Справа № 560/1181/19
іменем України
25 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на переоформлення у власність автомобіля ЗАЗ SENS 2011 року випуску, що належав на праві власності особі з інвалідністю ОСОБА_2 , зобов'язати відповідача здійснити розрахунок залишкової вартості автомобіля ЗАЗ SENS 2011 року випуску, що належав на праві власності особи з інвалідністю ОСОБА_2 , та надати позивачці дозвіл на переоформлення автомобіля ЗАЗ SENS 2011 року випуску у власність.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999 "Про затвердження Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями" (далі - Порядок №999), як інвалід І групи була забезпечена автомобілем ЗАЗ SENS 2011 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що підтверджується технічним паспортом НОМЕР_3 . Вказала, що постійно проживала та вела спільне господарство з ОСОБА_2 однією сім'єю без реєстрації місця проживання, що підтверджується довідкою Лісогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 11.03.2019 №38.
Після смерті матері позивачка звернулась до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації з заявою про надання дозволу на переоформлення автомобіля у власність. Проте листом від 15.02.2019 №04.03-991 відповідач відмовив їй у наданні дозволу на переоформлення у власність вказаного автомобіля, оскільки відсутній факт реєстрації позивачки за місцем реєстрації особи з інвалідністю. Вважає відмову необґрунтованою, оскільки є членом сім'ї померлої особи з інвалідністю та має право на отримання у власність автомобіля, яким користувалась ОСОБА_2 .
У відзиві на позов відповідач зазначив, що перереєстрація автомобіля здійснюється лише на того члена сім'ї, який був зареєстрований за місцем реєстрації померлої особи з інвалідністю. Оскільки місце проживання позивачки станом на 05.12.2018 було зареєстроване за іншою адресою, ніж місце проживання особи з інвалідністю, яка була забезпечена автомобілем, то у Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації відсутні підстави для перереєстрації вказаного автомобіля у власність позивачки.
У відповіді на відзив позивачка не погодилась з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов, з підстав їх необґрунтованості.
Ухвалою від 19.04.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
ОСОБА_2 як особа з інвалідністю безоплатно забезпечена органами соціального захисту населення автомобілем ЗАЗ SENS 2011 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що підтверджується технічним паспортом НОМЕР_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 06.12.2018.
В лютому 2019 року позивачка звернулась до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації з заявою про перереєстрацію автомобіля ЗАЗ SENS 2011 року випуску, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що перебував у користуванні ОСОБА_2 , на ОСОБА_1 за умови сплати вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля.
Листом від 15.02.2019 №04.03-991 Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації відмовив в наданні дозволу на переоформлення автомобіля, посилаючись на пункт 16 Порядку №999, оскільки відсутній факт реєстрації позивачки за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час її смерті.
Не погодившись з відмовою Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, позивачка звернулась до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує викладене нижче.
Правовідносини щодо перереєстрації автомобіля, яким забезпечена особа з інвалідністю, регулюються Порядком №999.
Пунктом 16 Порядку №999 передбачено, що особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю чи дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, за її (його) бажанням може бути безоплатно переданий у власність після закінчення 10-річного строку експлуатації. Після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю такий автомобіль може бути безоплатно переданий у власність члену її сім'ї (за бажанням такого члена сім'ї), який на час смерті особи з інвалідністю були зареєстровані за місцем реєстрації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю.
Іншому члену сім'ї померлої особи з інвалідністю, який зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлої особи з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції Фонду вартості автомобіля з урахуванням розрахункової вартості автомобіля та суми, сплаченої за нього особою з інвалідністю.
Тобто, однією з умов передачі у власність автомобіля у разі смерті особи з інвалідністю, якій він надавався, члену її сім'ї, який виявив бажання його безоплатно отримати, є місце його реєстрації за місцем реєстрації померлої особи з інвалідністю.
Таким чином, член сім'ї особи з інвалідністю, який виявив бажання отримати цей автомобіль, повинен був, на час смерті особи з інвалідністю, бути зареєстрованим за місцем реєстрації особи з інвалідністю.
Суд встановив, що ОСОБА_2 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , в той час як позивачка за цією адресою зареєстрована лише з 27.02.2019. Доказів реєстрації за місцем реєстрації ОСОБА_2 на момент її смерті позивачка суду не надала.
Оскільки позивачка не надала доказів факту її реєстрації за місцем реєстрації ОСОБА_2 на момент її смерті, то у відповідача були відсутні правові підстави для задоволення заяви позивачки щодо надання дозволу на переоформлення автомобіля ЗАЗ SENS 2011 року випуску у власність, що належав на праві власності особі з інвалідністю ОСОБА_2 .
Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність відмови щодо надання позивачці дозволу на переоформлення у власність автомобіля ЗАЗ SENS 2011 року випуску, що належав на праві власності особі з інвалідністю ОСОБА_2 . Тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_5 )
Відповідач:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 25921623)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук