Постанова від 17.07.2019 по справі 160/2476/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2019 року м. Дніпросправа № 160/2476/19

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,

за участю секретаря судового засідання Іотової А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 р. (суддя Ільков В.В.) в адміністративній справі №160/2476/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якою просив визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області призначити одноразову грошову допомогу у розмірі, що відповідає 90 розмірам прожиткового мінімуму, установленого мінімуму законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, як особі, якій встановлено другу групу інвалідності, відповідно до Закону № 580-VІІІ та порядку № 4.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 р. у адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржене рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що Законом України «Про Національну поліцію» не передбачено обов'язку Головного управління Національної поліції призначати та виплачувати одноразову грошову допомогу колишньому поліцейському, інвалідність якого встановлена до його звільнення.

У відзиві на апеляційну скаргу, позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржене рішення залишити без змін, як законне та обґрунтоване.

У судовому засіданні представник скаржника підтримав вимоги та доводи апеляційної скарги, позивач просив залишити апеляційну скаргу без задоволення.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини:

ОСОБА_1 з 05.11.2011 року був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ наказом ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 01.11.2011 року № 201 о/с. З 07.11.2015 року позивач прийнятий на службу до Національної поліції згідно наказу Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 1 о/с. Наказом Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 30.05.2016 року №136 о/с за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію" сержанта поліції ОСОБА_1 поліцейського Павлоградського відділу поліції було звільнено зі служби в Національній поліції України з 31.05.2016 року. Підставою звільнення зазначено: рапорт ОСОБА_1 від 13.05.2016 року та свідоцтво про хворобу від 19.05.2016 року № 123, видане військово-лікарською комісією Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області". 12.05.2016 року МСЕК № 1 складено індивідуальну програму реабілітації інваліда № 33 ОСОБА_1 , у пункті 8 якої зазначено, що друга група інвалідності діє до 01.06.2016 року, загальна тривалість перебування на інвалідності 0 р., програма реабілітації встановлена вперше. У свідоцтві про хворобу № 123 від 19.05.2016 року, зазначено про те, що: у розділі 8 зазначено, що 12.05.2016 року обласною МСЕК № 1 встановлена ІІ (друга) група інвалідності до 01.06.2016 року по загальному захворюванню; у розділі 12 діагноз і постанова КЛК про причинний зв'язок захворювання зазначені два захворювання, перше - захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, друге - захворювання, ні, не пов'язано з проходженням служби в органах внутрішніх справ; у розділі 13 зазначена постанова ВЛК згідно, якої позивач не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатним в воєнний час. 09.06.2016 року на підставі акту огляду МСЕК № 738 ОСОБА_1 видана довідка до акту огляду медико-соціальної експертною комісією серія 10 ААБ № 031420: огляд інваліда: первинний; група інвалідності: друга з 05.05.2016 року; причина інвалідності: захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ; інвалідність встановлена на строк до: 01.07.2017 року: дата чергового переогляду 10.05.2017 року; висновок про умови та характер праці: протипоказані всі види регулярної праці на період активного лікування. 16.06.2016 року на підставі акту огляду МСЕК № 801 ОСОБА_1 видана довідка про результати визначення у застрахованої особи ступені втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ №0000756, якою визначено 70% втрати працездатності. 14.08.2018 року на підставі акту огляду МСЕК № 1092 ОСОБА_1 видана довідка до акту огляду медико-соціальної експертною комісією серія 12 ААБ № 006988: огляд інваліда: повторний; група інвалідності: третя з 01.06.2018 року; причина інвалідності: захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ; інвалідність встановлена на строк до: 01.10.2019 року: дата чергового переогляду 01.05.2019 року; висновок про умови та характер праці: працевлаштування на роботах без значних фізичних навантажень. Може працювати юристом в кабінетних умовах, слідчим, адвокатом. 12.02.2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою (рапортом) до начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 08.02.2019 (вх. № 7 від 12.02.2019) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, якою просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку з тим, що йому призначене 70% ступеню втрати працездатності по захворюванню, пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ та призначенню другої групи інвалідності. До заяви (рапорту) ОСОБА_1 були додані такі документи:

- довідка Обласної МСЕК № 1 серії 12 ААА № 003222 від 05.02.2019 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках;

- свідоцтво про хворобу № 123 від 19.05.2016 року;

- копія виписки з акту огляду медико-соціальної експертною комісією від 09.06.2016 серія 10 ААБ № 031420;

- копія паспорту та документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

26.02.2019 за вих. № 21/239 заступник начальника Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області надав позивачу відповідь-відмову за результатами розгляду заяви позивача, в якій зазначено, що ураховуючи, що інвалідність ОСОБА_1 була встановлена з 05.05.2016 року до звільнення з поліції з 31.05.2016 року (наказ від 30.05.2016 року № 136 о/с Головним Управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги за п. 4 ч.1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність нереалізованого з 09.06.2016 року права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі, який встановлюється поліцейському з ІІ групою інвалідності, у зв'язку з захворюванням, пов'язаними з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а саме -одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону № 580-VIII, що складає 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, та яка виплачується згідно Порядку № 4

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону № 580-VIII, в редакції станом на 01.01.2016 року, яка діяла на день звільнення) одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Згідно статті 99 Закону № 580-VIII, в редакції від 06.12.2016 року, розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, у разі визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності: б) II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату; в) III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Законом України "Про внесення змін до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги поліцейському" від 08.06.2017 № 2097-VIII внесені зміни, згідно з якими пунктом 4 частини 1 статті 97 Закону № 580-VIII визначено право на отримання одноразової грошової допомоги у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Пунктом 2 Перехідних положень Закону № 2097-VIII також установлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності мають поліцейські з числа осіб, зазначених у пунктах 3-6 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", які визнані інвалідами або отримали поранення до набрання чинності цим Законом.

Особливості призначення одноразової грошової допомоги визначені статтею 100 Закону № 580-VIII, згідно частин першої та шостої якої: - визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів; - особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.

З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону № 580-VIII, наказом МВС № 4 від 11.01.2016 року затверджено "Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", який в подальшому наказом МВС України від 21.09.2017 року № 788 викладений у новій редакції (далі - Порядок № 4).

Порядок № 4 визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Наказом МВС від 12.09.2016 року № 916, пункт 5 Розділу 1 Порядку № 4 доповнено підпунктом 4, яким передбачено призначення поліцейському одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності, чи втрати працездатності, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми, каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Пунктом 1 наказу МВС України від 21.09.2017 року № 788 установлено, що положення Порядку № 4 в редакції цього наказу застосовуються до поліцейських та осіб, яким одноразова грошова допомога, визначена статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію", на момент набрання чинності цим наказом не призначена та/або не виплачена.

Згідно із пунктом 1 Розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.

Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 Розділу ІІІ Порядку № 4).

Згідно з пунктом 1 розділу IIІ Порядку № 4 формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії.

Пунктом 5 розділу ІІІ Порядку № 4 визначено, що для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; копію посвідчення інваліда війни (за наявності); копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті.

Згідно підпункту 2 пункту 2 розділу IV Порядку № 4 висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції - керівник відповідного органу.

Рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймається керівником органу поліції у якому проходив службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови (пункт 3 розділу IV Порядку № 4).

Висновки суду першої інстанції про порушення прав позивача на отримання грошової допомоги грунтується на встановлених обставинах у справі та правильному застосування норм матеріального права. Доводи скаржника щодо неможливості призначення грошової допомоги не є підставами для скасування судового рішення, оскільки відповідно до п.4 ч. 1 ст. 97 "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги виникає у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті. Судом першої інстанції встановлено, що інвалідність ІІ групи позивачу була встановлена 09.06.2016, а зі служби в Національній поліцїї його було звільнено 31.05.2016.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 р. в адміністративній справі №160/2476/19 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 17 липня 2019 р. і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 25 липня 2019 р.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя Т.С. Прокопчук