Провадження № 2-а/537/88/2019
Справа № 537/2804/19
24.07.2019 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді - Сьоря С.І., при секретарі - Яворській А.Г., розглянувши у письмовому провадженні в м.Кременчуці Полтавської області справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_1 до суб'єкту владних повноважень - поліцейського роти батальйону поліції Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції старшого сержанта поліції Кравченко Володимира Івановича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить суд постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БР №513492 від 19.06.2019 року, винесену поліцейським роти УПП в Запорізькій області ДПП старшим сержантом поліції Кравченко В.І., якою його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 грн. скасувати, а провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити.
Свої вимоги мотивував тим, що 19 червня 2019 року, керуючи автомобілем МАЗ 544008-060-03 д.н.з. НОМЕР_1 , який належить на праві власності ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод», рухаючись дорогою Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя, представниками поліції його було зупинено. У наступному, не надаючи жодних пояснень та доказів поліцейським роти УПП в Запорізькій області Кравченком Володимиром Івановичем було складено відносно нього постанову серії БР № 513492, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення за здійснення руху транспортним засобом МАЗ 544008-060-03 на знак 3.15 ПДР України " Рух транспортного засобу масою більше 24 тон заборонено". Додатково, при складенні відносно нього постанови про вчинення адміністративного правопорушення, як
підставу притягнення було вказано порушення у вигляді керування вказаним транспортним засобом при температурі зовнішнього повітря понад 28 градусів по цельсію.
Вважає, що вказана постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності є незаконною, оскільки відсутня подія і склад адміністративного правопорушення при цьому виходить із наступного.
Суть правопорушення, за яке його притягнуто до адміністративної відповідальності,
полягає в порушенні вимог дорожнього знаку 3.15 ПДР України, який забороняє рух транспортного засобу, маса якого перевищує 24 тонни.
Разом з цим, звертає увагу на те, що матеріали постанови не містять жодних доказів того, що він взагалі здійснив рух на дорожній знак 3.15 "Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 24 т, заборонено", також матеріали постанови не містять беззаперечних доказів того, що маса транспортного засобу на якому він рухався перевищувала 24 тонни.
На його зауваження, що маса автомобіля не перевищує допустимі значення, відповідач не реагував, і сказав, що самі знають яка маса автомобіля.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.
Підпунктом 4 п. 2 наведеного Порядку визначено, що габаритно-ваговий контроль -
контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності
габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з п. 6 вказаного Порядку габаритно-ваговий контроль здійснюється виключно в
пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних
органів.
Звертає увагу не те, що габаритно-ваговий контроль щодо транспортного засобу, на якому він рухався взагалі не проводився, що у свою чергу свідчить про незаконність постанови та безпідставність притягнення його до адміністративної відповідальності.
Крім іншого, звертає також увагу на те, що працівники патрульної поліції наділені
повноваженнями щодо фіксування події адміністративного правопорушення, мають відповідні технічні засоби та спеціальні знання, відтак, враховуючи те, що відповідач мав можливість для формування доказової бази щодо правопорушення, яке описане в оскаржуваній ним постанові, однак постанова не містить належних доказів вчинення ним інкримінованого правопорушення.
В оскаржуваній постанові також відсутні посилання на докази, які б безспірно підтверджували наведені у ній обставини, тобто, посвідчували об'єктивну сторону адміністративного правопорушення.
Виходячи з вищезазначених обставин справи, в даному випадку відсутня належна доказова база, яка б підтверджувала факт порушення ним правил дорожнього руху, адже постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності не є належним доказом вчинення ним правопорушення, оскільки саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення ним такого порушення. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення.
Окрім наведеного, зокрема, також звертає увагу на те, що постанова не містить
жодних відомостей стосовно того, що на момент, начебто, порушень ПДР температура повітря сягала понад 28 градусів Цельсія. Тобто не відомо яким чином та на який пристрій
вказане зафіксовано та якими доказами це підтверджується.
Ураховуючи вказані доводи, вважає, що за відсутності фото-відео-фіксації, сама по собі спірна постанова про адміністративне правопорушення повністю не відображає опису обставин, наведених у постанові, та не підтверджує факту вчинення ним правопорушення, а лише тільки вказує на нього.
Вважає, що розгляд справи відповідачем носив формальний характер. Постанова не містить у собі жодних доказів та посилань на них, щодо порушення ним Правил дорожнього руху, що свідчить про необґрунтованість та протиправність прийнятого відповідачем рішення - постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, а тому така постанова підлягає скасування, а провадження відносно нього припиненню.
