Рішення від 26.07.2019 по справі 480/1903/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2019 р. Справа № 480/1903/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Сумське об'єднане УПФ Сумської області), в якій просив:

1) визнати противоправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні розрахунку та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Зарічного районного суду м. Суми від 17.08.2011 по справі №2-а-6125/11 за період з 22.01.2011 по день фактичної виплати пенсії, а саме по 18.04.2019.

2) зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Зарічного районного суду м. Суми від 17.08.2011 по справі №2-а-6125/11 за період з 22.01.2011 по день фактичної виплати пенсії, а саме по 18.04.2019.

Свої вимоги мотивував тим, що відповідач не здійснив розрахунку та виплати позивачу, всупереч Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», компенсації втрати частини доходу у зв'язку із порушенням строку виплати суми пенсії, виплату якої на виконання постанови Зарічного районного суду м. Суми було здійснено 18.04.2019.

Ухвалою суду від 30.05.2019 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник Сумського об'єднаного УФПУ Сумської області, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив на позов (а.с.25-29), відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, виходячи з того, що на виконання постанови Зарічного районного суду м. Суми від 17.08.2011 та постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №28584573 від 08.09.2011 по справі № 2-а-6125/11 управлінням було проведено перерахунок пенсії позивачу відповідно до статей 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22.01.2011 по 18.06.2011, загальна сума доплати склала 18514,97грн.

З посиланням на Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 (далі - Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду), відмічає, що повноваження органу Пенсійного фонду у даному випадку полягає в своєчасному наданні органу виконавчої служби довідки про здійснені нарахування на виконання рішення суду, що і було зроблено 01.06.2016. Стверджує, що оскільки виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, проводиться Головним управлінням Державної казначейської служби України в Сумській області, нараховувати компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати Сумським об'єднаним УПФУ Сумської області немає законних підстав.

Також у відзиві представник, з посиланням на ст.2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та на постанову Верховного Суду в постанові від 10 липня 2018 року у справі №404/6317/16-а, зазначив, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

Ухвалою суду від 24.06.2019 (а.с.33) на підставі ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України було замінено відповідача, Сумське об'єднане УПФУ Сумської області, його правонаступником, яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області).

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним позов задовольнити частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності, на час виникнення спірних правовідносин перебував на пенсійному обліку у Сумському об'єднаному УПФУ Сумської області, що вбачається з позовної заяви, відзиву.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 17.08.2011 у справі №2-а-6125/11 (а.с.11), залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2012 у справі №2-а-6125/11 (а.с.12-14), визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 22.01.2011 по 18.06.2011; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (основної та додаткової) відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону № 230/96-ВР від 06 червня 1996 року за період з 22.01.2011 року по 18.06.2012 року з розрахунку шести мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і провести відповідні виплати з 22.01.2011 по 18.06.2011.

08.09.2011 було відкрито виконавче провадження №28584573 з приводу примусового виконання виконавчого листа, виданого у справі №2-а-6125/11, що вбачається з копії відповіді органу Пенсійного фонду від 28.01.2013 (а.с.15).

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 № 803 «Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України», та постанови Правління Пенсійного фонду України № 21-2 від 01.08.2011 управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми реорганізовано шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми в управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, яке, в свою чергу згодом на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1055 від 16.12.2015 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» реорганізовано шляхом злиття, в результаті чого утворилося Сумське об'єднане УПФУ Сумської області.

На виконання зазначеної вище постанови суду від 17.08.2011 орган Пенсійного фонду 13.09.2011 ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії та визначено до виплати суму в розмірі 18514,97грн., що підтверджується копією розпорядження від 13.09.2011 №120531 (а.с.26-27) та копією протоколу про індивідуальний перерахунок від 13.09.2011 (а.с.28).

18.04.2019 було проведено виплату пенсії у розмірі 18514,97грн. на виконання постанови Зарічного районного суду м. Суми від 17.08.2011 у справі №2-а-6125/11, що підтверджується копією виписки по картковому рахунку в акціонерному товаристві Комерційний банк «ПриватБанк» (а.с.17,40).

Позивач звернувся до Сумського об'єднаного УПФУ Сумської області із заявою від 24.04.2019 про виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії (а.с.18), однак, Сумським об'єднаним УПФУ Сумської області листом від 10.05.2019 №10402/04-17, з посиланням на Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, було повідомлено ОСОБА_1 про те, що підстав для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати немає, оскільки виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, проводиться Головним управлінням Державної казначейської служби України (а.с.19).

Надаючи правову оцінку, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов'язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом №2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 (далі - Порядок №159).

