Справа № 500/899/19
22 липня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у Теребовлянському районі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у Теребовлянському районі Тернопільської області, в якому просила зобов'язати Теребовлянське об'єднання Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління державної казначейської служби України у Теребовлянському районі подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5204,04 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що вперше придбала квартиру за АДРЕСА_1 . При укладенні договору купівлі - продажу квартири позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу даного нерухомого майна в розмірі 5204,04. Оскільки позивач придбала житло вперше, тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатила такий збір безпідставно. Однак, на заяву позивача про повернення безпідставно сплаченого збору відповідачем Теребовлянським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області, їй було відмовлено у поверненні зазначених коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до Управління державної казначейської служби України у Теребовлянському районі подання про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 5204,04 грн..
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.04.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 06.05.2019 року о 09:45 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
У строк встановлений судом відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача зазначив, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити факти придбання житла конкретною особою вперше. Таким чином, представник відповідача просить відмовити у задоволенні даного позову.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 року позовну заяву залишено без руху після відкриття провадження та надано п'ятиденний строк з дня вручення ухвали для усунення недоліків.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.06.2019 року продовжено розгляд справи та призначено судове засідання у справі на 11.06.2019 року о 09:45 год.
11.06.2019 року розгляд справи відкладено до 04.07.2019 року о 12:15 год., у зв'язку із перебуванням головуючої судді у відрядженні.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 року розгляд справи відкладено до 22.07.2019 року о 09:45 год.
Також, ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 року постановлено витребувати в третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби у Теребовлянському районі довідку про підтвердження надходження "Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна" у розмірі 5204,04 грн. сплачених ОСОБА_1 у відповідності до квитанції №215600426655 від 29.08.2019 року.
Позивач в судове засідання не прибула, в позовній заяві просила даний позов розглядати без її участі, позов підтримує повністю.
Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомили.
Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев'ятої ст.205 та частини четвертої ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що 29.08.2018 року між позивачем та ОСОБА_2 укладено договір купівлі - продажу квартири АДРЕСА_1 .
При цьому, до матеріалів даної справи долучено квитанцію №ПН 215600426655 від 29.08.2018 року про сплату коштів Управління Державної казначейської служби України у Теребовлянському районі у сумі 5173,00 грн. та комісії у сумі 31,04 грн. Таким чином, при укладенні зазначеного вище договору позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування із операції купівлі-продажу в розмірі 5173,00 грн.
Згідно довідки Управління державної казначейської служби України у Теребовлянському районі Тернопільської області б/н від 12.07.2019 року підтверджено зарахування до Державного бюджету "Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 5173,00 грн. по квитанції №215600426655 від 29.08.2018 року.
14.02.2019 року позивач звернулась із заявою до Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.
Листом Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 18.02.2019 року №1138/04 позивача повідомлено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, тому заява позивача від 14.02.2019 року не можлива до виконання.
Позивач, не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями. Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. З системного аналізу наведених правових актів суд приходить до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Факт придбання позивачем нерухомого майна вперше підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, сформованої 13.02.2019 року. Згідно вказаної довідки позивач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 .
У відповідності до інформації з Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, ОСОБА_1 є спадкоємцем спадкового майна, а саме будинку АДРЕСА_3 . Вказана інформація також підтверджується Витягом Теребовлянського бюро технічної інвентаризації про реєстрацію права власності на нерухоме майно №220008838 від 26.08.2008 року, Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданого на підставі рішення виконкому 23.03.2007 року НОМЕР_2.
Згідно довідки філії Тернопільське обласне управління Публічного акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" №159 від 24.05.2019 року, на ім'я ОСОБА_1 у ТВБВ №10019/020 філії Тернопільське обласне управління АТ "Державний Ощадний банк України" приватизаційні депозитні рахунки для списання коштів на приватизацію житла за місцем проживання та реєстрації за період з 1992 року по 2019 рік с.Сущин, Теребовлянського району, Тернопільської області не відкривались та житлові чеки не використовувались.
Також, у відповідності до довідки Теребовлянського бюро технічної інвентаризації № 105 від 30.05.2019 року, до 31.12.2012 року право власності на нерухоме майно згідно договорів купівлі-продажу за гр. ОСОБА_1 Теребовлянським БТІ не реєструвалося.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання позивачем житла вперше, чи свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
Відмова УПФУ в частині повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
При цьому, суд не бере до уваги твердження представника Теребовлянського ОУПФУ, що відповідач не володіє інформацією та не може встановити придбання житла конкретною особою вперше. Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення шляхом зобов'язання Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Теребовлянському районі Тернопільської області подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5173,00 грн.
Оскільки суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково, судові витрати розподіляються у відповідності до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов ОСОБА_1 до Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у Теребовлянському районі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2.Зобов'язати Теребовлянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. 22 Січня, 17, м.Теребовля, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 41246380 ) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Теребовлянському районі Тернопільської області (вул.С.Наливайка, 6, м.Теребовля, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 37625079) подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ід . № НОМЕР_1 ) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5173 (п'ять тисяч сто сімдесят три) грн. 00 коп., сплачений згідно квитанції ПН215600426655 від 29.08.2018 року.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Теребовлянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. 22 Січня, 17, м.Теребовля, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 41246380) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ід . № НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп., сплачений згідно квитанції №N1CQ334796 від 19.03.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22 липня 2019 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.