Постанова від 18.07.2007 по справі А-8/106

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.07.07

Справа № А-8/106

Господарський суд Івано-Франківської області у складі :

Cуддя Шіляк Марина Анатоліївна

При секретарі Феденько Наталія Михайлівна

Розглянувши справу

за позовом ТзОВ "Західноукраїнська будівельна компанія" вул. Декабристів, 45, с.Микитинці, Івано-Франківськ, 76494

до відповідача Івано-Франківська міська рада вул.Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000

про визнання незаконною бездіяльність Івано-Франківської міської ради щодо неприйняття рішення та затвердження матеріалів попереднього погодження

За участі представників :

Від позивача: Мануляк Є.Й., -представник;

Від відповідача: Гуменний О. І. (довіреність №577/01-17/07-в від 04.04.07) спеціаліст юридичного відділу;

Встановив: Товариством з обмеженою відповідальністю «Західноукраїнська будівельна компанія»(далі -позивач) заявлений адміністративний позов про визнання незаконною бездіяльність Івано-Франківської міської ради щодо неприйняття рішення та непогодження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів на вул. Молодіжній (проектна) Гната Хоткевича. Позивач також просить затвердити матеріали попереднього погодження та дати дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва вищеназваного комплексу.

16 липня 2007 року, в порядку статті 51 КАС України, позивач подав суду уточнення позовних вимог (вх.№6457 від 16.07.07.), згідно із якими, просить визнати незаконною бездіяльність Івано-Франківської міської ради щодо неприйняття рішення та залишення без розгляду клопотання про погодження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів на вул. Молодіжній (проектна) Гната Хоткевича (І черга будівництва) (далі -комплекс) та зобов'язати Івано-Франківську міську раду розглянути питання про затвердження матеріалів попереднього погодження відведення земельної ділянки для будівництва комплексу та винести з цього питання рішення.

Відповідно до ст.51 КАС України позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог в будь-який час до закінчення судового розгляду, а тому заява позивача підлягає прийняттю та розгляду по суті в межах змінених та вищезазначених вимог .

Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав повністю, вказуючи на те, що на підставі рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 22.09.2005р., №322 про надання дозволу на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва комплексу, позивачем проведено збір матеріалів попереднього погодження з метою проведення вибору земельної ділянки для будівництва комплексу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2004р. №427 «Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів»: складений акт вибору земельної ділянки для будівництва комплексу, отримані попередні погодження (висновки) членів комісії з вибору земельних ділянок - управління архітектури і містобудування Івано-Франківського міськвиконкому, Івано-Франківського міського управління земельних ресурсів, Івано-Франківської міськСЕС, Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області, управління культури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Позивач неодноразово звертався до Івано-Франківської міської ради з проханням розглянути та затвердити на сесії матеріали попереднього погодження відведення земельної ділянки для будівництва комплексу, проте жодного рішення з приводу даного питання не приймалось.

Відповідач проти позову заперечує, вказуючи на те, що позивачем не подано доказів звернення до міської ради з відповідним клопотанням, а також на те, що відповідно до ч.6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Представник відповідача в судовому засіданні заперечення підтримав, вказуючи на те, що Івано-Франківська міська рада є представницьким органом, наділений повноваженнями як власник землі на свій розсуд вирішувати питання доцільності розпорядження майном комунальної власності і не зобов'язаний приймати рішення, які не є його юридичним обов'язком.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд встановив наступне.

Відповідно до рішення № 322 від 22.09.05р., виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради надав Товариству з обмеженою відповідальністю «Західноукраїнська будівельна компанія»»дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт (дозволив збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів на вул. Молодіжній (проектна) Гната Хоткевича.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2004р. №427 «Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів»позивачем проведено збір матеріалів попереднього погодження з метою вибору земельної ділянки для будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів на вул. Молодіжній (проектна) Гната Хоткевича (І черга будівництва), а саме:

·складений та підписаний головою та членами комісії акт вибору земельної ділянки для будівництва комплексу від 12.01.2006р.;

·виготовлений висновок управління архітектури і містобудування Івано-Франківського міськвиконкому від 27.12.2005р., яким погоджується вибір земельної ділянки позивачем для будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів на вул. Молодіжній (проектна) Гната Хоткевича (І черга будівництва);

·виготовлений висновок №1-24/32 Івано-Франківського міського управління земельних ресурсів від 17.01.2006р., яким попередньо погоджено матеріали погодження місця розташування земельних ділянок орієнтовною площею 1.5000 га на вул. Молодіжній (проектна) - Гната Хоткевича на території ГБК»Сателіт», для будівництва комплексу багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів (І черга будівництва);

·виготовлений лист-погодження №103/1-7 від 07.02.2006р. управління культури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради;

·виготовлений висновок №65 від 13.02.2006р. Івано-Франківської міськСЕС про придатність земельної ділянки на вул. Молодіжній (проектна) -Гната Хоткевича для будівництва комплексу багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів (І черга будівництва) для ТзОВ «Західноукраїнська будівельна компанія»;

·виготовлений висновок №13-7/515 від 21.02.2006р., Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області про погодження відведення земельної ділянки для будівництва комплексу багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів (І черга будівництва).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були зібрані всі необхідні документи для попереднього погодження місця розташування вищеназваної земельної ділянки.

У відповідності до ст.151 Земельного кодексу України позивач неодноразово звертався до Івано-Франківської міської ради з клопотанням затвердити матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, про що свідчить заява від 19.09.2006р., №4, на ім"я міського голови отримана канцелярією виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 19.09.2006р.

Матеріалами справи підтверджуються факти розгляду питання погодження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки постійною депутатською комісією з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони навколишнього середовища та сприяння розвитку сіл (п.13 - протокол №27 від 24.11.2006р.; п.3.4. - протокол №49 від 21.06.2007р.). За результатами засідання вищеназваної комісії 26.02.2007р., протокол №37, в розділі 5 порядку денного «Повторний розгляд проекту рішення сесії міської ради (порядковий №24 переліку питань) «Про матеріали погодження місця розташування земельних ділянок»п.1.6. проекту рішення про надання дозволу ТзОВ «Західноукраїнська будівельна компанія»на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прийнятий без окремих зауважень.

Судом також встановлено, що Івано-Франківською міською радою неодноразово включалось питання про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування даної земельної ділянки до порядку денного, зокрема ІV сесією п'ятого демократичного скликання п.34 порядку денного підпункту 1.7. від 27.06.2006 року, ІХ сесією п'ятого демократичного скликання п.31 підпункту 1.15, ХІІІ сесією п'ятого демократичного скликання п.24 порядку денного підпункту 1.6 від 27.02.2007 року з продовженням засідання 06.03.2007 року п.30 порядку денного, що підтверджується листом Івано-Франківського міського управління земельних ресурсів від 16.07.2007р., №03-04-06/957, проте жодного рішення з цього питання не приймалось.

Суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти тільки з підстав, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та Законами України.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Частина 3 ст. 151 Земельного кодексу України визначає, що погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення цих ділянок, а також Верховною Радою України.

Матеріалами справи підтверджується, що при підготовці попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, з метою вибору земельної ділянки для будівництва позивачем були отримані всі визначені законодавством погодження, тобто проведені всі дії, необхідні для розгляду та вирішення міською радою даного питання.

Пунктами 5-7 статті 151 Земельного кодексу України передбачено, наступне:

«юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації…

Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.»

Доводи представника відповідача про те, що Івано-Франківська міська рада на свій розсуд вирішує питання доцільності розпорядження майном комунальної власності і не зобов'язана приймати рішення, які не є її юридичним обов'язком, суперечать нормам вищевказаної статті Земельного кодексу України.

На підставі вищенаведеного суд прийшов до висновку, що діюче законодавство не надає суб'єкту владних повноважень права розглядати або не розглядати заяву позивача з приводу попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, навпаки, зобов'язує міську раду в силу належних їй повноважень розглянути та прийняти відповідне рішення. Відсутність обґрунтованого рішення міської ради з цього приводу свідчить про бездіяльність міської ради та позбавляє позивача права на реалізацію його інтересів у спосіб, визначений чинним законодавством.

За наведених обставин та норм Закону, вимоги позивача про визнання незаконною бездіяльність Івано-Франківської міської ради щодо неприйняття рішення та залишення без розгляду клопотання про погодження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів на вул. Молодіжній (проектна) Гната Хоткевича (І черга будівництва) та прохання зобов'язати Івано-Франківську міську раду розглянути питання про затвердження матеріалів попереднього погодження відведення земельної ділянки для будівництва комплексу і винести з цього приводу рішення - обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України слід відшкодувати позивачу з місцевого бюджету.

Керуючись ст.124, ч.2 статті 19 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.19, 151 Земельного кодексу України , ст. ст. 94, 158, 160,163, 186, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити.

Визнати незаконною бездіяльність Івано-Франківської міської ради щодо непрйняття рішення та залишення без розгляду клопотання ТзОВ "Західноукраїнська будівельна компанія" вул. Декабристів, 45, с.Микитинці, Івано-Франківськ, 76494 про погодження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів на вул. Молодіжній (проектна) Гната Хоткевича.

Зобов"язати Івано-Франківську міську раду розглянути питання про затвердження матеріалів попереднього погодження відведення земельної ділянки для будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими та окремо розташованими закладами громадського призначення, а також підземними паркінгами легкових автомобілів на вул. Молодіжній (проектна) Гната Хоткевича ТзОВ "Західноукраїнська будівельна компанія" вул. Декабристів, 45, с.Микитинці, Івано-Франківськ, 76494 та винести з цього питання рішення.

Стягнути з місцевого бюджету на користь ТзОВ "Західноукраїнська будівельна компанія", вул. Декабристів, 45, с. Микитинці 3,40грн. судового збору.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою сторони, на користь якої ухвалено рішення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шіляк Марина Анатоліївна

постанова підписана 20.07.07

Постанова внесена в діловодство________________