Рішення від 22.07.2019 по справі 580/1066/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2019 року справа № 580/1066/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участі: секретаря судового засідання - Зачепи Х.В.,

представника відповідача 1 Некоз А.В. - за довіреністю,

представника відповідача 2 Ярош С.В. - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Державної казначейської служби у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови позивачу у здійсненні виплати компенсації відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" за втрату частини доходу (пенсії) у сумі 24085 грн 00 коп. у звязку з порушенням строків їх виплати;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь позивача суму компенсації у розмірі 36223 грн 99 коп. за втрату частини доходу (пенсії) у сумі 24085 грн 00 коп. у зв'язку з порушенням строків їх виплати, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати";

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь позивача суму відповідальності у розмірі 3% річних за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання по виплаті суми пенсії у розмірі 24085 грн 10 коп., розмір якої становить 2167 грн 66 коп.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що на виконання постанови Жашківського районного суду Черкаської області від 09.08.2011 у справі № 2-а-3053/11 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області провести з 09.02.2011 перерахунок пенсії позивача та доплати позивачу недоплаченої суми пенсії з урахуванням проведених виплат, виплату недонарахованої суми пенсії позивачу здійснено лише 30.11.2018. А тому на думку позивача, відповідно до норм Законів України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" позивач має право на відшкодування суми компенсації за втрату частини доходу (пенсії) у зв'язку з порушенням строків її виплати та 3% річних за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання по виплаті суми пенсії.

Ухвалою суду від 02.04.2019 відкрито спрощене провадження у справі за даним позовом.

Заперечуючи проти позову 26.04.2019 відповідачем подано відзив на позов, в якому відповідач вказує про безпідставність позовних вимог, оскільки чинне законодавство України не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів.

У подальшому ухвалою від 02.05.2019 постановлено здійснювати розгляд адміністративної справи №580/1066/19 за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 22.05.2019 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Державної казначейської служби у Черкаській області.

24 червня 2019 року представником позивача надано відповідь на відзив, в якій представник позивача вказує, що обов'язок відповідача щодо здійснення виплати позивачу компенсації за втрату частини доходу (пенсії) у зв'язку з порушенням строків їх виплати не залежить від будь-яких факторів, зокрема порядку фінансування відповідача, наявності або відсутності грошових коштів та або бюджетних асигнувань у відповідача.

18 липня 2019 року Головним управлінням Державної казначейської служби у Черкаській області надано відзив на позовну заяву, в якому вказує, що рішення Жашківського районного суду Черкаської області, прийняте на користь позивача є рішенням зобов'язального характеру, яке виконується органами Державної виконавчої служби в порядку визначеному Законом України "Про виконавче провадження".

Ухвалою від 22.07.2019 закрито провадження у даній справі в частині позовних вимог про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 суми відповідальності у розмірі 3% річних за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання по виплаті суми пенсії у розмірі 24085 грн 10 коп., розмір якої становить 2167 грн 66 коп.

Позивач у судове засідання не прибув, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, згідно з письмовими поясненнями наданими перед початком судового засідання 22.07.2019, просить суд розглянути справу за відсутності позивача та його представника.

Представники відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували повністю.

Заслухавши пояснення представників відповідачів, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 09.08.2011 у справі № 2-а-3053/2011 визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Жашківському районі Черкаської області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Жашківському районі Черкаської області провести з 09.02.2011 провести перерахунок основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком та шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та доплатити ОСОБА_1 недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.

Розпорядженням управління № 127828 від 25.08.2011 на виконання вказаного судового рішення здійснено перерахунок пенсії позивачу та додатково нараховано коштів у сумі 24 085 грн 10 коп.

Відповідно до виписки по рахунку позивача зарахування вказаних коштів на суму 24 085 грн 10 коп. на картковий рахунок позивача у АТ КБ "ПриватБанк" здійснено 30.11.2018.

У подальшому позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області із заявою від 14.01.2019, в якій просив здійснити нарахування та виплату компенсації на суму 36 223 грн 99 коп. за втрату частини доходу (пенсії) у зв'язку з порушенням строків її виплати.

