вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
15.07.2019м. ДніпроСправа № 904/10195/17
За позовом Комунального підприємства "Кривбасводоканал", м. Кривий Ріг
Дніпропетровська область
до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Рязанова 17", м. Кривий Ріг
Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості за надані послуги у розмірі 86 112,64 грн.
Суддя Суховаров А.В.
За участю секретаря судового засідання Сулими Д.В.
Представники:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - Антюшин С.О., витяг з ЄДР від 21.02.2019.
Комунальне підприємство "Кривбасводоканал" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку " Рязанова 17" про стягнення 65 437, 90 грн. основного боргу, 3 649, 60 грн. пені, 2 756, 96 грн. 3% річних, 14 268, 18 грн. інфляційних, 1 600, 00 грн. витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем зобов'язань з повного та своєчасного розрахунку за надані послуги за договором №238 від 01.01.2015 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення.
Ухвалою суду від 11.12.2017 позовну заяву Комунального підприємства "Кривбасводоканал" прийнято до розгляду, призначено судове засідання у справі №904/10195/17 на 17.01.2018 (суддя Ніколенко М.О)
Ухвалою суду від 17.01.2018 справу №904/10195/17 призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.02.2018.
Ухвалою суду від 06.02.2018 підготовче засідання відкладено на 13.03.2018.
12.03.2018 позивачем надано пояснення по справі, за змістом яких позивач наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
13.03.2018 відповідач надав відзив на позов, за змістом якого заперечує проти позову, вказує, що відповідачем не взято на абонентський облік лічильник, а також не встановлено засобів обліку у квартирах споживачів, що суперечить Правилам надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та умовам Договору. Крім того, відповідач вказує, що в період з вересня 2014 року по вересень 2017 року відповідачем перераховувались на рахунок позивача грошові кошти, що надходили від мешканців будинку, а тому відповідач вважає необґрунтованими вимоги відповідача про стягнення з відповідача пені та 3% річних за вищевказаний період. Разом з тим, відповідач зазначає про наявність заборгованості співвласників будинку АДРЕСА_1 перед Комунальним підприємством "Кривбасводоканал" у розмірі 30 143, 39 грн.
Ухвалою суду від 13.03.2018 продовжено строк підготовчого провадження до 17.05.2018.
17.04.2018 позивач надав відповідь на відзив, за змістом якої наполягає на задоволенні позовних вимог, вказує, що в розумінні Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у договірних відносинах з позивачем відповідач є самостійним споживачем в частині власного водопостачання та водовідведення та колективним споживачем (замовником) наданих позивачем послуг відносно мешканців будинку. Разом з тим, позивач вказує, що будинок АДРЕСА_1 не обладнаний будинковим засобом обліку води для загального обліку, тому нарахування за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення здійснювались згідно пункту 3.3 Договору згідно установлених норм споживання. Разом з тим, позивач зазначає, що Договір підписано від споживача - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Рязанова 17" - ОСОБА_1 , при цьому Договір не визнано недійсним та є обов'язковим для виконання як для виконавця, так і для споживача, яким є відповідач по справі.
В підготовчому засіданні 17.04.2018 оголошено перерву до 15.05.2018.
Ухвалою суду від 15.05.2018 призначено судову експертизу по справі, проведення експертизи доручено Дніпропетровському НДІСЕ, провадження у справі зупинено.
02.07.2018 від Дніпропетровського НДІСЕ надійшло клопотання про надання додаткових матеріалів для проведення експертизи.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.07.2018 у зв'язку із закінченням терміну повноважень судді Ніколенко М.О. справу №904/10195/17 передано на розгляд судді Петренко Н.Е.
Ухвалою суду від 12.07.2018 провадження у справі №904/10195/17 поновлено, зобов'язано позивача та відповідача надати матеріали згідно клопотання Дніпропетровського НДІСЕ від 02.07.2018, провадження у справі №904/10195/17 зупинено.
10.09.2018 Дніпропетровським НДІСЕ повернуто справу до господарського суду Дніпропетровської області у зв'язку з відсутністю оплати експертних досліджень.
Ухвалою суду від 11.09.2018 поновлено провадження у справі №904/10195/17, призначено підготовче засідання у справі №904/10195/17 на 09.10.2018.
Ухвалою суду від 09.10.2018 підготовче провадження закрито, справу призначено до розгляду по суті на 01.11.2018.
