідність облаштування належним чином зупинки та стоянки шкільного автобуса, рішенням Виконавчого комітет Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019р. №31 "Про влаштування зупинки автотранспорту біля ЗОШ І-ІІІ ст.№1 по вул. Незалежності, 66 м. Кам'янка-Бузька", керуючись підпунктом 1 пункту "а" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішено влаштувати зупинку шкільних автобусів та легкового автомобільного транспорту з метою висадки та посадки учнів по вулиці Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька (біля будівлі ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка). Виконавчому комітету міської ради доручено замовити в ліцензованій організації схему руху автотранспорту на вищевказаній ділянці дороги на якій передбачити зупинки шкільних автобусів та легкових автомобілів для посадки та висадки дітей.

Суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення відповідачем прийнято правомірно з огляду на вказані норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про дорожній рух".

Судом також встановлено, що на виконання рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 № 31 міською радою 15.02.2019 укладено договір із ТзОВ "ТМГ-Консалт" на виготовлення схеми організації дорожнього руху на перехресті вулиць Незалежності-Павлова-Панаса Мирного м. Кам'янка-Бузька (а.с.182-184), отже дане рішення є реалізованим.

Допитаний у судовому засіданні свідок керуюча справами виконкому ОСОБА_8 надала пояснення, що оскаржувані рішення були включені за згодою голови виконкому в порядок денний в «різне». Це було погоджено з членами виконкому. Підтверджує, що порядок денний був затверджений, але в протоколі це не відображено бо не передбачено формою протоколу.

Допитана в судовому засіданні свідок депутат ОСОБА_7 пояснила, що має сумнів у заяві директора школи. Підтвердила, що земельне питання позивача на сесію не виносилося. Оскаржувані рішення в порядку денному виконкому не бачила, при їх прийнятті присутньою не була.

Відповідно до п. 4.6 Регламенту виконавчого комітету Камянка-Бузької міської ради перелік питань, включених до порядку денного засідання виконавчого комітету, складає керуючий справами виконавчого комітету на основі плану роботи виконавчого комітету та наданих проектів рішень.

Згідно з п.4.7 Регламенту виконавчого комітету Камянка-Бузької міської ради матеріали, подані для розгляду з порушенням строків, включаються у порядок денний засідання лише за згодою міського голови.

Відповідно до п.5.8 Регламенту, якщо проект рішення поданий з порушенням вимог, зазначених у цьому регламенті, або він потребує докорінної переробки, керуючий справами виконавчого комітету повертає його на доопрацювання з установленням терміну повторного подання.

Згідно з протоколом №1 чергового засідання виконавчого комітету від 29.11.2019 року (а.с.200) оскаржувані рішення прийняті членами виконкому одноголосно, жодних застережень щодо їх включення у порядок денний чи щодо їх змісту протокол не містить.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд згідно ч.1 ст. 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки у даній справі оспорюються рішення прийняті відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевіряє чи прийнято (вчинено) воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом при розгляді справи встановлено, що відповідачем рішення прийнято з додержанням вимог ч.2 ст.2 КАС України.

Зібрані і досліджені докази у справі, не підтверджують і не обґрунтовують позовні вимоги, з якими до суду звернувся позивач.

Вимоги позивача є необґрунтованими, а тому у позові слід відмовити повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові не передбачено.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 255, 294, 295, КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області від 29 січня 2019 року № 30 та рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області від 29 січня 2019 року № 31 - відмовити повністю.

2. Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 26.07.2019р.

Суддя Коморний О.І.