ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
11.07.2019Справа № 910/3167/19
За позовом Фонду державного майна України;
до Приватного акціонерного товариства "ПРЕЗИДЕНТ-ГОТЕЛЬ";
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (третя особа 1);
Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" (третя особа 2);
про стягнення 1 273 598,15 грн.
Суддя Мандриченко О.В.
Секретар судового засідання Дюбко С.П.
Представники:
Від позивача: Слуценко Р. П., довіреність № 15 від 02.01.19;
Від відповідача: Мазур О. В., довіреність № 39/11-13/01 від 22.03.19;
Від третьої особи 1: Остафійчук А. М., довіреність № 2434-03/474 від 01.10.18;
Від третьої особи 2: Каракоця О. Р., довіреність № 4543-К-О від 23.10.18.
До Господарського суду міста Києва звернувся Фонд державного майна України з позовом до Приватного акціонерного товариства "Президент-готель", в якому просить стягнути з відповідача 1 273 598,15 грн. пені за порушення строків перерахування дивідендів ПрАТ «Президент-Готель» за 2017 рік.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.03.2019 року відкрито провадження у справі № 910/3167/19 та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання, розгляд справи призначено на 11.04.2019 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.05.2019 року до участі у справі залучено Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу № 910/3167/19 до судового розгляду по суті на 09.07.2019 р.
У судовому засіданні 09.07.2019 оголошено перерву в розгляді справи по суті до 11.07.2019 р.
Під час розгляду спору по суті 11.07.2019 року представник позивача та представник третьої особи 1 у судовому позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, у задоволенні позову просив відмовити з підстав, викладених у своїх письмових поясненнях по суті справи.
Представник третьої особи 2 в судовому засіданні 11.07.2019 надав усні пояснення по суті спору.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Фонд державного майна України (далі - Фонд) здійснює управління державним пакетом акцій у розмірі 100 % статутного капіталу Приватного акціонерного товариства «Президент-готель» (далі - ПрАТ «Президент- готель»).
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про акціонерні товариства» (далі - Закон) акціонерами товариства визнаються фізичні і юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, які є власниками акцій товариства.
Стаття 2 Закону визначає корпоративні права як сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.
Відповідно до статті 167 Господарського кодексу України (надалі - Кодекс) корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Частиною першою статті 30 Закону визначено, що дивіденд це частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд проводить моніторинг сплати дивідендів до Державного бюджету України господарськими товариствами, що належать до сфери його управління.
Відповідно до статті 172 Кодексу відносини, пов'язані з управлінням корпоративними правами держави, регулюються Законом України «Про управління об'єктами державної власності», іншими законами України та нормативно- правовими актами, прийнятими відповідно до них.
Згідно з частиною п'ятою статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» (далі - Закон про управління) господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов'язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Також частиною п'ятою статті 11 вказаного Закону передбачено, що господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій.
Крім того, вказана стаття унормовує правило, відповідно до якого на суму дивідендів на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави якого становить 100 відсотків, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності, нараховується пеня, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня після настання строку платежу і по день сплати включно.
Порядком формування та реалізації дивідендної політики держави, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 702, на Мінекономрозвитку покладено функцію здійснення моніторингу сплати дивідендів, та на виконання якої відповідно до пунктів 10 та 11 цього Порядку суб'єкти управління корпоративними правами держави подають щомісяця до 5 числа Мінекономрозвитку за встановленою ним формою узагальнену інформацію про нарахування і перерахування дивідендів у поточному бюджетному році; казначейство подає Мінекономрозвитку інформацію про надходження дивідендів у встановленому порядку.
Враховуючи те, що Фонд здійснює управління державним пакетом 100 відсотків акцій ПрАТ «Президент-готель» та на виконання законів України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», «Про акціонерні товариства», «Про управління об'єктами державної власності», постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 139 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2017 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави» Фонд видав наказ від 27.04.2018 № 584 «Про нарахування дивідендів», в якому затвердив загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи ПрАТ «Президент-готель» за 2017 рік у розмірі 12 754 104 грн 83 коп.
Отже, ПрАТ «Президент-готель» повинен був сплатити до Державного бюджету України дивіденди за підсумками роботи за 2017ріку розмірі 12 754 104 грн 83 коп. до 01.07.2018 р.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України у своїх письмових поясненнях зазначало, що про порушення відповідачем порядку (строків) сплати дивідендів Міністерству стало відомо з листів Головного управління державної казначейської служби у місті Києві від 03.10.2018 № 05-08.10/2966-10427 та Фонду державного майна України від 29.10.2018 № 10-51-22010.
