П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 липня 2019 р.м.ОдесаСправа № 540/2114/18
Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А. Дата і місце ухвалення: 11.03.2019р., м. Херсон
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
(у зв'язку із неявкою у судове засідання сторін,
справа розглянута в порядку письмового провадження
на підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України)
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року по справі за адміністративним позовом колективного підприємства «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Колективне підприємство «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0088191203 від 03.09.2018р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України» у розмірі 1 195 771 грн. (в т.ч. за основним платежем - 956 616,80 грн., за штрафними санкціями - 239 154,20 грн.).
Позов обґрунтовувало тим, що підприємство є загальним технологічним користувачем і радіоаматором радіочастотного ресурсу України та отримало дозволи Українського державного центру радіочастот на встановлення радіообладнання №МС - 80-0208052 на судно «Генічанін» та за №МС - 80-0208051 на судно «СЧС-1065». Проте, для початку роботи радіообладнання суден потрібно отримати ліцензію на роботу радіостанції, яку КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» не отримало у зв'язку з відсутністю відповідних служб. Через вказану обставину підприємство з 2016 року по 2008 рік не користується радіочастотним ресурсом України, а тому рентна плата КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» не нараховувалась, звіти до контролюючого органу не подавались. Також, позивач посилався на те, що відповідно до вимог п.п. 258.2.4. ст. 258 ПК України у податкового органу відсутні повноваження на визначення податкових зобов'язань з рентної плати та нарахування штрафних (фінансових) санкцій, оскільки вказаною нормою передбачено, що у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України контролюючий орган зобов'язаний надати до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, певну інформацію для вжиття до платників рентної плати заходів по припиненню дії дозволів.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі №0088191203 від 03.09.2018р.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 11.03.2019р. з прийняттям нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля».
В своїй скарзі апелянт зазначає, що позивач є технологічним користувачем ширини смуги радіочастот, має діючі дозволи на експлуатацію морських суднових станцій, у зв'язку з чим являється платником рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України відповідно до п.п.254.1.4 п.254.1 ст.254 ПК України. При цьому, КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» за ІІІ квартал 2017 року та І квартал 2018 року подає розрахунки платежів за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів, в яких декларує фактичний вилов риби, що підтверджує здійснення господарської діяльності.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача та учасників справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що основним видом діяльності КП «Генічеський рибколгосп Ревхвиля» за кодом КВЕД 03.12. прісноводне рибальство.
На підставі наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі №605 від 19.06.2018р., керуючись п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78, п.79.1, п.79.2 ст.79 ПК України, 02.08.2018р. головним державним ревізором-інспектором ГУ ДФС в Херсонській області, АРК та м. Севастополі проведено документальну позапланову невиїзну перевірку КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» з питань повноти обчислення податкових зобов'язань з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за період з 26.01.2017р. по 30.04.2018р., за результатами якої складено акт перевірки від 08.08.2018р. №00007/21-22-12-03/03889474.
У висновках вказаного акту перевірки зафіксовано порушення позивачем п.254.1, п.254.3, п.п.254.5.2 п.254.5 ст.254, п.п.258.1.1 п.258.1 ст.258 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкових зобов'язань з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України на загальну суму 956 616,80 грн. за період з січня 2017 року по квітень 2018 року.
Зокрема, в акті перевірки зазначено, що на підставі виданих Українським державним центром радіочастот КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» є технологічним користувачем ширини смуги радіочастот. Згідно дозволу на експлуатацію морської суднової станції №МС-80-0208051, термін дії якого до 31.12.2018р., виданий 26.01.2017р., ширина смуги радіочастотного каналу становить 360,1528 МГц, місце встановлення - судно «СЧС-1065» та дозволу на експлуатацію морської суднової станції №МС-80-0208052, термін дії якого до 13.07.2021р., виданий 26.01.2017р., ширина смуги радіочастотного каналу становить 360,1528 МГц, місце встановлення - судно «Генічанин». Однак, за період з січня 2017 року по квітень 2018 року КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» не здійснювало нарахування рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, в результаті чого занижено податкові зобов'язання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.
