Справа № 810/5009/18 Головуючий у 1-й інстанції: Кушнова А.О.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
16 липня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Баглай О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при Київському обласному військовому комісаріаті, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Білоцерківський об'єднаний міський військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.09.2018, а саме висновок голови медичної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про придатність до військової служби та призначення «придатний до військової служби» ОСОБА_1 , 1996 року народження.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та постановити нове рішення, яким позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Білоцерківським МВМ № 2 ГУ МВС України в Київській області 18.04.2012.
Відповідно до посвідчення про приписку до призовної дільниці позивач з 05.07.2018 перебуває на обліку в Білоцерківському об'єднаному міському військовому комісаріаті.
З 14.08.2018 по 21.08.2017 позивач за направленням Білоцерківського об'єднаного міського військового комісаріату проходив медичне обстеження в Комунальному закладі Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня № 3», за результатами якого складено акт дослідження стану здоров'я № 1051 від 21.08.2018.
У вказаному акті зазначено, що позивач проходив обстеження у дерматологічному відділенні комунального закладу Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня № 3».
В акті дослідження стану здоров'я № 1051 від 21.08.2018 вказано, що на шкірі тулуба, кінцівок ОСОБА_1 спостерігаються численні новоутворення у вигляду плям світло та темно-коричневого кольору, округлими контурами, від 0,2 до 0,5 сантиметрів в діаметрі, деякі підвищуються над поверхнею шкіри. Без ознак запалення та малігнізації. Суб'єктивно не турбують.
Відповідно до акту дослідження стану здоров'я № 1051 від 21.08.2018 позивачу встановлено діагноз: «Множинні пігментні невуси шкіри тулуба, кінцівок, проліферуючі».
Відповідно до консультативного висновку спеціаліста Комунального закладу Київської обласної ради «Білоцерківський обласний онкологічний диспансер» від 14.08.2018 позивачу встановлено діагноз: «Проліферуючі пігментні невуси правої бокової та передньої черевної стінки».
Як вбачається з довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.08.2018 № 10/1 за результатами медичного огляду позивачу встановлено діагноз: «Множинні пігментні невуси шкіри тулуба»» та встановлено, що ОСОБА_1 непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Позивача було направлено для огляду до збірного пункту ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до карти № 2 медичного огляду призовника на збірному пункті Київського облвійськкомату від 03.09.2018 військово-лікарська комісія дійшла висновку про придатність ОСОБА_1 до військової служби.
На зворотному боці карти медичного огляду лікар-дерматолог Китаєва встановила позивачу діагноз: «Множинні меланоцитарні невуси», рекомендовано: спостереження.
Позивач звертався до Білоцерківського об'єднаного міського військового комісаріату із заявою від 13.09.2018 вх. № Б-48-6 про ознайомлення з матеріалами особової справи позивача та надання копій документів щодо рішення позаштатної постійної діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 про придатність до військової служби в Збройних Силах України та рішення про призов на строкову військову службу до лав Збройних Сил України.
Білоцерківський об'єднаний міський військовий комісаріат листом від 19.09.2018 № 2/2103 повідомив позивачу про те, що ВЛК Білоцерківського об'єднаного міського військового комісаріату було винесено рішення: «Не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час», протокол ВЛК від 28.08.2018 № 10/1.
У листі від 19.09.2018 № 2/2103 вказано, що під час контрольного медичного огляду, 03.09.2018 ВЛК Київського обласного військового комісаріату винесено рішення «Придатний до військової служби».
У вказаному листі зазначено про відсутність у позивача підстав для звільнення від призову на строкову військову службу та про те, що ОСОБА_1 підлягає призову на строкову військову службу на загальних підставах. Рішення щодо призову позивача на строкову військову службу буде розглянуто на засіданні міської призовної комісії 01.10.2018.
Білоцерківський об'єднаний міський військовий комісаріат запропонував позивачу з метою урегулювання конфлікту та винесення остаточного рішення щодо ступеня придатності до військової служби пройти Центральну ВЛК.
Позивачу було вручено повістку, відповідно до якої ОСОБА_1 призвано на строкову військову службу і зараховано до команди № 1. Позивачу наказано 08.10.2018 о 07 год. 00 хв. з'явитись для відправки на обласний збір пункту ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 , до Білоцерківського об'єднаного міського військового комісаріату.
Не погоджуючись з рішенням військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.09.2018, а саме висновком голови медичної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо придатності ОСОБА_2 до військової служби, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що спірний висновок голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про придатність позивача, який міститься у карті № 2 медичного огляду призовника на збірному пункті ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.09.2018, не породжує для позивача настання будь-яких негативних наслідків у вигляді порушення його прав та інтересів, оскільки в даному випадку, неналежне оформлення висновку (відсутність підпису голови комісії) нівелює його значення як документа, та тим що, позивач не скористався своєю можливістю, запропонованою Білоцерківським об'єднаним військовим комісаріатом з метою врегулювання конфлікту та винесення остаточного рішення щодо ступеню придатності до військової служби щодо повторного проходження досліджень у Центральній військовій лікарській комісії, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема апелянт зазначає, що рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.09.2018, а саме висновок голови медичної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про придатність до військової служби та призначення «придатний до військової служби» ОСОБА_1 , є передчасним та неправомірним, оскільки у позивача наявні підстави для звільнення від військової служби.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.
Правове регулювання щодо даних правовідносин передбачені Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232 військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 ст. 1 Закону № 2232 передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 5 ст. 1 Закону № 2232 передбачено що, від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
Згідно з абз. 1 ч. 10 ст. 1 Закону № 2232 громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2232 на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).
Частиною 2 ст. 2 Закону № 2232 проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
Відповідно до ч. 12 ст. 12 Закону № 2232 громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.
Згідно до ч. 7 ст. 17 Закону № 2232 відстрочка від призову на строкову військову службу за станом здоров'я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
Відповідно до п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу ІІ Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Згідно з п.2.4.5 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до п. 1.2 розділу ІІ Положення № 402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Згідно з п. 1.4 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Так, відповідно до таблиці медичний огляд громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу здійснюється лікарями, які залучаються з лікувально-профілактичних закладів.
Пунктом 2.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.
Відповідно до п. 2.2 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров'я.
Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.
Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи. Кандидатура лікаря - члена районної призовної комісії (комісії з питань приписки) погоджується з лікарем - членом обласної призовної комісії (начальником медичного відділення тимчасового штату обласного збірного пункту).
Відповідно до п. 2.6 розділу ІІ Положення № 402 оцінка стану здоров'я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1 - 11 ТДВ "А".
Згідно з п. 2.7 розділу ІІ Положення № 402 під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров'я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.
Пунктом 2.8 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов'язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ «А» та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).
Відповідно до п. 2.9 розділу ІІ Положення № 402 лікар виносить одну з таких постанов: а) придатний до військової служби за графами ТДВ «А» 1 - 11; б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до (указати дату); в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд; г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до п. 2.10 розділу ІІ Положення № 402 результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти. Крім того, призовникам, які включені до складу команд на відправку у війська, надається довідка Р(М)ВК (додаток 9), яка разом з обліковими документами направляється до військової частини.
Згідно з п. 77 постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» передбачено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також морального і соціального стану призовника членів його сім'ї, районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з визначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину; надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених ст. ст. 17 і 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що призовники підлягають медичному огляду, після якого кожний лікар комісії записує в облікову картку призовника висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою.
За таких обставин, колегія суддів зазначає, що за результатами медичного огляду лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
Як вбачається з матеріалів справи, військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 03.09.2018 прийняла рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби, яке на думку позивача є протиправним, оскільки встановлений йому військово-лікарською комісією Білоцерківського об'єднаного міського військового комісаріату та військово-лікарською комісією Київського обласного військового комісаріату діагноз свідчить про непридатність до військової служби.
Щодо даного висновку апелянт зазначив, що у картці № 2 медичного огляду призовника на збірному пункті ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.09.2018 відсутній підпис голови військового-лікарської комісії ОСОБА_3 , на що колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, судом першої інстанції, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, у судовому засіданні 22.01.2019 в якості свідка був допитаний ОСОБА_3 , який був повідомлений про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих показань.
ОСОБА_3 повідомив, що він є старшим офіцером відділу комплектування та призову (підготовки до військової частини) ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також, ОСОБА_3 повідомив порядок проходження медичного огляду. Так, особа з'являється до районної медичної комісії, якою в даному випадку є Білоцерківський об'єднаний міський військовий комісаріат, для встановлення ступеня придатності до військової служби. До комісії входять мінімум 8 лікарів, а саме: терапевт, лор, офтальмолог, дерматолог, хірург, стоматолог, невролог та психіатр. Кожен лікар оглядає призовника та робить висновок щодо його придатності, про що зазначається в обліковій картці, яка заводиться на кожну особу. Надалі результати медичного обстеження заносяться до книги протоколів засідань призовної комісії. Свідок зазначив, що після цього, призовника направляють на збірний пункт ІНФОРМАЦІЯ_1 для проходження контрольного медичного огляду. ОСОБА_3 зазначив, що за результатами проходження позивачем медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , було встановлено придатність ОСОБА_1 до військової служби. Свідок зазначив, що він є лікарем-терапевтом за фахом та головою медичної комісії. ОСОБА_3 підтвердив, що в карті № 2 медичного огляду призовника на збірному пункті Київського облвійськомату від 03.09.2018 дійсно відсутній його підпис. При цьому, відсутність у карті свого підпису свідок пояснив тим, що на момент складання карти позивач ще не здав серелогічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту «B» (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту «C» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW). Обґрунтовуючи причини несвоєчасної здачі позивачем відповідних аналізів, свідок зазначив, що Департамент охорони здоров'я Міністерства оборони України не забезпечує в повному обсязі маркерами на відповідні аналізи, а тому з метою економії коштів, направлення призовників для здачі відповідних аналізів здійснюється лише після того, коли військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 дійде висновку щодо придатності особи до військової служби.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що до відповідно матеріалів справи та показань свідка вбачається, що у карті № 2 медичного огляду призовника на збірному пункті ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.09.2018, яка повинна містити спірний підпис голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про придатність позивача до військової служби, відсутній підпис голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , тобто один із головних реквізитів, обов'язковість якого встановлена п.2.5 розділу ІІ Положення № 402.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірний висновок голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про придатність позивача, який міститься у карті № 2 медичного огляду призовника на збірному пункті ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.09.2018, не породжує для позивача настання будь-яких негативних наслідків у вигляді порушення його прав та інтересів, оскільки в даному випадку, неналежне оформлення висновку (відсутність підпису голови комісії) нівелює його значення як документа.
Щодо доводів апелянта, що виявлені у нього множинні меланоцитарні невуси ускладнюють носіння військової форми, одягу, взуття та він не може бути признаний придатним для проходження військової служби, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 10 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, який є Додатком № 1 до Положення № 402, громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби), які мають хворобу у вигляді доброякісних новоутворень всіх локалізацій D 10 - D 49:
а) зі значними порушеннями функцій - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
б) з помірними порушеннями функцій - непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час;
в) з незначними порушеннями функцій - непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час.
Відповідно до листа Центральної військово-лікарської комісії № 667 від 22.04.2008 який адресований начальнику військово-лікарської комісії Західного регіону вбачається, що МКХ - 10, меланоформний невус (родимка) відноситься до класу новоутворень (доброякісні новоутворення 022.0-022.9), у тому числі: не уточнений, синій (голубий), волосатий невус.
У вказаному листі зазначено, що при медичному огляді призовників, за наявності у них пігментних невусів, пропонується наступна експертна тактика, зокрема, при наявності поодиноких невусів, без ознак подразнення, незалежно від місця локалізації, але розмірами менше 6 мм, призовники визнаються придатними до військової служби; у форму 25-ю пропонується записувати інформацію про потребу пацієнта в нагляді лікарем військової частини дерматологом (онкологом) за місцем служби.
Відповідно до акту дослідження стану здоров'я № 1051 від 21.08.2018, складеного Комунальним закладом Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня № 3» у розділі «Місцевий статус» зазначено, що на шкірі тулуба, кінцівок ОСОБА_1 спостерігаються численні новоутворення у вигляду плям світло та темно-коричневого кольору, округлими контурами, від 0,2 до 0,5 см в діаметрі, деякі підвищуються над поверхнею шкіри, без ознак запалення та малігнізації (переродження доброякісних новоутворень в злоякісні). Суб'єктивно не турбують. Позивачу встановлено діагноз «Множинні пігментні невуси шкіри тулуба, кінцівок, проліферуючі».
Також, колегія суддів вбачає за необхідне зазначити, що довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.08.2018 № 10/1 за результатами медичного огляду позивачу встановлено діагноз «множинні пігментні невуси шкіри тулуба» та встановлено, що ОСОБА_1 непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Зокрема, у картці № 2 медичного огляду призовника на збірному пункті Київського облвійськкомату від 03.09.2018 медична комісія дійшла висновку щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби, а лікар-дерматолог поставила діагноз «множинні меланоцитарні невуси».
Як вбачається з пояснень відповідача, висновок щодо придатності позивача до військової служби є власною позицією військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , та те, що позивачу було запропоновано звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду висновків відповідача щодо придатності ОСОБА_1 військовій службі. Проте, позивач не скористався своїм правом.
У судовому засіданні суду першої інстанції 22.01.2019 було допитано свідка ОСОБА_3 щодо висновку про придатність позивача до військової служби та ОСОБА_3 зазначив, що відповідно до опису місцевого статусу акту дослідження стану здоров'я від 21.08.2018 № 1051 діаметр невусів, виявлених у позивача, становить 0,2 - 0,5 см., без ознак запалення, суб'єктивно не турбують. Невуси є проліферуючими, тобто доброякісними.
Свідок наголосив, що встановлений позивачу діагноз не підпадає під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що діаметр наявних на тулубі позивача невусів, які не мають ознак запалень та подразнень, не перевищують в діаметрі 6,00 мм, таким чином, висновок відповідача щодо придатності позивача військовій службі є правомірним, та відповідає рекомендаціям Центральної військово-лікарської комісії, які наведені у листі Центральної військово-лікарської комісії № 667 від 22.04.2008.
Також, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку Військово-лікарської комісії при Київському обласному військовому комісаріаті щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку.
Так, відповідно, п.п. 2.3.3 п. 2.3 розділу І Положення № 402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Згідно з п.п. 2.3.4 п. 2.3 розділу І Положення № 402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Як вбачається з матеріалів справи, Білоцерківський об'єднаний міський військовий комісаріат листом від 19.09.2018 № 2/2103 запропонував позивачу з метою врегулювання конфлікту та винесення остаточного рішення щодо ступеню придатності до військової служби, пройти повторно медичний огляд щодо придатності у Центральній військово-лікарській комісії.
В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача, та не скористався своїм правом на проведення повторно медичного огляду щодо придатності до військової служби.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 07.12.2018 у справі № 819/630/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.
Повний текст постанови виготовлений 23.07.2019.