26 липня 2019 року м. ТернопільСправа № 921/388/19
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П. розглянув матеріали справи
за позовом : Тернопільського державного науково-технічного підприємства “Промінь” (вул Текстильна, 28, м Тернопіль, 46016)
до відповідача Тернопільської обласної держаної адміністрації (вул М Грушевського, 8, м Тернопіль, 46021)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державний концерн “Укроборонпром” (вул.Дегтярвська, 36, м.Київ, 04119)
про визнання недійсним розпорядження
За участю представників сторін, третьої особи :
Прокурор : Коцюба А.С.;
Позивача : адвокат Костова Н.З.;
Відповідача : не з'явився ;
Третьої особи: не з'явився ;
Суть справи:
Тернопільське державне науково-технічне підприємство “Промінь” звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача Тернопільської обласної держаної адміністрації про визнання недійсним розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 03.06.2019 №333-од “Про припинення права постійного користування земельною ділянкою”, яким: Тернопільському державному науково-технічному підприємству “ПРОМІНЬ” припинено право користування земельною ділянкою площею 5,7575 га, кадастровий номер НОМЕР_1 із цільовим призначенням для колективного гаражного будівництва, яка перебуває в його користуванні, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку площею 5,7575 га, кадастровий номер НОМЕР_1 переведено до земель запасу державної власності на території Тернопільської міської ради.
Ухвалою господарського суду від 26.06.2019 відкрито провадження у справі №921/388/19 за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання у даній справі призначено на 26.07.2019. Також, в порядку ст. 50 ГПК України, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державний концерн “Укроборонпром”.
Ухвалою суду від 26.06.2019 заяву від 24.06.2019 (вх. № 10998 від 24.06.2019) про забезпечення позову, подану разом з позовом, задоволено частково. Заборонено Тернопільській обласній державній адміністрації вчиняти будь-які дії щодо земельної ділянки площею 5,7575 га з кадастровим номером НОМЕР_1 з цільовим призначенням для колективного гаражного будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , в т ч приймати рішення про затвердження землевпорядної документації щодо поділу вказаної земельної ділянки, передавати у власність чи суборенду, або будь-яким іншим способом відчужувати дану земельну ділянку або її частини. В іншій частині у задоволенні заяви відмовлено.
Ухвалою суду від 03.07.2019 відмовлено у задоволенні заяви б/н від 02.07.2019 про вступ ОСОБА_1 у справу в якості представника Державного концерну “Укроборонпром” та надання їй доступу до електронної справи №921/388/19 в підсистемі "Електронний суд".
В порядку ст.ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України, 26.07.2019 здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу “Акорд”.
В підготовче засідання представники відповідача та третьої особи не з'явилися, про дату, час та місце його проведення повідомлялися належним чином, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення. Представник третьої особи причини неявки суду не повідомив, в той час як в надісланому 26.07.2019 на адресу суду клопотанні (вх.№13048) Тернопільська обласна держана адміністрація зазначає причини неявки її представника (в зв'язку з відпусткою) та просить відкласти підготовче засідання призначене на 26.07.2019.
В засіданні судом розглянуто подані документи, а саме :
- Надіслане 03.07.2019 на адресу господарського суду повідомлення №30.35-2299 вих-19 від 03.07.2019 (вх.№11630) про вступ заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону на стороні ДК “Укроборонпром” у справу №921/388/19. Підстави його вступу обґрунтовані необхідністю захисту порушених інтересів держави у сфері оборони, оскільки Тернопільське державне науково-технічне підприємство “Промінь” входить до складу Державного концерну “Укроборонпром”, яке в свою чергу наділене повноваженнями держави у сфері ефективного управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі та виконує завдання делеговані Законом України «Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно - промисловому комплексі», з метою підвищення ефективності функціонування державних підприємств, які проводять господарську діяльність у сфері розроблення, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки та боєприпасів і бере участь у війсково-технічному співробітництві з іноземними державами.
Майно Державного концерну “Укроборонпром” є державною власністю і становлять значну матеріальну цінність, а тому його втрата заподіє пряму шкоду інтересам держави. За таких обставин, оскільки вирішення даної справи безпосередньо зачіпає інтереси держави у сфері оборони, заступник військового прокурора Тернопільського гарнізону вважає обґрунтованим його вступ у дану справу.
В підготовчому засіданні прокурор підтримав подання. Уповноважений представник відповідача проти вступу у справу військового прокурора не заперечив.
