65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про повернення позовної заяви
"23" липня 2019 р.м. Одеса № 916/2052/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І., розглянувши матеріали позовної заяви (вх. № 2104/19)
за позовом Заступника прокурора Одеської області (65026, м.Одеса, вул.Пушкінська,3, код ЄДРПОУ 03528552)
в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (65496, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрове, вул.40-річчя Перемоги, 25, код ЄДРПОУ 05582159)
до відповідача Громадської організації «ОТРАДА» (65044, м. Одеса, вул. Романа Кармена, будинок 8, квартира 63, код ЄДРПОУ 13901928)
про розірвання договору оренди та зобов'язання повернути земельну ділянку.
18.07.2019р. Заступник прокурора Одеської області звернувся до Господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області до Громадської організації «ОТРАДА», в якій просить суд:
- розірвати договір оренди земельної ділянки, загальною площею 5,1072 га, яка розташована на території Таїровської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1 область, Овідіопольський район, смт. Таїрове, вул АДРЕСА_2 , укладений між Таїровською селищною радою та громадською організацією «Отрада» 20.06.2006р. та зареєстрований у Книзі реєстрації договорів оренди землі по Таїровській селищній раді за № 040552900014;
- зобов'язати громадську організацію «Отрада» повернути Таїровській селищній раді Овідіопольського району Одеської області земельну ділянку, загальною площею 5,1072 га, яка розташована на території Таїровської селищної ради за адресою: Одеська АДРЕСА_2 ;
В обґрунтування заявлених позовних вимог заступник прокурора посилається на те, що 20.06.2005р. між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області та громадською організацією «Отрада» укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 5,1072 га, що знаходиться в районі узбережжя Чорного моря (територія Таїровської селищної ради за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрове, вул. Рибпортівська, 100).
Вказаний договір зареєстровано у Книзі реєстрації договорів оренди землі по Таїровській селищній раді № 040552900014 від 15.07.2005р.
Пунктом 8.1 вказаного договору визначено, що, відповідно до висновків уповноважених органів виконавчої влади, право Орендаря на використання орендованої ним земельної ділянки площею 5,1072 га, яка знаходиться в зсувній зоні і зазначає вплив зсувних процесів грунтів, обмежено законом шляхом встановлення на строк оренди землі, в тому числі, наступних обмежень, зобов'язань та умов заборони Орендареві зводити на земельній ділянці або її окремій частині будь-які капітальні будівлі та споруди, крім тимчасових будівель та споруд для зберігання катерів та човнів і відпочинку рибалок-любителів.
Разом з тим, прокуратурою Одеської області встановлено, що на зазначеній земельній ділянці членами громадської організації «ОТРАДА», всупереч вимог чинного законодавства та умов договору оренди земельної ділянки від 20.06.2006р. № 040552900014, зведено ряд самочинно збудованих об'єктів.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом (п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України). Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципам змагальності та рівності усіх учасників судового процесу, які є основними засадами правосуддя (п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України).
Європейський суд з прав людини неодноразово звертав увагу на участь прокурора в суді на боці однієї зі сторін як обставину, що може впливати на дотримання принципу рівності сторін. Оскільки прокурор або посадова особа з аналогічними функціями, пропонуючи задовольнити або відхилити скаргу, стає противником або союзником сторін у справі, його участь може викликати в однієї зі сторін відчуття нерівності (рішення у справі "Ф.В. проти Франції" від 31.03.2005).
Пункт 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України передбачає можливість представництва прокурором інтересів держави у виключних випадках. Тому необхідно з'ясувати, що мається на увазі під "виключним випадком" і чи є таким випадком ситуація у конкретній справі.
Насамперед, випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття "інтерес держави". "Інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.
Аналіз ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох "виключних" випадках: (1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; (2) у разі відсутності такого органу.
У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює його неналежно.
"Не здійснення захисту" виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
"Здійснення захисту неналежним чином" виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень) уповноваженого суб'єкта владних повноважень, спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
"Неналежність" захисту може бути оцінена, з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, серед іншого, включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.
При цьому, захищати інтереси держави повинні, насамперед, відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який, всупереч вимог закону, не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.
Прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.
Більше того, саме лише посилання в позовній заяві на те, що уповноважений орган не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження, для прийняття заяви для розгляду недостатньо. У такому разі прокурор повинен надати належні та допустимі докази, відповідно до вимог процесуального закону (наприклад, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинене кримінальне правопорушення на підставі ст.367 Кримінального кодексу України (службова недбалість); вирок суду щодо службових осіб; докази накладення дисциплінарних стягнень на державних службовця, які займають посаду державної служби в органі державної влади та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків тощо).
