справа №1.380.2019.003071
22 липня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
за участю:
представника відповідача - Лишик М.І. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. 22-січня, 41) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області щодо скасування пільг ОСОБА_1 як педагогічному пенсіонеру, які раніше працювали педагогічними працівниками в сільських населених пунктах і проживають у них, на безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм з 01.01.2019 року;
- зобов'язати відповідача поновити пільги ОСОБА_1 як педагогічному пенсіонеру, які раніше працювали педагогічними працівниками в сільських населених пунктах і проживають у них, на безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм з 01.01.2019 року, без обмежень норм споживання та без урахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї, виконавши для цього всі необхідні дії в межах його повноважень та здійснивши відшкодування витрат, з дати призупинення 01.01.2019 року і довічно;
- стягнути з відповідача сплачений судовий збір в сумі 768 грн. 40 коп. Ухвалою від 24 червня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
03.07.2019 року за вх.№23171 на адресу суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи без її участі.
На обґрунтування позовних вимог вказує, що всю свою трудову діяльність пропрацювала педагогічним працівником у сільській місцевості та проживає у сільській місцевості. З 15.08.1972 року до 01.01.2019 року користувалася пільгами у відповідності до ч.4 ст. 57 Закону України «Про освіту». Проте, відповідачем протиправно було припинено надання вказаних пільг позивачу. Просила позов задовольнити повністю.
У відповіді на відзив, позивач посилається на те, що оскільки позивачу були встановлені відповідно до Закону України «Про освіту» пільги, якою держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітлення у межах встановлених норм, то позивач нею користувався до 01.01.2019 року, відтак у відповідача були відсутні правові підстави обмежувати норму пільги, чи відміняти її у зв'язку з її внесенням змін до чинного законодавства, так як позивачу дані пільги були встановлені довічно.
Згідно з відзивом на позовну заяву та поясненнями представника в судовому засіданні, сторона відповідача позов не визнає. В обґрунтування покликається на те, що оскільки соціальна пільга на 2019 рік становить 2690 грн., а середньомісячний сукупний дохід сім'ї позивача в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців складає 2889, 13 грн., що є більшим ніж податкова соціальна пільга на 199, 13 грн., відтак позивач не має права на пільгу, як сільський педагог на пенсії.
В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі у зв'язку з їх безпідставністю.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Судом встановлено, що згідно довідки Сторонянської СЗШ 1-ІІ ст., відділу освіти Дрогобицької районної державної адміністрації від 14.06.2019 року № 7, ОСОБА_1 дійсно працювала на посаді вчителя математики даної школи з 30.08.1973 року по 02.09.2014 (згідно трудової книжки) та вийшла на пенсію 01.08.2005 року і продовжувала трудову діяльність до 02.09.2014 року у Сторонянській СЗШ І-ІІ ступенів, яка знаходиться по вулиці Л.Українки в с. Сторона Дрогобицького району. Також у даній довідці вказано, що ОСОБА_1 проживала весь час трудової діяльності по АДРЕСА_1 і там проживає по даний час.
Позивач є пенсіонером, раніше працювала педагогічним працівником у сільській місцевості.
Згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області, яка була скерована на звернення позивача від 14.06.2019 року № 05-632 вбачається, що право на пільги з 01.01.2019 року протягом року набуває пільговик, якщо середньомісячний дохід за попередні шість місяців не перевищує 2690 гривень. У листі було вказано, що у позивача дохід перевищує розмір податкової соціальної пільги і вона не має права на пільгу, як сільський педагог на пенсії. Було також рекомендовано звернутись за призначенням житлової субсидії.
Не погоджуючись із діями Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області, позивач звернулася до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про освіту» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що педагогічним працівникам, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше працювали педагогічними працівниками в таких населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм. Зазначені пільги надаються за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї", який набрав чинності з 01.07.2015 (далі - Порядок).
Вказаним Порядком визначено механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до пункту 2 Порядку його дія, зокрема, поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно з Законом України "Про освіту" (пенсіонери, які раніше працювали педагогічними працівниками у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у них), Основами законодавства України про охорону здоров'я (пенсіонери, які раніше працювали медичними і фармацевтичними працівниками у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у таких населених пунктах).
У відповідності до пункту 3 Порядку пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку, надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Згідно п. 12 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 04.06.2015, передбачено, що у разі коли середньомісячний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення письмово інформує пільговиків про те, що вони не мають права на отримання пільг і можуть звернутися за житловою субсидією, а у разі зменшення доходу сім'ї пільговик має право звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для визначення права на отримання пільг з місяця звернення. У разі зміни величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно визначає право пільговика, до сукупного доходу сім'ї якого входять лише пенсії та соціальна допомога і сім'я якого складається лише з непрацездатних осіб, на отримання пільг відповідно до пункту 9 цього Порядку без звернення пільговика.
Згідно довідки № 1648/2 від 03.07.2019 року вбачається, що позивач протягом липня - грудня 2018 року отримувала пенсію з липня по листопад в сумі 2886, 79 грн., а в грудні в сумі 2900, 83 грн.
Відповідно до підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Податкового кодексу України податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 01 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено, що у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921 гривня.
Як вбачається із матеріалів справ, відповідачем проведено розрахунок податкової соціальної пільги на 2019 рік, яка становить 2690 грн., із розрахунку (1921х1,4 =2689,4 грн., внаслідок округлення до найближчих 10 гривень = 2690 грн.).
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї позивача в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців складає 2889,13 грн. (2886,79 + 2886,79 + 2886,79 + 2886,79 + 2886,79 + 2900,83 = 17334,78; 17334,78/6=2889,13 грн.).
Так, судом встановлено, що станом на 01.01.2019 сукупний дохід позивача за період з липня по грудень 2018 року складає 2889,13грн., отже, дохід позивача перевищив розмір соціальної податкової пільги, встановленої на 2019 рік (2690 грн.), а тому надання позивачу пільги на безплатне користування житлом з опаленням і освітленням на 2019 рік було зупинено Управлінням відповідно до ч.3 ст. 57 Закону України «Про освіту».
Як вбачається із листа Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області від 14.06.2019 року №05-632, відповідачем на виконання вимог Закону було проінформовано позивача про те, що вона має права на пільги і може звернутись за житловою субсидією.
Слід зазначити, що заперечень щодо розміру середньомісячного доходу за період з липня по грудень 2018 року позивачем у позовній заяві наведено не було.
А тому будь - яких протиправних дій відповідач не вчиняв, а діяв згідно вимог законодавства.
Кожна сторона відповідно до положень ст. 77 КАС України повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевірив дії та рішення відповідача чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення ч.2 ст.2 КАС України відповідачем дотримані повністю, а тому із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. 22-січня, 41) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 липня 2019 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна