Справа № 560/1595/19
іменем України
26 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області № 189045/1-1303, № 189045-1303 від 19.12.2016, № 1011713-1303 від 20.04.2017.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 189045/1-1303 від 19.12.2016, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в сумі 1427,17 грн. за 2015 рік, форми «Ф» №189045-1303 від 19.12.2016, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в сумі 3554,63 грн. за 2016 рік, форми «Ф» №1011713-1303 від 20.04.2017, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в сумі 3767,91 грн. за 2017 рік. Підставою для прийняття вказаних податкових повідомлень - рішень став договір оренди № 615/01 від 05.06.2015 земельної ділянки площею 506 кв.м. (кадастровий номер НОМЕР_1 ) із земель житлової та громадської забудови в АДРЕСА_1 .
Позивач вважає, що податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області № 189045/1-1303, № 189045-1303 від 19.12.2016, № 1011713-1303 від 20.04.2017 є протиправними та підлягають скасуванню.
10.06.2019 відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що підставою для прийняття вказаних податкових повідомлень-рішень був договір оренди №615/01 від 05.06.2015 земельної ділянки площею 506 кв.м. із земель житлової та громадської забудови в АДРЕСА_1 . На момент прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішень договір оренди №615/01 від 05.06.2015 не був визнаний неукладеним. Рішення суду по справі №686/25740/16-ц від 01.08.2017 набрало законної сили 21.08.2017. Вказує, що відповідач діяв виключно відповідно до вимог чинного законодавства України, а тому підстави для їх скасування та задоволення позову - відсутні.
Суд, ухвалою від 27.05.2019 відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 06.06.2019 суд відмовив в задоволенні заяви Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв'язку та сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що 19.12.2016 Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області прийняло податкові повідомлення-рішення форми "Ф" №189045-1303 від 19.12.2016 , яким позивачу визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в сумі 3554,63 грн. за 2016 рік, №189045/1-1303 від 19.12.2016, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в сумі 1427,17 грн. за 2015 рік. 20.04.2017 відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №1011713-1303 від 20.04.2017, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в сумі 3767,91 грн. за 2017 рік.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Землекористувачі це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХІІІ Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.
Згідно з пунктом 288.2 статті 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.3 статті 288 Податкового кодексу України).
Згідно рішення Хмельницького міськрайонного суду у справі №686/25740/16-ц від 01.08.2017, яке набрало законної сили 21.08.2017, встановлено, що 05.06.2015 між орендодавцем - Хмельницькою міською радою та орендарями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 був укладений договір оренди земельної ділянки площею 506 кв.м., яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Вказаний договір не був зареєстрований. Встановлено, що договір оренди земельної ділянки є неукладеним.
Згідно з ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, рішенням суду, яке набрало законної сили було встановлено, що договір оренди землі № 615/01 від 05.06.2015 є неукладеним.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням рішення Хмельницького міськрайонного суду від 01.08.2017 у справі №686/25740/16-ц, яке набрало законної сили 21.08.2017, суд приходить до висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення форми "Ф" Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області № 189045/1-1303, № 189045-1303 від 19.12.2016, № 1011713-1303 від 20.04.2017 є протиправними та підлягають скасуванню.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 189045/1-1303, № 189045-1303 від 19.12.2016, № 1011713-1303 від 20.04.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 769 (сімсот шістдесят дев'ять) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя О.Л. Польовий