Постанова від 23.07.2019 по справі 327/206/19

РОЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 327/206/19

Провадження № 3/327/56/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.07.2019 року смт. Розівка

Суддя Розівського районного суду Запорізької області Завіновська А.П., за участю особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Розівського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області, які об'єднані в одне провадження, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Розівка Розівського району Запорізької області, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

згідно до протоколів про адміністративне правопорушення від 13.06.2019 року щодо ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, останній не сплачував аліментів на утримання дітей, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Так, згідно до протоколу про адміністративне правопорушення за ВП № 42106142 по виконанню виконавчого листа № 2-60, виданого 13.06.2008 року Розівським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частини усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 30 % (в подальшому 50 %) прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 24.04.2008 року і до повноліття дитини, заборгованість по аліментам станом на 01.06.2019 року склала 71 794, 73 грн.

Крім того, згідно до протоколу про адміністративне правопорушення за ВП № 7794355 по виконанню виконавчого листа № 2-62, виданого 27.05.2008 року Розівським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 (в подальшому ОСОБА_5 ) аліментів на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/4 частини усіх видів його заробітку (доходу) але не менше 30 % (в подальшому 50 %) прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 24.04.2008 року і до повноліття дитини, заборгованість по аліментам станом на 01.06.2019 року склала 79 531, 31 грн.

В судовому засідання ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав частково, зокрема пояснивши, що на даний час він не працює, а тому, у зв'язку із скрутним матеріальним становищем не може сплачувати аліменти на утримання дітей.

Заслухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи та надавши оцінку доказам, наявним у ній, суд доходить наступного висновку.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Виходячи з вимог статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Диспозицією частини 1 статті 183-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП була встановлена Верховною Радою України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» № 2234-VIII від 7 грудня 2017 року, який набув чинності через місяць з дня опублікування, а саме 6 лютого 2018 року.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Згідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Виходячи з протоколів про адміністративне правопорушення від 13.06.2019 р. щодо ОСОБА_1 , останньому ставиться у провину вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, а саме несплата аліментів на утримання дітей, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Як вбачається з матеріалів справи, виконавче провадження № 42106142 по виконанню виконавчого листа № 2-60, виданого 13.06.2008 року Розівським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було відкрито 14.02.2014 року, а виконавче провадження № 7794355 по виконанню виконавчого листа № 2-62, виданого 27.05.2008 року Розівським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 (в подальшому ОСОБА_5 ) аліментів на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було відкрито 09.06.2008 року (а.с. 10, 33).

Зі змісту спірних протоколів, а саме з наведених в них таблиць розрахунку заборгованості по аліментам, а також з доданих до цих протоколів окремих розрахунків, вбачається, що в них вказана заборгованість з 01.12.2018 року по 01.05.2019 року, тобто за 5 місяців. При цьому зазначені суми у графі «сукупний розмір заборгованості з моменту відкриття виконавчого провадження» співпадають із сумами вказаними у графі «сукупний розмір заборгованості» станом на 01.12.2018 року, тобто фактично зазначено заборгованість, яка утворилась навіть не за п'ять місяців, а з моменту відкриття виконавчого провадження з 2008 та 2014 року (а.с. 1-3, 12-14, 23-25, 35-37).

Водночас до 6 лютого 2018 року вказані діяння не передбачали адміністративної відповідальності, а тому суд зазначає, що заборгованість, в даному випадку повинна розраховуватися не з моменту пред'явлення виконавчого листа до виконання, а з 06.02.2018 року після встановлення відповідальності.

Окрім цього, з матеріалів справи вбачається, що потерпілими у справі є ОСОБА_2 та ОСОБА_7 , на користь яких ОСОБА_1 має сплачувати аліменти на утримання неповнолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 7, 29).

Разом з тим, всупереч вимог ст. 256 КУпАП, особою уповноваженою на складення протоколу про адміністративне правопорушення, не було зазначено у даних протоколах потерпілих у справі, чим порушено права зазначених осіб.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, а тому на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, закриває провадження у справі, у зв'язку із відсутністю в діях останнього складу цього правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 58 Конституції України, ст. ст. 8, 183-1, 247, 251, 252, 269, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП закрити, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через районний суд.

Суддя: А.П. Завіновська