ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" липня 2019 р. справа № 300/1212/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Могили А.Б.,
розглянувши заяву про уточнення позовних вимог в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, Управління з питань Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №52 від 09.08.2016, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, Управління з питань Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №52 від 09.08.2016, зобов'язання видати дозвіл про початок виконання будівельних робіт, шляхом внесення до єдиного реєстру документів даних, поданих в декларації про початок виконання будівельних робіт 01.11.2012 №ІФ08212206766.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судовий розгляд на 18.07.2019.
На адресу суду 26.07.2019 ОСОБА_1 подано заяву про уточнення позовних вимоги, за змістом якої позивач окрім заявленої вимоги визнання протиправним та скасування рішення №52 від 09.08.2016, просить зобов'язати Управління з питань Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради зареєструвати повідомлення про початок виконання будівельних робіт «Станція технічного обслуговування автомобілів, м.Івано-Франківськ, вул.Романа Левицького-Набережної ім.В.Стефаника», шляхом внесення до єдиного реєстру документів даних, поданих в декларації про початок виконання будівельних робіт 01.11.2012 №ІФ08212206766. Вказана заява за змістом є заявою, якою позивач збільшує позовні вимоги.
З'ясовуючи питання про наявність підстав для прийняття до розгляду поданої заяви та відповідність її вимогам ст.167 та ст.47 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Згідно ч.1 ст.47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у ст. 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.3 ст.166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Разом з тим, згідно із частиною 1 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Частинами 2, 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням вищенаведеного суд зазначає, 18.07.2019 проведено перше судове засідання по даній справі, натомість заява якою позивач збільшує позовні вимоги подана лише 26.07.2019, тобто поза строками, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України.
В статті 204 Кодексу зазначено, що суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що заяву ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог від 26.07.2019 слід залишити без розгляду.
На підставі наведеного, керуючись статтями 47, 167, 204, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 від 26.07.2019 про збільшення позовних вимог по даній справі, залишити без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.