03.09.2018р., на підставі акту перевірки від 08.08.2018р. №00007/21-22-12-03/03889474, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0088191203 про збільшення КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» суми грошового зобов'язання за платежем «рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України» (код платежу 13060000) у розмірі 1 195 771 грн. (в т.ч. за основним платежем - 956 616,80 грн., за штрафними санкціями - 239 154,20 грн.).
Не погоджуючись з правомірністю вказаного податкового повідомлення-рішення КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» оскаржило його в судовому порядку.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов підприємства, виходив того, що ні положеннями Податкового кодексу України, а ні Законом України «Про радіочастотний ресурс України» №1770-II, не передбачено повноважень контролюючого органу самостійно визначати суму податкових зобов'язань з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України. Суд зазначив, що статтею 58 Закону №1770-II визначено справляння пені за несвоєчасну сплату щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України, а у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців - анулювання відповідної ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію з одночасним стягненням суми заборгованості в судовому порядку. Згідно висновку суду першої інстанції, на підставі положень підпункту 258.2.4 пункту 258.2 статті 258 ПК України у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи уповноважені лише подавати відповідну інформацію про таких платників до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством.
При цьому, суд першої інстанції визнав необґрунтованими посилання позивача на те, що наявність дозволів на експлуатацію морської суднової станції без фактичного користування радіочастотним ресурсом не створює для платника обов'язку щодо нарахування та сплати рентної плату за користування радіочастотним ресурсом, зазначивши, що жодною нормою Закону №1770-II та ПК України не передбачено звільнення осіб, які отримали відповідні дозвільні документи, від обов'язку сплачувати рентну плату за користування радіочастотним ресурсом у разі фактичного не використання таким ресурсом. Також, судом враховано, що у змісті дозволів Українського державного центру радіочастот на експлуатацію морської суднової станції від 26.01.2017р. №МС-80-0208052, №МС-80-0208051 міститься примітка, що згідно Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на платній основі з моменту надання дозволу на експлуатацію. Невикористання радіоелектронного засобу більше одного року є підставою для анулювання дозволу на експлуатацію за заявою користувача радіочастотного ресурсу України, а не підставою для звільнення від виконання обов'язку щодо самостійного нарахування рентної плати відповідно до вимог діючого законодавства.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» дозвіл на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою - документ, який засвідчує право власника конкретного радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою на його експлуатацію протягом визначеного терміну в певних умовах; користувач радіочастотного ресурсу - юридична або фізична особа, діяльність якої безпосередньо пов'язана з користуванням радіочастотним ресурсом відповідно до законодавства; користування радіочастотним ресурсом - діяльність, пов'язана із застосуванням радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв, що випромінюють електромагнітну енергію в навколишній простір у межах радіочастотного ресурсу.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 6 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користувачі радіочастотного ресурсу України зобов'язані вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.
Відповідно до частин першої та другої статті 57 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України.
Відповідно до частин першої-третьої статті 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про радіочастотний ресурс України, несуть відповідальність у порядку, визначеному законами України.
За несвоєчасну сплату щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України справляється пеня згідно із законами України.
У разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 14.1.217 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Згідно з підпунктом 251.1.3 пункту 251.1 статті 251 Податкового кодексу України рентна плата складається з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.
Відповідно до пункту 254.1 статті 254 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі:
- 254.1.1. ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України;
- 254.1.2. ліцензії на мовлення та дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою;
- 254.1.3. дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, отриманого на підставі договору з власником ліцензії на мовлення;
- 254.1.4. дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.
Пункт 254.3 статті 254 Податкового кодексу України визначає, що об'єктом оподаткування рентною платою за користування радіочастотним ресурсом України є ширина смуги радіочастот, що визначається як частина смуги радіочастот загального користування у відповідному регіоні та зазначена в ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України або в дозволі на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою для технологічних користувачів та користувачів, які користуються радіочастотним ресурсом для розповсюдження телерадіопрограм.
Підпунктами 254.5.1-254.5.4 пункту 254.5 статті 254 Податкового кодексу України визначено порядок нарахування податкових зобов'язань з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.