У відповідь на вказану заяву листом від 25.01.2019 № 9033/03-06 позивача повідомлено, що покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати коштів виконані управлінням у добровільному порядку та у межах повноважень покладених на управління.

Вважаючи протиправними дії відповідача 1 щодо відмови у виплаті компенсації за втрату частини доходу (пенсії) у зв'язку з порушенням строків їх виплати, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", позивач звернувся до суду з даними позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати передбачено, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі - Порядок), для реалізації згаданого Закону.

Згідно ст. 1 Закону № 2050-ІІІ, підприємства, установи та організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до ст. 2 вказаного Закону, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткові пенсії, цільові грошові допомоги на прожиття, щомісячної державної допомоги та компенсаційних виплат.

Згідно абз. 1 п. 4 Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Таким чином, за змістом наведеної норми, компенсація провадиться у разі затримки виплати нарахованих доходів.

Верховним Судом України у постанові від 18.11.2014 у справі № 21-518а14 зазначено, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення, однак основною умовою для виплати компенсації є порушення строків виплати саме нарахованих доходів.

У постанові від 21.05.2014 у справі № 6-43цс14 Верховний Суд України зазначив, що за наявності визначених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" умов у тому самому порядку компенсації підлягає присуджена за рішенням суду сума, якщо ці умови настали у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення суду.

Отже, коли суми нараховуються за рішенням суду, то підстава для виплати компенсації виникає у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення суду, а визначальними обставинами для виплати компенсації є дати нарахування та фактичної виплати вказаних доходів, оскільки основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону, є порушення встановлених строків саме виплати нарахованих доходів.

З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2001 року №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).

Відповідно до з п. 2 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

При цьому, слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Водночас гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених у Законі України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання, регламентовані Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05 червня 2012 року №4901-VI з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Закон України №4901-VI).

Відповідно до частини 1 статті 3 вказаного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Частиною 4 зазначеної статті закріплено, що перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №4901-VI цей Закон набирає чинності з 1 січня 2013 року.

З метою реалізації наведеного пункту Кабінет Міністрів України 03 вересня 2014 року прийняв постанову №440, якою затвердив Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою (далі по тексту - Порядок №440).

Так, згідно з пунктом 20 Порядку №440 погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 (далі по тексту - Порядок №845).

У відповідності до пункту 47 Порядку №845 безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих: 1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника; 2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.

Згідно з пунктом 50 Порядку №845 за порушення встановленого законом строку перерахування коштів компенсація нараховується Казначейством, якщо боржником є державний орган.

Компенсація виплачується Казначейством на підставі рішення або постанови про виплату компенсації за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів.

У силу вимог статті 5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" у разі якщо центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом трьох місяців не перерахувала кошти за рішенням суду про стягнення коштів, крім випадку, зазначеного в частині четвертій ст. 4 цього Закону, стягувачу виплачується компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

З матеріалів справи вбачається, що виплату пенсії позивача, перерахованої управлінням Пенсійного фонду України на виконання постанови Жашківського районного суду Черкаської області від 09.08.2011 у справі №2-а-3053/2011 здійснено Казначейством.

Зважаючи на викладене, відповідальним за виконання постанови Жашківського районного суду Черкаської області від 09.08.2011 у справі №2-а-3053/2011, що гарантоване державною, є саме Державна казначейська служба України, яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року №215, є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Відтак, оскільки нарахування та виплата компенсації за несвоєчасне перерахування коштів за рішенням суду у даному випадку має проводитися органами Державної казначейської служби України, а не безпосередньо боржником за рішенням суду.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 30.03.2016 (справі №6-495цс16) та підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 14.03.2018 (справа № П/811/1917/14), висновки якого, відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на юридичну природу спірних правовідносин та враховуючи обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, позовні вимоги про нарахування та виплату компенсації втрати частину доходів позивачу задоволенню не підлягають.

Судовий збір компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 242-246, 255, 271, 272, 287, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Державної казначейської служби у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати - відмовити повністю.

Судовий збір належить компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26.07.2019.

Суддя С.О. Кульчицький