ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
23 липня 2019 року м. Київ № 640/12943/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вовк П.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви
Пенсійного фонду України (01601, місто Київ, вулиця Бастіонна, будинок 9)
до Міністерства юстиції України (01001, вулиця Городецького, будинок 13)
про скасування постанов, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Пенсійного фонду України (далі також - ПФУ, позивач) до Міністерства юстиції України (далі також - відповідач), в якому позивач просить суд, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог:
скасувати постанови державних виконавців відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору від 19 квітня 2019 року у ВП № 58940739, від 19 квітня 2019 року у ВП № 58940895, від 19 квітня 2019 року у ВП № 58941014, від 19 квітня 2019 року у ВП № 58941127, від 24 квітня 2019 року у ВП № 58978950, від 24 квітня 2019 року у ВП № 58978994, від 24 квітня 2019 року у ВП № 58980045, від 11 червня 2019 у ВП № 58980115, від 30 травня 2019 року у ВП № 58981329, від 07 червня 2019 року у ВП № 59297662, від 07 червня 2019 року у ВП № 59297698 у сумі 16 692, 00 грн. кожна, постанови про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 24 червня 2019 року у ВП №59297662 та від 24 червня 2019 року у ВП 59297698 у сумі 261, 30 грн. кожна та постанови про накладення штрафу від 08 липня 2019 року у ВП № 58980115, від 08 липня 2019 року у ВП № 58981329, від 25 червня 2019 року № 58940962 та від 25 червня 2019 року № 58941074 на 5 100, 00 кожна.
Згідно з п. 3 ч. 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» (далі також - Закон) встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Водночас, згідно з ч. 2 статті 4 вказаного Закону ставка судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 1 статті 4 Закону передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Положеннями статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2019 року у розмірі 1921 гривень.
Звернені до суду вимоги ПФУ про скасування постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, стягнення з боржника витрат виконавчого провадження та про накладення штрафу на загальну суму 227 718, 60 грн. є майновими, тому у позивача виник обов'язок сплатити судовий збір у розмірі 3 415, 78 грн. (1,5 % ціни позову 227 718, 60 грн.), або надати документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
На виконання вимог ч. 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додано платіжне доручення № 502 від 12 липня 2019 року на суму 1921, 00 грн., що свідчить про сплату судового збору за подання даного позову не у повному обсязі.
Так, відповідно до ч. 6 статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 статті 122 КАС України).
Частиною 3 статті 123 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Положеннями статті 287 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
За правилами ч. 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Заявлені позивачем вимоги стосуються питання правомірності винесення державними виконавцями постанов від19 квітня 2019 року, 24 квітня 2019 року, 30 травня 2019 року, 07 червня 2019 року, 11 червня 2019 року, 24 червня 2019 року, 25 червня 2019 року, а також від 08 липня 2019 року.
Водночас, з даним адміністративним позовом ПФУ звернувся до суду 15 липня 2019 року, тобто з пропуском строку звернення до суду.
При цьому, позивачем в порушення процесуальних норм не додано до позову окремої заяви про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтею 161 КАС України.
Відповідно до чч. 1-2 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення вищевказаних недоліків шляхом: надання документу про доплату судового збору у розмірі 1 494, 78 грн., сплаченого на рахунок для сплати судового збору Окружного адміністративного суду міста Києва (отримувач коштів - УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - 34310206084021; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу: *;101; код ЄДРПОУ платника; Судовий збір за позовом_____, Окружний адміністративний суд міста Києва) або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону; заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 2 статті 173 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Керуючись статтями 161, 169, 173, 256 КАС України, суд, -
1. Залишити позовну заяву Пенсійного фонду України без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний термін на усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви вона буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 статті 169 КАС України.
Ухвала суду, відповідно до ч. 2 статті 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя П.В. Вовк