Сама по собі обставина незвернення позивача з позовом протягом певного періоду, без з'ясування фактичного стану правовідносин між сторонами спору, не свідчить про неналежне виконання таким органом своїх функцій із захисту інтересів держави.
Зазначене вище узгоджується з усталеними правовими висновками Верховного Суду, зокрема в постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 07.12.2018 у справі № 924/1256/17, а також у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 926/03/18, від 23.09.2018 у справі № 924/1237/17, від 06.02.2019 № 927/246/18.
При зверненні з даним позовом, в обґрунтування необхідності самостійного захисту інтересів держави, прокурор вказує на те, що Таїровською селищною радою не вжито жодних заходів на захист інтересів територіальної громади щодо розірвання договору оренди земельної ділянки № 040552900014 від 15.07.2005р. та зобов'язання ГО «Отрада» повернути земельну ділянку, що підтверджується листом Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області №484 від 28.05.2019р.
Як вбачається з доданого до позовної заяви тексту зазначеного листа, підписаного селищним головою Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_1 , ГО «Отрада» вчасно сплачує орендні платежі за договором оренди та не має заборгованості щодо їх сплати, у зв'язку з чим відсутні підстави для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки від 20.06.20005 року та необхідністю здійснення прокуратурою заходів представницького характеру. Також, зазначено, що Таїровською селищною радою не надавались будь-які дозволи, погодження, тощо, щодо розміщення на орендованій ГО «Отрада» земельній ділянці об'єктів нерухомості та така інформація в селищній раді відсутня.
Заступник прокурора, у своїй позовній заяві зазначає, що пасивна поведінка Таїровської селищної ради, яка має відповідні повноваження для захисту інтересів територіальної громади, і яка ухилилась від їх захисту, є підставою для звернення прокуратури Одеської області до суду в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
Так, судом встановлено, Таїровська селищна рада Овідюпольського району Одеської області у відповідності зі статтями 2, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» є органом місцевого самоврядування в Україні, що представляє собою гарантоване державою право та реальну здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
При цьому, заступником прокурора необґрунтовано неможливість Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області самостійно звернутися до суду, у випадку наявності порушення прав та охоронюваних інтересів держави у сфері, яка відноситься до повноважень органу місцевого самоврядування, а також не надано належних доказів, відповідно до вимог процесуального закону, в підтвердження того, що Таїровська селищна рада не здійснює або неналежно здійснює свої повноваження (наприклад, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинене кримінальне правопорушення на підставі ст.367 Кримінального кодексу України (службова недбалість); вироку суду щодо службових осіб; доказів накладення дисциплінарних стягнень на державних службовців, які займають посаду державної служби в органі державної влади та здійснюють встановлені для цієї посади повноваження, за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків тощо).
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Так, у наданій до суду позовній заяві прокурором не доведено необхідності захисту інтересів держави саме прокурором, а також, не обґрунтовано підстави звернення до суду з позовом від імені суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, з наданням належних доказів, які би підтверджували встановлення прокурором наявності підстав для представництва у відповідності до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Суд наголошує, що обставини дотримання прокурором встановленої ч.3,4 ст.23 Закону України “Про прокуратуру” процедури, яка повинна передувати зверненню до суду з відповідним позовом, підлягають з'ясуванню судом не залежно від того, чи має місце факт порушення інтересів держави у конкретних правовідносинах, оскільки відповідно до приписів ст.ст.53, 174 ГПК України недотримання такої процедури унеможливлює розгляд заявленого прокурором позову по суті. У той же час відповідний уповноважений орган держави (за його наявності), виконуючи свої функції, не позбавлений можливості самостійно звернутись до суду з метою захисту інтересів держави.
Відповідно до ч.4 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст.174 цього Кодексу.
Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 174 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи, зокрема, у разі, якщо: відсутні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави або для звернення до суду особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави, що є підставою для повернення позовної заяви і доданих до неї документів заявнику відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 174 ГПК України.
Керуючись ч. 4 ст. 53, п. 4 ч.5 ст.174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовну заяву Заступника прокурора Одеської області подану в інтересах держави в особі Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (вх.№ 2104/19 від 18.07.2019р.) та додані до неї документи - повернути.
Ухвала набрала законної сили 23.07.2019 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
Додаток: позовна заява на 9 (дев'яти) аркушах, додатки до неї на 49 (сорока дев'яти) аркушах та конверт.
Суддя Ю.І. Мостепаненко