Справа № 560/793/19
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Тарновецький І.І.
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
25 липня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Охрімчук І.Г. Моніча Б.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 травня 2019 року (рішення ухвалено у м.Хмельницькому) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968200853664 від 13.02.2019, на підставі якого ОСОБА_1 зменшено коефіцієнт заробітної плати з 1,64350 до 1,05726;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,64350 з 01.12.2018, та виплатити невиплачену суму пенсії.
В обґрунтування позову зазначав, що він отримує пенсію за віком, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та на момент призначення пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, з якого йому було розраховано пенсію складав 1,64350. Як зазначив позивач, з 01.12.2018 відповідачем обчислено пенсію позивачу без урахування заробітної плати за сумісництвом в МП "Будтехсервіс" згідно довідки від 02.04.2007 №25 та в результаті здійснено перерахунок його пенсії із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,05726. Вказане зменшення відбулось на підставі рішення про перерахунок пенсії №968200853664 від 13.02.2019. Позивач вважає, що відповідач, застосувавши індивідуальний коефіцієнт заробітної плати у розмірі 1,05726 замість 1,64350 звузив обсяг конституційних прав та свобод позивача, зокрема, право на гідне пенсійне забезпечення кожного громадянина та його достатній життєвий рівень.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 травня 2019 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968200853664 від 13.02.2019, на підставі якого ОСОБА_1 зменшено коефіцієнт заробітної плати з 1,64350 до 1,05726.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити. В апеляційній скарзі зазначає, що головним управлінням проведено звірку відповідності даних про заробітну плату за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 первинним документам та підтверджено відповідність сум заробітної плати, зазначених в довідці від 17.05.2004 №1918, виданої ВАТ «Поділля-плюс», даним особових рахунків за цей період. Провести звірку даних про заробітну плату, зазначених в довідці від 02.04.2007 № 25, виданої Будівельно - технічним МП «Будтехсервіс», немає можливості, оскільки підприємство ліквідоване 16.05.2006, документи з особового складу на зберігання в архівний відділ Хмельницької міської ради не надходили. Враховуючи те, що підтвердити заробітну плату, зазначену в довідці від 02.04.2007 №25, виданої Будівельно - технічним МП «Будтехсервіс», немає можливості з 01.12.2018 обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 проведено без урахування заробітної плати за сумісництвом в МП «Будтехсервіс». Тому, вважає, що підстав для визнання протиправним та скасування рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968200853664 від 13.02.2019, на підставі якого ОСОБА_1 зменшено коефіцієнт заробітної плати з 1,64350 до 1,05726 та зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії із врахуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,64350 з 01.12.2018 року, та виплатити невиплачену суму пенсії - немає.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зазначає, що з 01.12.2018р. обчислення пенсії позивачу проведено без урахування заробітної плати за сумісництвом в МП «Будтехсервіс» згідно довідки від 02.04.2007р. №26. В результаті проведеного перерахунку зменшено коефіцієнт заробітної плати з 1,64350 до 1,05726. Вважає, таке зменшення протиправним.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що з 12.05.2005 позивачу була призначення пенсія по 2 групі інвалідності внаслідок загального захворювання, що підтверджується копією протоколу №3100 від 20.07.2005.
З 18.05.2018 позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно його заяви від 18.05.2018, що підтверджується копією розпорядження та копією заяви позивача.
На момент переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком його загальний стаж складав 41 рік 4 місяці 06 днів, заробітна плата врахована для обчислення пенсії за віком врахована за періоди з 01.01.1991 по 31.12.1995 та з 01.07.2000 по 30.06.2008, при цьому, коефіцієнт страхового стажу позивача складав 0,41333, а індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,64350, що підтверджується копією розпорядження №853664 від 25.05.2018, копіями розрахунків стажу та заробітної плати.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо надання роз'яснень з приводу розрахунку його пенсії та проведення перерахунку пенсії з урахуванням початкового коефіцієнту заробітної плати - 1,64350.
Листом №495/С-8 від 05.03.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надало позивачу роз'яснення щодо розрахунку його пенсії та повідомило, що пенсія розрахована згідно до вимог чинного законодавства України.
