21 травня 2019 року Справа № 0440/6997/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В.
за участі секретаря судового засіданняМанько К.А.
за участі:
представників позивача Шкода С.М., Дерило А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕМПОБУТТЕХНІКА-ДНІПРО» до Виконавчого комітету Кам'янської міської ради, третя особа - Комунальне підприємство Кам'янської міської ради "Благоустрій" про скасування рішення
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕМПОБУТТЕХНІКА-ДНІПРО» до Виконавчого комітету Кам'янської міської ради, третя особа - Комунальне підприємство Кам'янської міської ради "Благоустрій", в якому позивач, з врахуванням уточнень від 08.09.2018 року, просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кам'янської міської ради №195 від 20.07.2018 року, щодо внесення доповнень до рішення виконавчого комітету міської ради від 28.03.2018 року №114 «Про звільнення території міста від самовільно розміщених об'єктів (майна) сфери споживчого ринку, відпочинку та послуг, що підлягають демонтажу» в частині додатку доповнення №94 Споруда в якій здійснюється приймання металобрухту та вторинної сировини, власник не встановлений, яка розташована за адресою біля вул. Визволителів,7.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що рішення про демонтаж споруди, якою користується позивач, є безпідставним та необґрунтованим, оскільки земельною ділянкою та розташованим на ній павільйоном позивач користується на законних підставах.
Відповідач пред'явлений адміністративний позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи що спірне рішення винесено на підставі та у спосіб визначені законом в межах наданих чинним законодавством повноважень, оскільки спірна споруда внесена до переліку самовільно розміщених об'єктів, як така, що використовується без відповідних дозвільних документів на розміщення об'єкту та використання земельної ділянки.
Третьою особою до суду надіслані письмові пояснення до поданого адміністративного позову, в якій КП «Благоустрій» зазначає, що дозвільні документи позивача стосуються іншої адреси, в свою чергу інформація що запитується стосовно земельної ділянки, яка розташована за адресою вул. Визволителів,7 - за даною адресою належним чином зареєстрованих власників чи користувачів немає.
Позивачем надано відповідь на відзив до адміністративного позову, в якій останній заперечує проти доводів відповідача по справі щодо відсутності інформації по запитуємій адресі, так вказує на те, що відповідачем неналежно вивчено надані документи щодо об'єкту нерухомості, з якої вбачається, що при прийнятті рішення не враховано що на плані місцевості є будівля, обладнана під пункт прийому металобрухту, разом з тим, жодного відношення до позивача дана будівля не має.
Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив задовольнити його.
Виконавчим комітетом Кам'янської міської ради до суду надіслано клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, 20.07.2018 року керівником ТОВ «РЕМПОБУТТЕХНІКА-ДНІПРО» Шкода С.М. виявлено шляхом наклеювання відповідної копії на стіну будови розташованої за адресою: м. Кам'янське, проспект Наддніпрянський, повідомлення (Припис) № 85 від 19.07.2018 року , відповідно до якої Інспектором з контролю з благоустрію КП КМР «Благоустрій» Пономаренко Р.В. зазначено, що ним було виявлено порушення п. 5. ст. 16 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» (про що складено акт №95 від 09.07.2018 року) та виставлено Вимогу , щодо триденного строку наданого на усунення порушень благоустрою шляхом самостійного проведення демонтажу вищевказаного об'єкту.
В подальшому керівником ТОВ «РЕМПОБУТТЕХНІКА-ДНІПРО» 24 липня 2018 року надіслано лист до КП КМР «Благоустрій» разом з правовстановлюючими документами на об'єкт розташований за адресою: м.Кам'янське, пр..Наддніпрянський, що підтверджується підписом уповноваженої особи КП КМР «Благоустрій» Чемерис Ю.В.
Двадцять шостого липня 2018року о 10.00 год. ранку біля будівлі ТОВ «РЕМПОБУТТЕХНІКИ-ДНІПРО» з'явився директор КП КМР «Благоустрій» Жилко С.О. з представниками муніципальної гвардії та технікою. Позивача повідомлено, що дані представники влади з'явились з метою знесення належної Товариству будови. На усні зауваження позивача стосовно незаконності їх дій, представниками муніципальної служби повідомлено, що всі вказані дії вони проводять на підставі рішення Виконавчого комітету Кам'янської міської ради №195 від 20.07.2018року «Про внесення доповнень до рішення Виконавчого комітету міської ради від 28.03.2018 року №114» (копії якого було надано для ознайомлення позивачу, без підпису уповноваженої особи).
