Головуючий І інстанції: Алєксєєва Н.Ю.
16 липня 2019 р.Справа № 816/408/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.,
суддів - Кононенко З.О. , Калитки О. М. ,
за участю секретаря судового засідання - Ковальчук А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 березня 2019 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Встановила:
06.02.2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить:
- визнати протиправними дії відповідача Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (далі - УМВСУ в Полтавській області) щодо не зазначення в довідці № 4/1210 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії повної інформації про всі види грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача внести зміни до довідки № 4/1210 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії шляхом виготовлення її за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45 в редакції, що була чинною на час винекнення спірних правовідносин) та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, пунктів 3, 5, 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, із зазначенням реальної інформації про основні і додаткові види грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2800,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 2000,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3500,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) - 1400, премія (72,5%) - 8627,50 грн., всього - 20527,50 грн, та направити змінену довідку № 4/1210 від 15.05.2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ в Полтавській області) із зазначенням причин внесення змін до довідки.
Також, позивач просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включено всі види грошового забезпечення, які нараховувались йому під час проходження служби, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність, та зазначено премію, у розмірі, меншому ніж він отримував, що створило передумови для неврахування надбавок та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушено його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Заперечуючи проти вимог ОСОБА_1 , у відзиві на позов відповідач зазначає, що на момент виникнення права на перерахунок пенсії додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби в міліції, скасовані та не виплачуються. Вказане унеможливлює їх включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії. Відповідно до Порядку № 45 Національною поліцією України визначені середні розміри премій за посадами поліцейських, що фактично виплачені у грудні 2015 року. Відтак, при виготовленні та поданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача УМВС України в Полтавській області діяло виключно у межах повноважень та у спосіб, що встановлені чинним законодавством, не допускаючи при цьому жодних порушень прав та інтересів позивача.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року (рішення ухвалено в порядку письмового провадження) у задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Висновок суду вмотивований тим, що надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, вже не виплачувались, тому, ці надбавки правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення
Не погоджуючись з рішенням суду позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на незаконність та необґрунтованість судового рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для справи.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на висновки Конституційного суду України від 13.05.2015 року по справі № 1-9/2015, якими зазначено, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.
Також, позивач вказує, що посилання суду на рішення Верховного Суду від 12.03.2018 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 802/2196/17-а - є необґрунтованим.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України типові адміністративні справи , відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлений структурний підрозділ), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та й яких позивачами заявлено аналогічні вимоги. У зразковій справі відповідачем являється Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Вінницькій області, а у справі, що розглядається Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Полтавській області. Таким чином, це дві різні юридичні особи, які ні відносно один одного, ні відносно будь-кого не є відокремленими структурними підрозділами. Відтак, висновки зразкової справи не є обов'язковими для справи, що розглядається.
За наведеного, позивач просить скасувати судове рішення та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідач не скористався, що не перешкоджає апеляційному перегляду справи.
Третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить відмовити у її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. Пенсійний орган зазначає про відсутність підстав для врахування в складі грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання та оперативно-розшукову діяльність немає, оскільки вказані надбавки постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 року № 988 не передбачені.
За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а судове рішення на підставі ст. 316 КАС України слід залишити без змін, з наступних підстав.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 , колишній працівник органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та з 29.01.2011 року отримує пенсію за вислугу років, що призначена на умовах Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин).
Колегія суддів зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є закон № 2262-ХІІ. Цим законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом установлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій та провадиться в порядку, встановленому КМ, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України «Про Національну поліцію», що набрав чинності з 29.12.2015 року внесені доповнення до ст. 63 закону № 2262-ХІІ, а саме, - статтю 63 доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим законом, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Абзацом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно зі ст. 102 цього Закону пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції», а 18.11.2015 року - постанова № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», якими визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, затверджено схеми посадових окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських, тощо.
Порядок перерахунку пенсій з 01.01.2008 року регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393» (Порядок № 45).
Згідно з пунктом 1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п. 1).
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Судом установлено, що у відповідності до положень Порядку № 45 до пенсійного органу надійшла довідка № 4/1210, видана 15.05.2017 року ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області (далі - Довідка), про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 01.01.2016 року за посадою старшого оперуповноваженого Департаменту ДСБЕЗ МВС України (а.с. 14).
Відповідно до означеної довідки для обчислення пенсії позивача ОСОБА_1 повинні враховуватися такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2.800 грн, оклад за спеціальним званням - 2.200 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 2.000 грн, премія (72,5%) - 5.075 грн., усього - 12.075 грн.
Судом також установлено, що 22.03.2018 року до ГУ ПФУ в Полтавській області надійшла інша довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 4/1210, що видана УМВСУ в Полтавській області, за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського старший оперуповноважений в апараті Національної поліції (а.с. 169).
Відповідно до цієї довідки для обчислення пенсії позивача ОСОБА_1 повинні враховуватися такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2.800 грн, оклад за спеціальним званням - 2.200 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 2.000 грн, премія (92,82%) - 6.497, 40 грн., усього - 13.497,40 грн. Означена довідка послугувала підставою для перерахунку пенсії позивача.
Таким чином, предметом спору у даній справі є факт не включення відповідачем в довідку № 4/1210 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 видів грошового забезпечення, які позивач отримував під час служби в органах внутрішніх справ, та які враховувалися при обчисленні розміру його пенсії раніше, а саме: надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50% та надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50%.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналіз вищезазначених норм права дає колегії суддів підстави дійти висновку про те, що для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України враховуються ті види грошового забезпечення (крім зазначених у абзаці 6 п. 5 Порядку № 45), які виплачуються за відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії (січень 2016 року).
Оскільки станом на січень 2016 року за відповідною, в розумінні п. 6 Порядку № 45, посадою старшого оперуповноваженого Департаменту ДСБЕЗ МВС України надбавка за особливі умови служби та надбавка за оперативно розшукову діяльність не виплачувалась (доказів зворотного судам не надано), колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 3 ст. 7 КАС України у разі невідповідності правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення міжнародного договору України.
Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ унормовано, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Станом на час виникнення спірних правовідносин положення ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, п.п. 5, 6 Порядку № 45 є чинними, відтак підлягають застосуванню.
За приписами ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на закріплене у ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого п. 5 Порядку № 45, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.12.2018 року у справі № 802/2196/17-а дійшла таких висновків у зразковій справі за позовом < >:
1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;
2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Колегія суддів зазначає, що положення ч. 5 ст. 242 КАС України не мають застережень про неможливість застосування судами висновків Верховного Суду щодо застосування норм права, викладених у зразкових справах.
За наведених обставин, з урахуванням положень п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316 КАС України, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 .
Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст. 139 КАС України відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 292, 293, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 березня 2019 року, - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)Л.В. Мельнікова
Судді(підпис) (підпис) З.О. Кононенко О.М. Калитка
Постанова у повному обсязі складена і підписана 26 липня 2019 року.