Розглянувши повідомлення №30.35-2299 вих-19 від 03.07.2019 (вх.№11630) про вступ заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону у справу №921/388/19 суд зазначає наступне.
Згідно з ст.131-1 Конституції України, на органи прокуратури України покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Виключні підстави для представництва прокуратурою інтересів держави в суді передбачені Законом України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч.4 ст. 23 названого Закону, наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердженням підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена суб'єктом владних повноважень .
Згідно з ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження вступати у справу, порушену за позовом (заявою, поданням) іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження.
Частиною 4 ст. 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
З метою підвищення ефективності функціонування державних підприємств, які провадять господарську діяльність у сфері розроблення, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки та боєприпасів і беруть участь у військово-технічному співробітництві з іноземними державами Кабінет Міністрів України постановою від 29 грудня 2010 за № 1221 утворив Державний концерн "Укроборонпром" з включенням до його складу державних підприємств згідно з додатком до цієї постанови.
Законом України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі", прийнятим 16.06.2011 та який набрав чинності із дня опублікування - 09.07.2011р. (Голос України від 09.07.2011 N 123) визначено особливості та правові основи управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі" до об'єктів управління державної власності в оборонно-промисловому комплексі належать: майно державних підприємств оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенних підприємств, які входять до складу Державного концерну "Укроборонпром".
Статтею 3 Закону України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі" встановлено, що суб'єктами управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі є: Кабінет Міністрів України та Державний концерн "Укроборонпром".
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі" Державний концерн "Укроборонпром" є уповноваженим суб'єктом господарювання з управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі. До складу Концерну входять державні підприємства оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенні підприємства (далі - учасники Концерну), на основі фінансової залежності від одного або групи учасників Концерну, який виконує функції із забезпечення науково-технічного і виробничого розвитку, а також провадить інвестиційну, фінансову, зовнішньоекономічну та інші види діяльності.
Учасники Концерну не перебувають в управлінні органів виконавчої влади.
Концерн діє на підставі цього Закону та Статуту, який затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Наглядової ради Концерну.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 за № 993 затверджено Статут Державного концерну "Укроборонпром". В додатку до статуту також затверджено перелік державних підприємств - учасників Державного концерну "Укроборонпром".
Відповідно до пункту 1 Статуту Державного концерну "Укроборонпром", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 №993 та зареєстрованого Державним реєстратором 07.10.2011, номер запису 10741020000040740, встановлено, що Державний концерн "Укроборонпром" є державним господарським об'єднанням, утвореним відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1221 "Про утворення Державного концерну "Укроборонпром".
Функції з управління Концерном та контроль за його діяльністю здійснює Кабінет Міністрів України.
Права та обов'язки Концерну в процесі управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі, яке здійснює Концерн, передбачені статтею 7 Закону України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі".
Поряд із зазначеними повноваженнями, визначеними Законом України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі", Державний концерн "Укроборонпром" наділений статутними повноваженнями.
Пунктом 17 Статуту Концерну визначений перелік основних (однак не вичерпних) предметів діяльності Концерну відповідно до покладених на нього завдань.
В силу зазначеного, Державний концерн "Укроборонпром" може як самостійно здійснювати господарську діяльність, так і залучати до статутної діяльності інших учасників Концерну для виготовлення продукції.
Одночасно Державний концерн "Укроборонпром" може здійснювати управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі.
Саме ці повноваження є делегованими повноваженнями держави у сфері ефективного управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі.
Здійснюючи повноваження з управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі, Державний концерн "Укроборонпром" є суб'єктом Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 травня 2016 року, введеного в дію Указом Президента України від 2 серпня 2016 року № 323/2016 "Про заходи з розвитку оборонно-промислового комплексу України".
За цих обставин, враховуючи наявність делегованих державою повноважень у сфері управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі, інтереси Держави Україна полягають у розвитку оборонно-промислового комплексу України, одним із спеціальних суб'єктів якого є Державний концерн "Укроборонпром", до компетенції якого віднесені повноваження, визначені у Законі України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі".
Участь прокурора у спорах за участю ДК “Укроборонпром” є способом захисту інтересів держави в суді.
Подібну правову позицію зокрема викладено у постанові Верховного Суду від 08.05.2018 №918/376/17.