На підставі отриманих відомостей Мінекономрозвитку наказом від 13.11.2018 № 1667 затвердило розрахунок пені для відповідача на загальну суму 161 215,85 грн. Копія наказу були направлені ПрАТ «Президент-Готель» та Фонду державного майна України для забезпечення контролю за сплатою нарахованої пені.
Також відповідно до листів Фонду державного майна України від 19.12.2018 № 10-51-25991, від 27.12.2018 № 10-51-26510, від 08.01.2019 № 10-51-322 Мінекономрозвитку стало відомо про сплату ПрАТ «Президент-Готель» дивідендів з порушенням строків. Наказом від 29.01.2019 № 95 Мінекономрозвитку затвердило розрахунок пені для відповідача на суму 1 112 382,30 грн. Копії наказу були направлені ПрАТ «Президент-Готель» та Фонду державного майна України для забезпечення контролю за сплатою нарахованої пені.
Таким чином, за порушення строків перерахування дивідендів ПрАТ «Президент-Готель» належить сплатити до Державного бюджету України 1 273 598,15 грн. пені
ПрАТ «Президент-Готель» не висловлював незгоди із розміром нарахованої пені, однак, заперечуючи проти позовних вимог вказував на те, що зобов'язання щодо сплати дивідендів було своєчасно подано відповідачем до банку для перерахування грошових коштів на користь бюджету, але з вини банку зазначене платіжне доручення не було виконано вчасно, а тому, на думку відповідача, відповідальність за несвоєчасне перерахування коштів до бюджету несе банк.
Суд відхиляє вищевказані доводи відповідача, оскільки, останнім не було надано суду доказів на підтвердження перерахування дивідендів за підсумками роботи ПрАТ «Президент-Готель» за 2017 рік у розмірі 12 754 104 грн. 83 коп. у строк до 01.07.2018 р.
Щодо дій банку суд відзначає наступне.
Відповідно до ст. 64 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (далі - Закон про банки), на банки покладено обов'язок щодо проведення ідентифікації та верифікації клієнтів відповідно до вимог законодавства України .
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 64 Закону про банки Банк здійснює ідентифікацію, верифікацію клієнта (особи, представника клієнта) і вживає заходів відповідно до законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, до відкриття рахунка клієнту, укладення договорів чи здійснення фінансових операцій, зазначених у частині другій цієї статті. Банк має право витребувати, а клієнт (особа, представник клієнта) зобов'язаний надати документи і відомості, необхідні для здійснення ідентифікації та/або верифікації (в тому числі встановлення ідентифікаційних даних кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), аналізу та виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, та інші передбачені законодавством документи та відомості, які витребує банк з метою виконання вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
За приписами п. 5 ст. 64 Закону про банки банк має право витребувати, а клієнт зобов'язаний надати документи і відомості, необхідні для з'ясування його особи, суті діяльності, фінансового стану. У разі ненадання клієнтом необхідних документів чи відомостей або умисного подання неправдивих відомостей про себе банк відмовляє клієнту у його обслуговуванні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що АТ КБ «ПриватБанк» діяв в межах чинного законодавства та не може нести відповідальність за несвоєчасне перерахування коштів до бюджету відповідачем, так само як і неналежне управління підприємством виконавчим органом, на яке вказує представник ПрАТ «Президент-готель» у відзиві на позовну заяву, не може бути підставою для несвоєчасної сплати дивідендів та відмовою у сплаті пені.
Статтею 73 ГПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору на відповідача в порядку статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 129, 231, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ПРЕЗИДЕНТ-ГОТЕЛЬ" (01023, м. Київ, вул. Госпітальна, 12, код ЄДРПОУ 30058128) в доход Державного бюджету України 1 273 598 (один мільйон двісті сімдесят три тисячі п'ятсот дев'яносто вісім) грн. 15 коп. пені.
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ПРЕЗИДЕНТ-ГОТЕЛЬ" (01023, м. Київ, вул. Госпітальна, 12, код ЄДРПОУ 30058128) на користь Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) 19 103 (дев'ятнадцять тисяч сто три) грн. 97 коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва протягом 20 (двадцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 23.07.2019 р.
Суддя О.В. Мандриченко