24 липня 2019 року
Київ
справа №420/2033/19
адміністративне провадження №К/9901/20406/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Губської О.А.,
суддів: Білак М.В., Калашнікової О.В.
перевіривши касаційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на ухвалу П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними дій (бездіяльності) відповідача та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року позов ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю; визнано протиправною бездіяльність відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області щодо невиконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі № 815/863/18 від 19.12.2018 року в частині: поновлення позивача на посаді начальника Теплодарського відділення міліції Біляївського РВ (з обслуговування Біляївського району та м. Теплодар) ГУ МВС України в Одеській області з 06 листопада 2015 року; зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області розглянути питання щодо прийняття позивача до лав Національної поліції, як такого що виявив бажання проходити службу в поліції у передбачений Законом України "Про Національну поліцію" строк (тобто до 07.11.2015 року); в цій же частині відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області зобов'язано виконати постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду по справі № 815/863/18 від 19.12.2018 року.
Не погоджуючись із таким рішенням суду, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області звернулося до суду з апеляційною скаргою у даній справі.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2019 року апеляційна скарга залишена без руху з підстав її невідповідності статті 286 КАС України, а також частині 6 статті 287 КАС України. Скаржнику надано десятиденний строк на усунення виявлених недоліків шляхом подання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням інших підстав для поновлення такого строку, апеляційної скарги із зазначенням усіх учасників справи та її копій відповідно до кількості учасників справи, оригіналу документу про сплату судового збору.
П'ятий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 24 червня 2019 року відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року в цій справі.
Вважаючи ухвалу суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження такою, що не відповідає вимогам законності та обґрунтованості, постановленою з порушенням норм процесуального права, заявник подав касаційну скаргу.
За правилами частини першої статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Перевіривши зміст ухвалених у цій справі судових рішень, доводи касаційної скарги та додані до неї документи, суд установив таке.
Залишаючи без руху апеляційну скаргу і відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції встановив, що апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції від 18 квітня 2019 року, копію якого, як зазначається скаржником, отримано ним 22 квітня 2019 року, апелянт подав 20 травня 2019 року, тобто поза межами десятиденного строку, встановленого частиною шостою статті 287 КАС України, та не надав доказів поважності причин пропуску цього строку.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що справу розглянуто в порядку, встановленому статтею 287 КАС України.
Строки подання апеляційних скарг у цій категорії справ визначені статтею 287 КАС України, норми якої є спеціальними по відношенню до норм статті 295 КАС України. Тобто, строк подання апеляційної скарги в цій категорії адміністративних справ становить десять днів із дня проголошення оскаржуваного рішення.
Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області наголошує, що після виходу суду в нарадчу кімнату його представник був змушений покинути приміщення суду, та не був присутній під час оголошення тексту рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року.
Апеляційну скаргу на згадане рішення суду першої інстанції подано 20 травня 2019 року, тобто після спливу 10-ти днів як з часу проголошення, так із часу отримання судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доводи касаційної скарги не спростовують і не ставлять під сумнів установлені судом апеляційної інстанції обставини, а до скарги не додано будь-яких доказів поважності пропуску строку на апеляційне оскарження, які би зумовлювали об'єктивну неможливість вчасного звернення з апеляційною скаргою.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця врегульовано статтею 287 КАС України.
Згідно з частиною 6 статті 287 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Згідно з частиною третьою статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Отже, суд констатує, що суд апеляційної інстанції, відмовляючи у відкритті апеляційного провадження з підстав пропуску апелянтом строку на оскарження та відсутності підстав для його поновлення, правильно застосував положення частини третьої статті 298 та пункту 4 частини першої статті 299 КАС України, з урахуванням визначених статтею 287 КАС України особливостей, правильне їх застосовування є очевидним, а доводи касаційної скарги не викликають сумніву щодо застосування чи тлумачення зазначених норм процесуального права.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.
За змістом пункту 2 частини другої статті 333 КАС України у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), а також у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
За такого правового регулювання та обставин справи у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 333 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на ухвалу П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2019 року у справі №420/2033/19 за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними дій (бездіяльності) відповідача та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О. А. Губська
Судді М. В. Білак
О. В. Калашнікова