Позивач до судового засідання не з'явився, подав до суду клопотання, відповідно до якого позов підтримує та просить розглядати справу у його відсутність.
Відповідач - поліцейський роти батальйону поліції Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції старший сержант поліції Кравченко В.І. до судового засідання не з'явився, відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Представник третьої особи - Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в судове засідання не з'явився, пояснення щодо позову або відзив на позовну заяву до суду не надходили.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи у письмовому провадженні.
Розглянувши справу, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
19 червня 2019 року поліцейський роти БП Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Кравченко В.І. виніс постанову в справі про адміністративне правопорушення серії БР №513492, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.1 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 255 грн.
Відповідно до вказаної постанови ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що останній 19 червня 2019 року о 13 год. 30 хв. у Запорізькій області, Запорізький район, 475 кілометр автодороги Бориспіль - Дніпропетровськ - Запоріжжя, керував транспортним засобом «МАЗ 544008-060-03» д.н. НОМЕР_2 , МАЗ 975830 - 3012 д.н. НОМЕР_1 , який належить на праві власності ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» , при t>28 °C, загальна маса якого склала понад 24 т. та порушив вимоги дорожнього знаку 3.15 «Рух транспортних засобів маса яких перевищує 24т. заборонено» з додатковими табличками >28 °C та 8.00 - 20.00, чим порушив вимоги п.п.8.4.в ПДР України.
Згідно ч.1 ст. 122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність зокрема за порушення водіями вимог дорожніх знаків.
Відповідно до ст..213 КУпАП справа про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Згідно ст..222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення передбачені ч.1 ст.122 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до ст..254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.
Згідно ст..258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов'язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185-3 цього Кодексу, та правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі. Цей протокол є додатком до постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення складається у двох екземплярах, один з яких вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п.4 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
З наведеного вбачається, що у випадку вчинення повнолітніми особами адміністративних правопорушень, передбачених ст.122 ч.1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, протокол про адміністративне правопорушення не складається та уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст..283 КУпАП.
Відповідно до ст..7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст..245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
З метою забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, індивідуалізації її відповідальності та реалізації вимог статті 245 КУпАП щодо своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її у відповідності з законом уповноважений орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно з частиною першою статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржувати постанову у справі.
У наведених положеннях Кодексу визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності та вказані положення є законодавчими гарантіями об'єктивного і справедливого розгляду справи.
Порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення визначено главою 22 КУпАП та ст..279 КУпАП передбачено, що розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу.
Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
Також, відповідно до п.9 розділу ІІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КУпАП), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. Під час розгляду справи потерпілого може бути опитано як свідка.
Відповідно до ст. 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі . Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
При цьому, відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст..285 КУпАП постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 „Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні порушення на транспорті" встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам передбаченим статтями 283 та 284 КпАП. У ній зокрема потрібно навести докази на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався порушник чи встановлених останнім доводів.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Як вбачається із змісту оскаржуваної постанови, в ній не наведено жодного доказу на яких ґрунтується висновок відповідача про вчинення позивачем адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог дорожнього 3.15 ПДР України "Рух транспортних засобів, маса яких перевищує ... т, заборонено", забороняється рух транспортних засобів, у тому числі їх составів, загальна фактична маса яких перевищує зазначену на знакові.
При обґрунтуванні позову позивач посилається на те, що загальна фактична маса транспортного засобу, яким він керував, не перевищувала 24 тонни та під час керування вказаним транспортним засобом він не допустив порушення вимог дорожнього знаку 3.15 ПДР України.
В той же час, жодними належними та допустимими доказами в порядку ч. 2 ст. 77 КАС України відповідачем вказані твердження позивача не спростовані, тобто не надано доказів того, що загальна фактична маса транспортного засобу, яким керував позивач, перевищувала 24т., як і не надано доказів того, що у місці керування позивачем транспортним засобом температура зовнішнього повітря перевищувала 28 °C.
Згідно ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем не доведено законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови та не доведено факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122 ч.1 КУпАП, а тому враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов є законним та обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.1, 6, 77, 79, 241 - 246, 268, 269, 271, 286 КАС України ст.ст.9, 10, 22, 33, 268, 287 - 289 КУпАП, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до поліцейського роти батальйону поліції Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції старшого сержанта поліції Кравченко Володимира Івановича (69000 м.Запоріжжя, вулиця Перемоги,96) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову в справі про адміністративне правопорушення серії БР 513492 від 19 червня 2019 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. за вчинення правопорушення передбаченого ст..122 ч.1 КУпАП - скасувати.
Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ст..122 ч.1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повне рішення проголошено 24 липня 2019 року.
Суддя: