Постанова від 23.07.2019 по справі 420/1802/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/1802/19

Категорія: 112010000 Головуючий в 1 інстанції: Бойко О. Я.

Час і місце ухвалення: м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А. І.

- Ступакової І. Г.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити виплату пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплату ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2018 року, нарахованої загальної суми пенсії, обчисленої із суми основної пенсії в розмірі 12 708 грн., цільової допомоги на прожиття - 40 грн., підвищення в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше сплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 80% грошового забезпечення. На підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу перераховано пенсію, однак визначено здійснювати виплату підвищення пенсії з 01.01.2018р. після перерахунку в розмірі 50%, а з 01.01.2019 року в розмірі 75%. Позивач вважає, що застосоване відповідачем обмеження відсотків протягом 2018-2019 років на підвищення пенсії суперечить вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Положення Постанови КМУ № 103 відносно виплати сум перерахованих пенсій не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки відповідно до ч. 4ст. 63 ЗУ № 2262 Кабінет Міністрів України не наділений такими повноваженнями.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.1 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідач відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахував позивачу з 01 січня 2018 року пенсію за вислугу років (40 років вислуги) в розмірі 80 процентів грошового забезпечення, загальна сума якого становить 15885,00 грн. та складається із посадового окладу-9110,00 грн., окладу за військове звання-1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 50 %- 5295,00 грн., встановлених постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Розмір основної нарахованої з 01.01.2018 р. пенсії позивача становить 12708 грн. (15885,00*80%).

Загальний розмір нарахованої пенсії обчислено із суми таких складових: розміру основної пенсії-12708; підвищення, в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили

працездатність; цільової грошової допомоги на прожиття в розмірі 40 грн.

Відповідач відповідно до приписів Постанови КМУ № 103 здійснював з 01.01.2018 р. протягом всього 2018 року виплату пенсії позивачу щомісячно з урахуванням 50 відсотків підвищення, що обчислювалось як різниця між нарахованою загальною сумою пенсії та попередньою сумою пенсії до 01.01.2018 р. З 01.01.2019 р. відповідач виплачує позивачу щомісячно пенсію з урахуванням 75 відсотків вищезазначеного підвищення.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, відповідач встановлюючи позивачу з 2018 року підвищення до пенсії у розмірі 50 % від суми підвищення, а з 01.01.2019 року у розмірі 75% підвищення до пенсії, діяв у відповідності до вимог постанови КМУ від 21.02.2018р. №103.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Правовідносини з приводу соціального захисту громадян у формі пенсійного забезпечення регулюються як приписами загальних норм права, до яких належать положення ст.46 Конституції України, ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальних норм права, до яких у даному випадку відносяться положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» запроваджують дві окремі, самостійні і незалежні одна від одної процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: за ст.43 згаданого закону у випадку призначення пенсії вперше та за ст.63 згаданого закону у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На подальший розвиток цієї норми закону постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"

Пунктом 1, 4 Порядку, встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з п.2 Порядку №45 вчинення управлінських дій з приводу перерахунку пенсії пов'язано з подією прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій.

Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Порядок №45 у частині підстав та приводів перерахунку пенсії діяв протягом 2016-2017рр., а у 2018р. - до моменту набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.

21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.

Пунктом 2 Постанови КМУ №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Так, матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами у справі, що позивач одержує пенсію, призначену у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% грошового забезпечення.

Відповідач відповідно до приписів Постанови КМУ № 103 здійснював з 01.01.2018 р. протягом всього 2018 року виплату пенсії позивачу щомісячно з урахуванням 50 відсотків підвищення, що обчислювалось як різниця між нарахованою загальною сумою пенсії та попередньою сумою пенсії до 01.01.2018 р. З 01.01.2019 р. відповідач виплачує позивачу щомісячно пенсію з урахуванням 75 відсотків вищезазначеного підвищення.

При цьому, колегія суддів зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій, а тому відповідач діяв в рамках, встановлених законом.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.

Колегія суддів враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Проте, колегія суддів зазначає, що визнання нечинними з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки визнання акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.

Станом на момент здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , пункти 1,2 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 « Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" були чинними та їх положення підлягали врахуванню відповідачем.

Оскільки Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 на час виникнення спірних правовідносин була чинною, та такою, що кореспондується з приписами ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови перерахунку пенсії, вона підлягала застосуванню при перерахунку пенсії позивача, а тому колегія суддів приходить до висновку про правомірність дій відповідача під час перерахунку пенсії, а відтак і про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову в частині зобов'язання відповідача провести виплату перерахованої пенсії у 100 відсотковому розмірі з 01.01.2018р.

За таких обставин, апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає

Підсумовуючи викладене та враховуючи те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та вірно зазначена юридична кваліфікація встановлених фактів, колегія суддів, згідно зі ст. 316 КАС України, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляції та про залишення рішення суду першої інстанції в силі.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 29 березня 2019 року, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено та підписано 23 липня 2019 року .

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А. І. Бітов

Суддя: І. Г. Ступакова