30.10.2018 від позивача надійшла заява про відшкодування на користь Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" витрат з попередньої оплати судово-економічної експертизи, який перераховано Дніпропетровському НДІСЕ згідно рахунку №520 від 13.06.2018.
12.11.2018 позивач надав пояснення, за змістом яких підтверджує факт існування заборгованості відповідача перед позивачем на суму 70 299, 94 грн.
В судовому засіданні 12.11.2018 оголошено перерву до 27.11.2018.
У зв'язку з перебуванням судді Петренко Н.Е. у відпустці 27.11.2018, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.11.2018 справу №904/10195/17 передано на розгляд судді Юзікову С.Г.
Ухвалою суду від 04.12.2018 справу №904/10195/17 прийнято до провадження судді Юзікова С.Г., призначено підготовче засідання у справі №904/10195/17 на 18.12.2018.
Ухвалою суду від 18.12.2018 відкладено підготовче засідання на 16.01.2019.
Ухвалою суду від 16.01.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; відкладено підготовче засідання на 30.01.2019.
Ухвалою суду від 30.01.2019 відкладено підготовче засідання на 21.02.2019.
Ухвалою суду від 21.02.2019 відкладено підготовче засідання на 28.02.2019.
Ухвалою суду від 28.02.2019 відкладено підготовче засідання на 27.03.2019.
18.03.2019 позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, за змістом якої просить суд зменшити позовні вимоги про стягнення суми основного боргу за період з 01.09.2014 по 30.09.2017 до суми 59 365, 16 грн., позовні вимоги щодо стягнення штрафних санкцій, пені залишити без змін.
18.03.2019 позивач надав пояснення, за змістом яких наполягає на факті існування у відповідача заборгованості перед позивачем.
26.03.2019 відповідач надав пояснення, за змістом яких вказує, що за умовами Договору ОСББ «Рязанова 17» не є колективним замовником (абонентом). Також, відповідач вказує, передбачені пунктом 1.2 Договору розрахункові заявки своєчасно надані позивачу, проте станом на 01.03.2019 не узгоджені останнім. До того ж, відповідач вказує, що всупереч пункту 10 Правил позивачем здійснено нарахування плати за нормами споживання, в той час як відповідні нарахування мали бути здійснені позивачем згідно даних лічильників, розміщених у квартирах мешканців будинку.
У зв'язку перебуванням судді Юзікова С.Г. на лікарняному, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.04.2019 справу №904/10195/17 передано на розгляд судді Суховарова А.В.
Ухвалою суду від 09.04.2019 справу №904/10195/17 прийнято до провадження суддею Суховаровим А.В., призначено підготовче засідання на 23.04.2019.
Ухвалою суду від 23.04.2019 відкладено підготовче засідання на 28.05.2019.
В підготовчому засіданні 28.05.2019 оголошено перерву до 13.06.2019.
В підготовчому засіданні 13.06.2019 оголошено перерву до 11.07.2019.
Ухвалою суду від 13.06.2019 підготовче провадження закрито, розпочато судовий розгляд справи по суті.
В судовому засіданні 11.07.2019 оголошено перерву до 15.07.2019.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення відповідача, та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
встановив:
01.01.2015 між Комунальним підприємством "Кривбасводоканал" (далі виконавець, позивач) та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Рязанова 17" (далі споживач, відповідач) укладено договір №238 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення (далі - Договір), відповідно до пункту 1.1 якого виконавець зобов'язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення (далі послуги), а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
Пунктом 1.2 Договору передбачено, що орієнтовний обсяг послуг визначається на підставі розрахункової заявки споживача, узгодженої з відділом Водозбуту виконавця, яка є невід'ємною частиною договору. Загальний обсяг послуг з централізованого постачання холодної води орієнтовно складає: 4002,96 м3/рік; загальний обсяг послуг з централізованого водовідведення орієнтовно складає: 4002,92 м3/рік.
За умовами пункту 1.3 Договору договірний обсяг централізованого постачання питної води та водовідведення може бути змінений (збільшений або зменшений) за письмовою заявкою споживача. Заявка повинна бути надіслана на адресу виконавця та отримана останнім не пізніше, ніж за один місяць до початку кварталу. У випадку, якщо виконавець має технічну можливість виконати таку заявку, зміни оформлюються додатковою угодою, яка є невідємною частиною цього договору.
У пункті 1.4 Договору "Характеристика засобів обліку та регулювання споживання води" сторонами не вказано порядкового і заводського номерів, виду та типу засобу обліку води, його перших показань і місця встановлення.
