Рішення від 02.07.2019 по справі 560/1602/19

Справа № 560/1602/19

РІШЕННЯ

іменем України

02 липня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1 ,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради, в якому просить:

- визнати виплачену ОСОБА_1 Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради суму 94,80 грн різниці одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зв'язку з встановленням інвалідності вищої групи (2-ї замість 3-ї) такою, що порушує діюче законодавство;

- зобов'язати Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю в одноразовій компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2-ї групи згідно ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC 1 категорії, визнаний інвалідом III групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням робіт по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 18.03.2010, II групи - з 18.07.2018.

Вказав, що згідно статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" одноразова компенсація особам, які стали інвалідами II групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується в розмірі 45 мінімальних заробітних плат враховуючи розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати визначеної компенсації.

Зазначив, що в 2010 році, в зв'язку з встановленням III групи інвалідності, пов'язаної з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради йому була відшкодована відповідна сума, і тепер, згідно вищевказаного Закону, повинна виплачуватися різниця в компенсаціях.

Вказав, що в липні 2018 року звернувся до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради щодо виплати вказаної різниці в компенсаціях.

Однак, всупереч Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України №285 від 14.05.2015 Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради нарахував йому 284,40 грн та виплатив 94,80 грн (різниця між нарахованою сумою коштів в 2018 році і виплаченою сумою в 2010 році).

Такі дії відповідача вважає протиправними, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.

Ухвалою суду від 27.05.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Суд, ухвалою від 04.06.2019 року відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву до суду не подав.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 01.04.2010 року Хмельницькою обласною державною адміністрацією.

Згідно довідки МСЕК серії МСЕ №175777 від 18.03.2010 року під час первинного огляду позивачу встановлена ІІІ група інвалідності, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На підставі довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №1118259 від 18.07.2018 року, ОСОБА_1 під час повторного огляду була підвищена група інвалідності до ІІ групи інвалідності (з 18.07.2018 довічно) з тих же підстав.

В жовтні 2018 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради щодо виплати одноразової допомоги при встановленні ІІ групи інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Листом від 30.10.2018 № 20094/05-29 відповідач повідомив позивачу, що згідно з пунктом 4 Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян, одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року № 285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", в якій зазначено, що одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи II групи складає 284,40 грн. У разі встановлення вищої групи інвалідності особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виплачується різниця одноразової компенсації. Так, як ОСОБА_1 отримав одноразову компенсацію по III групі інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи в сумі 189,60 грн, сума до виплати складає 94,80 грн і буде виплачена по мірі надходження коштів на дані цілі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII.

За змістом частини першої статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, а саме, на дату письмового звернення позивача до відповідача - 19.10.2018) одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, які стали особами з інвалідністю внаслідок відповідних ядерних аварій та випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, сім'ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до частини третьої статті 48 цього Закону компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.

Ст. 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Постановою Кабінету Міністрів України №760 від 26.10.2016 був затверджений Порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян.

Порядок № 760 регулює питання здійснення виплати передбаченої статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян.

В силу пункту 3 Порядку №760 виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 №1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги", поданою заінтересованою особою протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності або смерті годувальника.

Відповідно до п. 4 Порядку №760, одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року № 285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України".

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", виплати одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлено у таких розмірах: інвалідам I групи - 379,3 гривні; інвалідам II групи - 284,4 гривні; інвалідам III групи - 189,6 гривні.

З аналізу вищенаведених норм законодавства слідує, що у разі встановлення інвалідності особа повинна звернутися до уповноваженого органу за виплатою одноразової компенсації не пізніше 6 місяців з дати встановлення інвалідності.

ІІІ група інвалідності позивачу внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, була встановлена 18.03.2010, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК.

Виплату позивачу одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду ІІІ групи, захворювання якого пов'язані з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, проведено у 2010 році відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом із тим, суд погоджується із відповідачем, що відповідно до частини третьої статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.

Відтак, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", виплати одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлено у таких розмірах: інвалідам II групи - 284,4 гривні; інвалідам III групи - 189,6 гривні, тому відповідачем правомірно нараховано та виплачено позивачу суму різниці одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, із врахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", в сумі 94,80 грн (284,40 грн - 189,60 грн = 94,80 грн).

За таких обставин, суд не вбачає в діях відповідача порушень вимог законодавства України під час здійснення нарахування та виплати позивачу різниці одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності в сумі 94,80 грн.

Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно.

Отже, зібрані у справі докази повністю спростовують доводи позивача викладені у позовній заяві.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, оскільки у відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України відповідач, як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій, спростував доводи позивача, а відтак діяв у межах та спосіб встановлений чинним законодавством України, а тому у задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити повністю.

Одночасно, позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.

Оскільки, позивач на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання виплачену Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради суму 94,80 грн різниці одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зв'язку з встановленням інвалідності вищої групи (2-ї замість 3-ї) такою, що порушує діюче законодавство та зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю в одноразовій компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2-ї групи згідно ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 липня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради (вул. Шевченка, 26, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 03198570)

Головуючий суддя П.М. Майстер