328/1056/19
19.07.2019
2/328/553/19
19 липня 2019 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Гавілей М.М.,
при секретарі судового засідання - Мацинській О.Є.,
за участю представника позивача - Мальцевої О.М.,
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 17356,98 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачу ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.09.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 1732,59 грн., з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 1796,45 грн. та допомога на дітей одиноким матерям з 01.09.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 1486,00 грн., з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 1553,00 грн. При заповненні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 28.09.2018 року відповідач зазначила лише наявність доходів у вигляді допомоги, яку отримує в Управління соціального захисту населення, зазначивши, що інших видів доходів за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року не отримує. В результаті проведеної перевірки даних наданих відповідачем встановлено, що нею не надана інформація про наявність додаткового доходу за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року за кодами 127 «Інші доходи», 128 «Соціальні виплати з відповідних бюджетів», 147 «Майно, що надається дітям-сиротам чи дітям, позбавленим батьківського піклування», 150 «Сума стипендії». Не надання достовірної інформації призвело до надмірної виплати державних коштів у вигляді допомоги у сумі 17356,98 грн. 28.02.2019 року відповідачу було направлено повідомлення та запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти у вказаній сумі, однак до теперішнього часу вимога відповідачем так і не виконана, у зв'язку з чим позивач вимушений був звернутися до суду.
Представник позивача у судове засідання підтримала заявлені позовні вимоги з підстав, викладених у позові.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнала, пояснивши, що дійсно при оформленні державної допомоги в декларації про доходи не вказала відомості про стипендію, яку отримала з 01.03.2018 року по 31.07.2018 року за місцем навчання в ВСП «Василівський коледж ТДАТУ» через необізнаність. 18.02.2019 року позивачу надала заяву, згідно якої зобов'язалася повернути суму переплати на розрахунковий рахунок управління, до теперішнього часу кошти не повернула через складне матеріальне положення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 28.09.2018 року відповідач ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям.
При складанні заяви відповідач зобов'язалася повідомити управління про будь-які зміни та зазначила, що наведені відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та /або повернення нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сімї позивач була попереджена, про що свідчить її власноручний підпис у заяві.
Відповідно до рішень від 12.10.2018 року, розпоряджень від 22.11.2018 року та розрахунків державної соціальної допомоги відповідачу ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.09.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 1732,59 грн., з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 1796,45 грн. та допомога на дітей одиноким матерям з 01.09.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 1486,00 грн., з 01.12.2018 року по 28.02.2019 року у розмірі 1553,00 грн.
В результаті проведеної перевірки даних наданих відповідачем встановлено, що нею не надана інформація про наявність додаткового доходу за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року за кодами 127 «Інші доходи», 128 «Соціальні виплати з відповідних бюджетів», 147 «Майно, що надається дітям-сиротам чи дітям, позбавленим батьківського піклування», 150 «Сума стипендії»
При заповненні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 28.09.2018 року відповідач зазначила лише наявність доходів у вигляді допомоги, яку отримує в Управління соціального захисту населення, зазначивши, що інших видів доходів за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року не отримує.
Відповідно до п. 14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 року N 1751, допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Так відповідно до п.п.5.3 та п.п. 5.20 п.5 Методики до сукупного доходу сімей входять в тому числі і стипендія і інші доходи, що підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Згідно довідки про доходи ВСП «Василівський коледж ТДАТУ» №22 від 21.02.2019 року за період з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року ОСОБА_1 отримала дохід у розмірі 33712,93 грн., з яких академічна стипендія - 6082,74 грн., соціальна стипендія - 14286,99 грн., виплати на продукти харчування - 13352,20 грн.
З урахуванням положень п.п.165.1.23 п.165.1 ст. 165 Податкового кодексу України позивачем зроблено перерахунок надмірно виплачених коштів, в результаті чого загальна сума переплати склала 17356,98 грн.( суму надмірно нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 10587,12 та суму допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 6769,86 грн.)
З заяви ОСОБА_1 від 18.02.2019 року вбачається, що вона просить переглянути її право на отримання соціальної допомоги, оскільки забула надати довідку про стипендію з Василівського коледжу, суму переплати зобов'язалася повернути на рахунок управління.
Так, наказом № 92-Р від 28.02.2019 року заступника начальника Управління було вирішено стягнути з ОСОБА_1 суму надміру нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 10587,12 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 6769,86 грн.
28.02.2019 року відповідачу було направлено повідомлення про припинення соціальної допомоги та запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти у вказаній сумі.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За таких обставин, суд у цій справі приходить до висновку, що суми державної соціальної допомоги, які були отримані відповідачем, отримані нею без достатньої правової підстави, а саме: на підставі недостовірних відомостей, які в подальшому були виявлені управлінням.
Враховуючи докази надані в обґрунтування позовних вимог, визнання відповідачем позову, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Крім того, на підставі вимог ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідача в дохід держави підлягає судовий збір в сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 7, 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», п. п. 33-37, 46, 48, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751, п. п. 6, 14, 27, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, 10, 12, 13, 76, 141, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
Позов Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 , на користь Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради (Запорізька область, м. Мелітополь, просп. Б. Хмельницького, 68а) надміру виплачені бюджеті кошти, а саме: суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 10587,12 грн. на р/р НОМЕР_2 та суму допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 6769,86 грн. на р/р 35413071032479, перерахувавши їх в ГУДКУ в Запорізькій області, одержувач: Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради, МФО 813015, ОКПО 03193086.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 , судовий збір в розмірі 1921,00 грн. на користь держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, ЄДРПОУ 03193086, місце знаходження: Запорізька область, м. Мелітополь, просп. Б. Хмельницького, 68а.
Відповідач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 .
Суддя