Тарифи на послуги (за 1 м3 без ПДВ) становлять згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг №1154 від 15.08.2014 за 1 м3 без ПДВ: вода питна 2,99 грн., стоки 2,91 грн. (п. 2.1 Договору).
Згідно з п.2.2 Договору розмір щомісячної плати за надані послуги згідно з нормативами (нормами) споживання на момент укладення цього договору орієнтовно становить 1968,12 грн. без ПДВ, у тому числі за: централізоване постачання холодної води 997,40 грн. без ПДВ за 333,58 м3; водовідведення 970,72 грн. без ПДВ за 338,58 м3.
Вартість послуг може бути змінена відповідно до вимог чинного законодавства України.
Плата за надані послуги за наявності засобів обліку води справляється за їх показниками згідно з пунктами 10-13 Правил №630 (п. 2.3 Договору).
У випадку зміни тарифів, оплата послуг здійснюється споживачем по новим тарифам без зміни інших умов договору. Зміна тарифів відбувається з моменту набуття чинності відповідної постанови компетентного органу, яким є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Споживач здійснює оплату за надані послуги по новим тарифам без додаткового узгодження (п.2.4 Договору).
Споживач здійснює оплату за послуги централізованого постачання холодної води і водовідведення у грошовій формі в повному обсязі не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим, шляхом перерахування грошових коштів на рахунок виконавця. Можливі інші форми оплати наданих послуг, які не суперечать діючому законодавству України (п.3.2 Договору)
В пункті 3.3 Договору сторонами узгоджено, що плата за надані послуги при наявності засобів обліку води здійснюється за їх показниками та розподілом у відповідності до п. 1.4 Договору. У разі відсутності засобів обліку або їх показників, плата за надані послуги здійснюється, тимчасово, розрахунковим шляхом за затвердженими нормами водоспоживання.
В разі встановлення будинкових засобів обліку води у багатоквартирному будинку, де окремі квартири обладнані квартирними засобами обліку води, за умови якщо мешканці будинку не мають квартирних засобів обліку та які сплачують послуги згідно з показаннями будинкових засобів обліку, не враховуються витрати води, об'єми якої визначаються індивідуальними технологічними нормативами використання питної води споживача, інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які є власниками або орендарями приміщень в цьому будинку та сумарні витрати води за показниками всіх квартирних засобів обліку (п. 3.5 Договору).
При наявності стовідсоткового оводомірювання квартир житлового будинку, різниця між сумою та показаннями обліку на вводі в будинок, відноситься на рахунок споживача та сплачується останнім (п. 3.6 Договору).
При наявності часткового оводомірення квартир житлового будинку сума показань квартирних водомірень сумується з сумою потреби квартири без водоміру, та отримана різниця між показаннями загальнобудинкового водоміру на вводі в будинок та загальною сумою витрати води мешканцями квартир житлового будинку, відноситься на рахунок споживача та сплачується останнім (п. 3.7 Договору).
Споживач для підписання акту про кількість отриманих послуг направляє свого представника у відділ Водозбуту виконавця не пізніше 01 числа кожного місяця наступного за звітним. Якщо представник споживача не прибув у встановлений термін, або відмовився від підписання акту, виконавець на підставі даних технічних засобів обліку води, або нормативів (норм) водопостачання у односторонньому порядку складає акт, який вважається узгодженим споживачем та є підставою для здійснення нарахувань та подальшої оплати останнім, один примірник акта в триденний строк направляється на адресу споживача (п.10.12 Договору)
Об'єми послуг з централізованого постачання питної води і водовідведення, що надаються на об'єкти, які перебувають в управління споживача, визначаються за показниками будинкових технічних засобів обліку, а у разі відсутності останніх за нормативами питного водопостачання з подальшим розподілом їх на норми водоспоживання та витратами по утриманню будинку (п.10.13 Договору).
Цей Договір укладається на 3 роки та набирає чинності з 01.12.2013 у відповідності до ч.3 ст. 631 ЦК України і діє в частині надання послуг з водопостачання та водовідведення до 01.12.2016, а в частині розрахунків за надані послуги - до повного погашення заборгованості (п. 9.1 Договору).
Відповідно до пункту 9.2 Договору цей договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення його строку однією зі сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність перегляду.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Договору позивачем в період з 01.09.2014 по 30.09.2017 надано відповідачу послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, за які останній розрахувався частково, у зв'язку з чим у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем, яка, згідно заяви позивача про уточнення позовних вимог, становить суму 59 365, 16 грн.