Так, перелік користувачів радіочастотного ресурсу - платників рентної плати та/або зміни до нього подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, із зазначенням виду зв'язку, смуги радіочастотного ресурсу, регіонів користування радіочастотним ресурсом двічі на рік до 1 березня та до 1 вересня поточного року станом на 1 січня та 1 липня відповідно за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.
Платники рентної плати обчислюють суму рентної плати виходячи з виду радіозв'язку, розміру встановлених ставок та ширини смуги радіочастот по кожному регіону окремо.
Платники рентної плати, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, сплачують рентну плату починаючи з дати видачі ліцензії.
У разі продовження терміну дії ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України рентна плата сплачується з початку терміну дії продовженої ліцензії.
Інші платники рентної плати сплачують рентну плату починаючи з дати видачі дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв. Сплата рентної плати здійснюється платниками рентної плати з дати видачі першого дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою в даній смузі радіочастот у відповідному регіоні незалежно від загальної кількості дозволів, наданих платнику рентної плати в такій смузі радіочастот у певному регіоні, крім випадків, коли наступні дозволи на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, видані на пристрої, потужність яких передбачає застосування іншої, ніж у попередніх дозволах, ставки рентної плати.
Платники рентної плати подають до контролюючих органів копії ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, ліцензій на мовлення та дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв у місячний строк після їх видачі.
Відповідно до пунктів 257.1, 257.2 статті 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.
Як визначено у підпункті 258.2.4 пункту 258.2 статті 258 Податкового кодексу України, у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством.
Наведені правові норми свідчать, що платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати, виходячи з виду радіозв'язку, розміру встановлених ставок та ширини смуги радіочастот по кожному регіону окремо. При цьому, ширина смуги радіочастот визначається як частина смуги радіочастот загального користування у відповідному регіоні та зазначена у дозволі на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою для технологічних користувачів та користувачів, які користуються радіочастотним ресурсом для розповсюдження телерадіопрограм.
У свою чергу, у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України протягом шести місяців дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку на підставі відповідної інформації від контролюючих органів.
При зверненні з позовом до суду неправомірність спірного податкового повідомлення-рішення КП «Генічеський рибколгосп «Ревхвиля» обґрунтовувало відсутністю у податкового органу повноважень самостійно нараховувати рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України у разі самостійного не нарахування платником рентної плати.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість таких доводів позивача, оскільки, як правильно зазначив суд першої інстанції, перелік податкових порушень та відповідальність платника рентної плати за їх вчинення визначені наступними нормами ПК України, а саме:
- п.120.1 ст.120 ПК України, якою передбачено, що за неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання;
- п.126.1 ст.120 ПК України, якою визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- п.п.258.2.4 п.258.2 ст.258 ПК України, згідно якої у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством.
З системного аналізу вказаних норм слідує, що у випадку неподання платником податків податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, до такого платника податків податковим органом може була застосована відповідальність у вигляді штрафу, передбаченого п.120.1 ст. 120 ПК України, - 170 грн. за кожне неподання або несвоєчасне подання. У випадку несплати узгодженої суми грошового зобов'язання - нарахування штрафу у розмірі, визначеному п.126.1 ст.120 ПК України. У випадку ж несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців - контролюючий орган уповноважений подати відповідну інформацію до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством у відповідності до п.п.258.2.4 п.258.2 ст.258 ПК України.
При цьому, такими заходами, у відповідності до вимог 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України», є анулювання національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволів на експлуатацію з одночасним зверненням до суду про стягнення заборгованості.
А відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що ні ПК України, а ні Законом України «Про радіочастотний ресурс України» не передбачено повноважень Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі самостійно визначати суму податкових зобов'язань з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та нараховувати штрафні санкції на підставі ст.123 ПК України.
Варто зазначити, що в апеляційній скарзі Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не зазначає про помилковість таких висновків суду.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення відповідача №0088191203 від 03.09.2018р. є незаконним та підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі залишити без задоволення, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлений 23 липня 2019 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук