25 липня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/1384/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Великолепетиському та Горностаївському районах Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 , звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати бездіяльність відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Великолепетиському та Горностаївському районах Головного управління юстиції в Херсонській області, щодо внесення змін до неправильного запису актів громадського стану, що належить позивачу та встановити неправильність запису в акті громадянського стану серії НОМЕР_1 від 18.12.2018 року про народження та зобов'язати внести зміни до актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_1 , вказавши дату народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість « ІНФОРМАЦІЯ_2» і доповнити в графу по батькові « ОСОБА_1 » та виправити прізвище з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у грудні 2018 року він звернувся до нотаріальної контори з заявою про оформлення заповіту. Однак, отримав відмову на підставі того, що в паспорті серії НОМЕР_2 від 13.11.2000 р. у Великолепетиському РО УМВС України, не вказане по-батькові та не вірно вказана дата народження. Так, в наданому повторно свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 від 16.12.2018 р. видане Великолепетиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області прізвище записано як « ОСОБА_1 » без ім'я по - батькові, дата народження вказана « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що відрізняється від паспорта серії НОМЕР_2 , в якому прізвище зазначено « ОСОБА_1 » , дата народження зазначена ІНФОРМАЦІЯ_1 року. З метою усунення неправильності в записі про народження звернувся до Великолепетиського районного відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, однак позивачу роз'яснено про неможливість внесення змін до актового запису цивільного стану серії НОМЕР_1 від 18.12.2018 р. Крім того, посилається на та, що в свідоцтві про народження не вказано по-батькові « ОСОБА_1 ». В зв'язку з чим просить суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 10.07.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження разом з копією позовної заяви надіслана відповідачу,що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відзив на адресу суду не надійшов.
Сторони в судове засідання не з'явились, про день, час, місце розгляду справи повідомлялись належним чином, надіслали на адресу суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне: 22.01.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Великолепетиського районного відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, з заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 18.12.2018 р. (видано повторно).
Листом-відповіддю від 29.01.2019 року № 68/15.4-24 Великолепетиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області позивачу роз'яснено про неможливість внесення змін до актового запису цивільного стану серії НОМЕР_1 від 18.12.2018 р.
В травні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Турківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області з завою про внесення змін до актового запису про народження № 04 від ІНФОРМАЦІЯ_1 р.
Відповідно до відповіді від 11.05.2019 року № 295/16.34-06-33 Турківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області вбачається, що відповідно до п. 2.15.9 розділу ІІ «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» затвердження наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні посилки чи вказані неправильні відомості) є підставою внесення змін до актового запису. Заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а саме Великополепетиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області.
Із виданого повторно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 16.12.2018 р. виданого Великолепетиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області вбачається, що прізвище записано як « ОСОБА_1 » без ім'я по - батькові, дата народження вказана « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Проте, на противагу судженням вказаного вище органу ВДРАЦС, у матеріалах адміністративної справи наявні копії документів, що підтверджують написання прізвища ім'я та по батькові позивача як прізвище " ОСОБА_1 ", ім'я " ОСОБА_1 ", по батькові "---", дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зокрема: паспорт громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 виданого Великолепетиським РВ УМВС України в Херсонській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 від 27.11.2013 року; витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.12.2013 року № 14314791, копія державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4 .
Крім того, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_5 від 13.01.2004 року та свідоцтва про право власності на житловий будинок від 15.03.1983 року по батькові позивача зазначено, як « ОСОБА_1 ».
Вирішуючи спір суд зазначає, що відповідно до статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398- VІ від 01.07.2010 (далі по тексту - Закон № 2398-VІ) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VI від 01.07.2010 визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3 та 4 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Згідно підпункту 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Також, відповідно до частини 1 статті 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).
Відповідно до статті 294 Цивільного кодексу України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
В силу вимог частини 1 статті 296 Цивільного кодексу України, фізична особа має право використовувати своє ім'я у всіх сферах своєї діяльності.
Зазначена стаття визначає право фізичної особи на використання її імені. Право на використання імені полягає у наданій фізичній особі можливості використовувати своє ім'я у всіх сферах суспільних відносин, в тому числі при вчиненні правочинів, зазначенні свого імені у різного роду посвідченнях особи, документах про освіту, вимагати зазначення свого імені як автора, тощо.
Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до положень статті 8 Конвенції кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Європейський суд у своєму рішенні 16 травня 2013 року № 20390/07 (справа "Гарнага проти України") зазначив, що в особи можуть існувати справжні причини, щоб бажати змінити своє ім'я, а законодавчі обмеження такої можливості можуть бути виправдані інтересами суспільства, наприклад, для забезпечення точного обліку населення або схоронності засобів ідентифікації та зв'язку носіїв певного імені з сім'єю. Державному органу належить навести відповідні та достатні підстави на підтримку своєї відмови у наданні дозволу на зміну імені особи для того, щоб це обмеження вважалося необхідним у демократичному суспільстві.
У рішенні Європейського суду йдеться й про те, що коли особа в Україні досягає достатньо дорослого віку для того, щоб приймати самостійні рішення щодо зміни імені, вона може зберегти або змінити ім'я, надане їй при народженні. Вартий особливої уваги той факт, що особа може зберегти по батькові, навіть якщо її батько більше не носить імені, від якого походить по батькові. У цьому випадку розірвання традиційного зв'язку між по батькові особи та іменем її батька визнається можливим.
Європейський суд констатував, що за майже повної свободи зміни імені або прізвища особи обмеження, накладені на зміну по батькові, не видаються належним чином та достатньою мірою мотивованими національним законодавством. Крім того, державними органами не було надано жодного обґрунтування позбавлення заявниці її права приймати рішення з цього важливого аспекту її приватного та сімейного життя, і таке обґрунтування не було встановлено жодним іншим способом. Державні органи не виконали своє позитивне зобов'язання щодо забезпечення права заявниці на повагу до її приватного життя.
Відповідно до статті 28 Цивільного кодексу України, фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям.
Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.
Ім'я людини - важливий ідентифікаційний код, що підтверджує саме її існування на землі, юридичні, соціальні й особисті права, дає можливість жити й утверджуватися в людському суспільстві, і в той же час вирізнятись серед інших людей.
Таким чином, оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем та враховуючи те, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у задоволенні заяви про внесення змін до актового запису, суд приходить до висновку, що відповідач порушив право позивача на ім'я та відмовляючи в задоволенні вказаної заяви діяв з порушеннями норм чинного законодавства України.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, в частині зобов'язання вчинити певні дії.
Що стосується позовної вимоги про визнання бездіяльності Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Великолепетиському та Горностаївському районах Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (74601, Херсонська область, с.м.т. Горностаївка, вул. Покровська, 172, код ЄДРПОУ 42964948) щодо не внесення змін до неправильного запису актів громадського стану, що належить позивачу серії НОМЕР_1 від 18.12.2018 року, суд зазначає, що такі задоволенню не підлягають.
Однак, суд зазначає, що права позивача можуть бути належним чином поновлені шляхом визнання відмови № 68/15.4-24 від 29.01.2019 року Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Великолепетиському та Горностаївському районах Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (74601, Херсонська область, с.м.т. Горностаївка, вул. Покровська, 172, код ЄДРПОУ 42964948) щодо внесення змін до неправильного запису актів громадського стану, що належить позивачу серії НОМЕР_1 від 18.12.2018 року - протиправною.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Великолепетиському та Горностаївському районах Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (74601, Херсонська область, с.м.т. Горностаївка, вул. Покровська, 172, код ЄДРПОУ 42964948) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову № 68/15.4-24 від 29.01.2019 року Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Великолепетиському та Горностаївському районах Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (74601, Херсонська область, с.м.т. Горностаївка, вул. Покровська, 172, код ЄДРПОУ 42964948) щодо внесення змін до неправильного запису актів громадського стану, що належить позивачу серії НОМЕР_1 від 18.12.2018 року.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Великолепетиському та Горностаївському районах Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (74601, Херсонська область, с.м.т. Горностаївка, вул. Покровська, 172, код ЄДРПОУ 42964948) внести зміни до актового запису №04 від 03 березня 1941 року про народження ОСОБА_1 щодо виправлення прізвища з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », дату народження з « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та по батькові « ОСОБА_1 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Великолепетиському та Горностаївському районах Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (74601, Херсонська область, с.м.т. Горностаївка, вул. Покровська, 172, код ЄДРПОУ 42964948) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. шляхом безспірного списання.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 112080000