Рішення від 15.07.2019 по справі 826/15903/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

15 липня 2019 року справа №826/15903/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Яцюти М.С. та представників:

позивача: Макаренко Т.Д.;

відповідача: Захарченка В.Ф.

розглянувши у судовому засідання адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕМТРАНС" (далі по тексту - позивач, ТОВ "ЛЕМТРАНС")

доОфісу великих платників податків ДФС (далі по тексту - відповідач, ОФІС)

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14 червня 2018 року №002694710

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 15 липня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення (скорочене рішення).

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з підстав протиправного застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, оскільки ТОВ "ЛЕМТРАНС" не проявляло бездіяльності чи протиправних дій та здійснило всі заходи для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порушення термінів реєстрації податкових накладних відбулося у зв'язку із тим, що позивач не мав можливості здійснити таку реєстрацію через втручання третіх осіб у господарську діяльність підприємства та компрометацію ключів ЕПЦ; крім того, позивач вжив усіх можливих заходів для отримання нових сертифікатів ЕПЦ та укладання договору з контролюючим органом про визнання електронних документів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/15903/18 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Відповідач подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, підтримавши висновки акта перевірки.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 15 липня 2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти позову заперечив.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення Офісу від 14 червня 2018 року №002694710 згідно з пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею 1201 Податкового кодексу України до ТОВ "ЛЕМТРАНС" застосовано штрафні санкції: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 14 810 195,93 грн. у сумі 1 481 019,59 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта від 29 травня 2018 року №313/28-10-47-10/30600592 про результати камеральної перевірки даних Єдиного реєстру податкових накладних з питань порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість (далі по тексту - акт перевірки).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з нормами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Як зазначено в акті перевірки, ТОВ "ЛЕМТРАНС" порушило граничні терміни реєстрації податкових накладних, складених у жовтні, грудні 2015 року в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, а саме:

- податкова накладна/розрахунок коригування від 07 жовтня 2015 року №63 з граничним строком реєстрації 22 жовтня 2015 року зареєстровано 23 жовтня 2015 року з простроченням 1 календарний день;

- податкова накладна/розрахунок коригування від 06 жовтня 2015 року №62 з граничним строком реєстрації 21 жовтня 2015 року зареєстровано 23 жовтня 2015 року з простроченням 2 календарних дня;

- податкова накладна/розрахунок коригування від 07 жовтня 2015 року №89 з граничним строком реєстрації 22 жовтня 2015 року зареєстровано 23 жовтня 2015 року з простроченням 1 календарний день;

- податкова накладна/розрахунок коригування від 05 жовтня 2015 року №61 з граничним строком реєстрації 20 жовтня 2015 року зареєстровано 23 жовтня 2015 року з простроченням 3 календарних дні;

- податкова накладна/розрахунок коригування від 07 жовтня 2015 року №88 з граничним строком реєстрації 22 жовтня 2015 року зареєстровано 23 жовтня 2015 року з простроченням 1 календарний день;

- податкова накладна/розрахунок коригування від 06 жовтня 2015 року №86 з граничним строком реєстрації 21 жовтня 2015 року зареєстровано 23 жовтня 2015 року з простроченням 2 календарних дня;

- податкова накладна/розрахунок коригування від 07 жовтня 2015 року №90 з граничним строком реєстрації 22 жовтня 2015 року зареєстровано 23 жовтня 2015 року з простроченням 1 календарний день;

- податкова накладна/розрахунок коригування від 24 грудня 2015 року №425 з граничним строком реєстрації 08 січня 2016 року зареєстровано 11 січня 2016 року з простроченням 3 календарних дні.

Відповідно до абзаців першого-шостого пункту 1201.1 пункту статті 1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Позивач не заперечує факти порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, що вказані в акті перевірки.