Відповідно до вказаного рішення, встановлено, що «З метою звільнення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціального, культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малих архітектурних форм, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів, враховуючи рішення міської ради від 29.09.2017 року №833-19/VII «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Кам'янське» та від 22.12.2017року №952-21/VII «Про деякі питання утримання об'єктів (елементів) благоустрою на території м.Кам'янського», керуючись ч.6 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради вирішено внести до рішення виконавчого комітету міської ради від 28.03.2018 року №114 «Про звільнення території міста від самовільно розміщених об'єктів (майна) сфери споживчого ринку, відпочинку та послуг, що підлягають демонтажу» в частині додатку доповнення, що додаються.
Відповідно до доповнення №94 демонтажу підлягає споруда в якій здійснюється приймання металобрухту та вторинної сировини, власник не встановлений, яка розташована за адресою біля вул. Визволителів,7»
Приписи даного рішення в частині демонтажу будівлі облаштованої під пункт прийому металобрухту застосовано до споруди, що належить позивачу.
3 метою захисту порушеного права власності позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст.20, 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організація благоустрою та самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, рішення яких є обов'язковими на відповідній території.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів благоустрою, зокрема віднесено, вулиці, прибудинкові території, території загального користування, дороги, тощо.
Згідно до ст.16 цього ж Закону, на об'єктах благоустрою забороняється в т.ч. самовільно встановлювати павільйони, кіоски.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Дніпродзержинською міською радою було прийняте рішення № 1254-60/VІ від 27.02.2015 року «Про забезпечення утримання в належному стані території міста Дніпродзержинськ».
Рішенням Кам'янської міської ради від 28.10.2016 №513-11/УІІ «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.02.2015 №1254-60/VІ «Про забезпечення утримання в належному стані території міста Дніпродзержинськ» внесені зміни та викладено Порядок звільнення території міста від самовільно встановлених тимчасових споруд у новій редакції.
Вищезазначеним рішенням міської ради затверджено порядок звільнення території міста Дніпродзержинськ від самовільно встановлених тимчасових споруд та Положення про комісію з питань звільнення території міста Дніпродзержинськ від самовільно встановлених тимчасових споруд.
Згідно із п. 1.4 Порядку самовільно встановленою тимчасова споруда вважається у наступних випадках:
розміщення ТС за відсутності паспорту прив'язки;
розміщення ТС за відсутності документів на землекористування;
в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 1.5. Порядку передбачений комплекс робіт щодо звільнення території міста Дніпродзержинськ від самовільно встановлених тимчасових споруд:
обстеження в межах наданих повноважень департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради та Департаментом із складанням відповідних актів;
підготовка проекту рішення виконавчого комітету міської ради про звільнення території міста Кам'янське від самовільно встановлених ТС;
відокремлення ТС від місця її розташування із складанням відповідного акту комісії;
транспортування ТС до місця тимчасового зберігання.
Пунктом 2.1. Порядку передбачено, що у межах наданих повноважень складаються акти обстежень департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради (із зазначенням інформації управління містобудування та архітектури міської ради щодо наявності або відсутності паспорта прив'язки ТС), та департаменту житлово-комунального господарства та будівництва міської ради.
На підставі актів зазначених у п.2.1., та за наявності підстав, передбачених пунктом 1.4. Порядку, департаментом житлово-комунального господарства та будівництва міської ради на найближче засідання виконавчого комітету міської ради готується проект рішення виконавчого комітету міської ради про звільнення території міста Кам'янське від самовільно встановлених ТС (далі - Рішення).
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
Згідно ч.6 ст.59 Закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
У відповідності до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 27.02.2015 Дніпродзержинською (Кам'янською) міською радою було прийнято рішення № 1254-60/VI «Про забезпечення утримання в належному стані території міста Дніпродзержинськ», яке було оприлюднено на офіційному веб-сайті міської ради.
Вказаним рішенням було затверджено порядок звільнення території м.Дніпродзержинська (Кам'янське) від самовільно встановлених тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності та затверджено положення про комісію з питань звільнення території міста від самовільно встановлених тимчасових споруд.