За викладених обставин, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Між тим, 20.05.2019 (після звернення позивача з даним позовом до суду) відповідачем перераховано часткову оплату наданих позивачем послуг водопостачання та водовідведення згідно платіжного доручення №426 на суму 1 496, 68 грн., отже між сторонами відсутній предмет спору щодо стягнення цих грошових коштів і провадження у справі в цій частині позовних вимог підлягає закриттю, згідно приписів п.2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України.
На час розгляду спору відповідач не надав господарському суду доказів добровільної сплати решти спірної суми заборгованості.
Суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, місцевого cамоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень або будинків та балансоутримувачі, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником послуг (ст. 1, ч. 2 ст. 3, ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
У статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що житлово-комунальні послуги є результатом господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Згідно з положеннями ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" централізоване постачання холодної води та водовідведення за критерієм функціонального призначення житлово-комунальних послуг відноситься до категорії комунальних послуг.
У відповідності до п. 1 ст. 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у даній сфері.
Згідно із частиною 1 статті 1 Цивільного кодексу України особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників, регулюються цивільним законодавством.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Приписами ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини 3 статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до приписів ст.ст. 525, 526, ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України, цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином і у встановлений договором строк, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Згідно положень ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтями 610, 611 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання); у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За змістом частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 ЦК України)
Згідно частини 1 статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Відповідно до положень частин 1-3 статті 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Дослідивши матеріали справи, зокрема акти забору води, виставлені на плату позивачу рахунки, які направлено на адресу відповідача, суд, з огляду на відсутність доказів погашення наявної перед позивачем заборгованості, враховуючи приписи пунктів 3.2, 10.12 Договору, дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог позивача в частині стягнення з відповідача суми 57 868, 48 грн. основного боргу.
Разом з тим, звертаючись з даним позовом до суду позивачем заявлено до стягнення з відповідача пеню за період з 24.11.2016 по 23.11.2017 у розмірі 3 649, 60 грн., інфляційні за період з грудня 2014 року по жовтень 2017 року у розмірі 14 268, 18 грн. та 3% річних за період з 25.11.2014 по 23.11.2017 у розмірі 2 756, 96 грн.
Пунктом 5.1 Договору передбачено, що споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором, у тому числі, за несвоєчасне внесення платежів за послуги - шляхом сплати пені.
Згідно з пп. 5.1.2 п. 5.1 Договору за несвоєчасну оплату послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у термін, визначений п. 3.2, п. 3.4 цього Договору, споживач сплачує на користь виконавця пеню у розмірі 0,1% від суми платежу за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє в період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок 3% річних, суд дійшов висновку щодо його обґрунтованості, а отже вимоги позивача в частині стягнення з відповідача 3% річних за період з 25.11.2014 по 23.11.2017 у розмірі 2 756, 96 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
Разом з тим, перевіривши здійснений позивачем розрахунок пені за період з 24.11.2016 по 23.11.2017 на суму 3 649, 60 грн., суд зазначає що у заявлений позивачем період розмір пені становить суму 3 618, 08 грн., а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача пені за вказаний період підлягають частковому задоволенню на суму 3 618, 08 грн., тоді як в решті вимог позивача про стягнення пені відмовляється судом за безпідставністю.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача інфляційних суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 3.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 №14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань" Згідно з Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін (індекс інфляції) обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. На даний час індекс інфляції розраховується Державною службою статистики України і щомісячно публікується, зокрема, в газеті "Урядовий кур'єр". Отже, повідомлені друкованими засобами масової інформації з посиланням на зазначений державний орган відповідні показники згідно з статтями 17, 18 Закону України "Про інформацію" є офіційними і можуть використовуватися господарським судом і учасниками судового процесу для визначення суми боргу.
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція.
Між тим, з наданого позивачем розрахунку інфляційних вбачається, що позивачем здійснено розрахунок інфляційних за січень 2014 року на суму 73, 21 грн. відносно заборгованості по оплаті наданих позивачем послуг у грудні 2014 року, тому суд вважає обґрунтованими вимоги позивача в частині стягнення з відповідача інфляційних за переіод з грудня 2014 року по жовтень 2017 року на суму 14 194, 97 грн., тоді як в решті здійснених позивачем нарахувань інфляційних відмовляється судом.