Вказані обставини стали підставою звернення позивачем з позовом до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що наявні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200853664 від 13.02.2019, на підставі якого ОСОБА_1 зменшено коефіцієнт заробітної плати з 1,64350 до 1,05726.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким частково задоволено позов, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
відповідно до ч.1 ст.58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України є органом який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання пов'язані з веденням обліку.
Приписами частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 (далі - Порядок 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, що звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступниками цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Згідно частини 3 статті 44 Закону та пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право перевіряти обґрунтованість видачі підприємствами, установами та організаціями поданих для призначення пенсії документів та достовірність поданих відомостей про особу.
У разі виявлення розбіжностей між сумами заробітної плати, зазначеними в раніше виданих довідках, та первинними документами, пенсійні справи переглядаються і розмір пенсійних виплат приводиться у відповідність.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області згідно поданої заяви від 18.05.2018 ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за документами, наявними в пенсійній справі.
Заробітну плату для обчислення пенсії враховано за період роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995 (згідно довідки про заробітну плату від 17.05.2005 №257, виданої ВАТ «Поділля-плюс» та довідки від 02.04.2007 № 25, виданої Будівельно-технічним МП «Будтехсервіс» (робота за сумісництвом)), та з 01.07.2000 по 30.06.2008 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати встановлено - 1,64350.
Згідно наданих до матеріалів справи копій пенсійної справи позивача страховий стаж ОСОБА_1 становить 41 рік 4 місяці 6 днів коефіцієнт страхового стажу складає 0,41333.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем проведено перерахунок пенсії, підставою чого слугувало уточнення даних ЕПС, 01.12.2018, та прийнято рішення №968200853664 від 13.02.2019, на підставі якого ОСОБА_1 зменшено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати з 1,64350 до 1,05726.
Відповідач підставою зменшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати зазначає те, що під час проведення головним управлінням звірки відповідності даних про заробітну плату позивача за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 підтвердити заробітну плату, зазначену в довідці від 02.04.2007 №25, виданої Будівельно - технічним МП «Будтехсервіс», немає можливості, оскільки вищезгадана довідка видана безпідставно, так як підприємство Будівельно-технічне МП «Будтехсервіс» ліквідовано 16.05.2006 року, а тому з 01.12.2018 року обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 проведено без урахування заробітної плати за сумісництвом в МП «Будтехсервіс».
Однак, таке твердження відповідача є помилковим, з огляду на таке.
Як вбачається з довідки від 02.04.2007 №25, виданою Будівельно-технічним МП «Будтехсервіс», позивач перебував у трудових відносинах з Будівельно-технічним МП «Будтехсервіс» та отримував заробітну плату у відповідних розмірах.
Крім того, відповідачем 18.05.2018 при переведенні позивача на пенсію за віком з пенсії по інвалідності у відповідності до вимог Порядку 22-1 не перевірялося обґрунтування видачі Будівельно - технічним МП «Будтехсервіс» довідки про заробітну плату позивача від 02.04.2007 № 25 за період з 01.01.1991 по 31.12.1995.
Також, відповідач при неврахуванні даних зазначених у довідці виданої Будівельно-технічним МП «Будтехсервіс» від 02.04.2007 №25 не встановив у чому саме полягає недостовірність поданих відомостей про позивача, а також не зазначив, якими первинними документами стверджено зазначену недостовірність, як того вимагає ч.3 статті 44 Закону 1058-VI та пункту 4.2 розділу IV Порядку 22-1.
Отже, надана позивачем довідка від 02.04.2007 №25 до пенсійного органу для обчислення пенсії, на момент розгляду справи є підставою для врахування відповідачем сум заробітної плати, зазначених в останній при обчисленні пенсії позивачу.
Таким чином, колегія погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що наявні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968200853664 від 13.02.2019, на підставі якого ОСОБА_1 зменшено коефіцієнт заробітної плати з 1,64350 до 1,05726.
Що стосується позовної вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,64350 з 01.12.2018, та виплатити невиплачену суму пенсії, то суд дійшов висновку, що така вимога є передчасною, оскільки порушить закріплені законом виключні повноваження відповідача та вчинить дії поза встановленою чинним законодавством процедурою.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 травня 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 25 липня 2019 року.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Охрімчук І.Г. Моніч Б.С.