20.07.2018 року виконавчим комітетом Кам'янської міської ради прийнято рішення № 195 Про внесення доповнень до рішення виконавчого комітету міської ради від 28.03.2018 року № 114 із змінами , згідно якого з метою звільнення від безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малих архітектурних форм, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів, враховуючи рішення міської ради від 29.09.2017 року № 833-19/VII Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Кам'янське та від 22.12.2017 року № 952-21/ VII Про деякі питання утримання об'єктів (елементів) благоустрою на території м.Кам'янське, внесено до рішення виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 28.03.2018 року № 114 Про звільнення міста від самовільно розміщених об'єктів (майна) сфери споживчого ринку, відпочинку та послуг в частині додатка, зокрема доповнено перелік самовільно розміщених об'єктів (майна) сфери споживчого ринку, відпочинку та послуг, що підлягають демонтажу, пунктом 94 споруда, в якій здійснюється приймання металобрухту та вторинної сировини, що розташована по вул. Визволителів, біля будівлі №7.
ТОВ «РЕМПОБУТТЕХНІКА-ДНІПРО» відповідно до витягу з рішення міськвиконкому №391 від 31.12.1997 року користується земельною ділянкою площею 0,0345 га за адресою вул. 50 років СРСР (проспект Наддніпрянський, після декомунізації). На підставі даного рішення позивачу надано Договір на право тимчасового користування землею та видано міським бюро технічної інвентаризації Реєстраційне посвідчення про право власності за ТОВ «РЕМПОБУТТЕХНІКА-ДНІПРО» на павільйони за адресою вул. 50 років СРСР (проспект Наддніпрянський, після декомунізації).
Наведене, а також інші документи, як то договори про надання послуг водо- та електропостачання, інвентаризаційні відомості, акт приймання передачі, установчі документи Товариства, договір оренди нежитлового приміщення, підтверджують факт належності на праві приватної власності позивачу будівлі, розташованої за адресою вул. 50 років СРСР (проспект Наддніпрянський, після декомунізації), а також наявність правових підстав для користування земельною ділянкою. Так само, викладене підтверджує той факт, що споруда, належна позивачу не може вважатись безхазяйним майном та підлягати демонтажу, згідно з рішенням міської ради.
Доводи відповідача стосовно того, що спірне рішення приймалось не по відношенню до ТОВ «Ремпобуттехніка-Дніпро», а щодо безхазяйної споруди, розташованої за адресою вул. Визволителів, біля будинку №7, судом відхилено, з огляду на те, що повідомлення (припис) №85 від 19.07.2018 року, яким висунуто вимогу щодо негайного демонтажу даної споруди, було приклеєно саме на будівлю належну позивачу. Крім того, даний припис не містив жодної інформації, яка б дала змогу ідентифікувати об'єкт нерухомості по відношенню до якого висунута вимога про демонтаж, щоб мати змогу казати про помилку в об'єкті.
Частиною третьою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія): 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даною нормою закріплено загальні критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Зокрема, прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії. Цей критерій відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що відповідачем, при прийнятті спірного рішення не дотримано всіх вимог-критеріїв, які визначені законодавцем, як необхідні умови правомірності прийнятого суб'єктом владних повноважень рішення чи вчиненої дії (бездіяльності).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не досліджено в повному обсягу всіх обставин стосовно належності, розташування та інших відомостей щодо споруди, по відношенню до якої прийнято рішення про демонтаж.
Під час розгляду справи щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд повинен перевірити спірне рішення на відповідність критеріям, визначених ч.3 ст. 2 КАС України. Не відповідність хоча б одному з наведених критеріїв, за умови, що спірним рішенням порушено права, свободи та законні інтереси особи, тягне за собою скасування такого рішення суб'єкта владних повноважень.
За таких обставин, суд приходить висновку що спірне рішення порушило права позивача на вільне користування та розпорядження належним йому майном.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, тому судові витрати в розмірі 1762 грн. підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст. ст.ст.243-246, 250 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кам'янської міської ради №195 від 20.07.2018 року, щодо внесення доповнень до рішення виконавчого комітету міської ради від 28.03.2018 року №114 "Про звільнення території міста від самовільно розміщених об'єктів (майна) сфери споживчого ринку, відпочинку та послуг, що підлягають демонтажу" в частині додатку доповнення №94 Споруда в якій здійснюється приймання металобрухту та вторинної сировини , власник не встановлений, яка розташована за адресою біля вул. Визволителів,7.
Стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кам'янської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 31 травня 2019 року.
Суддя О.В. Єфанова