Щодо заперечень відповідача в частині відсутності у нього зобов'язань з оплати наданих послуг позивачем за Договором з посиланням на протокол №3 загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рязанова 17» від 21.10.2014, за змістом якого ухвалено не надавати право правлінню ОСББ бути колективним замовником (абонентом) таких послуг, суд зазначає наступне.
Комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством (ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Відповідно до частини другої ст. 22 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" споживачі питної води зобов'язані, зокрема, своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Згідно з частинами 2, 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
ОСББ не є власником будинку чи окремих приміщень і обладнання в ньому та не підпадає під визначення "власника" відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Визначені законом мета і предмет діяльності ОСББ не передбачають провадження об'єднанням господарської діяльності, а тому ОСББ не є суб'єктом господарювання і не може бути виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Споживачем у розумінні статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є "фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу". Стаття 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає, що предметом діяльності ОСББ є, серед іншого, "сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг", для чого ОСББ статтями 10, 16, 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" надано право укладати відповідні договори з суб'єктами, що надають послуги. Втім, ОСББ як таке (як юридична особа) не потребує житлово-комунальних послуг - їх потребують члени об'єднання. У зв'язку з цим статтею 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено особливості укладення ОСББ договорів про надання житлово-комунальних послуг: об'єднання "за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг" (слід звернути увагу, що за новою термінологією, запровадженою Законом України "Про житлово-комунальні послуги", терміну "постачальник" комунальних послуг відповідають терміни "виконавець," та "виробник", а терміну "замовник (абонент)" - термін "споживач").
Таким чином, з визначеного Законом України "Про житлово-комунальні послуги" переліку учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг (власник, споживач, виконавець, виробник) ОСББ може виступати лише у ролі споживача - як колективний замовник (абонент).
У той же час, виступати колективним замовником (абонентом) комунальних послуг є правом, а не обов'язком ОСББ.
Отже, у будинку, де створено ОСББ, можливі такі варіанти договірних відносин:
1. Укладання договорів про надання відповідної комунальної послуги безпосередньо між споживачами (власниками квартир) та виконавцем послуги.
2. Укладання договору між підприємством, що надає відповідну комунальну послугу, та ОСББ як колективним замовником (абонентом). Такий договір також повинен укладатися на основі типового, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до статей 20, 21 і 28 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Вказане узгоджується з роз'ясненнями Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, наведеними у листі від 26.04.2011 № 7/15-4687 "Щодо статусу ОСББ як учасника відносин у сфері житлово-комунальних послуг".
Відповідно до частини першої ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
При цьому редакція статті 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", чинна на момент укладення Договору та яка діяла до 01.07.2015, передбачала, що кошти, що сплачуються власниками приміщень за надані їм комунальні послуги, можуть згідно з укладеними договорами надходити на рахунок об'єднання для накопичення і наступного перерахунку підприємствам, організаціям, які надають ці послуги. Перерахування коштів підприємствам, організаціям, які надають послуги, здійснюється щомісячно у визначений день відповідно до договору між об'єднанням і цими підприємствами, організаціями. У разі, якщо правління об'єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об'єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об'єднання комунальних послуг.
Отже, за спірним Договором відповідач є і самостійним споживачем (в частині власного водопостачання та водовідведення), і колективним споживачем (замовником) таких послуг відносно мешканців будинку.
З огляду на викладене, враховуючи те, що спірний Договір підписано представником Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рязанова 17», та станом на час розгляду справи Договір є чинним, заперечення відповідача в частині відсутності у нього зобов'язань з оплати наданих послуг позивачем за Договором відхиляються судом.
Разом з тим, заперечення відповідача щодо безпідставного здійснення позивачем розрахунку вартості наданих позивачем послуг з водопостачання та водовідведення згідно норм споживання за наявності лічильників, розміщених у квартирах мешканців будинку АДРЕСА_1 відхиляються судом з наступних підстав.
Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 врегульовано відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).
За умовами пункту 21 Правил у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства.
Відповідно до пункту 9 наведених Правил у квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача. Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік.
В матеріалах справи відсутні докази наявності договірних відносин мешканців будинку з КП «Кривбасводоканал», зокрема докази наявності особових рахунків, взяття на абонентський облік квартирних засобів обліку, що вказує на безпідставність тверджень відповідача про необхідність розрахунку позивачем вартості наданих позивачем послуг з водопостачання та водовідведення згідно даних квартирних засобів обліку.