Враховуючи усе вищезазначене, думку учасників підготовчого засідання, керуючись положеннями ст.131-1 Конституції України, ст.53 ГПК України, ст.23 Закону України "Про прокуратуру", Закону України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі", суд дійшов висновку, що подання заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону обґрунтоване, а тому з метою представництва інтересів держави у сфері оборони у справі №921/388/19 його слід задоволити.
- Надісланий 22.07.2019 на адресу суду відзив на позов (вх.№12751), в якому серед іншого, Тернопільська обласна державна адміністрація проти задоволення позову заперечує. А оскільки розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 12.06.2019 №355-од спірну земельну ділянку площею 5,7575 га з кадастровим номером 6110100000:04:003 НОМЕР_2 за адресою : АДРЕСА_1 , передано в оренду Обслуговуючому кооперативу “Аляска Авто” для колективного гаражного будівництва, просить його залучити до участі у справі. До відзиву на позов, серед іншого, долучено інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №174364577 від 18.07.2019 де значиться, що за ОК “Аляска Авто” 19.06.2019 було зареєстровано речові права на спірну земельну ділянку зокрема, право оренди земельної ділянки зі строком дії до 12.06.2029 з правом пролонгації.
Розглянувши клопотання відповідача про залучення третьої особи, суд зазначає наступне.
Учасники справи мають право, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб (п. 3 ч.1 ст. 42 ГПК України) .
У підготовчому засіданні суд : вирішує питання про вступ у справу інших осіб; вирішує заяви та клопотання учасників справи (п.п. 4, 10 ч.2 ст. 182 ГПК України).
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
За таких обставин, враховуючи усе вищесказане, оскільки прийняте у даній справі рішення безпосередньо може вплинути на права та обов'язки Обслуговуючого кооперативу “Аляска Авто”, як орендаря спірної земельної ділянки, суд прийшов до висновку про необхідність його залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
- Надіслані 23.07.2019 на адресу суду Державним концерном “Укроборонпром” письмові пояснення №UOP 13.1.1-6052 від 17.07.2019 (вх.№12785 від 23.07.2019) з доказами надіслання їх примірника сторонам, в яких серед іншого, наводить свої доводи та міркування та просить задоволити позовну заяву ПДНТП "Промінь".
- Подану в підготовчому засіданні відповідь на відзив, без номера від 25.07.2019, з доказами надіслання її примірника на адресу відповідача та третьої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно ч. 2 ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Відповідно до ч. 2 ст. 232 ГПК України, процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи та оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвали.
Таким чином, враховуючи усе вищезазначене та неявку представника відповідача в підготовче засідання, його клопотання, неявку представника третьої особи, необхідність вчинення додаткових процесуальних дій, з метою створення сторонам необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, а також необхідність в наступному підготовчому засіданні виконати завдання та з'ясувати питання, визначені частиною 2 статті 182 ГПК України, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави та надання сторонам, передбаченого ст. ст. 7, 13 ГПК України, рівного права на захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів, суд відкладає підготовче засідання згідно ст. 183 ГПК України, в межах строків, передбачених ст. 177, 181 ГПК України.
З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 7, 12, 13, 14, 42, 46, 50, 53, 177, 181-183, 234 ГПК України, господарський суд, -
1. Задоволити звернення заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону від 03.07.2019 №30.36-2299 вих-19 про вступ у справу №921/388/19 .
2. Прокурору до 10.08.2019 надати суду докази надіслання ДК “Укроборонпром” звернення від 03.07.2019 №30.36-2299 вих-19 про вступ у справу №921/388/19 .
3. Залучити до участі у справі якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Обслуговуючий кооператив “Аляска Авто” (вул.Текстильна, 28, м.Тернопіль, 46016).
4. Відкласти підготовче засідання на 15 серпня 2019 року до 15:00 год.
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду за адресою: м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 14а (зал судових засідань № 2, 5 - й поверх).
5. Запропонувати відповідачу до 15.08.2019 надати суду: письмові заперечення в порядку ст. 167 ГПК України та докази їх надіслання на адресу позивача та третіх осіб; докази надіслання на адресу ОК “Аляска Авто” відзиву на позов.
6. Позивачу в строк до 15.08.2019: надати докази надіслання позову і відповіді на відзив на адресу ОК “Аляска Авто” .
7. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
8. Копію ухвали направити прокурору, сторонам та третім особам у справі рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
9. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою:
https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя І.П. Шумський