Справа № 461/4940/19
Провадження № 2-а/461/256/19
23.07.2019 року Галицький районний суд м. Львова
у складі: головуючого судді Волоско І.Р.,
секретар судового засідання Скаб В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 / АДРЕСА_1 Edmund Leszek/ (адреса: АДРЕСА_2 , 28/11 / АДРЕСА_3 , Przemysl, ul. АДРЕСА_4 28/11/; адреса для листування: АДРЕСА_5 Львів, вул АДРЕСА_6 Тернопільська, 21Д АДРЕСА_7 ) до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області (адреса: 79000, м.Львів, пл. Шашкевича, 1; ЄДРПОУ 34942940) про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
ОСОБА_1 звернувся до суду зі позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 06.06.2019 року у виконавчому провадженні ВП №59279537.
У судовому засіданні представник позивача адвокат Лилик В.В. заявив клопотання про направлення даної справи для подальшого розгляду до Львівського окружного адміністративного суду. В обґрунтування клопотання зазначає, що оскільки у справі, яка розглядається, позивач оскаржує дії державного виконавця у зв'язку з примусовим виконанням судового рішення про накладення адміністративного стягнення, ухваленого в порядку КУпАП, то при відкритті провадження у справі була порушена предметна підсудність, так як саме Львівському окружному адміністративному суду підсудні справи, пов'язані з оспорюванням рішення, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби.
Державний виконавець у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що справу слід передати на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду, виходячи із наступних міркувань.
Згідно ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Згідно частини 2 цієї статті окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Тобто, діючим КАС України не передбачено розгляд скарг на дії державного виконавця.
Як убачається зі даного позову, оскаржувані дії державного виконавця стосуються примусового виконання судового рішення про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Такі справи (про накладення адміністративного стягнення) розглядаються районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами, іншими органами (посадовими особами) в порядку, встановленому МК України, яким передбачено порядок примусового виконання постанов про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил. Проте, цим Кодексом не передбачено можливості оскарження в порядку судового контролю за виконанням судових рішень дій осіб, уповноважених здійснювати таке примусове виконання.
Частиною першою ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, Галицький районний суд м. Львова, як адміністративний суд, не є належним судом для розгляду даної справи, яка за предметно-територіальною юрисдикцією підсудна Львівському окружному адміністративному суду.
Згідно п.3 ч.1 ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, враховуючи, що позивачем заявлено вимоги з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у справі про адміністративне правопорушення, ухваленого в порядку КУпАП, дана справа підлягає розгляду в окружному адміністративному суді, у зв'язку з чим справу слід передати за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 243, 248 КАС України, -
клопотання задовольнити.
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 /Gorzelany Edmund ОСОБА_2 / до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження передати на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, 2).
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя Волоско І.Р.