Однак, позивач зазначає, що таке порушення сталося не з його вини, а у зв'язку із необхідністю скасування сертифікатів електронних відкритих ключів через шахрайські дії невідомих осіб у період з 16 жовтня 2015 року по 20 жовтня 2015 року; нові сертифікати ЕПЦ отримані 20 жовтня 2015 року після закінчення робочого дня товариства о 17-00 год. та укладено новий договір із контролюючим органом про визнання електронних документів 22 жовтня 2015 року. Крім того, позивач звертає увагу на протиправні дії/бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби щодо зменшення суми, на яку ТОВ "ЛЕМТРАНС" може зареєструвати податкові накладні на суму податку на додану вартість у розмірі 47 809 533,33 грн., та Державної фіскальної служби України як адміністратора системи електронного адміністрування ПДВ, про що встановлено у постанові Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2016 року у справі №805/1688/16-а. На думку позивача, несвоєчасна реєстрація податкових накладних відбулася внаслідок допущеного адміністратором СЕА ПДВ несанкціонованого зменшення суми, на яку ТОВ "ЛЕМТРАНС" може зареєструвати податкові накладні на суму податку на додану вартість у розмірі 47 809 533,33 грн., та з незалежних від нього обставин.

Суд встановив, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2016 року у справі №805/1688/16-а, залишеною без змін ухвалами Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року та Вищого адміністративного суду від 28 лютого 2017 року, визнано недійсною та скасовано реєстрацію податкових накладних ТОВ "ЛЕМТРАНС", зареєстрованих 15 жовтня 2015 року на суму ПДВ 27 345 533,35 грн., 18 жовтня 2015 року на суму ПДВ 5 814 000,00 грн., 19 жовтня 2015 року на суму ПДВ 6 916 666,66 грн., 20 жовтня 2015 року на суму ПДВ 7 733 333,32 грн. у Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язано Державну фіскальну службу України та Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби здійснити коригування даних електронного рахунку № НОМЕР_1 ТОВ "ЛЕМТРАНС" по збільшенню сум податку, на яку ТОВ "ЛЕМТРАНС" має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 47 809 533,33 грн.

Проте, судом не встановлено, а позивачем не доведено, яким чином постанова Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2016 року у справі №805/1688/16-а, зокрема скасування реєстрації податкових накладних ТОВ "ЛЕМТРАНС", зареєстрованих 15 жовтня 2015 року, 18 жовтня 2015 року, 19 жовтня 2015 року, 20 жовтня 2015 року та зобов'язання Державної фіскальної служби України та Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби здійснити коригування даних електронного рахунку, стосується спірних правовідносин та яким чином зазначене нівелює факт порушення строків реєстрації податкових накладних від 07 жовтня 2015 року №63, від 06 жовтня 2015 року №62, від 07 жовтня 2015 року №89, від 05 жовтня 2015 року №61, від 07 жовтня 2015 року №88, від 06 жовтня 2015 року №86, від 07 жовтня 2015 року №90 та від 24 грудня 2015 року №425.

Проаналізувавши постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2016 року у справі №805/1688/16-а, суд дійшов висновку, що вказане судове рішення не стосується спірних правовідносин та не встановлює преюдиційних обставин для вирішення даної справи.

Крім того, суд звертає увагу на відсутність рішення суду, яке набрало законної сили, та яке встановлює протиправність поведінки відповідача щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, блокування реєстрації податкових накладних та розірвання договору про визнання електронних документів, а позивач не оскаржує таку поведінку Офісу.

Посилання позивача на необхідність скасування сертифікатів електронних відкритих ключів через шахрайські дії невідомих осіб у період з 16 жовтня 2015 року по 20 жовтня 2015 року не приймаються судом до уваги, оскільки вказаний період не перевірявся Офісом у межах спору, а рішення суду у відповідній кримінальній справі позивачем не надано.

У свою чергу пункт 1201.1 пункту статті 1201 Податкового кодексу України не передбачає можливість звільнення від відповідальності в залежності від факту вини платника податків.

Таким чином, на думку суду, застосування до позивача штрафних санкцій здійснено Офісом у відповідності до вимог Податкового кодексу України.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення від 14 червня 2018 року №002694710 нормативно та документально не підтверджуються.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлень-рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "ЛЕМТРАНС" задоволенню не підлягає.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛЕМТРАНС" відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕМТРАНС" (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 46-56А; ідентифікаційний код 30600592);

Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г; ідентифікаційний код 39440996).

Дата складення повного рішення суду - 23 липня 2019 року.

Суддя В.А. Кузьменко