Відповідно до пункту 3.9 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190 рахунки за воду і за скидання стічних вод до мережі водовідведення виписуються виробником споживачам. Якщо субспоживач має особисті рахунки, то він розраховується за питну воду та скидання стічних вод з виробником. Розподіл суми рахунку між субспоживачами, на яких не відкрито окремих особових рахунків, здійснюється споживачами самостійно. У випадках, коли засоби обліку на вводах субспоживачів відсутні, розрахунки за воду проводяться за нормами водоспоживання, при цьому обсяг стічних вод, які належать до сплати, дорівнює обсягу водоспоживання.
При цьому положеннями пункту 10.9 Договору виконавцю надано право встановлення на вводі в будинок технічного засобу обліку води, в той час як обов'язок виконавця щодо його встановлення умовами Договору не передбачено.
Пунктом 10.8 Договору визначено, що обсяги постачання послуг визначаються згідно показників технічних засобів, що внесені до державного реєстру засобів вимірювальної техніки, встановлених власними коштами та засобами споживача, згідно з технічними умовами виданими виконавцем. Місця встановлення, вид, тип, технічних засобів та інші необхідні характеристики зазначаються в акті опломбування, що підписується у встановленому порядку уповноваженими представниками виконавця. Показники технічних засобів обліку знімаються представниками виконавця щомісячно, у присутності представника споживача. У разі відсутності, або тимчасової несправності таких технічних засобів - облік питної води тимчасово здійснюється розрахунковим шляхом, згідно з встановленими нормами водопостачання.
Разом з тим, положеннями пункту 10.13 Договору передбачено, що об'єми послуг з централізованого постачання питної води і водовідведення, що надаються на об'єкти, які перебувають в управлінні споживача, визначаються за показниками будинкових технічних засобів обліку, а у разі відсутності останніх - за нормативами питного водопостачання з подальшим їх розподілом на норми водоспоживання та витратами по утриманню будинку.
За викладених обставин, заперечення відповідача щодо безпідставності здійсненого позивачем розрахунку заборгованості відповідача за встановленими нормами водопостачання відхиляються судом.
Згідно ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до вимог частин 1 і 7 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів; одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається крім випадків, передбачених законом.
В силу положень ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі та застосування штрафних санкцій.
Викладене є підставою для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Разом з тим, суд зазначає, що заява позивача від 30.10.2018 про відшкодування на користь Комунального підприємства "Кривбасводоканал" витрат з попередньої оплати судово-економічної експертизи, який перераховано Дніпропетровському НДІСЕ згідно рахунку №520 від 13.06.2018, задоволенню не підлягає, з огляду на те, що призначена ухвалою суду від15.05.2018 експертиза не проводилась експертною установою у зв'язку з відсутністю повної оплати експертних досліджень.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул. Єсеніна, 6а, ідентифікаційний код юридичної особи 03341316) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Рязанова 17" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Святогеоргіївська, будинок 17, ідентифікаційний код юридичної особи 38788938) про стягнення 59 365, 16 грн. основного боргу, 3 649, 60 грн. пені, 2 756, 96 грн. 3% річних, 14 268, 18 грн. інфляційних, 1 600, 00 грн. витрат по сплаті судового збору задовольнити частково.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Рязанова 17" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Святогеоргіївська, будинок 17, ідентифікаційний код юридичної особи 38788938) на користь Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, 6А; ідентифікаційний код юридичної особи 03341316) суму 57 868, 48 грн. основного боргу, 3 618, 08 грн. пені, 2 756, 96 грн. 3% річних, 14 194, 97 грн. інфляційних, 1 597, 01 грн. судового збору.
В частині позовних вимог Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул. Єсеніна, 6а, ідентифікаційний код юридичної особи 03341316) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Рязанова 17" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Святогеоргіївська, будинок 17, ідентифікаційний код юридичної особи 38788938) про стягнення 1 496, 68 грн. основного боргу провадження у справі закрити.
В частині позовних вимог Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул. Єсеніна, 6а, ідентифікаційний код юридичної особи 03341316) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Рязанова 17" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Святогеоргіївська, буд.17, ідентифікаційний код юридичної особи 38788938) про стягнення 31, 52 грн. пені, 73, 21 грн. інфляційних відмовити.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскарженим протягом цього строку до Центрального апеляційного господарського суду в порядку ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням пп. 17.5 п.17 ч.1 розділу ХІ ГПК України
Повне рішення складено 25.07.2019
Суддя А.В. Суховаров