Справа № 417/8927/19
Провадження № 2-о/417/326/19
Іменем україни
"24" липня 2019 р. смт Марківка Луганської області
Марківський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Дідоренко А.Е.
за участю секретаря - Колеснік В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні Марківського районного суду Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області про встановлення факту народження дитини,-
23 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Марківського районного суду Луганської області з заявою про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області.
Заявник в заяві зазначив, що його донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка селища Краснодон міста Краснодону Луганської області, перебуваючи в селищі Краснодон міста Краснодону, ІНФОРМАЦІЯ_2 в 11 год. 55 хв. народила хлопчика вагою 3500 грамів. Факт народження дитини підтверджується Медичним чсвідоцтвом про народження №215 від 15 липня 2019 року, виданим державною установою «Краснодонський пологовий будинок» Луганської Народної Республіки. Дитина народилася у шлюбі. Батьком дитини є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець міста Маріуполя.
Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що не може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», так як зазначене місце народження дитини є тимчасово окупованою територією України.
23 липня 2019 року заяник звернувся до Марківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції з заявою про державну реєстрацію народження дитини та отримав відмову.
ОСОБА_1 зазначив, що встановлення факту народження має для них юридичне значення, оскільки надасть право для проведення державної реєстрації народження на території України, яка контролюється державним органом, а саме у Марківському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області та в подальшому отримання допомоги при народженні дитини.
Таким чином заявник позбавлений можливості провести державну реєстрацію народження дитини на території України, яка контролюється державними органами та отримати свідоцтво про народження встановленого українського зразка.
Заявник, через канцелярію суду подав заяву в якій просить справу розглянути без його участі.
Представник заінтересованої особи Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, заперечень не надано.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження, без виклику заявника та заінтересованої особи за наявними у справі документами.
В силу положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд дослідивши заяву, письмові докази, що маються у справі, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.
Відповідно до ч. 1, 8 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх спілкування.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
З викладеного вбачається, що рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
З матеріалів справи вбачається, що заявник ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_1 від 09.09.1994 року та свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 31.07.2014 року (а.с.10,11).
ОСОБА_2 перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 , який зареєстровано виконавчим комітетом Краснодонської селищної ради м.Краснодон Луганської області 31.07.2014року, актовий запис №21, Серія НОМЕР_2 (а.с.11).
Від шлюбу у ОСОБА_2 у селищі Краснодон міста Краснодону Луганської області на тимчасово окупованій території ІНФОРМАЦІЯ_2 року об 11 год. 55 хв. народилася дитина чоловічої статі, хлопчик вагою 3500 грамів, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження №215 від 15.07.2019 (а.с.12).
У зв'язку із викладеним, Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області не може зареєструвати факт народження дитини, так як документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с.13).
При цьому, визнання судом факту народження дитини надасть можливість заявнику отримати свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.
Приймаючи до уваги викладені заявником обставини, підтвердження їх належними доказами, відсутність заперечень з боку заінтересованої особи, з метою захисту прав особи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України підлягає негайному виконанню.
Судові витрати на підставі ч.7 ст.294 ЦПК України не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 12, 19, 49, 81, 263-265, 247, 293, 294, 315, 317, 319, 430ЦПК України суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області про встановлення факту народження дитини,- задовольнити.
Визнати факт народження живонародженої дитини- хлопчика, вагою 3500 гр., ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Краснодоні Краснодонського району Луганської області, Україна, народженого від матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки селища Краснодон міста Краснодону Луганської області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця міста Маріуполя Донецької області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Шлюб зареєстрований виконавчим комітетом Краснодонської селищної ради м.Краснодон Луганської області, Серія НОМЕР_2 від 31.07.2014 року, актовий запис №21.
Роз'яснити заявникові, що рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію судового рішення, негайно після його проголошення надіслати до Марківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області для державної реєстрації.
Роз'яснити заявникові, що рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: А.Е. Дідоренко