Справа № 826/11314/18 Суддя (судді) першої інстанції: Васильченко І.П.
16 липня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів Літвіної Н.М. та Сорочка Є.О.,
за участю секретаря Лисенко І.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Міністерства юстиції України (далі - відповідач) про визнання бездіяльності відповідача щодо не розгляду по суті у встановлені законодавством строки скарги позивача від 12.06.2018 р. на рішення від 05.05.2018 р. № 160/19.4 державного реєстратора Міністерства юстиції України Гущі Ю.О. про відмову в державній реєстрації політичної партії «Рух вільних селян» протиправною та зобов'язання відповідача розглянути по суті скаргу позивача від 12.06.2018 р. на рішення від 05.05.2018 р. № 160/19.4 державного реєстратора Міністерства юстиції України Гущі Ю.О. про відмову в державній реєстрації політичної партії «Рух вільних селян».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 лютого 2019 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо не розгляду по суті у встановлені законодавством строки скарги ОСОБА_1 від 12.06.2018 р. на рішення від 05.05.2018 р. № 160/19.4 державного реєстратора Міністерства юстиції України Гущі Ю.О. про відмову в державній реєстрації політичної партії «Рух вільних селян». Зобов'язано Міністерство юстиції України розглянути по суті скаргу ОСОБА_1 від 12.06.2018 р. на рішення від 05.05.2018 р. № 160/19.4 державного реєстратора Міністерства юстиції України Гущі Ю.О. про відмову в державній реєстрації політичної партії «Рух вільних селян» в порядку та строки, встановлені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та Законом України «Про звернення громадян». Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства юстиції України «Про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 від 12.06.2018 р.» від 01.08.2018 р. №2728/7.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати рішення від 27 лютого 2019 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315, п.п.1, 4 ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Як свідчать обставини справи, 12.06.2018 позивачем подано до Міністерства юстиції України скаргу на реєстраційні дії, проведені державним реєстратором в порядку ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Вказана скарга зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.06.2018 р. за №18814-33-18.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду її скарги по суті у строк встановлений законом, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.
Частиною другою наведеної норми Закону передбачено, що Міністерство юстиції України розглядає скарги: 1) на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі судового рішення); 2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.
Також, зазначеною статтею передбачено порядок та строки подання скарг на рішення дії або бездіяльність державного реєстратора, повноваження Міністерства юстиції України за наслідками розгляду таких скарг.
Так, згідно з ч. 3 ст. 34 наведеної норми Закону рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.
Рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України протягом 15 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.
У разі якщо розгляд та вирішення скарги потребують перевірки діяльності державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, а також залучення скаржника чи інших осіб, Міністерство юстиції України та його територіальні органи можуть встановити інші строки розгляду та вирішення скарги, повідомивши про це скаржника. При цьому загальний строк розгляду та вирішення скарги не може перевищувати 45 календарних днів.
Процедура розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів врегульована Порядком розгляду скарг у сфері державної реєстрації (затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128).
Пунктом 2 Порядку № 1128, в редакції, що діяла на час подання скарги та її розгляду, встановлено, що для забезпечення розгляду скарг суб'єктом розгляду скарги утворюються постійно діючі комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, положення та склад яких затверджуються Мін'юстом або відповідним територіальним органом.
Відповідно до пункту 3 Порядку №1128 розгляд скарг здійснюється за заявою особи, яка вважає, що її права порушено (далі - скаржник), що подається виключно у письмовій формі та повинна містити обов'язкові відомості, передбачені Законами, а також відомості про бажання скаржника та / або його представника взяти участь у розгляді відповідної скарги по суті та про один із способів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, в який скаржник бажає отримати повідомлення про зазначений розгляд.
Згідно з пунктом 4 Порядку №1128 розгляд скарг здійснюється у строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян» з урахуванням особливостей, передбачених Законами, які обраховуються з моменту реєстрації її суб'єктом розгляду скарги.
Як свідчать матеріали справи, подана позивачем 12.06.2018 скарга зареєстрована у Міністерстві юстиції України 14.06.2018 за № 18814-33-18.
Так, 02.07.2018 Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації складено висновок за результатами розгляду скарги позивача від 12.06.2018, яким відмовлено у задоволення скарги останньої, у зв'язку із тим, що розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції відповідача.
01.08.2018 Міністерством юстиції України винесено наказ № 2728/7 «Про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 від 12.06.2018 р.»
Таким чином, враховуючи, що рішення № 2728/7 «Про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 від 12.06.2018 р.», винесено Міністерством юстиції України лише 01.08.2018, тобто понад встановлений Законом строк (45 календарних днів), колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про допущену відповідачем бездіяльність щодо не розгляду у встановлені законодавством строки скарги позивача від 12.06.2018 р. на рішення від 05.05.2018 р. № 160/19.4 державного реєстратора Міністерства юстиції України Гущі Ю.О. про відмову в державній реєстрації політичної партії «Рух вільних селян», та як наслідок задоволення позовних вимог в цій частині.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача розглянути по суті скаргу позивача від 12.06.2018 на рішення від 05.05.2018 № 160/19.4 державного реєстратора Міністерства юстиції України Гущі Ю.О. про відмову в державній реєстрації політичної партії «Рух вільних селян», колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Частинами 6, 8 статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, що за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про: 1) відмову в задоволенні скарги; 2) задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про: а) скасування реєстраційної дії, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатом розгляду скарги, - у разі оскарження реєстраційної дії, рішення територіального органу Міністерства юстиції; б) проведення державної реєстрації - у разі оскарження відмови у державній реєстрації; в) виправлення технічної помилки, допущеної державним реєстратором; г) тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Єдиного державного реєстру; ґ) анулювання доступу державного реєстратора до Єдиного державного реєстру; д) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації; е) притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України; є) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо: 1) скарга оформлена без дотримання вимог, визначених частиною п'ятою цієї статті; 2) на момент прийняття рішення про задоволення скарги шляхом скасування реєстраційної дії щодо державної реєстрації новоствореної юридичної особи, іншої організації, державної реєстрації фізичної особи підприємцем, припинення юридичної особи, іншої організації, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця або шляхом проведення реєстраційної дії в Єдиному державному реєстрі проведено наступну реєстраційну дію щодо відповідної особи; 3) у разі наявності інформації про судове рішення або ухвалу про відмову позивача від позову з такого самого предмета спору, про визнання позову відповідачем або затвердження мирової угоди сторін; 4) у разі наявності інформації про судове провадження у зв'язку із спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави; 5) є рішення цього органу з такого самого питання; 6) в органі ведеться розгляд скарги з такого самого питання від цього самого скаржника; 7) скарга подана особою, яка не має на це повноважень; 8) закінчився встановлений законом строк подачі скарги; 9) розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції органу; 10) державним реєстратором, територіальним органом Міністерства юстиції України прийнято таке рішення відповідно до законодавства.
Як встановлено вище, за результатами розгляду скарги позивача Міністерством юстиції України винесено наказ № 2728/7 від 01.08.2018 «Про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 від 12.06.2018 р.», отже прийнято рішення, як то передбачено п. 6 ст. 34 вказаного Закону, що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позову в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача розглянути по суті скаргу ОСОБА_2 .
При цьому, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про протиправність наказу Міністерства юстиції України від 01.08.2018 р. № 2728/7 та необхідність його скасування, обґрунтований наявністю викладених у скарзі позивача від 12.06.2018 доводів щодо допущених державним реєстратором процедурних порушень так і норм Конституції та законів України, з огляду на наступне.
З матеріалів справи колегією суддів встановлено, що предметом оскарження позивача до Міністерства юстиції України є Рішення №160/19.4 від 05 травня 2018 року про відмову в державній реєстрації політичної партії, прийнятого державним реєстратором Міністерства юстиції України Гущею Юлією Олександрівною.
В той же час, системний аналіз частини другої статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» свідчить, що Міністерство юстиції України наділене повноваженнями щодо розгляду скарг на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі судового рішення) та рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.
Враховуючи положення наведеної норми Закону, а також те, що звертаючись до Міністерства юстиції України ОСОБА_1 за результатами розгляду її скарги просила відповідача провести перевірку правомірності рішення державного реєстратора Міністерства юстиції України №160/19.4 від 05 травня 2018 року, скасувати його та провести державну реєстрацію політичної партії, колегія суддів дійшла висновку про правомірність прийнятого відповідачем наказу № 2728/7 «Про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 від 12.06.2018 р.», у зв'язку із тим, що розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до його компетенції.
Відтак, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції викладені в оскаржуваному рішенні, прийнятому з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також за неповного з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для його скасування в частині.
Керуючись ст.ст. 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України задовольнити частково.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 лютого 2019 року в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Міністерства юстиції України розглянути по суті скаргу ОСОБА_1 від 12.06.2018 року на рішення від 05.05.2018 року № 160/19.4 державного реєстратора Міністерства юстиції України Гущі Ю.О. про відмову в державній реєстрації політичної партії «Рух вільних селян» в порядку та строки, встановлені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та Законом України «Про звернення громадян»; визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України «Про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 від 12.06.2018 р.» від 01.08.2018 р. №2728/7 - скасувати.
Ухвалити в цій частині постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 лютого 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 19.07.2019 року.