Відповідно до статей 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші. Схожі норми містяться і в пп.2,3 Порядку №159.

Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159 є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Даний висновок узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеної у постанові від 18.11.2014 (справа №21-518а14), а також Верховного Суду у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 03.05.2018 (справа №703/5652-15а).

З матеріалів справи вбачається, що постановою Зарічного районного суду м. Суми, яка набрала законної сили, визнано протиправними дії органу Пенсійного фонду в частині нарахування та виплати, раніше призначеної пенсії позивачу у меншому розмірі за період з 22.01.2011 по 18.06.2011 та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії за вказаний період. Отже, факт того, що орган Пенсійного фонду з 22.01.2011 не здійснив нарахування та виплати у належному розмірі пенсії позивачу не підлягає доказуванню, оскільки він встановлений судовим рішенням у спорі між тими самими сторонами.

Як вбачається з листа Сумського об'єднаного УПФУ Сумської області від 10.05.2019 №10402/04-17 (а.с.19) та відзиву (а.с.25), відповідач обґрунтовує відмову у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії тим, що відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду погашення заборгованості здійснюється органами Казначейства, а повноваження органу Пенсійного фонду полягає лише у направленні довідки про проведений перерахунок на виконання рішення суду.

Однак, вказане не приймається до уваги, оскільки Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду визначає лише механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризації та погашення заборгованості за ними.

Відповідно до п. 10 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, на який посилається представник відповідача, якщо рішенням зобов'язано боржника здійснити нарахування (перерахунок тощо) та/або виплатити кошти, відповідальна особа разом з повідомленням надсилає боржнику, а у разі припинення боржника - юридичної особи його правонаступнику або органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, копію рішення для здійснення нарахування суми коштів, що підлягає виплаті заявнику. Про здійснення нарахування та/або виплати боржник, його правонаступник або орган державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, зобов'язаний повідомити відповідальній особі протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення з наданням відповідного документа про здійснення нарахування та/або виплати на день складення такого документа, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.

Тобто, вказані норми визначають обов'язок боржника не лише повідомити про здійснення нарахування, як стверджує представник відповідача, а й про проведені виплати.

Крім того, відповідно до пункту 20 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, на який також посилається представник відповідача (а.с.42), погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 (далі - Порядок №845), пунктом 47, в свою чергу якого передбачено, що безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих:

1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника;

2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.

Згідно з пунктом 48 Порядку №845 для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей.

Отже, з наведених вище положень вбачається, що органи Казначейства фактично виконують функції по руху (списанню) коштів під час виконання судового рішення та не наділені повноваженням щодо нарахування та виплати пенсії громадянам України, відтак, й стягнення компенсації втрати частини доходів має відбуватись з органу Пенсійного фонду України, саме який в даному випадку і є боржником (відповідачем) у справі №2-а-6125/11, та на якого покладено обов'язок виконання рішення.

Відповідно до ст.3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Враховуючи, що тривале нарахування та виплата пенсії у меншому розмірі за минулі періоди сталося з вини відповідача, а перерахована у вересні 2011 року пенсія ОСОБА_1 на виконання постанови Зарічного районного суду м. Суми від 17.08.2011 у справі № 2-а-6125/11 фактично була виплачена лише 18.04.2019 (а.с.17,40), позивач мав право на одержання невиплаченої пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів на підставі ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV та Закону №2050-ІІІ, з 22.01.2011 по 18.04.2019 у розмірі, розрахованому відповідно до ст.3 Закону №2050-ІІІ та Порядку 159. Відтак, суд дійшов висновку, що дії Сумського об'єднаного УПФУ Сумської області щодо відмови у здійсненні розрахунку та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку виплати частини розміру пенсії, не відповідають ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

При цьому, посилання представника відповідача на постанову Верховного Суду від 10.0.2018 у справі №404/6317/16-а є безпідставним, оскільки в даному випадку має місце наявність фактичної виплати ОСОБА_1 нарахованої суми. Тобто, правовідносини, що були предметом розгляду Верховним Судом у справі №404/6317/16-а не є подібними до правовідносин, що є предметом розгляду даної справи.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати противоправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у здійсненні розрахунку та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Зарічного районного суду м. Суми від 17.08.2011 у справі № 2-а-6125/11 за період з 22.01.2011 по день фактичної виплати пенсії, а саме по 18.04.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Зарічного районного суду м. Суми від 17.08.2011 у справі №2-а-6125/11, за період з 22.01.2011 по день фактичної виплати пенсії, а саме по 18.04.2019 .

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 26.07.2019.

Суддя І.Г. Шевченко