ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
12 липня 2007 р.
Справа № ПА-20/155
Господарський суд Івано-Франківської області у складі :
Cудді Кобецької Світлани Миколаївни
При секретарі Попович Василь Васильович
розглянувши справу
Івано-Франківського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави - МО НПС України в особі Національного природного парку "Гуцульщина" вул. Дружби,84, м.Косів,Івано-Франківська область,78600
до відповідача Бабинської сільської ради с.Бабин,Косівський район, Івано-Франківська область,78651
про визнання незаконним рішення сесії Бабинської сільської ради.
Представники сторін:
Від позивача: Гавадзин М.М.- природоохоронний прокурор, (посвідчення № 56 від 26.09.06 )
Від позивача: Костюк А.Г.- начальник відділу рекреації та екологічної освіти, (довіреність № 291/9 від 09.10.06 )
Від відповідача: Самокіщук В.В.-голова сільської ради, (паспорт серія СС- № 136049 від 08.10.1996р. )
Встановив:
Позивач в засіданні суду позовні вимоги підтримав.
Відповідач в засіданні суду та у запереченні на позовну заяву №100 від 10.07.07 позов не визнав, оскільки вважає безпідставними твердження позивача про те, що результати місцевого референдуму не мають юридичної сили та не можуть братися до уваги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив, що національний природний парк «Гуцульщина" створений відповідно до Указу Президента України від 14 травня 2002 року № 456/2002. Даним Указом НПП «Гуцульщина" підпорядкований Міністерству екології та природних ресурсів України.
На виконання Указу Президента від 14 травня 2002 року № 456/2002 "Про створення Національного парку "Гуцульщина" та наказу Мінекоресурсів України від 14 травня 2002року №315, згідно акту приймання-передачі матеріальних цінностей від 20 вересня 2002 р. (наявний у матеріалах справи) відповідною комісією було передано лісовий фонд та документацію від Кутського держлісгоспу та Косівського районного підприємства "Райагроліс" до сфери управління Мінекоресурсів України. Передачу в натурі здійснили директори Кутського держлісгоспу Дмитрук В.Д. та Косівського районного підприємства "Райагроліс" Пліхтяк Ю.М., а прийняв директор НПП "Гуцульщина" - Пророчук В.В.
Згідно положення «Про національний природний парк «Гуцульщина" , парк є неприбутковою , природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і входить до складу природно-заповідного фонду України, який підпорядкований міністерству охорони навколишнього природного середовища України.
Івано-Франківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою проведено перевірку додержання чинного законодавства про природно -заповідний фонд України на території Косівського району.
Перевіркою встановлено, що в 10 липня 2006 року НПП «Гуцульщина" звернулося в Бабинську сільську раду з клопотанням про погодження проекту відведення земельної ділянки площею 23,6733 га., яка розташована на території Бабинської сільської ради.
На сьомій сесії 5 демократичного скликання Бабинської сільської ради 30 березня 2007 року було прийнято рішення №1 наступного змісту :
"враховуючи підсумки сільського референдуму, проведеного 04 липня 2004 року, де з 547 чоловік, які взяли участь у голосуванні 527 проголосували проти даного питання сільська рада вирішила не надавати дозволу на погодження проекту відведення земельної ділянки НПП «Гуцульщина" площею - 23,6733 га на території Бабинської сільської ради".
Дане рішення було опротестоване Івано-Франківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою 25 квітня 2007 року за номером № 378 вих-07.
Рішенням 8 сесії Бабинської сільської ради 5 демократичного скликання від 06 травня 2007 року вказаний протест відхилений, а рішення сесії Бабинської сільської ради від ЗО березня 2007 року «Про розгляд клопотання про погодження проекту відведення земельної ділянки НПП «Гуцульщина" на території Бабинської сільської ради" залишене в силі.
Підставою для визнання Рішення органу владних повноважень недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та ( або ) визначенній законом компетанції органу , який його видав , порушення у зв"язку із його прийняттям чиїхось прав та охоронюваних законом інтересів.
Національний природний парк "Гуцульщина" створений на підставі Указу Президента України № 456/2002 від 14 травня 2002 року. В зазначеному Указі встановлено площу земель парку в кількості 32271 га., в тому числі 7606 га. земель, що мають бути надані йому в постійне користування.
У відповідності з ст. 106 Конституції України Укази Президента України є загальнообов'язковими для виконання всіма органами влади на місцях. Тому, сесія сільської ради не мала права повторно вирішувати питання щодо включення лісових угідь до складу НПП "Гуцульщина".
Повноваження сільської ради, передбачені ст.12 Земельного кодексу України, ст. 16 Лісового кодексу України, ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не надають права Бабинській сільській раді надавати чи не надавати земельні угіддя лісового фонду для загальнодержавних потреб.
При вирішенні питання щодо передачі земель для новоствореного НПП "Гуцульщина" у відповідності до п. "3" ст.12. Земельного кодексу України сільська рада має право лише на підготовку висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок, оскільки надання цих земель лісового фонду не входить до її компетенції.
Таким чином, Бабинська сільська рада приймаючи рішення від ЗО березня 2007 року про відмову в клопотанні НПП «Гуцульщина" про погодження проекту відведення земельної ділянки площею 23,6733 га. вийшла за межі своїх повноважень.
Своє рішення про залишення вище згаданого протесту прокурора без розгляду Бабинська сільська рада мотивувала тим, що на місцевому референдумі, який був проведений 04 липня 2004 року жителі села Бабин проголосували проти передачі лісових площ які знаходяться на території с. Бабин НПП «Гуцульщина".
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" предметом місцевого референдуму може бути:
- прийняття, зміна або скасування рішень з питань, віднесених законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць;
- прийняття рішень, які визначають зміст постанов місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих і розпорядчих органів.
Таким чином на розгляд місцевого референдуму було винесене питання, яке не може бути предметом місцевого референдуму.
В зв'язку з цим, рішення про проведення референдуму та його результати не можуть мати юридичної сили, створювати правові наслідки, а тому при вирішенні даного питання не повинні братись до уваги.
Як вбачається з вимог ст. 59 ч.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
За наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що оспорюване РІшення Бабинської сільської ради не відповідає вимогам вищенаведеного чинного законодавства та порушує права та охоронювані законом інтереси позивача НПП " Гуцульщина " щодо ненадання дозволу на погодження проекту відведення земельної ділянки площею 23,6733 га. на території Бабинської сільської ради, а отже підлягає визнанню незаконним.
Керуючись ст.ст.19,124,106 Конституції України, ст.12 Земельного Кодексу України, ст. 26,59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ст.ст. 49,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
позов задоволити.
Визнати незаконним рішення сесії Бабинської сільської ради від 30 березня 2007 року "Про розгляд клопотання про погодження проекту відведення земельної ділянки НІШ"Гуцульщина" на території Бабинської сільської ради".
Зобов'язати Бабинську сільську раду виконати Указ Президента України №456/2002 від 14 травня 2002 року «Про створення національного природного парку «Гуцульщина" та у встановленому законом порядку погодити проект відведення земельної ділянки площею 23,6733 га. на території Бабинської сільської ради.
Виконавчий лист видати за заявою сторони після набрання постановою законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви на апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кобецька Світлана Миколаївна
дата підписання постанови _________
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
________________ Попович Василь Васильович